Czwartek, 30 listopada 2017

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
XXX Lat:  1987 - 2017
Bardzo nieregularny


REDAKCJA: Czeslaw Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treść i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net



W dzisiejszym wydaniu

- Listy do redakcji
- Kalendarz Ottawski


Poszukiwana osoba do towarzystwa dla starszej pani

Samodzielna starsza pani przyjmie na dłuższy czas osobę do wspólnego mieszkania w prywatnym domu.

Szczegóły do uzgodnienia.

Proszę dzwonić pod (613) 823-1375

                    


Pogoda dla Ottawy
http://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html






Listy do redakcji



Kolejne wydanie bardzo nieregularnych Komunikatów Ottawskich wychodzi po dłuższej przerwie. Poprzednie wydanie było w czwartek 9 listopada. Od tego czasu nadeszło sporo listów, z których kilka wymaga odpowiedzi redakcji.

Subject:     Re: Komunikaty Ottawskie - czwartek, 9 listopada 2017
Date:     Fri, 10 Nov 2017 11:36:06 -0500
From:     Mark Kiejna <mkiejna0401@bell.net>
To:     redakcja@komOTT.net


Szanowny Panie Redaktorze,
 
Dziękuję bardzo za opublikowanie informacji.

I am also very impressed  with Your research on my past career and finding a piece from the Globe and Mail on the Baghdad terrorist attack in 2003. Next year we will commemorate the 15th Anniversary of this tragic event in which 24 of my colleagues and friends died and hundreds including myself were wounded.
 
Serdeczne dzięki,
 
Marek Kiejna and Family

---

KO

Szanowny Panie Kiejna,
dziękuję za list.

I hope that I will be able to publish
interview with you on the subject of  your work in humanitarian missions of the United Nations, including any additional information about those tragic events that occurred 15 years ago. Let's meet sometime early next year, if you will be available.

Pozdrowienia,
Czesław Piasta



Poniżej listy na temat artykułu, który był opublikowany w Komunikatach Ottawskich 18 października 2017. Artykuł zatytułowany "OTWARTE SPOTKANIE Ambasadora RP w Kanadzie z Polonią w Ottawie 11 października 2017" jest dostępny na internet pod
https://komott.net/KomOtt_18_oct_2017.html

Proszę przeczytać spokojnie cały artykuł, gdyż to może być pomocne w czasie czytania listów oraz odpowiedzi. Jest tam również link do reportażu filmowego z otwartego spotkania nowego ambasadora RP w Kanadzie dr Andrzeja Kurnickiego. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć, to zachęcam - warto obejrzeć i wysłuchać w całości. Pan ambasador opowiedział wiele ciekawostek ze swojego życiorysu, który przeplatał się m.in. z  życiorysem prof. Kieżuna. Ambasador wymieniał również niektóre priorytety pracy na nowym stanowisku oraz prac rządu w Polsce. Wiele fragmentów swojego wystąpienia poświęcił Polonii. Podkreślał wielokrotnie, że Polonia będzie odgrywała silną rolę, gdy będzie zjednoczona. Dłuższy fragment na ten temat zaczyna się około 1:30:00.

Link do video:  https://www.youtube.com/watch?v=HLzGto9wd_o

Na początku reportażu podane są w 3-minutowym skrócie niektóre wątki poruszane w czasie wieczoru, po czym obejrzeć można całość wystąpienia pana ambasadora.

Poniżej są fakty, które były przedstawione w KO:

   1. Zarząd Koła SPK nr 8 podjął w imieniu wszystkich członków decyzję, że nie sankcjonuje otwartego spotkania nowego ambasadora RP dr Andrzeja Kurnickiego z Polonią Ottawską i nie zachęca członków SPK do uczestnictwa. Powodem wskazanym w liście był fakt, że spotkanie to organizował pan Kujbida - szef Klubu Gazety Polskiej w Ottawie oraz koordynator 10-ciu Klubów Gazety Polskiej w Kanadzie. List z taką decyzją Zarządu Koła został wysłany do wszystkich jego członków.

   2. Zarząd Koła reprezentuje wszystkich członków czyli całe Koło nr 8. W efekcie takiej decyzji Zarządu SPK Koła nr 8, rozumieć należy, że otwarte spotkanie nowego ambasadora z Polonią, organizowane przez Klub GP, zostało zbojkotowane przez Koło SPK nr 8 - wszystkich jego członków.

   3. Pośredni efekt ostateczny: pan ambasador dr Andrzej Kurnicki stał się obiektem bojkotu przez Koło nr 8 SPK.



List od pani dr Marianny Sikorskiej-Walker

Pierwszym listem otrzymanym przez redakcję Komunikatów Ottawskich, po publikacji wspomnianego wyżej artykułu, był list od pani dr Marianny Sikorskiej-Walker - sekretarki Koła SPK nr 8, która rozesłała w imieniu Zarządu Koła list nawołujący do nie uczestniczenia w spotkaniu. Miałem okazję rozmawiać z panią Sikorską-Walker przez 30 minut w Domu Polskim po zakończeniu Akademii z okazji Święta Niepodległości w dniu 12 listopada 2017. Była to bardzo rzeczowa rozmowa i okazja do wzajemnego wyjaśnienia sobie wielu aspektów związanych z tym niefortunnym wydarzeniem, jakim było wysłanie listu Zarządu Koła do swoich członków oraz z moim artykułem opublikowanym w Komunikatach Ottawskich 18 X 2017. Pani Sikorska-Walker poprosiła o wstrzymanie się z publikacją jej listu do czasu, kiedy poda swoją ostateczną decyzję. W międzyczasie wymieniliśmy kilka listów e-mail z dalszymi wyjaśnieniami.

Ostateczna decyzja autorki listu przyszła następnego dnia po opublikowaniu listu prezesa Koła SPK nr 8 w Biuletynie KPK. Była to prośba o wstrzymanie publikacji jej listu w Komunikatach Ottawskich. W związku z tym, wspomniany list pani Sikorskiej-Walker nie jest publikowany.


Subject:     Zdjecia
Date:     Fri, 10 Nov 2017 18:53:55 +0000
From:     Elizabeth Komsta <ekomsta@outlook.com>
To:     redakcja@komOtt.net <redakcja@komOtt.net>

Panie Piasta

Nie wyrażam zgody na publikowanie w komunikatach ottawskick jakichkolwiek zdjęc z moją osobą.

