Poniedziałek, 29 stycznia 2018

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2018
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czeslaw Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.
 
Komunikaty Ottawskie na Facebook

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net
W dzisiejszym wydaniu

- TV Republika: „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”

- Ogłoszenia Lokalne
    - Poszukuję osoby do wspólnego zamieszkania w Nepean
    - Potrzebna pomoc dla samodzielnego seniora w Gatineau-Hull

- Kalendarz Ottawski
- Komunikat Konsulatu w Toronto: Po paszport do konsulatu w Toronto tylko po uprzednim zarejestrowaniu się w Internecie

- Listy do redakcji 
1.  Konkurs Polonia Institute, Inc.
2.  Obrona dobrego imienia Polski
3.  Służba zagraniczna Rzeczypospolitej
4.  Medyczny Maj (9-12 maja, 2018) w Krakowie
- Kącik Humoru
- Wiadomości z Internetu

  
   - Linki do wiadomości internetowych
              

Emisja jutro w TV Republika, Wtorek, 30 stycznia 2018

„Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”

17:00 - rozmowa ze współautorem filmu Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty - Wacławem Kujbida
17:35 oraz 23:50 - Emisja filmu dokumentalnego Elżbiety i Wacława Kujbidów - Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty

UWAGA: TV Republika można oglądać bezpłatnie na portalu tej stacji http://live.telewizjarepublika.pl/live.php

Podane powyżej godziny emisji są czasu warszawskiego.

W Ottawie: wywiad: godz. 11am, film: 11:35am oraz 17:50 (5:50pm).


Przekaż informację znajomym!
Film jest szczególnie polecany polonijnym studentom.
Film dokumentalny Elżbiety i Wacława Kujbidów: „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty” jest zwieńczeniem dwu i pół letniej pracy autorów którzy nie tylko - jako pierwsi - dotarli do tych dwóch, żyjących i naocznych świadków tej zbrodni, nie tylko pokazują w swoim filmie - znowu po raz pierwszy - część dowodów rzeczowych wykopanych w trakcie niedokończonej ekshumacji w Jedwabnem, na przełomie maja i czerwca 2001 roku, ale również ujawniają wiele, nieznanych dotychczas faktów, detali i szczegółów. Dokument nie jest polemiką, ale raczej ukazaniem całego, historycznego kontekstu tamtych tragicznych wydarzeń z perspektywy naocznych świadków oraz bogatych materiałów i niekiedy zaskakujących odkryć. Trzy człony na którym autorzy zbudowali swój film to: naoczni świadkowie do których – przynajmniej w jednym przypadku – dotarli jako pierwsi, spisane i wydane świadectwa o tamtych latach i wydarzeniach z punktu widzenia osób pochodzenia żydowskiego, żyjących w samym Jedwabnem lub najbliższych okolicach – i wreszcie – pomijanych często w kontekście tej zbrodni faktach. Konkretnie 16 faktach mających fundamentalne znaczenie przy dochodzeniu do prawdy o tej zbrodni. Dodajmy – wiele z nich nieznanych i tragicznych w swoich następstwach.

Autorzy również – znowu jako pierwsi – pokazują zdjęcia dowodów rzeczowych – wydobytych podczas niedokończonej ekshumacji w maju – czerwcu 2001 roku w stodole w Jedwabnem. Widz ma unikalną okazję obejrzenia tych wszystkich detali z perspektywy kamery rejestrującej zarówno miejsce tej, jak i innych zbrodni na Ziemi Łomżyńskiej ponieważ główna narracja filmu nakręcona została latem 2015 roku właśnie na miejscu tych wydarzeń. Dodajmy to tego, że autorzy odwiedzają te tragiczne miejsca w towarzystwie właśnie głównego, naocznego świadka do którego dotarli na początku pracy nad tym tematem, jesienią roku 2013 – a nie trzeba już chyba nikogo będzie zachęcać do obejrzenia tego niezwykłego dokumentu.

