Wtorek, 5 marca 2019

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2019
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net



W dzisiejszym wydaniu
- Kalendarz Ottawski.

- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ottawie

- Listy do redakcji
     - Andrew Kavchak: The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War
     - VI Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych

- Wiadomości z Internetu - linki


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej:  https://komott.net



Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

    


Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komot
t.net


Kalendarz Ottawski w skrócie
  •   6 marca 2019, środa - Środa Popielcowa - Post ścisły
  •   9 marca 2019, sobota po mszy św. o godz. 17:00 - “Dziedzictwo nauczania Jana Pawła II-go” - wykład O. dr Wojciech Kowal, OMI - Sala Parafialna Św. Jacka
  • 11 marca 2019, poniedziałek, godz. 19:00 (7:00pm)  - dr Ewelina Bańka: "Lasy Janowskie: Historia Bitew Partyzanckich II Wojny Światowej" - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa
  • 14 marca 2019, czwartek, godz. 19:00 (7:00pm)  - dr Ewelina Bańka: "Słynne Polki XX Wieku: Historia, Sztuka, Polityka" - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa
  • 21 March 2019, Thursday, 1:30 PM - "The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War" - presentation by Andrew Kavchak - Canadian War Museum, 1 Vimy Place, Ottawa ON K1A 0M8 (map)
  •  7 kwietnia 2019, niedziela, godz. 15:00 (3:00pm)  - 37 Konkurs Recytatorski poezji i prozy dla młodzieży - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa


11 marca 2019, poniedziałek, godz. 19:00 (7:00pm)  - dr Ewelina Bańka: "Lasy Janowskie: Historia Bitew Partyzanckich II Wojny Światowej"
Adres:  Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa

 




14 marca 2019, czwartek, godz. 19:00 (7:00pm)  - dr Ewelina Bańka: "Słynne Polki XX Wieku: Historia, Sztuka, Polityka"
Adres:  Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa










21 marca 2019, czwartek, godz. 13:030 (1:30pm)  - "The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War" - presentation by Andrew Kavchak
Adres:  Canadian War Museum, 1 Vimy Place, Ottawa ON K1A 0M8 (map)



If you wish to attend, please telephone the Friends Office at 819.776.8618 or email at fcwm-amcg@friends-amis.org  by Thursday, 14 March 2019.

See more details below in Andrew Kavchak: The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War




7 kwietnia 2019, niedziela, godz. 15:00 (3:00pm)  - 37 Konkurs Recytatorski poezji i prozy dla młodzieży
Adres:  Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa



Parafia Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
https://swjacek.ca/
Środa Popielcowa - Post ścisły, środa, 6 marca 2019
W środę, 6 marca przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową obowiązuje Post Ścisły i wstrzemięźliwość.
   Post: dwa mniejsze posiłki oraz jeden do syta; obowiązuje wszystkich od 18. do 59. roku życia.
   Wstrzemięźliwość: od pokarmów mięsnych; obowiązuje wszystkich od 14. roku życia.
W tym dniu zostaną odprawione Msze św. o godz. 11:00 i 19:00.

WIECZÓR PAPIESKI - sobota, 9 marca, po mszy św. o godz. 17:00
W sobotę, 9 marca po Mszy św. o godz. 17 zapraszamy na kolejny Wieczór Papieski.
Wykład pt. “Dziedzictwo nauczania Jana Pawła II-go” wygłosi O. dr Wojciech Kowal, OMI.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE: 16 do 20 marca 2019
Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne będą głoszone od soboty 16-go do środy 20-go marca. Wygłosi je O. Wiesław Zielonka, OMI.

Sobota, 23 marca 2019, po mszy św. o godz. 17:00 - film „Zakazany Bóg” (Un Dios prohibito)
Zapraszamy na hiszpański film opowiadający historię 51 błogosławionych męczenników z Barbastro, księży i kleryków, którzy oddali życie za wiarę. Byli oni jednymi z pierwszych spośród 8000 duchownych zamordowanych w Hiszpanii w latach 1936 -1939.

PRZYNALEŻNOŚĆ DO PARAFII - Zarejestruj się
Parafia Świętego Jacka została powołana do istnienia dla polskich emigrantów oraz ich rodzin mieszkających w Ottawie i okolicach. Jesteśmy parafią etniczną (personalną). W związku z tym dla sprawnego funkcjonowania parafii prosimy o zarejestrowanie się w biurze parafialnym. 

