Czwartek, 11 marca 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

Archiwum mszy świętych (po niedzieli):  https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw

UWAGA: Wprowadzona została nowa forma zapisów na msze święte niedzielne. Zobacz szczegóły poniżej w Komunikatach parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie.

    

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Zmiana czasu na letni w nocy z soboty na niedzielę (noc z 13 na 14 marca 2021)
- Ottawa: Kto może obecnie otrzymać szczepionkę COVID-19?
- Wesprzyj Fundację Dziedzictwa Polskiego
- Reopening - Art Gallery Bayka
- Your Rights to decline a Vaccine in the context of Employment
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
        - Zapisy na Rekolekcje Wielkopostne (14 - 17 marca 2021)
- Kącik Humoru

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.

Zmiana czasu na letni w nocy z soboty na niedzielę
(noc z 13 na 14 marca 2021)

Przed pójściem do łóżka w sobotę zmieniamy czas na naszych zegarach - przesuwamy czas o jedną godzinę do przodu. Oficjalna zmiana następuje o godz. 2:00 w nocy z soboty na niedzielę, gdy zegary przesuwane są na godzinę 3:00.

Zmiana czasu w telefonach komórkowych oraz większości komputerów dokona się automatycznie.

Pamiętaj o zmianie czasu w swoim budziku, jeśli wybierasz się na poranną mszę świętą w niedzielę, w przeciwnym przypadku spóźniłbyś się o godzinę.Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html 
https://polonia.tvp.pl/44562671/tvp-polonia-stream
    
Ruszyły szczepienia ogólnej populacji w Ottawie. W związku z brakiem szczepionek, rozpoczęto od osób najstarszych - 90 lat i powyżej.
Kto może obecnie otrzymać szczepionkę COVID-19?

Mieszkańcy Ottawy 90 lat lub starsi.

Od środy, 10 marca, mieszkańcy Ottawy w wieku 90 lat i starsi (urodzeni w 1931 r. lub wcześniej), mieszkający w dowolnym miejscu w Ottawie mogą umówić się na szczepienie COVID-19. Szczepienia odbywać się będą od piątku 12 marca 2021 w klinice szczepień Nepean Sportsplex, która znajduje się przy 1701 Woodroofe Ave. w Ottawie-Nepean (mapa).

Kto się kwalifikuje?

Jeśli masz 90 lub więcej lat (urodziłeś się w 1931 r. lub wcześniej), możesz zadzwonić pod numer 613-691-5505, aby umówić się na wizytę. Dzwonić należy między godz. 7:30 a 18:00 (7:30 AM - 6:00 PM) od poniedziałku do piątku oraz od 8:30 do 16:00 (do 4:00 PM) w soboty i niedziele. Usługa jest dostępna w wielu językach. Szczepienia odbywać się będą od piątku 12 marca w klinice szczepień Nepean Sportsplex.

System rezerwacji telefonicznej został wdrożony, aby obsługiwać mieszkańców do czasu uruchomienia prowincjonalnego systemu rezerwacji online w przyszłym tygodniu. Wiemy, że istnieje duże zapotrzebowanie na te szczepionki, więc spodziewamy się bardzo dużej liczby zgłoszeń w przypadku tych rezerwacji.

Dzwoniąc na linię rezerwacyjną, dzwoniący zostaną umieszczeni w kolejce, z możliwym długim czasem oczekiwania.

Tylko uprawnieni mieszkańcy powinni zadzwonić pod numer telefonu umożliwiający rezerwację szczepionek COVID-19, aby umówić się na wizytę. Prosimy o pomoc w nie blokowaniu linii telefonicznych dla osób, które są uprawnione do otrzymania szczepionki. Prosimy nie dzwonić pod numer 3-1-1 ani na ogólną linię telefoniczną Ottawa Public Health, ponieważ na tych liniach nie można rezerwować wizyt.

Wizyty bez rezerwacji nie będą akceptowane, dlatego prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, aby umówić się na wizytę.