Dr. Elżbieta Komsta
Prezes KPK Okręg Ottawa


---

KO:

Szanowna Pani Prezes,
jestem członkiem stowarzyszeń dziennikarskich i przestrzegam obowiązujących reguł. W związku z tym, że Pani piastuje funkcję publiczną, ma Pani ten przywilej, żeby trafiać nawet na pierwsze strony gazet. Podobnie jest z osobami, które uczestniczą w imprezach publicznych. Zdjęcia z takich imprez, które są przeznaczone do publikacji, nie wymagają zezwoleń.

Copyright and privacy laws allow to take photographs of public figures. Privacy protections set out in the federal Personal Information Protection and Electronic Documents Act (PIPEDA) apply to personal information collected in the course of commercial activities. Any photograph in which a person is identifiable conveys personal information. Thus, in most cases, PIPEDA requires a photographer to obtain consent from anyone that will be identifiable in a photograph. This requirement does not apply to photographs taken solely for journalistic, artistic, or literary purposes.


Z poważaniem,


Czesław Piasta
Komunikaty Ottawskie



Kolejny list - od prezesa SPK Koło nr 8 w Ottawie.

W czasie mojej rozmowy z panią Sikorską-Walker w Domu Polskim SPK przekazałem fakty, które zaprezentowałem w 3 punktach powyżej. Powiedziałem jej, że listy otrzymane od niej i prezesa Kulczyckiego są jakby rozpoczęciem kłótni publicznej przez autorów tych listów. Sugerowałem, żeby pani Sikorska-Walker porozmawiała z prezesem i przemyśleli to jeszcze raz, czy mamy robić taką wymianę publiczną. Może napiszą te listy trochę w inny sposób. Intencje listu do członków były może inne, ale fakty same mówią za siebie. Niefortunnie było to zrobione - bojkot spotkania, gdyż organizatorem był Kujbida. Najlepiej to przemyśleć, żeby było dobrze dla wszystkich w Polonii.

Poproszony zostałem o wstrzymanie publikacji do czasu podjęcia decyzji. W moim liście do pani Sikorskiej-Walker z dnia 13 listopada potwierdziłem:
Oczekuję na informację odnośnie "publikować czy nie publikować" Państwa listów.

W kolejnym liście dodałem: Oczywiście, że spodziewam się indywidualnych decyzji podjętych przez każdego z autorów listów otrzymanych przeze mnie.

W czwartek 23 listopada wysłałem ponaglenie, gdyż wiedziałem, że będę bardzo zajęty do środy 29 listopada włącznie i nie będę mógł pracować nad Komunikatami, jeśli natychmiast nie otrzymam odpowiedzi.
Szanowna Pani,
jaka jest Pani ostateczna decyzja w sprawie: publikować czy nie publikować?

Dziękuję z góry za w miarę szybką odpowiedź.

W nocy w dniu 24 listopada otrzymałem Biuletyn KPK Ottawa z listem prezesa Koła SPK nr 8, w którego wstępie on napisał:



Istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest to zwykła nieuczciwość ze strony pana Kulczyckiego, który wiedział o tym, że ja oczekuję odpowiedzi od autorów listów odnośnie "publikować czy nie publikować". "Grafolog komputerowy" przeanalizował listy otrzymane od pani Sikorskiej-Walker oraz od pana Kulczyckiego. Wynik ekspertyzy: oba listy pisane na tym samym komputerze, używającym tę samą aplikację - właściciel Jerzy Kulczycki. Stąd uzasadniony domysł, że autorzy są w bliskim kontakcie i pan Kulczycki miał w ciągu okresu 12 dni, od 12 do 24 listopada 2017, przekazane informacje odnośnie moich oczekiwań w sprawie decyzji o publikacji.

Dodatkowo, powinien on pamiętać falę oszczerstw, która przewaliła się w listach czytelników, którzy atakowali Komunikaty Ottawskie kilka lat temu. Wszystkie listy, mówiąc bardzo łagodnie, nieprzychylne redakcji były zamieszczane bez wyjątków.

Komunikaty Ottawskie są biuletynem bardzo nieregularnym. Poprzednie wydanie było w dniu 9 listopada. Nie było okazji do opublikowania, m.in. z powodu oczekiwania na odpowiedzi.

Poniżej list, który dotarł do Komunikatów Ottawskich.

---

Subject:     odpowiedz
Date:     Fri, 10 Nov 2017 19:51:32 +0000
From:     Jerzy Kulczycki <jerzy.kulczycki@outlook.com>
To:     Czesław Piasta <redakcja@KomOTT.net>


Proszę o umieszczenie w najbliższych „Komunikatach Ottawskich” mojego listu.

Jerzy Kulczycki




----

KO:

Szanowny Panie Kulczycki,
po raz kolejny słyszę o jakichś kłamstwach z mojej strony. Mogę Pana zapewnić, że w całej 31-letniej historii Komunikatów Ottawskich (KO) nie podałem ani jednej fałszywej informacji w którymkolwiek artykule pisanym i podpisanym przeze mnie. Nie tylko w KO ale także w moich licznych publikacjach w innych miejscach. Zmusza mnie do tego moja zwykła uczciwość ludzka, oprócz obowiązku uczciwości dziennikarskiej. Wszystkie informacje podawane w KO są jedynie faktami a nie domysłami lub "fake newsami".

Prezeska czy Pani Prezes

Nie mam wykształcenia dziennikarskiego - jestem po prostu dziennikarzem z obowiązku, gdyż nie było kogoś innego, kto wykonywałby taką pracę na rzecz społeczności polonijnej. Ale w mojej pracy pomaga mi wykształcenie inżynierskie oraz inżynierskie podejście do analizy różnych sytuacji.

Niepotrzebnie się Pan ośmiesza swoimi  komentarzami odnośnie form żeńskich niektórych zawodów. Jeśli chodzi o używanie słów prezes, profesor lub doktor w stosunku do kobiet, to rzeczywiście udało mi się skończyć nie tylko wszystkie klasy szkoły podstawowej ale także 4 klasy bardzo dobrego liceum. Ś.P. prof. Stanisław Medyński był moim nauczycielem języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Miałem okazję spotykać go kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dziękowałem mu za jego wkład w zaszczepienie mojego zainteresowania publicystyką oraz świetne wychowanie swoich uczniów w duchu patriotycznym. Dwa lata temu, w roku 2015, spotkaliśmy się po raz ostatni. Zmarł w maju 2017. W końcu czerwca 2017 odwiedziłem jego grób na cmentarzu w Radomiu, wspólnie z moimi 23 kolegami z klasy maturalnej. Tak, to był człowiek, którego warto szanować, nawet po jego śmierci.