REGISTRATION TO PARISH
As an ethnic parish, for better functioning of the parish we ask our parishioners to register in the parish office.

Składanie ofiar przez PayPal

Można składać ofiary na Parafię Św. Jacka przez system PayPal naciskając Wdowi grosz na parafialnej stronie internetowej https://swjacek.ca/

Donations through PayPal

Donations to St. Hyacinth Parish can be given through PayPal using Donate button on our website https://swjacek.ca/en/





Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ottawie

Komunikaty Ottawskie

W niedzielę 3 marca odprawiona została w kościele Św. Jacka Odrowąża uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Pod nieobecność proboszcza parafii, mszę odprawił i kazanie wygłosił O. Andrzej Jastrzębski, OMI, który jest wykładowcą na Uniwersytecie Św. Pawła w Ottawie. We mszy św. uczestniczył ambasador RP w Kanadzie dr Andrzej Kurnicki, attache wojskowy, konsulowie, prezesi organizacji polonijnych, harcerze z hufców ottawskich i Polonia ottawska.




Kulminacyjnym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ottawie było wystawienie monodramu "INKA. Rzecz o Danucie Siedzikównie" w Domu Polskim SPK.
   Scenariusz i reżyseria: Milena Tejkowska;
   w roli Inki: 18-letnia Justyna Piechota, która będzie zdawać maturę w tym roku;
   światło i dźwięk: Roman Górny, Milena Tejkowska,


Gości powitał Prezes SPK Koło nr 8 w Ottawie dr Jerzy Kulczycki, który oddał głos ambasadorowi dr Andrzejowi Kurnickiemu. Ambasador dokonał dość długiego wprowadzenia w historię bohaterki wieczoru „Inki”, włączając w to swoje osobiste wspomnienia ze stron rodzinnych, które były terenem działań oddziału „Łupaszki”. Tam także działała młodziutka sanitariuszka-łączniczka Danusia Siedzikówna - „Inka”. Mówiona historia patriotycznego podziemia jest ciągle żywa na tamtych terenach, przetrwała kilka pokoleń. Po wystąpieniu ambasadora mikrofon przejęła reżyserka spektaklu pani Milena Tejkowska, która oświadczyła, że po tak dokładnym przedstawieniu wielu faktów z życia „Inki”, w zasadzie już nie ma nic więcej do dodania i zaprosiła do obejrzenia monodramu.
  

 
Przedstawienie powstało dzięki Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Podczas IV Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim w październiku 2016 roku odbył się premierowy pokaz spektaklu. W listopadzie 2016 „INKA“ została wystawiona w Wilnie i w Trokach podczas III Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli „MONOWschód“ organizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie. W lutym 2017 w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Teatrze Kamienica miała miejsce warszawska premiera sztuki. W kwietniu 2017 spektakl został zaprezentowany w Lublinie podczas festiwalu RETROSPEKTYWA. Dwukrotnie, z racji dużego zainteresowania społeczności, został zagrany w Szczucinie z inicjatywy miejscowego Domu Kultury.

Po sukcesach w wielu polskich miastach INKA trafiła do Kanady. W dniach 1, 2 i 3 marca 2019 monodram Inka został wystawiony w Montrealu. Niedzielny spektakl w Montrealu rozpoczynał się o godz. 12:30. Po występie reżyser i aktorka przyjechały prosto do Ottawy na kolejny występ tego samego dnia o godz. 17:30!

Spektakl każdorazowo wzbudzał silne wzruszenia u publiczności, trzymając w emocjonalnym napięciu i powodując historiozoficzną zadumę.

Rzecz dzieje się w więziennej celi podczas aresztowania aż do momentu zgładzenia tytułowej bohaterki. To historia życia i śmierci nastoletniej dziewczyny, żołnierza AK, żołnierza wyklętego. Inka – młoda dziewczyna pełna marzeń i planów na dorosłe życie mierzy się z okrutną wojenną i powojenną rzeczywistością. Wychowana w duchu patriotycznym, w głębokiej wierze staje przed wyborem wierności wpojonym wartościom a pragnieniem życia. Losy najbliższych, swój własny los, swój strach przed śmiercią konfrontuje z boską sprawiedliwością i romantycznym mitem pięknej, chwalebnej romantycznym oddawaniem życia za ojczyznę.

