Środa 11 sierpnia 2010 - latest edition

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
(1987 - 2010)
Bardzo nieregularny


REDAKCJA: Czeslaw Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treść i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.W dzisiejszym wydaniu:
- Przychodzimy - Odchodzimy      Marysia i Michał Kosiniak-Kamysz
- Kalendarz Ottawski

UWAGA:
Odwiedzaj stronę  https://komott.net   żeby znaleźć nowsze informacje internetowe. 
Przychodzimy - Odchodzimy


Marysia Kosiniak-Kamysz
Michał Kosiniak-Kamysz

W wyniku tragicznego wypadku w Polsce w poniedziałek 9 sierpnia 2010
zginęły
dzieci Pana Ambasadora RP w Kanadzie:
Marysia (lat 16) i Michał (lat 20) Kosiniak-Kamysz

Serdeczne wyrazy współczucia dla Pana Ambasadora i Jego Rodziny
od całej Polonii Ottawskiej


Prośba o modlitwę w intencji zmarłych oraz o siły do wytrwania dla pogrążonych w smutku rodziców.
Straszna śmierć w wypadku w Łagowie – w płomieniach zginęły dzieci ambasadora Polski w Kanadzie Zenona Kosiniaka-Kamysza


Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie pana Zenona Kosiniak-Kamysza i jego żonę Katarzynę dotknęła ogromna tragedia - śmierć obydwojga ich dzieci. Cała Polonia ottawska łączymy się w bólu z państwem Kamyszami i ich najbliższymi.

Po otrzymaniu tej tragicznej wiadomości państwo Kamyszowie natychmiast polecieli do Polski. Przed odlotem odwiedził ich O. Janusz Jajeśniak proboszcz parafii św. Jacka w Ottawie.

Pani Sylwia Domisiewicz, szef protokołu Ambasady Polskiej w Ottawie - powiedziała, że Ambasador miał w planach podróż do Polski w czwartek, na okresowe spotkanie korpusu dyplomatycznego i miał się tam spotkać z dziećmi. Pani Domisiewicz przypuszcza, że w kościele polskim św. Jacka w Ottawie odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji tragicznie zmarłych, po powrocie p. ambasadorostwa z Polski.

Do wypadku doszło w poniedziałek 9 sierpnia 2010 przed godziną 6 rano w Łagowie w Świętokrzyskiem. Pod jadącego drogą krajową numer 74 tira wjechał samochód osobowy renault megane, którego kierowca prawdopodobnie nie zatrzymał się na znaku STOP, jadąc od strony Nowej Słupi. Renault, który wjechał na główną drogę na trasie Kielce-Rzeszów po zderzeniu z ciężarówką tri z naczepą stanął w płomieniach. Prowadzący tira próbował uniknąć zderzenia zjeżdżając maksymalnie na prawo, ale ten manewr, który zakończył się dla niego w rowie przy zakładzie kamieniarskim nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Osobowy samochód został odrzucony na trawnik przy betonowym ogrodzeniu zakładu.

Kierowca ciężarówki powiedział, że nie miał szans wyhamować. Po zderzeniu, będąc jeszcze w szoku z płonącego samochodu osobowego wyciągnął jedną z osób, ale mimo reanimacji nie udało się jej uratować. Dwie pozostałe spłonęły w samochodzie. W wypadku spłonęli 15-letnia Maria i 19-letni Michał – dzieci ambasadora. Zginęła też ich 20-letnia kuzynka Sylwia. Najprawdopodobniej to ją wyciągnął z płonącego auta kierowca ciężarówki.


- Gdy udało mi się wydostać z kabiny próbowałem ratować ludzi z płonącego już auta - opowiadał kierowca ciężarówki z pobliskiego Napękowa pokazując poparzoną rękę. - Z przedniego siedzenia wydobyłem pasażerkę, którą odciągnąłem kilka metrów od ognia. Wróciłem po kierowcę, ale płomienie nie pozwoliły uwolnić go z zapiętych pasów bezpieczeństwa. Trzeciej osoby na tylnym siedzeniu nie było widać. Jeszcze nie mogę się otrząsnąć po tym, co przeżyłem. Nikt mi nie pomógł. P
rzez wiele minut samochody przejeżdżały jeden po drugim i żaden się nie zatrzymał, a ich kierowcy musieli widzieć, co się dzieje. To potworna znieczulica, może chociaż jedną osobę udałoby się uratować – mówił kierowca.

Pierwsi na miejscu wypadku byli strażacy. Paweł Garstka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie, powiedział, że gdy ratownicy przyjechali na miejsce auto osobowe było całe w ogniu.

