Piątek, 11 listopada 2022

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2022
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com


W dzisiejszym wydaniu
 
- Pogoda dla Ottawy
- Dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości
- Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 2022 w Ottawie
- Życzenia MSZ dla Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości | 11 listopada 2022
- Zaproszenie na cykliczne spotkanie online Amb. Witolda Dzielskiego z Polonią
       gość specjalny Min. Andrzej Dera, poniedziałek 14.11.2022
- "Kawiarenka" w Sali Parafialnej - sobota, 19 listopada
- European Union Film Festival - Polish entry "I never cry"
- UWAGA: Zabawa Andrzejkowa odwołana ! 
-  Obchody Święta Niepodległości na kanadyjskich Kaszubach
- Listy do redakcji
    - Prof. Zybertowicz: walka o Polskę toczy się dziś w kontekście 
      technologiczno-kulturowym, młodzi są werbowani algorytmami Big Tech 
- Komentarz rymowanką:  UFO
- Kącik Poezji
     - Piotr Huszcz:  If
     - Paweł Jabłoński:  Jesień
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie.
- Wiadomości z Internet

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link): https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.
  


Pogoda dla Ottawy

Pierwsze oznaki, że zima już wkrótce...

https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa





Kliknij na link - posłuchaj jak dzieci śpiewają: https://twitter.com/ksJerzyZwy/status/1591065961775640576





Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 2022 w Ottawie



Na Cmentarzu Notre-Dame w Ottawie znajdują się groby wielu polskich wybitnych Generałów oraz polskich żołnierzy, którzy walczyli o Niepodległość Polski. Już ponad 60 lat obchodzimy pamięć tych Bohaterów z okazji Święta Niepodległości Polski-11 listopada.
 
W tym roku wydarzenie przypada na niedzielę 13 listopada. Kongres Polonii Kanadyjskiej-Okręg Ottawa ofiaruje

Mszę Świętą w intencji Ojczyzny
o godzinie 11:00 w kościele św. Jacka.

 
O godz. 13:00 Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Ottawie wraz z harcerskimi Szczepami Lechici i Jutrzenka, spotykają się
(bez względu na warunki atmosferyczne) na

Cmentarzu Notre Dame przy 455 Montreal Rd. (mapa)

aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać hołd przy grobach polskich generałów, czcząc pamięć wszystkich zmarłych rodaków rozsianych po całym świecie.
 
Mamy głęboką nadzieję, że przyszłe pokolenia nadal będą podtrzymywały tę piękną tradycję upamiętniania męstwa i poświęcenia, jakie okazywali nasi Bohaterowie dla swojej Ojczyzny i Rodakόw.

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości 11 listopada
pod patronatem Kongresu Polonii Kanadyjskiej-Okręg Ottawa, organizowana przez  Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie, odbędzie się
w niedzielę, 13 listopada 2022
o godz. 16:00 w
 Domu Polskim SPK przy 379 Waverley St. w Ottawie.

 
W Akademii weźmie udział JE Witold Dzielski, Ambasador RP w Kanadzie i Attaché Wojskowy RP w Kanadzie Komandor Krzysztof Książek wraz z polskim korpusem dyplomatycznym.
 

Przemówienie okolicznościowe p.t.
,,Błękitny Generał” - Józef Haller
wygłosi dr Maciej Jabłoński, OHI.
 
W programie artystycznym wystąpi Teatr Słowa im. Mieczysława Kotlarczyka pod kierunkiem Marii Berwid-Gawalewiczowej, Chór Parafialny św. Jacka Odrowąża pod dyrekcją Beaty Grabkowskiej, akompaniuje Adam Sztajerowski, solo na trąbce: Kazimierz Samujło.
 
Po uroczystości przewidziany jest poczęstunek sponsorowany przez Instytut Oskara Haleckiego.
 
Zbiórka na dzieci - ofiary wojny na Ukrainie.
 

Serdecznie zapraszamy całą Polonię Ottawską!


Życzenia MSZ dla Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości | 11 listopada 2022
Szanowni Państwo,
przesyłamy życzenia Wiceministra Spraw Zagranicznych RP Piotra Wawrzyka skierowane do Państwa z okazji  Święta Niepodległości.

Ponadto w związku z uroczystościami związanymi ze Świętem Niepodległości wzorem lat ubiegłych zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu!” organizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa". Biuro zaprasza do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe czasu środkowoeuropejskiego oraz zaznaczenie tego działania na kontach prowadzonych w mediach społecznościowych.