Na zakończenie wypada jeszcze dodać, że film ten powinno obejrzeć możliwie dużo Polaków interesujących się sprawami i historią swojego narodu, a zwłaszcza młodych ludzi, nie znających już niestety wielu okrutnych zdarzeń z tamtych lat. Zasługuje na to nie tylko szacunek do narodu Polskiego i żydowskiego, ale także pamięć ofiar tych bestialskich zbrodni.


http://telewizjarepublika.pl/uwaga-juz-we-wtorek-wyemitujemy-film-pt-jedwabne-naoczni-swiadkowie-spisane-swiadectwa-pominiete-fakty,59946.html

-----

„Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" - Wtorek, 30 stycznia 2018, godz.17:35 (11:35am EST) TELEWIZJA REPUBLIKA

O godz. 17:00 (11:00am EST) wywiad z autorem filmu Wacławem Kujbidą.

UWAGA: TV Republika można oglądać bezpłatnie na portalu tej stacji http://live.telewizjarepublika.pl/live.php

Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=OK81r4azHjY

Dla przypomnienia polska premiera filmu z maja 2016

Polska premiera filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów o zbrodni w Jedwabnem - Powstańmy z kolan!

Blogpress, wt., 10/05/2016W ramach spotkań Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski „Maj na Foksal” odbyła się polska premiera filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”, oraz spotkanie z publicznością po projekcji filmu. Przedstawiamy pełen zapis wideo spotkania.
Wacław Kujbida: „Jest to wspaniała rzecz, że możemy ten film państwu zaprezentować, bo najwyższy czas, żebyśmy zaczęli odzyskiwać tożsamość narodową. Powstańmy z kolan.”

Państwo Kujbidowie, na stałe mieszkający w Kanadzie, własnym sumptem i staraniem stworzyli film odkłamujący mity, kłamstwa i półprawdy dotyczące zbrodni w Jedwabnem. Dotarli do naocznych świadków tamtej historii, przytoczyli fragmenty opublikowanych na Zachodzie wspomnień Żydów mieszkających w tamtej okolicy, którzy opisują te wydarzenia. Warto dodać, że stosunek tych Żydów do Polaków często był nieprzychylny (np. były to wspomnienia Żyda-sowieckiego partyzanta, współpracującego z bezpieką), a jednak ich relacje pokrywają się z tym co zostało przedstawione w filmie.

Autorzy nakreślili też tło historyczne wydarzeń – wybuch wojny, wkroczenie Niemców w 39 roku, okupację sowiecką, która nastąpiła wkrótce potem, ze zbrodniami i wysiedleniami dokonywanymi na Polakach, ponowną okupację niemiecką i ponownie sowiecką. Sytuację, w której państwo polskie na tych terenach nie istniało już od dwóch lat, gdy dokonana została zbrodnia w Jedwabnem.