Profesor Medyński nauczył mnie, że wprawdzie w liceum formalnie uczyły nas nauczycielki ale tradycja nakazuje mówić o nich "profesorki". Ale, gdy się do nauczycielki zwracamy, wtedy mówimy "pani profesor".

Pozwoliłem sobie skorzystać z opinii największego współczesnego autorytetu w tym temacie - profesora Jan Miodka. Poniżej cytuję wypowiedź prof. Miodka, bo okazało się, że jego wypowiedź pokrywa się w 100% z tym, czego nauczył mnie prof. Medyński. Ten krótki wykład prof. Miodka może się przydać Panu również.

   prof. Jan Miodek - foto z internetu

Prof. Jan Miodek:

"Bo też i różne są odczucia rodaków w tym względzie. Mnie brzmienia z przyrostkami na ogół nie rażą, owszem – wydają mi się najnaturalniejsze, zwłaszcza że w czasach mojego dzieciństwa i młodości – w moich rodzinnych tarnogórskich stronach – w powszechnym obiegu była seria kierowniczka, dyrektorka, profesorka, redaktorka.

Powiem wprost na zakończenie, jakich form używam w stosunku do dziś przywołanych rzeczowników: menedżerka, kierowniczka, dyrektorka, redaktorka, prezeska, naczelniczka, rektorka, dziekanka, profesorka (w tekstach oficjalnych jednak zawsze: pani kierownik, dyrektor, redaktor, prezes, naczelnik, rektor, dziekan, profesor), filolożka, pedagożka, psycholożka, matematyczka, biolożka, żołnierka, filozofka – ale (pani, kobieta) naukowiec, przodek, polityk, minister, marszałek, krytyk."

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3548403,kierowniczka-czy-pani-kierownik-profesor-miodek-rozwiewa-watpliwosci,id,t.html


Groźby Prezesa SPK Koło nr 8

Prezes SPK Koło nr 8 pisze:
"W momencie usunięcia pana z SPK uprzedzałem, że wszelkie ataki Pana na nasze Koło znajdą swoje odbicie w sądzie kanadyjskim, jednak o tym widocznie zapomniał, a może zaszkodziła panu "dobra zmiana".

Szanowny Panie, nie są to ataki tylko zwykły artykuł publicystyczny, w którym podane są fakty, o których było powyżej oraz będzie również poniżej.

Przypomnieć tylko Panu chcę, że to ja sam złożyłem rezygnację na piśmie z członkostwa w Kole SPK nr 8 a nie byłem usuwany.
Czemu Pan kłamie, Panie Kulczycki? Proszę o korektę!



Bojkot otwartego spotkania z nowym ambasadorem RP w Kanadzie

Jeśli chodzi o mój artykuł z 18 października, to radziłbym jeszcze raz przeczytać spokojnie całość, to ułatwiłoby jego zrozumienie. Podobnie polecam obejrzenie reportażu ze spotkania z panem ambasadorem.

Jeśli chodzi o bojkot, to nie przez nieobecność na otwartym spotkaniu z nowym ambasadorem RP w Kanadzie dr Andrzejem Kurnickim - to bojkot przez poniżej cytowane fakty. Pan był daleko od Ottawy, ale wspólnie z panią sekretarz Koła SPK nr 8 podjął decyzję w imieniu wszystkich członków.

Poniżej są fakty, które były przedstawione w KO:

   1. Zarząd Koła SPK nr 8 podjął w imieniu wszystkich członków decyzję, że nie sankcjonuje otwartego spotkania nowego ambasadora RP dr Andrzeja Kurnickiego z Polonią Ottawską i nie zachęca członków SPK do uczestnictwa. Powodem wskazanym w liście był fakt, że spotkanie to organizował pan Kujbida - szef Klubu Gazety Polskiej w Ottawie oraz koordynator 10-ciu Klubów Gazety Polskiej w Kanadzie. List z taką decyzją Zarządu Koła został wysłany do wszystkich jego członków.

   2. Zarząd Koła reprezentuje wszystkich członków czyli całe Koło nr 8. W efekcie takiej decyzji Zarządu SPK Koła nr 8, rozumieć należy, że otwarte spotkanie nowego ambasadora z Polonią, organizowane przez Klub GP, zostało zbojkotowane przez Koło SPK nr 8 - wszystkich jego członków.

   3. Pośredni efekt ostateczny: pan ambasador dr Andrzej Kurnicki stał się obiektem bojkotu przez Koło nr 8 SPK.

Członkowie SPK Koło nr 8, spotykani przeze mnie przy różnych okazjach, wyrażali duże niezadowolenie z faktu wysłania w ich imieniu listu z nawoływaniem do bojkotu spotkania.

Mogę jeszcze dodać, że członkowie Zarządów innych organizacji polonijnych, którzy też nie mieli najlepszych wzajemnych układów z panem Kujbidą, wysłali zaproszenia do swoich członków na otwarte spotkanie z nowym ambasadorem i sami przyszli na to spotkanie. Mówili, że nie przychodzili spotkać się z Kujbidą, tylko z ambasadorem. Dodać należy, że osoby te także przychodzą na inne spotkania organizowane przez pana Kujbidę, mimo różnych niesnasek. Podobnie pan Kujbida przychodzi na otwarte imprezy tychże organizacji.


Zdjęcia

Jeśli chodzi o publikację zdjęcia, to proszę zobaczyć powyżej moją odpowiedź, której udzieliłem Pańskiej małżonce.

Powód umieszczenia zdjęcia podany był w artykule: nawoływanie do bojkotu spotkania jest firmowane przez Koło SPK nr 8, którego członkami są podane osoby.
Dodać jednak należy bardzo ważny fakt, że ten list firmuje SPK Koło nr 8 w Ottawie w osobach Prezesa Koła p. Jerzego Kulczyckiego, prezesa Zarządu Głównego SPK w Kanadzie p. Andrzeja Rutę, prezeskę KPK Ottawa p. Elżbietę Komstę-Kulczycką, itd. W Zarządzie Koła oraz jego członkami są członkowie Zarządów innych organizacji polonijnych w Ottawie. Wszystkie te osoby zbojkotowały spotkanie nowego ambasadora RP w Kanadzie.


