Czwartek, 8 lutego 2018

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2018
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czeslaw Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.
 
Komunikaty Ottawskie na Facebook

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu


- Dzisiaj jest "Tłusty Czwartek
- Środa Popielcowa
- Kalendarz Ottawski
- Wykład J.E. dr Andrzeja Kurnickiego -"POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA - GLOBALNE WYZWANIA NA 2018 ROK"
- Oświadczenie Ambasadora RP na temat nowelizacji ustawy o IPN
- Statement concerning the Institute of National Remembrance law amendment
- Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego
- The Statement by the Prime Minister of Poland Mateusz Morawiecki
- Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
- Statement by The Canadian Polish Congress (KPK) on the Polish bill on the Institute of National Remembrance
- Oświadczenie-Apel OHI
- Ważny apel marszałka Senatu do Polonii: "Proszę o reagowanie na przejawy antypolonizmu"
- Sumliński: Decyzja Andrzeja Dudy - czy rotmistrz Pilecki zostanie Żydem
- Kilka linków do publikacji medialnych zrobionych przez panią Violettę Kardynał
- Występy Kasi Sądej w Ottawie

- Wiadomości z Internetu
     - Liczna liczba linków do wiadomości internetowych

              

Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


  
Dzisiaj jest "Tłusty Czwartek"

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Jest to święto ruchome wypadające zawsze w ostatni czwartek karnawału i zależy od daty Wielkanocy.

Ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, by beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu. W tym roku Środa Popielcowa wypada w Walentynki - 14 lutego 2018. Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku wieków. Dawniej biesiadowanie w zapusty ciągnęło się przez kilka dni, aż do wtorku przed Popielcem. Sam Tłusty Czwartek od lat nierozerwalnie wiąże się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji miał niegdyś również swoje przyczyny ekonomiczne - przed okresem postnym trzeba było zużyć zapasy tłuszczu, cukru, jaj i owoców – w istocie trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na spożytkowanie tych składników. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Obecnie w Tłusty Czwartek pączki w Polsce można kupić dosłownie wszędzie. Dlatego nie należy się dziwić, że nasi rodacy pochłaniają w ten dzień wspólnie ok. 100 milionów tych pulchnych nadziewanych kulek. 

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Zajadanie słodkości ma oczywiście swoje ciemnie strony. Jeden pączek, w zależności od nadzienia, to nawet 400 kalorii. Biorąc pod uwagę, że przeciętny Polak zjada w Tłusty Czwartek 2,5 pączka, wiele osób ma później ambicję wyzerować niekorzystny bilans i spalić nadmiar przyswojonego tłuszczu. To z kolei nie lada wyzwanie: aby spalić równowartość kaloryczną 1 pączka, można na przykład: biec przez pół godziny z prędkością 11 km/h, pływać kajakiem przez godzinę, malować ściany przez 2 godziny czy też robić na drutach przez 4 godziny. Powrót do formy można jednak rozłożyć w czasie, w końcu nie bez powodu zaraz po Tłustym Czwartku czeka nas 40-dniowy post :-)

SMACZNEGO!
O. Janusz Blazejak

Kościół Św. Maximilliana Kolbe, MississaugaW środę 14 lutego rozpoczynamy święty i zbawienny czas WIELKIEGO POSTU. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia będzie posypanie głowy popiołem oraz podjęcie różnych form umartwienia. Popiół przypomina nam, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Wielki Post to czas pokuty, postu, wyrzeczeń, modlitwy i ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

PRZYKAZANIE KOŚCIELNE zobowiązuje nas w okresie wielkopostnej pokuty do powstrzymania się od udziału w zabawach oraz do przystąpienia do spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Zachęcamy wszystkich do wewnętrznego zobowiązania się do wyrzeczenia na rzecz Chrystusa. Jeszcze nie jest za późno. Z czego zrezygnujesz na okres Wielkiego Postu: może z palenia papierosów, z pica alkoholu, z marnowania czasu na Internecie, a może postanowisz być lepszym, życzliwszym dla żony, męża czy też teściów. A może zrezygnujesz ze słodyczy, plotkowania, nadużywania TV… Wybierz choć jedną rzecz, abyś wiedział, że przeżywasz Wielki Post. Uczyń to dla Chrystusa ukrzyżowanego.