Osamotniona bohaterka rozmawia z przeszłością - znajdującymi się na wolnościami siostrami, wadzi się z Bogiem, zderza wizję godnej śmierci znanej z literatury z samotną śmiercią w komunistycznej celi. Próbuje przyjąć przeznaczenie, odnaleźć w nim sens, przekonać samą siebie do słuszności podejmowanych wyborów i postaw.

To nie tylko lekcja historii i biografia Danuty Siedzikówny. To refleksja nad cierpieniem, zdradą i dochowaniem wierności, nad odwagą i lękiem. To pochylenie się nad młodym Człowiekiem, który ocala swe człowieczeństwo w nieludzkim świecie. W czasie spektaklu poznajemy skróconą historię "Inki".

Danusia Siedzikówna "Inka" urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie, koło Narewki, na skraju Puszczy Białowieskiej. Jej ojciec Wacław Siedzik w młodości był zesłany na Sybir za działalność patriotyczną. Wrócił do Polski w 1926 r. W lutym 1940 roku deportowany został przez NKWD w głąb Związku Sowieckiego. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski wstąpił do armii tworzonej przez gen. Władysława Andersa. Zmarł w 1942 i pochowany został na cmentarzu polskim w Teheranie. Matka Eugenia z Tymińskich, należała do siatki terenowej AK. Aresztowana przez Gestapo w listopadzie 1942, po ciężkim śledztwie została zamordowana w 1943 r. w lesie pod Białymstokiem.



Jako 15-letnia dziewczyna Danka, wraz ze swoją siostrą Wiesławą, złożyła przysięgę w AK - było to w grudniu 1943 roku. Odbyła szkolenie sanitarne. Po przejściu frontu podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. Aresztowana w czerwcu 1945, wraz z innymi pracownikami nadleśnictwa, przez grupę NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, uwolniona z konwoju UB przez patrol wileński AK. Z konwoju uwolnił ją patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego majora. "Łupaszki". W oddziale "Konusa", a potem w szwadronach porucznika Jana Mazura "Piasta" i porucznika Mariana Plucińskiego "Mścisława", pełniła funkcję sanitariuszki. Przez krótki czas jej przełożonym był porucznik Leon Beynar "Nowina", zastępca majora "Łupaszki", znany później jako Paweł Jasienica. Została sanitariuszką w oddziałach antykomunistycznej partyzantki. Przybrała pseudonim "Inka" na pamiątkę szkolnej przyjaciółki.



Na przełomie 1945 i 1946 roku, zaopatrzona w dokumenty na nazwisko Danuta Obuchowicz, podjęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn koło Ostródy. Wczesną wiosną 1946 nawiązała kontakt z podporucznikiem Zdzisławem Badochą "Żelaznym", dowódcą jednego ze szwadronów "Łupaszki". Do lipca 1946 służyła w tym szwadronie jako łączniczka i sanitariuszka, uczestnicząc w akcjach przeciwko NKWD i UB. W czerwcu tego roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne.

20 lipca 1946 roku aresztowana rankiem przez funkcjonariuszy UB w mieszkaniu przy ul. Wróblewskiego 7 we Wrzeszczu, w jednym z lokali kontaktowych V Brygady Wileńskiej, których adresy zdradziła ujęta wcześniej przez bezpiekę Regina Żylińska-Mordas, łączniczka Szendzielarza, która poszła na współpracę z UB. Została umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie 3 VIII 1946 roku skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok był komunistyczną zbrodnią sądową. "Inka" nie uległa namowom obrońcy z urzędu i nie podpisała się pod pismem do Bieruta, "prezydenta" z sowieckiego nadania, o ułaskawienie. Podpisał je obrońca Inki Jan Chmielowski. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W przesłanym grypsie z więzienia "Inka" napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Została rozstrzela 28 VIII 1946 roku o 6.15, zanim przyszła odpowiedź na prośbę o ułaskawieniu, przez samego dowódcę plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppor. Franciszka Sawickiego, ponieważ żołnierze nie chcieli tego zrobić. Według żyjących świadków, ks. Mariana Prusaka i ówczesnego zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku, przed śmiercią "Inka" krzyknęła: "Niech żyje Polska!".

Przedstawienie zostało bardzo dobrze przygotowane i uzupełnione zostało wspaniałym wykonaniem. Skromna, symboliczna scenografia, która w połączeniu z grą światła, muzyką i komentarzem dźwiękowym przyniosły wspaniały efekt. Dało się zauważyć ogromne wzruszenie na widowni. Było to wyjątkowe przeżycie.