Pierwsze spotkania nowych ambasadorów z Polonią

Kwestionuje Pan napisane w języku polskim moje zdanie:
Po raz pierwszy w historii od czasu II Wojny Światowej, po dwóch latach od czasu wyboru opcji "dobrej zmiany",  pierwsze spotkanie z Polonią w Ottawie nowego ambasadora z Polski miało charakter publiczny i otwarty

Proszę jeszcze raz przeczytać tekst podkreślony wytłuszczonym drukiem. Temat ten poruszył w rozmowie ze mną po Akademii z okazji Święta Niepodległości wiceprezes Koła SPK nr 8, który powiedział:
"W ubiegłych latach zawsze konsul zapraszał tylko prezesów na pierwsze spotkanie."

Podobnie odniósł się do spotkań ambasadora Kurnickiego w Toronto i Montrealu, mówiąc:
"W innych miastach zawsze konsul zapraszał prezesów organizacji na pierwsze spotkanie z ambasadorem."

Tak, ma Pan rację, mówiąc, że "wszyscy ambasadorowie wielokrotnie spotykali się z Polonią na różnych uroczystościach czy imprezach."
Sam uczestniczyłem w większości z nich, jeśli tylko były otwarte i ja byłem w Ottawie. Mam tysiące zdjęć z tych imprez w moich archiwach. Ale nigdy pierwsze spotkanie ambasadora po przybyciu do Ottawy nie było otwartym spotkaniem z Polonią.

Dodatkowo, na te pierwsze spotkania zapraszano jedynie wybranych prezesów z wybranych organizacji, pomijając nawet prezesów organizacji zrzeszonych w KPK Ottawa.

Jeśli chodzi o tajność spotkań z nowymi ambasadorami, to nie mój "zwykły wymysł". Proszę przeczytać artykuł prezesa i redaktora torontońskiej gazety "Goniec" - Andrzeja Kumora, opublikowany w Komunikatach Ottawskich  z 27 października 2013. Redaktor Kumor opisuje tam pierwsze spotkanie nowego ambasadora RP w Kanadzie - Marcina Bosackiego, który był poprzednikiem obecnego ambasadora Kurnickiego:
Gdy zacząłem rozkładać się z magnetofonem, ku mojemu zdumieniu Pan Ambasador przypomniał, że nie życzy sobie nagrywania.

Na pytanie, czy zatem mogę relacjonować to spotkanie czy nie – no bo w końcu reprezentuję Czytelników, a nie tylko siebie – okazało się, że nie. Na pytanie, czy jest to spotkanie poufne, nie otrzymałem odpowiedzi, w związku z czym pożegnałem się i opuściłem lokal…

Andrzej Kumor: Ambasador “off the record”
https://komott.net/main/Oct27_2013/index.htm


"Czarna Lista"

Pisze Pan: istnienie "czarnej listy" to kolejna plotka, wielokrotnie dementowana przez ówczesnych ambasadorów.

Panie Kulczycki, "czarna lista" to lista nazwisk, których brakuje na "białej liście". Czarna lista, to lista nazwisk osób, które były celowo pomijane. O istnieniu "czarnej listy" mówiło wiele osób z MSZ, w tym min. Dziedziczak, obecny ambasador Kurnicki, Kancelaria Prezydenta RP, itd. To są fakty. Nastąpiły próby korygowania sytuacji przed samym przyjazdem prezydenta Dudy do Kanady, gdy się okazało, że "czarna lista" zadziałała po raz kolejny. W wyniku interwencji, udało się dokonać małej korekty. Wydaje się, że ostatecznie przestała istnieć. Mam nadzieję, że nigdy nie wróci.


Upoważnienie do oceny korpusu dyplomatycznego

Kolejne pytanie z Pana strony:
"Kto pana Panie Piasta upoważnił do oceny korpusu dyplomatycznego i na jakiej podstawie osądza pan wysoko ocenianych przez władze kanadyjskie dyplomatów pracujących w Kanadzie".

Szanowny Panie Kulczycki, "upoważnienie" do oceny korpusu dyplomatycznego RP w Kanadzie zostało "przypieczętowane" przez konsulat RP w Ottawie, co chyba jest wysokim stopniem upoważnienia.

W końcu lutego 1996, 7 lat po "zmianie systemu w Polsce", zmarł mój ojciec, mieszkający w Radomiu. Poszedłem z moim paszportem kanadyjskim do konsulatu RP w Ottawie po wizę, żeby móc lecieć na pogrzeb. Odmówiono mi tej wizy i nie mogłem być na pogrzebie mojego ojca po okresie 7 lat w "demokratycznej" Polsce. Tego nawet nie praktykowano w czasach PRL. Pamiętam, jak jednemu Polakowi z Toronto zmarł rodzic w Polsce na początku lat 80-tych. Nie miał polskiego ani kanadyjskiego paszportu, gdyż było to wkrótce po przybyciu do Kanady. Poszedł do polskiego konsulatu w Toronto i wystawili mu pewien rodzaj "paszportu tymczasowego" - jak pamiętam, były to praktycznie takie papierowe okładki z odpowiednim tekstem i fotką. Poleciał na ten pogrzeb. Barbarzyńcy, setki lat temu, przerywali działania wojenne i pozwalali na zabranie i pochowanie zwłok zabitych. W "demokratycznej" Polsce nie otrzymałem polskiej wizy do paszportu kanadyjskiego i nie pozwolono na uczestniczenie w pogrzebie ojca.

Tak, Panie Kulczycki od tego czasu nabyłem upoważnienie do oceny dyplomatów RP.

Konsulem w Ottawie był wtedy Janusz Wach. Po kilku latach okazało się, że był rejestrowanym pracownikiem służb specjalnych PRL. Obecnie, po ponad 2 latach działalności nowego rządu, Janusz Wach jest konsulem RP w Addis Abebie, Etiopia. Doszły mnie słuchy, że wpływ na to miała agentura skupiona wokół ówczesnego prezydenta RP. Prezydentem w latach 1995 - 2005 był Aleksander Kwaśniewski, który urodził się w tym samym szpitalu co ja, ale 4,5 roku później.

Wspomina Pan również zasługi ambasadora Zenona Kosiniaka-Kamysza. Proszę sobie wyobrazić, że znam osiągnięcia wszystkich byłych ambasadorów RP w Kanadzie, gdyż byłem bardzo blisko kręgów kanadyjskiego MSZ oraz Ministerstwa Obrony. W czasie kadencji każdego z tych ambasadorów, starałem się również pomagać, w miarę swoich możliwości, żeby można było realizować działania, które owocowałyby korzyścią dla Polski. Nie powinno się podważać autorytetu polskiego ambasadora w oczach Kanadyjczyków.