Policjanci po numerach rejestracyjnych renaulta ustalili, że samochód ma współwłaścicieli z Krakowa i Warszawy. Za kierownicą siedział mężczyzna, na tylnym siedzeniu kobieta – oboje zginęli w płomieniach. Trzecią ofiarą była kobieta, którą zdążył wyciągnąć z osobówki kierowca ciężarówki. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić renault jechała prawdopodobnie rodzina z Warszawy do Krakowa. Po drodze zwiedzali Góry Świętokrzyskie, nocowali w okolicach Nowej Słupi. Rodzina ambasadora mieszkała na stałe w Krakowie i Warszawie – w obu miastach utrzymywali mieszkania.

- Samochód, którym jechały ofiary wypadku należał do ambasadora RP w Kanadzie. Zginęły trzy osoby: dwie kobiety i mężczyzna. Jednak ze względu na fakt, że ciała były zwęglone, aby zidentyfikować ofiary konieczne jest wykonanie badań genetycznych. Mamy oczywiście przypuszczenia, że samochodem mogła podróżować rodzina pana ambasadora, ale będziemy mogli się wypowiadać dopiero znając wyniki badań DNA - wyjaśnia Sławomir Mielniczuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Policja z Ostrowca Świętokrzyskiego, która prowadzi śledztwo, informuje, że samochód marki renault był na warszawskich numerach rejestracyjnych. Jak ustaliliśmy samochód, którym jechały ofiary wypadku należał do ambasadora Polski w Kanadzie. Ze względu na fakt, że ciała były zwęglone, aby zidentyfikować ofiary konieczne jest wykonanie badań DNA. Państwo Kamyszowie przylecieli do Polski. Niestety są kłopoty ustaleniem daty pogrzebu. Akt zgonu powinien wydać Urząd Stanu Cywilnego w Łagowie, ale może się to stać dopiero po identyfikacji poprzez badania genetyczne. Wiadomo, ze pogrzeb odbędzie się w Krakowie, w sobotę lub poniedziałek.

Dzieci ambasadora przebywały w Polsce na wakacjach. Oboje uczyły się w szkołach w Ottawie - Maria w Colonel By Secondary School, Michał był studentem psychologii na University of Ottawa. Podczas pobytu w Polsce towarzyszyła im kuzynka z Oshawa - 20-latka Sylwia. Gdy państwo Kamyszowie przyjechali do Ottawy na początku tego roku, odnaleźli dalekich kuzynów w Oshawa. Tego lata dzieci ambasadora pojechały z Sylwią, żeby pokazać jej ojczyznę  i przedstawić ją rodzinie w Polsce.Według mieszkańców Łagowa skrzyżowanie, na którym wydarzył się wypadek, nie cieszy się najlepszą opinią. Często na nim dochodzi do wypadków i stłuczek. Wypadki wydarzyły się na tym samym skrzyżowaniu w piątek, inny w sobotę i ten w poniedziałek po 5 rano (zobacz nagranie dźwiękowe w artykule Radio Kielce: kliknij tutaj).

Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 74 z drogą wojewódzką w Łagowie, na którym wczoraj w zderzeniu ciężarówki z samochodem osobowym zginęły trzy osoby, nie będzie świateł. - Ich ustawienie mogłoby utrudnić przejazd kierowcom - tłumaczy Małgorzata Pawelec, rzeczniczka prasowa kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Małgorzata Pawelec dodaje, że pomysł wybudowania świateł był już rozważany. Niestety jadący od Kielc zmuszeni byliby gwałtownie hamować, gdyż światła znajdowałyby się na zjeździe ze wzniesienia. Natomiast jadący do Kielc - zwłaszcza samochody ciężarowe - miałyby problem z ruszaniem i podjazdem pod górę. Mogłoby dojść do zablokowania tej drogi.

Małgorzata Pawelec przypomina, że niebawem cała trasa od Cedzyny do Opatowa zostanie przebudowana i poszerzona. Do tego czasu drogowcy raz jeszcze przeanalizują skrzyżowanie w Łagowie i zastanowią się w jaki sposób doraźnie poprawić tam bezpieczeństwo.