Przedstawienie zostało przyjęte owacją na stojąco. Wiele wyrazów uznania odebrały zarówno aktorka Justyna Piechota, jak i reżyserka Milena Tejkowska. Wszyscy chcieli robić sobie pamiątkowe zdjęcia z gośćmi z Polski, którzy przypomnieli nam w ten zimny ottawski wieczór dramatyczne wspomnienia z czasów zbrodni komunistycznych w Polsce - mord sądowy i bohaterską postawę 17-latki „Inki”.
 


 

Wykorzystane źródła: ipn.gov.pl, wikipedia

Więcej zdjęć:  https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie/posts/2011559415560424




Listy do redakcji

  

Andrew Kavchak: The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War

Subject:     Announcement
Date:     Fri, 1 Mar 2019 09:00:36
From:     Andy K <andycentre@gmail.com>
To:     Komunikaty Ottawskie <redakcja@komott.net>


Hello Mr. Piasta,
Attached is a poster from the "Friends of the Canadian War Museum" announcing a presentation that they will be hosting at the War Museum on March 21, 2019 at 1:30pm about the defection of Igor Gouzenko.  I will be making the presentation (and I am of Polish origin - my grandfather was among the officers killed in the Katyn forest massacre). Gouzenko's defection from the Soviet Embassy in Ottawa in September 1945 was the first significant international incident of the Cold War. 

Maybe there are some members of the Polish community who would be interested in attending the lecture.

Sincerely,
Andrew Kavchak



The Gouzenko Affair - The Start of the Cold War

Three days after the Japanese surrendered and formally ended WWII, Igor Gouzenko, a cipher clerk working in military intelligence, walked out of the Soviet Embassy in Ottawa.  Gouzenko exposed a Soviet spy network that had penetrated the Canadian government and the Manhattan Project.  The repercussions were significant, and just as the world thought that peace was at hand, a new "Cold War" came to dominate international relations.  This presentation will discuss this first significant international incident of the Cold War, the drama of Gouzenko's attempt to warn the West, the reaction of the Canadian government and our closest allies, the Royal Commission of Inquiry, the spy trials, and the efforts to commemorate Gouzenko with two historic plaques in Ottawa. 

Andrew Kavchak is a retired civll servant who holds a law degree from Osgoode Hall Law School and an M.A. in political science from Carleton University. He is an amateur historian who spent over four years lobbying for the recognition of the Gouzenko Affair as an event of national historic significance which led to the unveiling of federal and municipal plaques in Ottawa in 2003 and 2004.  He is the author of "Remembering Gouzenko - The Struggle to Honour a Cold War Hero" (Mackenzie Institute, 2004).   

If you wish to attend, please telephone the Friends Office at 819.776.8618 or email at
fcwm-amcg@friends-amis.org  by Thursday, 14 March 2019.

- Parking is available at the Museum, charges apply.

*Donations will be accepted at the door in cash or by cheque.  Receipts will be issued.



Komunikaty Ottawskie
5 March 2019


Igor Sergeyevich Gouzenko (Игорь Сергеевич Гузенко)
(born January 13, 1919, Dmitrov, Russia - died June 28, 1982, Mississauga, ON)
was a cipher clerk stationed at the Soviet Union’s Ottawa embassy during the Second World War.

Canada and the Soviet Union became allies after Nazi Germany invaded the USSR in June 1941. The governments in Ottawa and Moscow agreed in June 1942 to open diplomatic relations, and soon after the Soviets established their first legation in Ottawa. From that base, they built a network of espionage and intelligence-gathering agencies, utilizing and expanding upon assets they already had in the small Communist Party of Canada.

Before the war, there was little about Canada that was of interest to the Soviets. But during the war, Canada played an important role in the Allied war effort. Canadians in sensitive positions were privy to diplomatic, scientific and military secrets; including highly classified information concerning research on radar, code-breaking and the atomic bomb. Ottawa had become a strategic site for the GRU, the Main Intelligence Directorate of the Soviet General Staff.

One of the agents Moscow sent to Ottawa in the summer of 1943 was Lieutenant-Colonel Nikolai Zabotin, who had orders to keep his espionage activities secret from Soviet ambassador Georgi Zarubin. Gouzenko was trained as an intelligence officer and assigned to GRU headquarters in Moscow, where he worked as a cipher clerk. He’d been there for about a year when he was ordered to accompany Zabotin to Ottawa, where he would handle transmissions to and from Moscow.