Aby umożliwić bezpieczny fizyczny dystans i zmniejszyć liczbę osób w klinice, prosimy o przybycie na szczepienie nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną wizyty.

Ponadto, po wprowadzeniu prowincjonalnego systemu rezerwacji i zwiększeniu podaży szczepionek w całym mieście, zostanie otwartych więcej społecznych klinik szczepień. Uprawnieni mieszkańcy będą również mogli w tym czasie dokonywać rezerwacji w tych miejscach, więc będzie o wiele więcej możliwości umówienia się na szczepienie. Więcej informacji o klinikach i sposobach rezerwacji podamy w przyszłym tygodniu.

Prowincja Ontario zmieniła ostatnio odstępy czasu między pierwszą a drugą dawką wszystkich szczepionek. Druga dawka zostanie teraz podana 16 tygodni ( 4 miesiące) po pierwszej dawce. Jeśli masz już zarezerwowaną wizytę dla drugiej dawki, skontaktujemy się z tobą w celu zmiany terminu. Wyjątki obejmują mieszkańców domów opieki długoterminowej i domów spokojnej starości oraz odległych i odizolowanych społeczności First Nation (Indianie, Eskimosi).

Transport

Zapewnione zostanie transport dla mieszkańców potrzebujących pomocy w zakresie dostępności, a wszystkie lokalizacje klinik będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jeśli jesteś użytkownikiem Para Transpo, możesz zarezerwować przejazd do tymczasowej kliniki za pośrednictwem linii rezerwacji Transportu do Szczepień COVID-19 pod numerem 613-842-3600. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z transportu, możesz poprosić o transport do kliniki, oraz z kliniki podczas rezerwacji terminu szczepienia.

Przygotowanie do wizyty w punkcie szczepień

Następujące osoby muszą skonsultować się przed wizytą ze swoim lekarzem w celu omówienia ryzyka i korzyści związanych ze szczepieniami i będą zobowiązane do ustnego potwierdzenia, że ​​to zrobiły:
 • Osoby otrzymujące terapię komórkami macierzystymi (stem cell therapy), terapię CAR-T, chemioterapię, inhibitory immunologicznego punktu kontrolnego, przeciwciała monoklonalne i inne środki celowane.
 • Zaleca się również, aby nie otrzymywać innej szczepionki w ciągu 14 dni poprzedzających podanie szczepionki COVID-19.

Kolejne kroki w rozpowszechnianiu szczepionek

Mieszkańców w każdym wieku, którzy nie kwalifikują się jeszcze do szczepienia, zachęca się do śledzenia ogłoszeń na stronach internetowych miasta Ottawa i Ottawa Public Health (OPH) oraz w kanałach mediów społecznościowych, a także w lokalnych mediach, aby dowiedzieć się, kiedy mogą otrzymać szczepionkę. Mogą również zapisać się do biuletynu e-mail z aktualizacją szczepień COVID-19  (https://app06.ottawa.ca/esubscriptions/signup-form-en.html), aby otrzymywać regularne informacje na temat wprowadzania szczepionek.

Szczegółowe informacje na temat innych grup priorytetowych w Fazie 1 planu można znaleźć w planie dystrybucji szczepionek w Ontario. Rząd prowincji udostępni szczepionki dodatkowym grupom w Fazie 2 od kwietnia do lipca 2021, w tym osobom cierpiącym na schorzenia i osobom w wieku od 60 do 79 lat. Oczekuje się, że szczepienia rozpoczną się dla najstarszej grupy wiekowej i będą się zmniejszać w odstępach pięcioletnich w miarę dostępności szczepionek.

Odwiedź witrynę ottawa.ca, aby uzyskać więcej informacji na temat miejskiego planu dystrybucji szczepień.


Więcej:
https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/covid-19-vaccine.aspx#Residents-90-and-older
      
Wesprzyj Fundację Dziedzictwa Polskiego
 
Ottawa, Marzec / March 2021

Szanowni Państwo / Dear Friends,

     Chcielibyśmy skorzystać z tej okazji, aby podziękować serdecznie wszystkim naszym darczyńcom za wspieranie nas i oczekujemy, że będziemy kontynuować pracę dla dobra wszystkich organizacji polonijnych w nadchodzących latach, a szczególnie podczas tej pandemii.