Z pozdrowieniami,

Referat ds. konsularnych i Polonii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
tel. +1 613 789 0468
gov.pl/kanada | TT @PLinCanada | FB @PLinCanada





Szanowni Państwo!

Drodzy Rodacy!

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to jeden z tych dni w kalendarzu, które łączą wszystkich Polaków. 104 lata temu Polska odzyskała suwerenność i byt państwowy. Marzenie pokoleń stało się faktem. Po zakończeniu hekatomby I wojny światowej, po zrywach powstańczych i latach żmudnej „pracy u podstaw” Rzeczpospolita Polska pojawiła się na mapie Europy.

Z prawdziwą radością zwracam się do Państwa dziś, 11 listopada 2022 roku, w Narodowe Święto Niepodległości. To ogromny zaszczyt i odpowiedzialność - zajmowanie się sprawami Polonii i Polaków za granicą. Wiem jak wiele zasług dla zachowywania polskości, upamiętniania ważnych rocznic narodowych, pielęgnowania pamięci o bohaterach wnoszą środowiska polonijne. Przechowują pamięć o wysiłku i niezłomności naszych przodków w dążeniu do suwerenności i budowaniu Polski. Podtrzymują polską tożsamość poprzez pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Właśnie pamięć i tożsamość są nieodzowne w teraźniejszości i przyszłości narodu. Tylko dzięki nim można budować nowoczesny patriotyzm, działać na rzecz rozwoju państwowego, narodowego, społecznego. 

Niekłamany podziw budzi umiejętność, z jaką środowiska polonijne potrafią dawać wkład w rozwój swych krajów zamieszkania nie tracąc jednocześnie poczucia łączności z krajem pochodzenia swojego lub swoich przodków. Polacy - rozsiani po całym świecie - byli i są naukowcami, lekarzami, architektami, inżynierami. Działając na rzecz lepszej przyszłości swoich nowych ojczyzn przyczyniali się do lepszej przyszłości całej społeczności międzynarodowej – i Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od kilku lat stara się upamiętniać takie osoby i przekazywać wiedzę o nich poprzez przedsięwzięcie „Polacy światu” – etiudy filmowe, publikacje książkowe, wystawy, kalendarze. Wykorzystujemy różne kanały komunikacji, aby upowszechniać dokonania tych zasłużonych ludzi w jak najszerszych kręgach społecznych. Wielu z nich było aktywnymi członkami organizacji polonijnych i działało na rzecz podtrzymania związków z polską kulturą i językiem w bliższych i bardziej odległych zakątkach globu.

Rok 2022 to także rocznice związane z Mazurkiem Dąbrowskiego, polskim hymnem państwowym. 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 275 lat od urodzin Józefa Wybickiego, autora słów hymnu i 200 lat od jego śmierci. I wreszcie 95 lat od ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski. Polskie symbole narodowe są spoiwem, które łączy Polaków w kraju i za granicą. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie tych ważnych rocznic. Dziękuję wszystkim tym z Państwa, którzy włączyli się w ich obchody.

Chcę podkreślić, że działania i aktywność Polonii i Polaków za granicą konsekwentnie wspiera Państwo Polskie, zarówno w dobrych czasach jak i w tych trudnych, z którymi mierzymy się dzisiaj. Rząd RP wspomaga i finansuje przedsięwzięcia służące nie tylko zachowaniu materialnej spuścizny i dorobku polskiej emigracji, ale także budujące postawy solidarności, społecznikostwa, profesjonalizmu, przedsiębiorczości. Wspieramy działania, które wśród nowych pokoleń i młodych ludzi mają zaszczepić postawy świadomych obywateli, którzy pamiętają i aktywnie nawiązują do swoich polskich korzeni.

Wojna tuż za naszą wschodnią granicą, bezprawna napaść na naszych ukraińskich sąsiadów i przyjaciół przywołuje refleksję, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, że trzeba je pielęgnować i szanować. Dzisiaj jeszcze bardziej niż w poprzednich latach potrzebne jest zjednoczenie wokół spraw polskich. Niezbędna jest jedność Polaków w Polsce i poza jej granicami.