On the evening of 5 September 1945, he walked out of the Soviet embassy for the last time, carrying 109 top-sescret documents. That evening and the following day, Gouzenko tried unsuccessfully to seek help at the office of the Minister of Justice, the Ottawa Journal and the Ottawa Magistrate’s Court. At the various offices, he either couldn’t make himself understood or his story wasn’t taken seriously. The USSR, after all, was still perceived to be Canada’s ally.

Svetlana accompanied Gouzenko as he moved about the city on 6 September. She had their toddler under one arm and in her other hand a bag full of embassy documents. That night, they hid in a neighbour’s apartment, while the NKVD raided their unit across the hall.

The Gouzenkos’ quest for asylum hadn’t gone unnoticed. Word of it was passed from the justice department to Undersecretary of State for the Department of External Affairs Norman Robertson. He informed Prime Minister William Lyon Mackenzie King that Gouzenko claimed to have documentation proving Soviet espionage activity in Canada and the United States.

King initially was suspicious of the would-be defector’s motives and didn’t want the Canadian government to take any action that the Soviets might deem unfriendly. However, William Stephenson, the Canadian head of British Security Co-ordination (BSC), Peter Dywer, the MI6 representative in Washington, and MI6 director Sir Stewart Menzies had also been informed of the situation. One of those men — likely Dwyer, according to Soviet and Cold War historian Amy Knight — advised King to get Gouzenko and his documents at once.

Early on 7 September, RCMP officers took Gouzenko and his family into protective custody.

Gouzenko and his family were given another identity by the Canadian government out of fear of Soviet reprisals. Gouzenko, as assigned by the Canadian government, lived the rest of his life under the assumed name of George Brown. Little is known about his life afterwards, but it is understood that he and his wife settled down to a middle-class existence in the Toronto suburb of Clarkson. They raised eight children together. He was, however, involved in a defamation case against Maclean's for a libellous article written about him. The case was eventually heard by the Supreme Court of Canada.

Gouzenko remained in the public eye, writing two books, This Was My Choice, a non-fiction account of his defection, and the novel The Fall of a Titan, which won a Governor General's Award in 1954. Gouzenko also appeared on television to promote his books and air grievances with the RCMP, always with a hood over his head.

Gouzenko’s defection and the contents of his documents caused enormous concern for the security of Canada and its American and British allies. Leaders at the Soviet embassy were also anxious. Zarubin demanded that the Canadians hand Gouzenko over to him as a thief who had stolen money. Canadian authorities claimed not to know where he was. For their protection, the Gouzenko family was moved to Camp X, the top-secret spy training school near Whitby, Ontario, where representatives of the RCMP, FBI, BSC, MI5 and MI6 continued their questioning.

News of the discovery of the Soviet spy operation was withheld from the public until 3 February 1946, when American journalist Drew Pearson broke the story. The next day, King informed his Cabinet of the Gouzenko Affair for the first time. He also appointed two justices of the Supreme Court of Canada to head a Royal Commission on the matter.

     Gouzenko at his car, year 1948

The investigation led to the arrests of 39 suspects, of whom 18 were convicted. Among them were MP Fred Rose and Sam Carr of the Labor-Progressive Party (see Communist Party of Canada), and Canadian Army captain Gordon Lunan.

In the United Kingdom, nuclear physicists Alan Nunn May and Klaus Fuchs were convicted and sent to prison.

The Gouzenko Affair sparked investigations in the United States that eventually led to the 1953 executions of Julius and Ethel Rosenberg for treason.

The Canadian government expelled Soviet embassy staff members who were implicated in the affair. Zabotin was recalled to the USSR and sent to a labour camp in Siberia.

In a period of supposedly friendly relations with Russia, Gouzenko claimed to have proof that a ring of Canadians - including Member of Parliament - was spying for the Soviets. So devastating was this revelation that historians have credited Gouzenko's defection with being the first significant international incident of the Cold War.. From that moment on, Igor Gouzenko became a man of mystery, a hooded figure whose identity and whereabouts were a closely guarded secret...

Gouzenko exposed the names of the Canadian Communist agents. One of them, Fred Rose, was actually a Member of Parliament.