Z wypowiedzi świadków, przedstawionych faktów, analizy materiałów historycznych, wyników przerwanych ekshumacji, wynika jasno, że zbrodni dokonywały specjalne niemieckie komanda śmierci, a zwłaszcza einsatzgruppen Hermanna Schapera, niemieckiego zbrodniarza, którego rajd po Podlasiu znaczą kolejne miejsca zbrodni. Zbrodnie na Żydach nie były jedynymi popełnianymi przez Niemców. Państwo Kujbidowie pokazali masowość zbrodni niemieckich na Polakach. Nie mogli pokazać wszystkich odnalezionych w czasie ekshumacji przedmiotów, ponieważ nie zostały one udostępnione na potrzeby filmu. Tymczasem na odsłanianych, czy też istniejących pomnikach umieszczanych na miejscach zbrodni znikają napisy stwierdzające, ze zbrodni dokonali Niemcy, a czasem wręcz pojawiają się teksty oskarżające o to Polaków. Przy czym należy podkreślić, że film mówi również o tym, że przymuszani przez Niemców Polacy wskazywali im w których domach mieszkali Żydzi.Elżbieta Kujbida o motywach stworzenia tego filmu: „Pytano nas dlaczego zajmujemy się Jedwabnym, czy jakimiś publikacjami. Dlatego, że nie zgadzamy się na to, żeby Polakom wmawiano jakieś koszmarne mordy z czasów wojny, których nigdy nie dokonali. Mordów dokonywali Niemcy w okupowanej Polsce. Polacy muszą być silnym, dumnym narodem. Jesteśmy poza Polską 30 lat, głosimy polskość, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że znamy język polski. Bronimy Polski, bronimy dobrego imienia Polaków i bardzo was państwa prosimy róbcie to samo. Każdy z nas może zrobić jedną maleńką rzecz. To są takie kamyki, te kamyki połączone w wielką lawinę zrobiły to, co się stało w naszym kraju. Mamy nowy, wspaniały rząd, prezydenta Dudę, i to są tylko i wyłącznie te małe kamyki, musimy teraz przywrócić Polsce i Polkom dobre imię. Nie zgadzamy się na kłamstwa historyczne.”

Po projekcji autorom filmu dziękował Stefan Truszczyński, sekretarz generalny SDP: „Po obejrzeniu tego filmu chciałoby się przede wszystkim pomilczeć, ale z drugiej strony chce się krzyczeć, nie tylko z powodu zbrodni niemieckich, ale również z powodu jak te zbrodnie od wielu lat są przedstawiane, jak są zakłamywane, dlaczego to jest tak długo czynione. A przecież jak udowadniają państwo w tym filmie, tak bardzo pieczołowicie, z takim wielkim nakładem zrobionym, dowiadujemy się, że byli ludzie, że są ludzie, którzy usiłowali pisać o tych sprawach, mamy liczne cytaty, nazwiska, daty. To nie tak, jak się teraz wydaje, że to nie było wiadome, ktoś jednak próbował. Teraz mamy tutaj panią Elżbietę i pana Wacława, którzy nam dostarczyli coś w rodzaju podręcznika wskazówki. To jest takie ABC, to jest dopiero coś, co trzeba zapamiętać, żeby zrozumieć fakty, o których mówią filmy fabularne, o których się mówi, które się rozwija, a tutaj okazuje się, że te fakty są jednak nieznane, okłamywane, przekręcane. I dlatego jest wielka zasługa państwa, można powiedzieć, jak to się dzieje, że dwoje robi coś, co powinny robić instytuty, uczelnie, wydziały, tysiące historyków. To wszystko jest jeszcze do dopowiedzenia. Państwu bardzo gorąco, serdecznie, dziękuję za to.”Na wypełnionej po brzegi sali był obecny i zabierał głos burmistrz Jedwabnego. Spotkanie rozpoczął obecny prezes SDP Krzysztof Skowroński.

http://blogpress.pl/node/22719

Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157665708179613

----

Jedwabne - Naoczni Świadkowie - Spisane Świadectwa - Pominięte Fakty” (SDP 5.05.2016)

Reportaż filmowy ze spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich w Warszawie, gdzie Elżbieta i Wacław Kujbidowie prezentowali swój film o Jedwabnym.

https://www.youtube.com/watch?v=lkZbvgi2CLY

----

EWA STANKIEWICZ - JAK REAGOWAĆ NA "POLSKIE OBOZY ŚMIERCI" ?