W ŚRODĘ POPIELCOWĄ obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz abstynencja polegająca na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy od 18 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

MSZE ŚW. W NASZYM KOŚCIELE W ŚRODĘ POPIELCOWĄ w języku polskim będą sprawowane o godz.: 8.00, 10.00 i 19.00. O godz. 17:30 w j. angielskim.

W głębszym i owocniejszym przeżywaniu świętego czasu Wielkiego Postu mają pomóc nam NABOŻEŃSTWA PASYJNE. I tak: Droga Krzyżowa będzie odprawiana w naszym kościele w poniedziałki dla dzieci, we wtorki po angielsku a w piątki po polsku o godz. 18:30.

CZY KATOLIK MOŻE ŚWIĘTOWAĆ WALENTYNKI, GDY WYPADAJĄ W ŚRODĘ POPIELCOWĄ?

Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty, katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu – wyjaśnia o. Derdziuk z KUL. Warto zdawać sobie sprawę, że nowa świecka tradycja wypiera obchodzony od wieków dzień pokuty, który jest zakorzeniony w Ewangelii i ma swoje ważne miejsce w refleksji chrześcijanina nad przemijaniem. Dzień ten jest okazją do zweryfikowania, na ile Chrystus ma miejsce w moim życiu zaabsorbowanym licznymi zajęciami w codziennym zabieganiu. Szczególny dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu domaga się należnego potraktowania Chrystusowego zaproszenia „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Radzimy, aby ci którzy obchodzą uroczyście Walentynki, obeszli je we wtorek, a więc dzień wcześniej.

https://www.facebook.com/janusz.blazejak/posts/1148375651931417

  


Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komott.net
Kalendarz Ottawski w skrócie
  • 10 luty 2018, sobota, godz. 18:30 (6:30pm) - Śledzik Harcerski - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
  • 18 lutego 2018, niedziela, godz. 11:00 - 14:00 (2pm) - Ice Fishing Derby - Constance Lake, Dunrobin (mapa)
  • 4 marca 2018, niedziela, godz. 11:00 - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych - kościół Św. Jacka Odrowąża, 201 LeBreton St. N
  • 4 marca 2018, niedziela, godz. 16:00 (4pm) - Film fabularny "Wyklęty" - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
  • 22 kwietnia 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm) - Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży - Dom Polski SPK, 379 Waverley St.
Kalendarz Kościoła Św. Jacka Odrowąża
  • 24 lutego 2018, sobota, godz. 18:00 (po mszy świętej o godz. 17:00) - "Kawiarenka" w Sali Parafialnej kościoła Św. Jacka10 luty 2018, sobota, godz. 18:30 (6:30pm)   Śledzik Harcerski
Adres
Organizacja: Szczep Jutrzenka i Lechici


18 lutego 2018,  niedziela, 11:30  - "Polish Review" - Polonijny program TV z Ottawy
Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22


Lutowe wydanie polonijnego programu "Polish Review"

PolishReview@rogers.com


18 lutego 2018,  niedziela, 11:00 - 14:00 (2pm) -  Ice Fishing Derby - Constance Lake, Dunrobin

Rideau Outdoor Club zaprasza:  Fishing Derby - Constance Lake, Dunrobin (mapa)24 lutego 2018,  sobota, 11:30  - "Polish Review" - Polonijny program TV z Ottawy
Stacja Rogers Cable Ottawa, channel 510 (HD) oraz 22


Lutowe wydanie polonijnego programu "Polish Review"

PolishReview@rogers.com

4 marca 2018, niedziela, godz. 11:00   Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych
Adres