Proszę przypomnieć sobie "osiągnięcia" ambasadora Kosiniaka-Kamysza, które podane były w artykule podsumowującym jego pobyt w Ottawie.
https://komott.net/main/Oct27_2013/index.htm

Proszę przeczytać, jak traktował pracowników ambasady, na przykładzie
  • Pana Andrzeja Słowika - szefa "Solidarności" Ziemi Łódzkiej, członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz członka Prezydium KK "S".
  • Agaty M. - kierownika administracyjno-finansowego ambasady w latach 2009 - 2011
oraz jego osiągnięcia na polu inwestycji biznesowych w handlu bronią.

Od lipca 2014 r. Zenon Kosiniak-Kamysz jest ambasadorem RP w Singapurze.


Rejestracja Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie

Szanowny Panie Kulczycki, w artykule podany został fakt, na podstawie informacji otrzymanych z ZG KPK oraz Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie:
1.  KPK Ottawa nie wyraził zgody na rejestrację Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie.

2.  ZG KPK wraz z Prezesem ZG KPK orzekli, że postawa Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie była zgodna z prawem kanadyjskim i dokonał rejestracji Instytutu.
Szczegóły mogą dodać ZG KPK oraz Zarząd Instytutu.


Działalność Pana Kujbidy i przyszłość Polonii Ottawskiej

Szanowny Panie Kulczyki, obserwuję działalność pana Kujbidy, z którym współpracuję również przy robieniu polonijnego programu "Polish Review" dla stacji Rogers. Od dłuższego czasu pan Kujbida chce wyłącznie pokazywać pozytywne strony Polonii, nie wnikając w przynależność do jakichkolwiek organizacji lub nie należących do jakichkolwiek stowarzyszeń. Praktycznie, dzięki niemu uratowany został konsulat RP w Montrealu, nakręcił bardzo dobry film dokumentalny o Jedwabnem, nagrał dziesiątki programów, pokazujących Polonię dla stacji Rogers, TV Niezależna Polonia oraz stacji TV w Polsce. Jest redaktorem programu "Magazyn Kanada" dla TV Polonia. Nagrywa audycje dla Polskiego Radia. Pan Kujbida pomaga również naszym współbraciom - Ukraińskiej grupie etnicznej w Kanadzie.

Przy okazji, jego ostatni wywiad z ambasadorem Kurnickim dla Polskiego Radia 24 (PR24) jest dostępny pod:
https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1926682,Kanada-Rozmowa-z-nowym-ambasadorem-RP

Proszę obejrzeć i wysłuchać reportaż filmowy ze spotkania z panem ambasadorem Kurnickim. Zobaczy Pan wtedy, ile wysiłku wkładał Kujbida, żeby zrobić coś w kierunku zjednoczenia się Polonii. Wynajął salę w Domu Polskim SPK. Wysłał zaproszenia do wszystkich organizacji polonijnych, włączając w to te nie zrzeszone w KPK. Kujbida wyciągnął rękę, zrobił gest w stronę pojednania a ta jego ręka została odtrącona przez Zarząd Koła SPK nr 8. Mimo tego bojkotu, pan Kujbida wyrażał w swoich wypowiedziach w czasie spotkania nadzieję, że może to spotkanie z ambasadorem będzie początkiem zmian w dobrym kierunku. Podobnie apelował pan ambasador Kurnicki: trzeba się jednoczyć, bo tylko w jedności będzie siła.

O porozumienia, zaprzestanie sporów i bycie razem apelował minister Dziedziczak w czasie wizyty w Ottawie, ksiądz proboszcz w kazaniu z okazji Święta Niepodległości oraz w swoim wystąpieniu na Akademii. Ambasador powtarzał to we wszystkich swoich spotkaniach na terenie Kanady a wcześniej zaraz po nominacji w Polsce.

Niestety, wygląda na to, że Zarząd Kolą SPK nr 8 nie chce pójść w tym kierunku. A może dobrze byłoby wysłuchać czasem słów krytyki i przemyśleć swoje plany na przyszłość. W jakim kierunku zmierza działalność SPK Ottawa? Co na to członkowie SPK?

Podobno liczba osób polskiego pochodzenia w Kanadzie to między 800 tysięcy do 1,1 miliona osób. Z tego w rejonie Ottawa-Gatineau mieszka około 20 - 25 tysięcy osób. Ile osób polskiego pochodzenia jest zrzeszonych w KPK Ottawa? Należy liczyć daną osobę tylko jeden raz, jeśli przynależy do więcej niż jednej organizacji. Niektóre osoby są nawet członkami Zarządów w kilku organizacjach. Powtarzam, polskiego pochodzenia, bo wielu członków  niektórych organizacjach ottawskich nie przynależy do naszej grupy etnicznej, np. w Klubie "Białe Orły" znaczny procent członków spoza Polonii.

Wśród Polonii Ottawskiej istnieje wiele różnych grup i stowarzyszeń, które nie są zrzeszone w KPK. To Klub Gazety Polskiej, grupy brydżowe, tenisowe, turystyczne, inne sporty, itd.  Liczba członków SPK to tylko około 120 osób. Szacunkowa liczba wszystkich Polonusów zrzeszonych w KPK nie przekracza pewnie 300 osób. Najliczniejszą grupę polonijną w Ottawie stanowią parafianie kościoła Św. Jacka. Liczba parafian kilkakrotnie przekracza liczbę osób zrzeszonych w KPK Ottawa.

300 osób w KPK Ottawa. Jaki to jest procent z tych 20 -25 tysięcy ludzi polskiego pochodzenia w Ottawie? Kogo reprezentować chce KPK? Kto może reprezentować te 20 - 25 tysięcy niezrzeszonych?

Kto chce współpracować? Co robić, żeby robić coś wspólnie?

To są pytania do nas wszystkich.


---

Podsumowując list Pana Kulczyckiego, mogę powiedzieć, że kłamstwo pojawiło się jedynie z jego strony.