     Pamiętajmy, że inwestując w Fundacji Dziedzictwa Polskiego budujemy przyszłość Polonii w Kanadzie. Więcej informacji na temat naszej Fundacji można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.phfweb.ca
 
     Rok 2020 był niezwykle trudny dla wielu organizacji charytatywnych, w tym dla Fundacji Nasze wysiłki w zakresie zbierania funduszy przyniosły minimalne środki.

     Niemniej jednak rozpoczynamy nowy rok, aby pomóc polskiej młodzieży w kontynuowaniu studiów na poziomie uniwersyteckim. Już zapewniamy jedno stypendium, ale przy Państwa wsparciu finansowym chcielibyśmy zapewnić dwa, a nawet trzy stypendia o wartości $1,500.00.
 
     Istnieją trzy sposoby przekazywania darowizn:
 1. Czekiem - wyślij darowiznę na adres podany na karcie darowizny
 2. online pod adresem: https://www.canadahelps.org/en/charities/polish-heritage-foundation-of-canada-inc
 3. online za pomocą e-transfer (www.phfweb.ca)
____________________________________

    We would like to take this opportunity to thank all our donors for supporting us, and we look forward to continuining our work for the benefit of all Polish community organizations in the years to come. For more information regarding our Foundation, please visit our website: www.phfweb.ca

     The year 2020 was extremely diffficult for many charitable organizations, including the PHF. Our fundraising efforts brought minimal resources.

     Nevertheless, we embark in this new year with the objective of assisting Polish youth continuing their studies at the university level. We already provide one scholarship, but, with your financial support, we would like to provide two or even three scholarships, each worth $1,500.00.

     There are now three ways you can donate:
 1. By cheque – send your donation to the address on the donation card
 2. online at: https://www.canadahelps.org/en/charities/polish-heritage-foundation-of-canada-inc
 3.  online using e-transfer (www.phfweb.ca)
Z poważaniem / With kind regards
T. Kulisz
Prezes / President


I wish to support / Popieram:
a) Dr. J. Jarmasz Scholarship / Stypendium      (   )
b) Polish School / Szkola Polska                          (   )
c) General fund / Potrzeby fundacji                   (   )
 
Name __________________________________________
 
 
Address ___________________________________City___________Postal Code____________
 
DONATION AMOUNT:  $__________
 
PAY BY CHEQUE:  Polish Heritage Foundation of Canada
 
MAILING ADDRESS:
Polish Heritage Foundation of Canada
P.O. Box 81008
Ottawa,  ON   K1P  1B1
All donations will receive a receipt for income tax purposes.
Charitable Registration Number:  BN 89097 6673 RR0001
Reopening - Art Gallery BaykaChcielibyśmy powiadomić o ponownym otwarciu naszej galerii, ze wszystkim obowiązującymi przepisami w związku z COVID19, w soboty od 11 AM do 4 PM.

Można oglądać obrazy artysty, składać zamówienia. Obrazy - oryginały są sprzedawane.

Galeria dysponuje także kopiami obrazów na płótnie, kartkami oraz pamiątkami z obrazami artysty.

Wiosną planowana jest wystawa w scenerii specjalnie do tego celu przygotowanej.

ZAPRASZAMY!

Emilia i Bogdan
emilka_prokopowicz@hotmail.com

367 Allbirch Rd., Constance Bay/Woodlawn, ON K0A 3M0 (mapa)
(613) 832-7777

 
Published : MAR 8, 2021 | Vol. I  Issue: 15

Your Rights to decline a Vaccine in the context of Employment

RE-PUBLISHED: MARCH 8, 2021 | by the Constitutional Rights Centre

Your Rights to decline a Vaccine in the context of Employment

This short video answers the questions received by the CRC on this topic.
It provides the CRC's view on what your rights are to decline a vaccine in the context of employment , whether in the public or private sector.

Thank you for your continued and kind support of the CRC.