 
Igor Gouzenko tombstone on Spring Creek Cemetery in Mississauga, ON

 
Mr. Gouzenko unmasked Soviet spy rings in Canada, the United States and Britain, Moscow's wartime allies, and he disclosed Stalin's efforts to steal the secrets of the atomic bomb. The defection was the very first significant international event of the Cold War - coming just three days after the Japanese surrender ending the Second World War.

Igor Gouzenko is credited with starting the so-called "Cold War" with his exposure of Communist agents in Canada, United States and Britain in 1945. Prior to then the so-called "free world" was on good terms with the Communists, which seems strange, but it's true.

 Igor Gouzenko's defection was a turning point in the Cold War, by revealing the Soviet Union to be a terribly dangerous enemy, and his contribution to Canada and other Western nations cannot be overstated. The Soviet Union relied on espionage to get the technology to build nuclear weapons, and it relied on the propaganda activities of sympathizers in Western nations to weaken the resolve of their governments to counter Soviet aggression.

One may find more information on Gouzenko and Mr. Andrew Kavchak at The "Andrew Kavchak Honours Igor Gouzenko" website  https://www.nemacolin.net/igor/

Other sources of info:  http://circ.jmellon.com/history/gouzenko/  (Canadian Intelligence Resource Centre Archives) and Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Gouzenko

You may watch two videos to learn more about Gouzenko and the commemoration of the Gouzenko Affair:

One may also visit Mr. Kavchak's video channel on Yutube, where there are two videos - one on Mr. Kavchak's grandfather, who was killed in the Katyn forest massacre, the other one is an overview of the Katyn Massacre 1940:

Czeslaw Piasta

Subject: VI Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych
From: Bogdan Grzenkowicz <komitet.rot.witolda.pileckiego@gmail.com>

Szanowni Państwo,

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce ma zaszczyt zaprosić szkoły, uczniów w Polsce, poza granicami naszej Ojczyzny do wzięcia udziału w VI Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych.
www.komitet-pamieci-pileckiego.com

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osadzonych w Aresztach Śledczych.

Rozpoczęcie konkursu 18 lutego,
zakończenie 15 kwietnia,
Uroczysta Gala rozdania nagród w Warszawie 24 maja 20191 r. o godzinie 11:00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 Komitet Honorowy:
- Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej – przewodniczący;
- Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej;
- Jarosław Szarek - Prezes IPN;
- Jacek Pawłowicz - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL;
- Andrzej Melak – Poseł na Sejm RP.

Uczestnicy mają za zadanie przygotowanie prac w następujących kategoriach:

Kategoria szkoły podstawowe kl. 0 - III:
- praca plastyczna: „Żołnierze Wyklęci”
- laurka: „Żołnierze Wyklęci”

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV-VIII:
- praca plastyczna: „Żołnierze Wyklęci”
- projekt serii polskich banknotów ”Wielcy Polacy - Żołnierze Wyklęci”
- film: „Żołnierze Wyklęci”

Kategoria szkoły gimnazjalne:
- poezja: „Żołnierze Wyklęci”
- projekt serii pocztówek ”Wielcy Polacy - Żołnierze Wyklęci”
- film: „Żołnierze Wyklęci”

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
- plakat: „Żołnierze Wyklęci””
- poezja: „Żołnierze Wyklęci”
- projekt muralu patriotycznego: „Żołnierze Wyklęci”
- film: „Raport Witolda Pileckiego Bohatera Niezwyciężonego więźnia w niemieckim obozie KL Auschwitz”

Kategoria osadzeni w Aresztach Śledczych
- praca plastyczna: „Żołnierze Wyklęci”
- projekt muralu patriotycznego: „Żołnierze Wyklęci”

Z wyrazami szacunku,

Bogdan Grzenkowicz
przewodniczący Komitetu Pamięci
Rotmistrza Witolda Pileckiego
tel. +48 506 036 316


Więcej informacji, w tym regulamin konkursu i formularz rejestracji dostępne są na stronie:
http://komitet-pamieci-pileckiego.com/vi-konkurs-historyczny-o-zolnierzach-wykletych/
   


Wiadomości z Internetu


Polska wygrała Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Glasgow.
Siedem medali, 5 złotych i 2 srebrne,  wywalczyli polscy lekkoatleci na halowych mistrzostwach Europy w Glasgow.



Ze złota cieszyli się Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Ewa Swoboda (60 m), Marcin Lewandowski (1500 m), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce) oraz Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic (sztafeta 4x400 m).

Srebro dołożyli Piotr Lisek (tyczka) i Sofia Ennaoui (1500 m), co zapewniło biało-czerwonym triumf w klasyfikacji medalowej.