Czesław Piasta



Subject:     Re: Komunikaty Ottawskie - sroda, 18 pazdziernika 2017
Date:     Sat, 25 Nov 2017 14:51:35 -0500
From:     Marianna Sikorska <marianna.sikorskawalker@gmail.com>
To:     Solidarnosc2010 <redakcja@komott.net>

Szanowny Panie Redaktorze,
proszę nie publikować tego moje listu , nic dobrego by z tego nie wynikło, jedynie pewnie dalsze propagowanie nieporozumień i niedomówień.  Lepiej więc na tym zakończmy.  Jak już Panu tłumaczyłam mój list był głównie adresowany do pana Kujbidy a dopiera pan mi uświadomił że to była pańska interpretacja tego mojego emaila. Nie takie były moje intencje i nie zgadzam się z Pańska interpretacją, ale czasami na błędach człowiek się lepiej uczy!!!  Przykro mi tylko że wykorzystał to Pan do rozdmuchania niezgody w naszym środowisku.

Mam nadzieję że przyszłości uda nam się uniknąć takich niezręcznych sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam
Marianna

---

KO:

Szanowna Pani,
dziękuję za odpowiedź. Pani list nie będzie publikowany.

Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że to nie ja byłem autorem listu wysłanego do członków SPK a który to list spowodował rozdźwięk i rozdmuchanie niezgody.

Tak, musimy uczyć się na wspólnych błędach, żeby uniknąć niepotrzebnych sytuacji w przyszłości. Dziękuję za owocną wymianę zdań.

Jak Pani widzi, komuś jednak zależy na rozdmuchiwaniu.

Z poważaniem,
Czesław Piasta





Subject:     List do Polonii
Date:     Tue, 28 Nov 2017 14:13:15 -0500
From:     Bogdan Gajewski <gajewscy@gmail.com>
To:     Czeslaw Piasta <redakcja@komott.net>


Szanujmy się nawzajem.

Jak wiemy, przybył do Ottawy nowy ambasador RP dr Andrzej Kurnicki. Jak dotychczas, nie było powitalnych spotkań z każdym nowym ambasadorem RP w Kanadzie otwartych dla szerokiej publiczności.

Po raz pierwszy zorganizował to Klub Gazety Polskiej, a głównym organizatorem był Wacław Kujbida, szef tego Klubu.

Sala w Domu Polskim została wynajęta za opłatą, i spotkanie odbyło się dnia 11 października, ku zadowoleniu szeroko zgromadzonej publiczności.

Wśród publiczności zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK), bo – jak się okazało – wśród członków SPK krążył list, w którym napisano (pisownia oryginalna) między innymi:

 „…nasze Kolo nie sankcjonuje tego wydarzenia i nie zacheca czlonkow SPK do uczetnictwia , co nie oznacza ze nie moga pantstwo uczestnicvzch w tym spotkaniu jako osoby prywatne.  Nie oznacza to naszego boykotu spotkania z Panem Ambasadore,, w ktorym wszyscy chetnie uczestniczlibysmy gdyby to spotkanie bylo zorganizowane prze Kongress Polonii Kanadyjskiej.  NIestety oranizatorem jest Pan Kujbida, ktory wielokrotnie szkalowal ogranizacje polonijne i ich dzialaczy tworzac w ten sposob ogromny rozdzwiiek w naszych srodowiskach.  SPK zgodzilo sie na odplatne wynajecie sali zeby nie byc oskarzonymi o dyksryminacje, ale nie sankcjonujemy tego spotkania gdyz naszym zdaniem organizatorzy nie reprezentuja Polonii Ottawskiej…”

Przekaz tego listu był prosty: Koło nr. 8 nie zachęca członków SPK do udziału w tym spotkaniu (czyli namawia do bojkotu) z powodu: „bo organizatorem jest Pan Kujbida”.  Więcej informacji na ten temat zawierają Komunikaty Ottawskie z dnia 18 października 2017r.

W dniu 12 listopada 2017r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Akademia ta, pod patronatem Kongresu Polonii Kanadyjskiej (KPK), została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów Polskich (SIP). W realizacji tej akademii dużą pomocą wykazali się członkowie innych organizacji, nie związani z SIP. Ta wspólna praca w realizacji akademii była przykładem wspólnego działania Polonii Ottawskiej, gdzie patriotyzm postawiono ponad podziałami, jakie miały miejsce w przeszłości.

Kiedy już wydawało się, że Polonia Ottawska zrobiła pierwsze kroki w kierunku wspólnej działalności, w Biuletynie KPK #6/2017 ukazał się list Prezesa SPK, Koła nr 8 w Ottawie, dra Jerzego Kulczyckiego. List ten jest skierowany do Czesława Piasty, wydawcy Komunikatów Ottawskich. W liście tym, między innymi, Prezes polemizuje z Czesławem Piastą, stwierdzając, że kłamstwem jest stwierdzenie „ …Wszystkie dotychczasowe powitania nowych ambasadorów były spotkaniami zamkniętymi…”

Pragnę w tym miejscy wyjaśnić, że SIP nie był o takich powitaniach informowany, ani na takie spotkania zapraszany. Jedynym oficjalnym zaproszeniem na spotkanie z przedstawicielami dyplomatycznymi obejmującymi swoje stanowiska w Ottawie było powitanie nowej konsul Grażyny Sosnowskiej-Sikorskiej połączone z pożegnaniem konsula Janusza Wacha.

Treść tego listu jest zaprzeczeniem intencji budowania wspólnej platformy działalności dla szeroko pojętej Polonii Ottawskiej, a w szczególności neguje działalność środowisk patriotycznych nie związanych z SPK.

Zarówno Wacław Kujbida, jak i Czesław Piasta są wieloletnimi członkami SIP. Są Polakami, pracującymi społecznie.

Namawianie członków organizacji zrzeszonej w KPK (mowa o SPK) do nieuczestniczenia w spotkaniu organizowanym przez Wacława Kujbidę jest jak najbardziej naganne. Osobiste opinie Zarządu jakiejkolwiek organizacji społecznej użyte do bojkotowania społecznych przedsięwzięć są zaprzeczeniem idei pracy społecznej. Działalność społeczna wymaga poszanowania wszystkich osób zaangażowanych w pracę na rzecz danego środowiska.  Mamy nadzieję, że Zarząd KPK wypowie się w tej sprawie, skoro zamieścił list dra Jerzego Kulczyckiego.


Z poważaniem,

Bogdan Gajewski
Przewodniczący Oddziału Ottawskiego SIP



---

KO:

Szanowny Kolego Bogdanie,

działalność  ottawskiej konsul Grażyny Sosnowskiej-Sikorskiej oraz konsula w Toronto Jacka Junoszy-Kisielewskiego była opisywana w Komunikatach Ottawskich. To za ich czasów rozpoczęła się rozbudowa "czarnej listy" i odtwarzanie agentur PRL-owskich.

