Piątek, 2 lutego 2018

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2018
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czeslaw Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.
 
Komunikaty Ottawskie na Facebook

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net
W dzisiejszym wydaniu


- Film dokumentalny o zbrodni w Jedwabnem w TV Republika
„Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”

- Kalendarz Ottawski w skrócie

- Wiadomości z Internetu
  
   - Linki do wiadomości internetowych

              

Film dokumentalny o zbrodni w Jedwabnem w TV Republika
„Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”


w sobotę 3.02.2018 - godz 21:50 w Polsce (EST: 15:50, 3:50pm)

niedzielę 4.02.2018 godz 23:40 w Polsce  (EST: 17:40, 5:40pm).

Telewizja Republika wyemituje ponownie, tym razem w całości, wstrząsający, bo prawdziwy film dokumentalny Elżbiety i Wacława Kujbidów.

To 16 FAKTÓW, które mają fundamentalne znaczenie przy dochodzeniu do prawdy o tej zbrodni.

KONIECZNIE OGLĄDAJ!  Poinformuj innych!

UWAGA:

TV Republika można oglądać bezpłatnie na portalu tej stacji http://live.telewizjarepublika.pl/live.phpCały film można zobaczyć też w sobotę i niedzielę.

Film dokumentalny filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów: „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty” jest zwieńczeniem dwu i pół letniej pracy autorów którzy nie tylko - jako pierwsi - dotarli do tych dwóch, żyjących i naocznych świadków tej zbrodni, nie tylko pokazują w swoim filmie - znowu po raz pierwszy - część dowodów rzeczowych wykopanych w trakcie niedokończonej ekshumacji w Jedwabnem, na przełomie maja i czerwca 2001 roku, ale również ujawniają wiele, nieznanych dotychczas faktów, detali i szczegółów. Dokument nie jest polemiką, ale raczej ukazaniem całego, historycznego kontekstu tamtych tragicznych wydarzeń z perspektywy naocznych świadków oraz bogatych materiałów i niekiedy zaskakujących odkryć. Trzy człony na którym autorzy zbudowali swój film to: naoczni świadkowie do których – przynajmniej w jednym przypadku – dotarli jako pierwsi, spisane i wydane świadectwa o tamtych latach i wydarzeniach z punktu widzenia osób pochodzenia żydowskiego, żyjących w samym Jedwabnem lub najbliższych okolicach – i wreszcie – pomijanych często w kontekście tej zbrodni faktach. Konkretnie 16 faktach mających fundamentalne znaczenie przy dochodzeniu do prawdy o tej zbrodni. Dodajmy – wiele z nich nieznanych i tragicznych w swoich następstwach.

Autorzy również – znowu jako pierwsi – pokazują zdjęcia dowodów rzeczowych – wydobytych podczas niedokończonej ekshumacji w maju – czerwcu 2001 roku w stodole w Jedwabnem. Widz ma unikalną okazję obejrzenia tych wszystkich detali z perspektywy kamery rejestrującej zarówno miejsce tej, jak i innych zbrodni na Ziemi Łomżyńskiej ponieważ główna narracja filmu nakręcona została latem 2015 roku właśnie na miejscu tych wydarzeń. Dodajmy to tego, że autorzy odwiedzają te tragiczne miejsca w towarzystwie właśnie głównego, naocznego świadka do którego dotarli na początku pracy nad tym tematem, jesienią roku 2013 – a nie trzeba już chyba nikogo będzie zachęcać do obejrzenia tego niezwykłego dokumentu.

Na zakończenie wypada jeszcze dodać, że film ten powinno obejrzeć możliwie dużo Polaków interesujących się sprawami i historią swojego narodu, a zwłaszcza młodych ludzi, nie znających już niestety wielu okrutnych zdarzeń z tamtych lat.

Zasługuje na to nie tylko szacunek do narodu polskiego i żydowskiego, ale także pamięć ofiar tych bestialskich zbrodni.

Sobota 3.02.2018 - godz 21:50 w Polsce (15:50, 3:50pm EST)

Niedziela 4.02.2018 godz 23:40 w Polsce  (17:40, 5:40pm EST).


              

Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komott.net
Kalendarz Ottawski w skrócie
  • 2 luty 2018 (piątek) godz. 19:00 (7pm) - Wykład "POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA - GLOBALNE WYZWANIA NA 2018 ROK" - St. Paul University, 223 Main St., Ottawa (mapa)
  • 4 luty 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm) - Kawiarenka Literacka - Twarze Kobiet Polskich - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
  • 10 luty 2018, sobota, godz. 18:30 (6:30pm) - Śledzik Harcerski - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
  • 18 lutego 2018, niedziela, godz. 11:00 - 14:00 (2pm) - Ice Fishing Derby - Constance Lake, Dunrobin (mapa)
  • 4 marca 2018, niedziela, godz. 11:00 - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych - kościół Św. Jacka Odrowąża, 201 LeBreton St. N
  • 4 marca 2018, niedziela, godz. 16:00 (4pm) - Film fabularny "Wyklęty" - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
  • 22 kwietnia 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm) - Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
Kalendarz Kościoła Św. Jacka Odrowąża
  • 27 stycznia 2018, sobota, godz. 18:00 (po mszy świętej o godz. 17:00) - "Kawiarenka" w Sali Parafialnej kościoła Św. Jacka
  • 3 lutego 2018,  sobota, po mszy o godz. 17:00  - film pt. “Ziemia Maryi”2 luty 2018, piątek, godz. 19:00 (7pm) Wykład "POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA - GLOBALNE WYZWANIA NA 2018 ROK"
Adres St. Paul University, 223 Main St., Ottawa (mapa)
Organizacja: Oskar Halecki Institute in Canada


J.E.  dr Andrzej Kurnicki
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Kanadzie

Andrzej Kurnicki jest doktorem nauk ekonomicznych (praca doktorska z zakresu polityki monetarnej FED i rynku kapitałowego), specjalistą z zakresu finansów, rynków kapitałowych, bankowości prywatnej i inwestycyjnej. Jest ekspertem z zakresu opracowywania programów międzynarodowych w dziedzinie finansów, bankowości, edukacji i biznesu. Absolwent  John Hopkins University (MAS), studia podyplomowe na Harvard University i MIT.

W latach 80. i 90. XX w. zdobył doświadczenie jako doradca finansowy i inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych. Wieloletni wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Coventry University/Łazarski University) i koordynator programów dla studentów i wyższej kadry menadżerskiej w Polsce i USA, w tym programów typu Executive MBA (Uniwersytet Walijski).
 
W latach 2014-16 był kierownikiem Katedry Finansów i Bankowości, a od 2016 kierownikiem Zakładu Rynków Kapitałowych Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
 
Organizator wielu międzynarodowych konferencji w Polsce i USA dla kadry menedżerskiej i inwestorów prywatnych. Stypendysta Polish  Heritage  Association w Baltimore, MD, USA. Student Roberta McTeera – Prezesa Banku Centralnego (FED) w USA (Dallas). Przewodniczący rad panelowych i uczestnik forów dyskusyjnych w ponad 40 programach z zakresu finansów, bankowości inwestycyjnej i  rynków kapitałowych.

Wykład J. E. dr Andrzeja Kurnickiego jest pierwszym wykładem z serii poświęconej 100-leciu Niepodległości.

Wiadomości z Internetu


Link do artykułu, który wspominał Stan Zaborowski w swoim liście we wczorajszym wydaniu Komunikatów Ottawskich<