4 marca 2018, niedziela, godz. 16:00 (4pm)   Film fabularny "Wyklęty"
Adres


22 kwietnia 2018, niedziela, godz. 15:00 (3pm)   Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży
Adres
Dodatkowe informacje i zgłoszenia:  Ewa Zadarnowska 613-739-8663

Informacje Kościoła Św. Jacka Odrowąża

Adres:  kościół Św. Jacka Odrowąża, 201 LeBreton St. N, OttawaBiuletyn Parafialny: 
https://www.swjacek.ca/Biuletyn.pdf

WIELKI POST
Środą Popielcową, 14 lutego, rozpoczniemy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Tego dnia zostaną odprawione Msze św. o godz. 11:00 i 19:00. W piątki zapraszamy na Drogę Krzyżową na godz. 18:30, a w niedziele na Gorzkie Żale na godz. 8:00. Rekolekcje Wielkopostne wygłosi dla nas od soboty 24 lutego do czwartku 1 marca O. Krzysztof Borodziej , OMI.

POST ŚCISŁY W ŚRODĘ POPIELCOWĄ
W Środę Popielcową, tak jak i w Wielki Piątek, obowiązuje wszystkich dorosłych post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia: możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki w ciągu roku.

ZAŚWIADCZENIE PODATKOWE i KOPERTKI NA ROK 2018
Zaświadczenia do podatku za ofiary składane w roku 2017 są do odebrania w sali parafialnej. Zestawy kopertek na rok 2018 są do odebrania na stoliku przy wejściu do kościoła. W sprawie nowych kopertek prosimy kontaktować się z biurem parafialnym. Przypominamy, że korzystanie z kopertek jest najlepszym sposobem uzyskania zaświadczenia podatkowego za składane ofiary.

JUBILEUSZOWY ALBUM PARAFIALNY
Album parafialny wydany z okazji Jubileuszu 60-lecia Parafii św. Jacka będzie w sprzedaży w sali parafialnej w niedziele po mszach świętych po przerwie świątecznej od niedzieli 7 stycznia. Cena albumu wynosi $10.

GRUPA MŁODZIEŻOWA - Spotkania w każdą sobotę

Spotkanie dla młodzieży szkół średnich: w soboty o godz. 18:00,
dla studentów: o godz. 20:00.
Kontakt: Piotr Mietus, tel. 647-966-0631;  peter.mietus@gmail.com

Film DVD z Misji Świętej w parafii Św. Jacka w Ottawie

TV Niezależna Polonia z Ottawy wyprodukowała DVD z pierwszej w historii parafii Misji Świętej. DVD (NTSC) z nagraniami z mszy świętych, uroczystościami pod Krzyżem Misyjnym, procesją, itd. jest dostępne do kupienie w sali parafialnej po mszach świętych u pana Jurka Palucha (w okienku z kawą).
Cena DVD:  $20
Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele parafii Św. Jacka.  

 Wykład J.E. dr Andrzeja Kurnickiego
Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Kanadzie

"POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA - GLOBALNE WYZWANIA NA 2018 ROK"W piątek, 2 lutego 2018 Jego Ekscelencja dr Andrzej Kurnicki dał wykład w St. Paul University w Ottawie. Omówił sytuację geopolityczną Polski w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym, bezpieczeństwa państwa oraz poruszył temat ostatniej ustawy o IPN. Organizatorem wykładu był Oskar Halecki Institute in Canada (Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie).

Po wykładzie ambasadora, odbyła się ponad godzinna sesja pytań i odpowiedzi oraz ogólna dyskusja. W zasadzie jedynym tematem była wspomniana ustawa o IPN, w tym audycja kanadyjskiego radia CBC z udziałem ambasadora Kurnickiego oraz Anny Bikont z "GW" i Barbary Kirshenblatt-Gimblett z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Ambasador nawoływał do zjednoczenia się Polonii, szczególnie w celu obrony dobrego imienia Polski oraz wyjaśniania naszym kanadyjskim przyjaciołom tematu niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich w czasie II Wojny Światowej - wyjaśniania, kto był sprawcą a kim były ofiary.