----

Wesprzyj młodą Polkę z Kanady, która będzie reprezentować Polskę na Światowych Mistrzostwach Jazdy Figurowej na lodzie

Komunikaty Ottawskie pisały o niej w wydaniu z 1 marca 2019 https://komott.net



Click below to help this young Polish Canadian, Olivia Rybicka-Oliver, to go to the World Junior Figure Skating Championships in Zagreb, Croatia, in March. Olivia will be skating under Polish flag, representing Poland.
https://www.gofundme.com/worldjuniorfigureskatingchampionships-for-olivia

Strona internetowa Olivii: www.oliviaoliver.org

----

Sobota, 25 maja 2019 - Głosowanie w Kanadzie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w obwodach utworzonych za granicą, zostaną przeprowadzone w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbędzie się w niedzielę, 26 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00.  Głosowanie w obwodach utworzonych za granicą odbędzie się w dniu głosowania w kraju, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym  (w Kanadzie w sobotę 25 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00).

Obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z ogłoszonym przez Prezydenta RP kalendarzem wyborczym informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do dnia 5 maja 2019 r.
Informacje o udziale w głosowaniu, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zgłaszaniu się do spisu wyborców i inne istotne z punktu widzenia wyborcy informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej konsulatów,  jak również dostępne w samych konsulatach.

Informacja o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 r. (kliknij).

----

IPN: Nowe recenzje książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”
Ukazały się kolejne recenzje książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski  (t. 1-2) pod red. Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.
Polecamy artykuły historyków z Instytutu Pamięci Narodowej:
Przypominamy, że Instytut Pamięci Narodowej wydał w formie osobnej publikacji dołączonej do najnowszego numeru „Biuletynu IPN” recenzję autorstwa dr. Tomasza Domańskiego „Korekta obrazu?...” 
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66319,Nowe-recenzje-ksiazki-Dalej-jest-noc-Losy-Zydow-w-wybranych-powiatach-okupowanej.html


Piotr Gontarczyk, Między nauką a mistyfikacją, czyli o naturze piśmiennictwa prof. Jana Grabowskiego na podstawie casusu wsi Wrotnów i Międzyleś powiatu węgrowskiego,„Glaukopis” nr 36, s. 313-323
DO POBRANIA (cały artykuł – PDF)

Concluding paragraph in a translation:
After a more comprehensive analysis of the source, it turns out that [persons] of [the] historical narrative concluded by prof. Jan Grabowski in his book Next is Night ..., they do not find any confirmation in the referenced documents. The narrative created by this harassing, manipulative and unscientific language, using terms such as "volunteers of the Holocaust." If we add information of unknown origin, false quotes...and a lot of documents, which Jan Grabowski uses, knowing well that they are unreliable, then probably he will not have a grudge if someone will define his scientific work from this book as something on the borderline of scientific mystification.

----

Będą ekshumacje w Jedwabnem?
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk: Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy. IPN jest instytucją do tego powołaną.


Zapewnił jednocześnie, że relacje Polski ze środowiskami żydowskimi są dobre.

Po tym, co padło z ust niektórych polityków izraelskich sądzę, że trudno mówić, że jakieś działania ze strony polskiej wzbudzają kontrowersje. Politycy izraelscy (…) powinni się zastanowić, czy ich wypowiedzi rzeczywiście przyczyniają się do budowy nie tylko dobrych relacji polsko-izraelskich, ale i do budowy dobry dobrego wizerunku Izraela na arenie międzynarodowej. W mojej opinii te wypowiedzi się temu nie przysłużyły i to tam powinna nastąpić refleksja. A my mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dochodzenia do prawdy historycznej — oświadczył wiceszef MSZ.

Znaczna część, żeby nie powiedzieć większość środowisk żydowskich, po tej wypowiedzi (Israela Katza – PAP) jednoznacznie stanęła w obronie Polski. Stała się rzecz, która jeszcze półtora roku temu byłaby, jak sądzę, rzeczą niemożliwą – tak masowe głosy środowisk żydowskich z całego świata w obronie Polski — powiedział wiceminister.
https://wpolityce.pl/polityka/436609-wiceszef-msz-o-jedwabnem-mamy-prawo-dochodzenia-do-prawdy


----

Marek Jan Chodakiewicz: Icewhiz i inni
Chodzi sobie po internecie troll. Nazywa się Icewhiz. To taka ksywa. Pozuje na redaktora pro bono Wikipedii. Rzekomo przez amatorów pisanej encyklopedii. W rzeczywistości dowody sugerują, że jest płatnym pracownikiem przemysłu tolerancjonizmu. No i specyficznie zrozumiane interesy naszych starszych braci w wierze

Icewhiz zna się na przedsięwzięciach aktywnych (aktyvnoe meropriyatya), jak mówią czekiści. Obsmarowywuje, pluje, kasuje, przekręca znaczenie słów. Cenzuruje i zmienia całe wpisy. Wycina ludzi. Nie podobają mu się. Muszą przestać istnieć.