(Komunikaty Ottawskie - Na podstawie materiałów znalezionych na Internet)Dodatkowe informacje o wypadku

https://komott.net

Straszna śmierć w wypadku w Łagowie - w płomieniach zginęły dzieci ambasadora Polski w Kanadzie!
Straszna tragedia jaka miala miejsce w poniedzialek rano w Lagowie gdzie w wypadku zginely trzy osoby przybiera niewyobrazalny wymiar. Smierc spotkala dwójke jedynych dzieci ambasadora Polski w Kanadzie Zenona Kosiniaka-Kamysza. [wiecej...]Toronto SUN: Crash kills Oshawa woman, Polish envoy's kids
An Oshawa woman was killed in the car crash that claimed the lives of the children of Poland's ambassador to Canada. Sylvia Maka, 20, of Oshawa, died with her cousins Michael, 19, and Maria, 15, - the only children of Zenon Kosiniak-Kamysz, Poland's ambassador to Canada - when their car crashed Monday in Lagow, Poland. [more... wiecej...]

facebook: R.I.P. Michael Kosiniak-Kamysz - is on Facebook
Michael, his sister Maria Kosiniak-Kamysz, and their cousin Sylvia Maka were killed in a car accident in Poland on August 9th, 2010. Mike was a hilarious, articulate, and thoughtful young man who did not cease until every person in the room was laughing. For those lucky people that met him at the Quo Vadis Polish Leadership Conference, he was a riot to have fun with, as well as challenging and thought-provoking in discussions. Michael had attained intelligence far beyond his young years. It was clear that he held incredible leadership qualities, much like his father.
Their parents wish is for people that knew Michael or Maria to send e-mails sharing memories of their children. ... To send an email, their parents wish to be addressed by their first names, Zenon and Katarzyna. Their email address is ottawa.info@msz.gov.pl [more... wiecej...]

facebook: R.I.P. Maria Kosiniak-Kamysz
If you have or have not heard the terrible news, Maria Kosiniak-Kamysz, her brother Michael, and cousin were all killed in a tragic car accident in Poland yesterday on August 9th 2010. If you did not know Maria well, she was an amazing friend and a great person to be around. Her parents wish is for people that knew Maria, to send them e-mails saying what a great person Maria was and memories that you had together.
To send an email, their parents wish to be addressed by their first names, Zenon and Katarzyna. Their email address is ottawa.info@msz.gov.pl [more... wiecej...]Radio Kielce: Echa tragicznego wypadku w Lagowie; Ofiary wypadku w Lagowie to dzieci ambasadora RP w Kanadzie?
Według mieszkańców Łagowa skrzyżowanie nie cieszy sie najlepsza opinia. Czesto na nim dochodzi do wypadków i stluczek. Pierwsi na miejscu wypadku byli strazacy. Pawel Garstka, prezes Ochotniczej Strazy Pozarnej w Lagowie, powiedzial, ze gdy ratownicy przyjechali na miejsce auto osobowe bylo cale w ogniu. (na stronie są zdjęcia oraz nagrania dźwiękowe - wywiad z kierowcą, strażakami oraz mieszkańcami Łagowa komentującymi skrzyżowanie). [wiecej...]
Smierc w plomieniach dzieci ambasadora RP w Ottawie.Trzy osoby zginely w Lagowie w makabrycznym wypadku - najnowsze fakty (zdjecia)

Trzy osoby zginely w poniedzialek przed godzina 6 rano w Lagowie. Pod jadacego droga numer 74 tira wjechal osobowy samochód renault. Renault, który wjechal na glówna droge na trasie Kielce-Lublin po zderzeniu z ciezarówka stanal w plomieniach. Prowadzacy ciezarówke twierdzi, ze moze kogos udaloby sie uratowac, gdyby chociaz jeden zmotoryzowany widzac, co sie stalo przejezdzajacy ta ruchliwa trasa sie zatrzymal i pomógl mu w ratowaniu ludzi z osobowego auta. - Gdy udalo mi sie wydostac z kabiny próbowalem ratowac ludzi z plonacego juz auta - opowiadal nam pózniej 45-letni kierowca ciezarówki z pobliskiego Napekowa pokazujac poparzona reke. [wiecej...]


[Zdjecia z wypadku dzieci p. ambasadora RP w Ottawie: kliknij tutaj...]


[Video z miejsca wypadku dzieci p. ambasadora RP w Ottawie, wywiad z kierowcą TIRa: kliknij tutaj...]Dzieci ambasadora RP w Ottawie zginely w wypadku samochodowym w casie wakacji w Polsce. Makabryczny wypadek w Lagowie. Nie zyja trzy osoby. Dwie z nich splonely w samochodzie
Rano kieleccy policjanci nic nie wiedzieli o ofiarach wypadku. Po numerach rejestracyjnych renaulta ustalili, ze samochód ma wspólwlascicieli z Krakowa i Warszawy. Prawdopodobnie wszyscy byli z Warszawy. [wiecej...]

Polish ambassador, wife fly home after children killed in car crash
The children were visiting relatives in their homeland country when the car they were traveling in crashed. Michael, 19, and Maria, 15, were killed, along with a cousin, Sylwia, 20, who was driving. Mr. Kosiniak-Kamysz and his wife, Katarzyna Kosiniak-Kamysz, left after meeting with a pastor at St. Hyacinth Polish church. [wiecej...]