Polacy zdali egzamin solidarności z Ukraińcami, okazując bezprecedensową pomoc tym, którzy nasz kraj wybrali na bezpieczne schronienie dla swoich dzieci. Moje myśli i słowa podziękowania kieruję także do Polaków z Ukrainy, którzy potrafili w godzinie próby okazać postawę obywatelską i prospołeczną. Nie rezygnując ze swej polskiej tożsamości podjęli one wszelkie konieczne działania na rzecz obrony swojego kraju i pomocy jego poszkodowanym obywatelom.

Szanowni Państwo!

Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko historia, wspominanie wydarzeń i pierwszych lat suwerennej odbudowy polskiej państwowości. To także dobry czas na refleksję, ocenę teraźniejszych spraw i wyzwań wspólnotowych, jak też okazja do spojrzenia w przyszłość.

Polonia i Polacy za granicą zawsze wspierali dążenia do odzyskania niepodległości i pełnej suwerenności. Chciałbym podziękować Państwu za podtrzymywanie naszych tradycji i uroczyste obchody ważnych świąt oraz polskich rocznic narodowych. Pragnę zapewnić, że te starania wspaniale wzmacniają polski głos na arenie międzynarodowej. Polska widzi Państwa wielkie zaangażowanie i jest za nie wdzięczna.

Zachęcam wszystkich rodaków poza granicami kraju, do wzięcia udziału w akcji polegającej na wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego 11 listopada o godz. 12.00 czasu polskiego. Zdjęciem czy filmikiem z nagraniem warto podzielić się w mediach społecznościowych używając hashtagu #niepodlegladohymnu! oraz #Polska. Niech Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi na całym świecie tego dnia, jednocząc nas wszystkich pod biało-czerwoną flagą.

 

Radosnego świętowania!


Piotr Wawrzyk                                                                                              
Wiceminister Spraw Zagranicznych RP



Zaproszenie na cykliczne spotkanie online Amb. Witolda Dzielskiego z Polonią
gość specjalny Min. Andrzej Dera
pon 14.11.2022


Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie

Pan Witold Dzielski

ma zaszczyt zaprosić Polonię oraz przedstawicieli organizacji polonijnych w Kanadzie na cykliczne spotkanie online

nt. inicjatyw Kancelarii Prezydenta RP w zakresie pomocy humanitarnej wobec wschodniego sąsiedztwa Polski,

 którego gościem specjalnym będzie
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
odpowiedzialny m.in. za koordynację kontaktów z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju
oraz współpracę ze środowiskami polonijnymi i emigracyjnymi

Pan Andrzej Dera

Spotkanie odbędzie się w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy MS Teams

w poniedziałek 14 listopada 2022 r. w godz. 20:00-21:00 (czasu ottawskiego)

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń poprzez formularz zgłoszeniowy najpóźniej do poniedziałku 14 listopada br. do godz. 12:00.

Praktyczne informacje:

1. Aby wziąć udział w spotkaniu należy zalogować się z wykorzystaniem przesłanego na adres mailowy linku, wpisanie swojego imienia, nazwiska i nazwy organizacji, z którą jesteście Państwo związani. Osób anonimowych z oczywistych względów administrator nie włączy do spotkania.

2. Prosimy o zalogowanie się 15-20 minut przed rozpoczęciem spotkania. Okienko logowania będzie otwarte dla Państwa od godziny 19:40. Chcielibyśmy mieć pewność, że sesja rozpocznie się na czas, bez opóźnień.

3. Mikrofony oraz kamery uczestników, którzy nie zabierają głosu, mogą zostać wyłączone przez administratora spotkania.

4. Chęć zabrania głosu w sesji Q&A prosimy notyfikować przez „podniesienie dłoni” (stosowna ikonka w programie).

5. Mając na uwadze możliwości platformy, którą wykorzystujemy do połączenia, Ambasada nie odpowiada za ewentualne problemy techniczne oraz jakość połączenia internetowego. ­




Kawiarenka otwiera swoje podwoje po wakacyjnej przerwie. Można będzie spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać, zjeść domowego wyrobu obiad (bogaty wybór potraw i deserów po przystępnych cenach).



November 17 - December 3, 2022

Poland's entry for the 2022 European Union Film Festival (EUFF) in Ottawa
 "I never cry (Jak najdalej stąd)".
Presented by Embassy of the Republic of Poland in Ottawa

Friday, November 25, 2022, 6:30 PM EST
Ottawa Art Gallery, Alma Duncan Salon
10 Daly Avenue, Level 3 (map)

and Online across Canada - available November 28th at 3:00 am EST, you'll have 48 hours to start watching.