Icewhiz specjalizuje się w Rufmord, czyli character assassination: opluskwianie nielubianej przez siebie jednostki. Odsądzanie od czci i wiary. Z rytualnym oskarżaniem o antysemityzm i rasizm oczywiście.

Wychodzi na to, że Icewhiz zatrudniony jest albo przez NGO, albo przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, albo przez wywiad tego państwa: wojskowy czy cywilny. W każdym razie widać, że jest częścią maszyny izraelskiej – mówiąc oględnie – dyplomacji publicznej. W jej ramach dane państwo stara się wpłynąć na ludność innych państw ponad głowami ich rządów.
https://www.tysol.pl/a29491--Tylko-u-nas-Marek-Jan-Chodakiewicz-Icewhiz-i-inni

----



5 marca 1940 r. zapadła decyzja o zamordowaniu polskich jeńców Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska
Mija 78 lat od chwili, gdy władze ZSRS podjęły decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) postanowiło przychylić się do wniosku ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii, który proponował, aby sprawy jeńców zostały rozpatrzone w trybie specjalnym „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”.
https://niezalezna.pl/218773-5-marca-1940-r-zapadla-decyzja-o-zamordowaniu-polskich-jencow-kozielska-ostaszkowa-i-starobielska


----

Patrick Ney "Heart of Poland"

To mark the official ceremonies around the National Day of Remembrance for the Cursed Soldiers, our host Patrick Ney takes viewers on a special journey back in time....

...To a world in which the Second World War DOESN’T end in 1945, but continues in a bloody guerrilla battle between Poland’s Home Army and the Communist authorities determined to stamp out democracy in Stalin’s new empire.
https://www.facebook.com/The1stNews/videos/410838079650459/


----

Bieżące wiadomości znajdziesz na poniższych stronach internetowych:
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


wPolityce.pl
Niezalezna.pl
Telewizja Republika
theNews.pl
Current Events Poland 
TvNiezaleznaPolonia
Ottawa

Gazeta Polska
artykuły

Gazeta Polska VOD
materiały video "GP"

TVinterPolonia
Ottawa-
Calgary
  Polonia Institute
Publications on the interests of Poland,
the Polish people and Polonia
TV Trwam
Radio Maryja
Solidarni2010.pl Nasz Dziennik
Smolensk Crash News Digest   
BlogPress
PolskieRadio24
Prawica.net
DoRzeczy.pl
SmolenskCrash.eu  
  Witold Gadowski
Komentarze, artykuły
RebelPoland.com
Rebel Poalnd

JerzyRNowak
dr Jerzy Robert Nowak

Warszawska Gazeta
Doomed Soldiers
  WNET.fm
Portal Radia Wnet

Aleksander Scios
Stanislaw Michalkiewicz
Matka Kurka   Pomnik Smolensk
Goniec
Toronto
Polska-Kanada
Magazyn twórczy Toronto

Marsz Polonia
Toronto

PoloniaTube
Toronto
Ministerstwo Prawdy
Kroniki filmowe na aktualne tematy
Wojciech Sumliński
Youtube Videos

Wojciech Sumliński
Dziennikarz Śledczy


PolandIn
TVP publikacje po angielsku
  wPolsce.pl
Studio TV
AscoTV
ASME TV
BlogPublika.com
Tygodnik Solidarnosc
Rodak Press
Dość manipulacji Polonią

dlaPolski.pl
codziennie nowy materiał

  http://cido.pl
Centrum Informacji Drugiego Obiegu.
Bardzo długa lista linków.
Polish Review
Program TV z Ottawy
Prezydent.pl
Prezydent RP
WZZW.wordpress.com
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża

________________________________________________

Komunikaty Ottawskie -  5 marca 2019
https://komott.net
________________________________________________