Polish ambassador's children die in crash
Poland's ambassador to Canada has returned to his homeland after hearing his two children died there in a car crash. Zenon Kosiniak-Kamysz's children were killed while visiting relatives in Poland. Kosiniak-Kamysz and his wife met with a pastor at St. Hyacinth Polish church in the Ottawa area before returning to Poland to deal with funeral arrangements. No further details have been announced. A memorial for the children is expected at St. Hyacinth once the ambassador returns. [more... wiecej...]Pogoda dla Ottawy:
http://www.weatheroffice.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Kalendarz Ottawski

Od
wiedź stronę Kalendarza SIP, żeby zobaczyć informacje o imprezach w Ottawie
 
http://www.kpk-ottawa.org/sip/kalendarz/calendar.cfm

Jeśli chcesz podać informację o swojej imprezie, proszę wejdź na stronę Kalendarza i kliknij na klawisz Dodaj Wydarzenie
 
Możesz również kliknąć tutaj, żeby dodać wydarzenie.

14 sierpnia 2010 (sobota) godz. 19:00 (7:00pm) Bankiet z okazji Święta Wojska Polskiego
Organizacja:  Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło nr 8 w Ottawie
Adres: Dom Polski SPK, 379 Waverley Street, Ottawa

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło nr 8 w Ottawie
zaprasza na

Bankiet z okazji Święta Wojska Polskiego
.
Bilety w cenie $35 od osoby do nabycia:
- Ryszard  (613)736-9517        - Wiesiek  (613)590-7255
W cenie biletu:
  •  gorąca kolacja
  •  wino na stołach
  •  dobra muzyka
Obowiązuje strój wieczorowy.
Więcej informacji: Jerzy Kulczycki  613 270-5134   jerzy_kulczycki@carleton.ca
Witryna internetowa:   http://www.spkottawa.ca


15 sierpnia 2010 (niedziela) godz. 11:00  Msza Święta z okazji Święta Wojska Polskiego
Organizacja:  Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Kolo nr 8 w Ottawie
Adres: Kościół Św. Jacka Odrowąża, 201 Lebreton Street North, Ottawa
Więcej informacji: Jerzy Kulczycki  613 270-5134   jerzy_kulczycki@carleton.ca
Witryna internetowa:   http://www.spkottawa.ca


29 sierpnia 2010 (niedziela) godz. 13:00 (1:00pm)  Doroczny Piknik Parafialny
Organizacja:  Parafia Sw. Jacka Odrowaza
Adres: Farma rodziny Gałko, 8405 Hwy 31 około 1 km przed Vernon
Dojazd: Droga Hwy 31 (przedłużenie ulicy Bank), około 35 km na południe od Ottawy. Dojazd z centrum Ottawy zabiera około 25 minut.
Piknik rozpocznie się mszą św. o godz. 13:00.
W tym dniu nie będzie mszy św. o godz. 12:30 w kościele.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Więcej informacji:  Sekretariat 613 230-0804 Faks: 613 230-0125 SwJacek@SwJacek.ca
Witryna internetowahttp://www.SwJacek.ca

Przy okazji uwaga na zmiany:
- W miesiącach: lipiec i sierpień nie będzie mszy św. wieczornej w niedzielę o godz. 18:00;
- Od lipca 2010 msza św. w sobotę, będzie o godz. 17:00;
- Od lipca 2010 biuro parafialne będzie otwarte w piątki, a nieczynne we wtorki (pozostałe dni bez zmian).
Festiwal filmów polskich w Ottawie

W czwartki/Thursday at 7:00 p.m., godz. 19:00
MAYFAIR Theatre (1074 Bank przy Sunnyside)
Dwa filmy w każdy poniżej podany czwartek.

Szczegóły na stronie Ottawa Film Society
   http://www.filmfilmfilm.ca/mini_10.html

9 września, czwartek, godz. 19:00 (7pm)
- THE WELTS/Pręgi

Przyjęcie zorganizowana przez ambasadę RP

- TRICKS/Sztuczki

7 października, czwartek, godz. 19:00 (7pm)
- TIME TO DIE/Pora umierac

- I AM/Jestem


4 listopada, czwartek, godz. 19:00 (7pm)
- SYMMETRY/Symetria

- DEBT/Dług


2 grudnia, czwartek, godz. 19:00 (7pm)
- ALL WILL BE WELL/Wszystko będzie dobrze

- MY NIKIFOR/Mój Nikifor


____________________________________________________
Komunikaty Ottawskie - 11 sierpnia 2010

https://komott.net
____________________________________________________