Nic dziwnego, że od tego czasu nie otrzymywał Kolega zaproszeń.

Krótki reportaż ze wspomnianej Akademii dostępny jest pod linkiem podanym poniżej.
Święto Niepodległości 11 Listopada w Ottawie - 12 XI 2017
https://www.youtube.com/watch?v=LB3ZFWKfSMo

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Czesław Piasta




Subject:     List do Redakcji KO
Date:     Tue, 28 Nov 2017 13:13:22 -0500
From:     Ella Gajewska <ellagajewska@gmail.com>
To:     redakcja@komott.net


Szanowna Redakcjo!

Zastanawiam się od kilku dni, czemu maja służyć bezpardonowe ataki na ottawskich patriotów. Czesław Piasta z Żoną od ponad 30 lat działają na rzecz naszej społeczności. Należy Im się szacunek, uznanie i gorące poparcie. Szukanie pretekstów w postaci błędów językowych (bezpodstawnych) i straszenie sądami wygląda na prowokację - tylko w jakim celu?

Wysoki poziom zamieszczanych artykułów i kultura wypowiedzi sprawiła, ze liczba abonentów mówi sama za siebie. Działalność Państwa Piastów jest potrzebna. Jeżeli kogoś to drażni, to niech nie czyta, ale też i nie przeszkadza!

Kochamy Polskę i nasza działalność jest tego wyrazem.

Z wyrazami szacunku
Elżbieta Gajewska


---

KO:

Dziękujemy za wsparcie!

Nie planujemy przerywać naszej działalności na rzecz społeczności polonijnej, Polski i Kanady, gdyż żona i ja jesteśmy również aktywni w środowisku kanadyjskim.

Czesław i Grażyna Piastowie






Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komott.net




Kalendarz Ottawski w skrócie
  • 2 grudnia 2017,  sobota, 18:00 (6pm)  - Christmas Dinner with Rideau Outdoor Club - "Club House", 3099 Uplands Drive, Ottawa
  • 4 grudnia 2017, poniedziałek, 6pm - 75th anniversary of the creation of the Council for Aid to Jews "Żegota" in German-occupied Poland during the Second World War - Ambasada RP, 443 Daly Avenue, Ottawa
  • 9 grudnia, sobota, 7pm - 9pm - YPCPA Annual Christmas Social - The Waverley, 339 Elgin street, Ottawa
  • 17 grudnia 2017,  niedziela, 11:30 - Polish Review - grudniowe wydanie polonijnego programu TV z Ottawy - Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22
  • 23 grudnia 2017,  sobota, 11:30 - Polish Review - grudniowe wydanie polonijnego programu TV z Ottawy - Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22
Kalendarz Kościoła Św. Jacka Odrowąża
  • 2 grudnia 2017,  sobota, po mszy o godz. 17:00 - Prelekcja "Prawda o ateizmie"
  • 3 grudnia 2017,  niedziela, po mszy o godz. 12:30 - Spotkanie ze Św. Mikołajem
  • 9 grudnia 2017,  sobota, godz. 18:00 (po mszy świętej o godz. 17:00) - "Kawiarenka" w Sali Parafialnej kościoła Św. Jacka



2 grudnia
2017,  sobota, 18:00 (6pm)  - Christmas Dinner with Rideau Outdoor Club
Adres: "Club House", 3099 Uplands Drive, Ottawa

Please RSVP by November 26, 2017 to our club e- mail :  RideauOutdoorClub@gmail.com
 or call : Eugene Lachowski 613-292-1616
 or : Richard Zmitrowicz 613-421-6737








4 grudnia 2017,  poniedziałek, 189:00 (6pm)  - 75th anniversary of the creation of the Council for Aid to Jews "Żegota" in German-occupied Poland during the Second World War
Adres: Ambasada RP, 443 Daly Avenue, Ottawa






9 grudnia
2017,  sobota, 19:00 (7pm)  - YPCPA Annual Christmas Social
Adres: The Waverley, 339 Elgin street, Ottawa




Come join YPCPA members and friends at our third annual Christmas Social! We will be spending the evening with friends, drinking grzaniec and celebrating the Christmas Spirit!

New to YPCPA? Icebreakers will include a team mini Christmas tree decorating contest!

Admission (includes grzaniec and appetizers) $20
Early bird (By December 1) $15

Let's remember others this Christmas! YPCPA will be collecting non-perishable food items to donate to our local food bank.

Tickets
https://www.eventbrite.ca/e/ypcpa-annual-christmas-social-tickets-40033900474





17 grudnia 2017,  niedziela, 11:30  - "Polish Review" - Polonijny program TV z Ottawy
Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22


Grudniowe wydanie polonijnego programu "Polish Review"

PolishReview@rogers.com



Listopadowe wydanie "Polish Review" dostepne jest pod
http://www.rogerstv.com/show?lid=12&rid=4&sid=2736&gid=285859




23 grudnia 2017,  sobota, 11:30  - "Polish Review" - Polonijny program TV z Ottawy
Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22


Grudniowe wydanie polonijnego programu "Polish Review"

PolishReview@rogers.com


Listopadowe wydanie "Polish Review" dostepne jest pod
http://www.rogerstv.com/show?lid=12&rid=4&sid=2736&gid=285859

Kalendarz Kościoła Św. Jacka Odrowąża

GRUPA MŁODZIEŻOWA - Spotkania w każdą sobotę
Spotkanie dla młodzieży szkół średnich: w soboty o godz. 18:00,
dla studentów: o godz. 20:00.
Kontakt: Piotr Mietus, tel. 647-966-0631;  peter.mietus@gmail.com

OGŁOSZENIA BIZNESOWE
Nowe ogłoszenia biznesowe oraz przedłużenie i zmiany istniejących ogłoszeń w biuletynie parafialnym na rok 2018 prosimy zgłaszać na email adres biura parafialnego office@swjacek.ca do 30 listopada br.