Co wie młodzież żydowska z Nowego Jorku o II Wojnie Światowej oraz tematach polsko-żydowskich? Pytania do młodzieży, która przyszła na protest z nauczycielem-rabinem i plakatami.
Możesz to zobaczyć w krótkim video prezentowanym w czasie audycji TV Republika: EWA STANKIEWICZ - JAK REAGOWAĆ NA "POLSKIE OBOZY ŚMIERCI" ?
https://www.youtube.com/watch?v=x6tvB4FGJNkJak Żydzi traktowali swoich braci w czasie II Wojny Światowej

Żydowska policja w Getcie Warszawskim
https://www.facebook.com/100009098380888/videos/1888057731507488/

Więcej filmów z Getta pod:
http://footage.framepool.com/en/search/Jewish%20Ghetto%20Police/?keywords=Jewish+Ghetto+Police


              

Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html
Ogłoszenia Lokalne


Poszukuję osoby do wspólnego zamieszkania w Nepean

Próbuję znaleźć osobę, która zamieszkałaby ze mną.
Jestem starszą osobą, mieszkającą w Nepean.


Proszę zadzwoń, opowiem warunki.

Helena  613-823-1375

PRACA OFEROWANA

Potrzebna pomoc dla samodzielnego seniora w Gatineau-Hull.
Może ty albo znasz kogoś, kto byłby zainteresowany.


Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komott.net
Kalendarz Ottawski w skrócie
 • 30 stycznia 2018, wtorek, godz.11:00 - Wywiad z Wacławem Kujbidą w TV Republika - na kanałach Telewizji Republika oraz na ich portalu http://live.telewizjarepublika.pl/live.php
 • 30 stycznia 2018, wtorek, godz.11:35 oraz 17:35 (5:35pm) - film „Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" - na kanałach Telewizji Republika oraz na ich portalu  http://live.telewizjarepublika.pl/live.php
 • 30 stycznia 2018, wtorek, godz. 19:00 - 22:00 (7pm - 10pm) - YPCPA Camp Fortune Ski Night - Camp Fortune, 300 Chemin Dunlop, Chelsea, QC (map)
 • 2 luty 2018 (piątek) godz. 19:00 (7pm) - Wykład "POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA - GLOBALNE WYZWANIA NA 2018 ROK" - St. Paul University, 223 Main St., Ottawa (mapa)
 • 4 luty 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm) - Kawiarenka Literacka - Twarze Kobiet Polskich - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
 • 10 luty 2018, sobota, godz. 18:30 (6:30pm) - Śledzik Harcerski - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
 • 15 lutego 2018, czwartek, godz. 19:30 (7:30pm) - Spotkanie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosławem Szarkiem
 • 4 marca 2018, niedziela, godz. 11:00 - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych - kościół Św. Jacka Odrowąża, 201 LeBreton St. N
 • 4 marca 2018, niedziela, godz. 16:00 (4pm) - Film fabularny "Wyklęty" - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
 • 22 kwietnia 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm) - Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
Kalendarz Kościoła Św. Jacka Odrowąża
 • 27 stycznia 2018, sobota, godz. 18:00 (po mszy świętej o godz. 17:00) - "Kawiarenka" w Sali Parafialnej kościoła Św. Jacka
 • 3 lutego 2018,  sobota, po mszy o godz. 17:00  - film pt. “Ziemia Maryi”30 stycznia 2018, wtorek, godz. 11:00 (czasu Ottawa) Wywiad z Wacławem Kujbidą w TV Republika
Na temat filmu
„Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" na kanałach Telewizji Republika oraz na ich portalu http://live.telewizjarepublika.pl/live.php

UWAGA: TV Republika można oglądać bezpłatnie na portalu tej stacji  http://live.telewizjarepublika.pl/live.php


30 stycznia 2018, wtorek, godz. 11:35 oraz 17:50 (czasu Ottawa) Film „Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" 
na kanałach Telewizji Republika oraz na ich portalu http://live.telewizjarepublika.pl/live.php

30 stycznia 2018, wtorek, godz. 19:00 - 22:00 (7pm - 10pm) YPCPA Camp Fortune Ski Night
Adres Camp Fortune, 300 Chemin Dunlop, Chelsea, QC (map)
 Organizacja: YPCPA


YPCPA is thrilled to invite members and friends to our next event: Tuesday night skiing/snowboarding at Camp Fortune!