Informacja dla Rycerzy Niepokalanej:
Film wyświetlony przy okazji 100. rocznicy "Nie gaście ducha ojca Maksymiliana" dostępny jest na Youtube pod
https://www.youtube.com/watch?v=RAuuu-aj38Y
https://www.youtube.com/watch?v=aFPbBrAq34Q



2 grudnia 2017,  sobota, po mszy o godz. 17:00 - Prelekcja "Prawda o ateizmie"

W sobotę, 2 grudnia zapraszamy na spotkanie na temat “Prawda o Ateizmie” z Patrickiem Meagherem, autorem książki pt. Why God is Hiding?

Spotkanie odbędzie się po Mszy św. o godz. 17:00 w sali parafialnej.





3 grudnia 2017,  niedziela, po mszy o godz. 12:30 - Spotkanie ze Św. Mikołajem

Zapraszamy dzieci na spotkanie ze św. Mikołajem
w niedzielę, 3 grudnia po Mszy św. o godz. 12:30.

Bilety w cenie $10 do nabycia u pana Jurka w sklepiku w sali parafialnej.





9 grudnia 2017,  sobota, po mszy o godz. 17:00  - "Kawiarenka"
 
Zapraszamy do kolejnej "Kawiarenki"
        
Krótki reportaż z ostatniej "Kawiarenki", dostępny jest na Youtube.
W sobotę 11 listopada otwarta była "Kawiarenka" w sali partafialnej kościola Św. Jacka Odrowąża w Ottawie. "Kawiarenka" jest inicjatywą pani Renaty Jatczak, której pomagał mąż Jurek oraz grupa parafian. Dokładnie tego dnia przypadała 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji pani Barbara Armatys przygotowała z panią Stefanią Baraniak oraz Jocelyne Dearden okolicznościowy program: wiązankę pieśni patriotycznych i projekcję slajdów. Po chwili okazało się, że goście dołączyli do artystów i przez resztę wieczoru było wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych.

Organizatorzy zapraszają na następny wieczór w "Kawiarence" w sobotę 9 grudnia 2017 o godzinie 18:00 (6pm), po mszy o godzinie 17:00 (5pm).

https://www.youtube.com/watch?v=8UyqVGu5zAw









Wiadmości z Internetu


Święto Niepodległości 11 Listopada w Ottawie - 12 XI 2017

Główne uroczystości świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były obchodzone w Ottawie w niedzielę 12 listopada 2017.

O godzinie 11 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele Św. Jacka Odrowąża z udziałem przedstawicieli ambasady, którą pod nieobecność ambasadora reprezentowała pani kosnul Aleksandra Kucy oraz attache obrony Cezary Kiszkowiak. Licznie reprezentowane były organizacje polonijne z Ottawy, w tym prezes Stołecznego Oddziału Kongresu Polonii Kanadyjskiej pani Elżbieta Komsta. Licznie przybyła młodzież harcerska. Ksiądz proboszcz – Ojciec Tomasz Krzesik – wygłosił okolicznościową homilię.

Krótki reportaż z tej mszy, w tym również kazanie, obejrzeć można było w listopadowym polonijnym programie "Polish Review" emitowanym ze stacji Rogers w Ottawie. Program ten jest dostępny pod poniższym linkiem (informacje Komunikatów Ottawskich o tych uroczystościach zaczynają się około 20:19 minuty):

http://www.rogerstv.com/show?lid=12&rid=4&sid=2736&gid=285859

O godzinie 16 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Domu Polskim SPK – zorganizowana w tym roku przez Stowarzyszenie Inżynierów Polskich (SIP) Oddział Ottawa pod patronatem Kongresu Polonii Kanadyjskiej (KPK) Oddział Ottawa.

Po powitaniu gości przez prezeskę KPK Ottawa dr Elżbietę Komstę i modlitwie-przesłaniu proboszcza polskiej parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie - Ojca Tomasza Krzesika - referat okolicznościowy wygłosił prezes SIP Ottawa dr Bogdan Gajewski.

Tradycyjne Przesłanie z Polski przekazała, w imieniu ambasadora RP w Kanadzie dr Andrzeja Kurnickiego, pani konsul Aleksandra Kucy. Ambasador przybył z krótkim opóźnieniem, gdyż wracał z misji, którą miał do spełnienia w Montrealu.

Część artystyczna była przygotowana przez Teatr Słowa im. Mieczysława Kotlarczyka oraz Chór im. Ignacego Paderewskiego.

Kierownictwo artystyczne: Maria Berwid-Gawalewicz.

Chór, akompaniament i aranżacja muzyczna: Barbara Armatys.

Nagłośnienie: dr Elżbieta Nowicka-Kielar oraz Stanisław Kielar.

Ciekawa wystawa znanych osobistości polonijnych w Kanadzie: Ewa Zadarnowska - Federacja Polek w Kanadzie.

https://www.youtube.com/watch?v=LB3ZFWKfSMo



Informacje bieżące znajdziesz na poniższych stronach internetowych:

https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

wPolityce.pl
Niezalezna.pl
Telewizja Republika
theNews.pl
Current Events Poland 
TvNiezaleznaPolonia
Ottawa

Gazeta Polska
artykuły

Gazeta Polska VOD
materiały video "GP"

TVinterPolonia
Calgary-Ottawa
  Polonia Institute
Publications on the interests of Poland,
the Polish people and Polonia
TV Trwam
Radio Maryja
Solidarni2010.pl Nasz Dziennik
Smolensk Crash News Digest   
BlogPress
Ewa Stankiewicz Blog
Prawica.net
DoRzeczy.pl
SmolenskCrash.eu 
  Witold Gadowski
Komentarze, artykuły
Kokos26
Mirosław Kokoszkiewicz

JerzyRNowak
dr Jerzy Robert Nowak

Warszawska Gazeta
Pomnik Smolensk
  WNET.fm
Portal Radia Wnet

Aleksander Scios
Stanislaw Michalkiewicz
Matka Kurka   Doomed Soldiers 
Goniec
Toronto
Polska-Kanada
Magazyn twórczy Toronto

Marsz Polonia
Toronto

PoloniaTube
Toronto
Ministerstwo Prawdy
Kroniki filmowe na aktualne tematy
  wPolsce.pl
Studio TV
AscoTV
ASME TV
BlogPublika.com
Tygodnik Solidarnosc
Rodak Press
Dosć manipulacji Polonia

dlaPolski.pl
codziennie nowy materiał

  http://cido.pl
Centrum Informacji Drugiego Obiegu
PolskieRadio24
Prezydent.pl
Prezydent RP
WZZW.wordpress.com
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża

________________________________________________


Komunikaty Ottawskie - 30 listopada 2017
https://komott.net
____________________________________________________