Ola is 17 and faces the usual trials of teenage life, like her driving test, which she has repeatedly failed. Suddenly, after receiving the news that her estranged father, a migrant worker on the docks of Dublin, has died in a work accident, Ola must embark on a lonely odyssey from Poland to Ireland to retrieve his body and—importantly for her impoverished family—her share of whatever money the man has left behind. Throughout this journey to a foreign land, Ola not only navigates her way through the thickets of Irish bureaucracy, but also, by talking with her father’s co-workers, begins to get a fuller picture of who her father really was. In this difficult but often gentle and even amusing process, her harsh, sarcastic personality begins to soften. Brimming with rage and intelligence, sadness and joy, Zofia Stafiej as Ola is unforgettable.

In Polish, English, and Romanian with English subtitles.

Tickets ($12) for on-line viewing:
https://watch.eventive.org/euffonline/play/634483e4f1606d006f89e34f



COVID-19 Safety Precautions:
 
Masks are required in the Alma Duncan Salon and surrounding area of box office and waiting in line at all times.
(Food and drink is not permitted in the Salon.)
All CFI staff and volunteers are fully vaccinated and will be wearing masks.
Please do not attend a screening if you feel sick or have had contact with someone who has tested positive for COVID-19. Tickets can be exchanged, transferred, or refunded if necessary.


To find out more about the EUFF program, schedule and toickets visit: https://cfi-icf.ca/euff22



„Jak najdalej stąd” to przejmujące kino drogi, opowieść o ekspresowym dojrzewaniu i konieczności przewartościowania życia.

Zbuntowana nastolatka, której ojciec zginął w wypadku na budowie, musi sama pojechać do Irlandii, aby sprowadzić ciało taty do Polski.

Opowieść o niespełna 18-letniej Oli mieszkającej razem z mamą i niepełnosprawnym bratem w Olsztynie. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje wiadomość o śmierci ojca, który od lat pracował w Irlandii.

Siedemnastoletnia Ola jest zbuntowaną, samodzielną dziewczyną. Wydaje jej się, że dokładnie wie, czego chce. Już pracuje, żeby móc wcielić w życie swoje marzenia. Pewnego dnia Ola odbiera telefon, który wywróci jej życie do góry nogami. Dowiaduje się, że jej ojciec zginął w wypadku w Irlandii, dokąd pojechał do pracy. Ola właściwie mało znała swojego ojca, ich relacje były dość luźne. "Mamy taki układ: on nie wie, co u mnie, a ja nie wiem, co u niego" – mówi o swoich relacjach z tatą. To ona jednak musi wyruszyć w drogę do Irlandii, by sprowadzić stamtąd ciało ojca i zorganizować mu pogrzeb. Matka Oli nie może zostawić samego niepełnosprawnego syna, a poza tym, nie zna angielskiego. Podróż do Dublina okaże się dla młodej dziewczyny lekcją dojrzałości i sposobem na pośmiertne poznanie najbliższego sobie człowieka. Historia nastolatki, która uczy się dostrzegać w swoim zmarłym ojcu coś więcej niż bankomat z zagranicy.

Film „Jak najdalej stąd”: Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Zofia Stafiej dostała nagrodę za debiut aktorski, a Piotr Domalewski – nagrodę za scenariusz.

Reżyser dostał za „Jak najdalej stąd” Paszport Polityki za: „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Film dostał też m.in. Złotą Taśmę SFP i ma 10 nominacji do Polskiej Narody Filmowej – Orzeł.

Reżyser: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Obsada: Andrzej Kłak, Arkadiusz Jakubik, Kinga Preis, Tomasz Dedek, Tomasz Ziętek, Zofia Stafiej

Bilety ($12) do oglądania online:
https://watch.eventive.org/euffonline/play/634483e4f1606d006f89e34f



UWAGA: 
"Andrzejki" w Domu Polskim odwołane z powodu braku wystarczającej liczby chętnych. Organizator DJ Czesław przeprasza.




Wspierajmy polonijne biznesy!
Róbmy zakupy w sklepach polonijnych!

Przekaż informację o polskich sklepach swoim kanadyjskim znajomym.

Kupuj w sklepach polonijnych!
Korzystaj z usług polonijnych biznesów!

Zatrudniaj osoby ze społeczności polonijnej,
jeśli spełniają twoje wymagania!

Kupuj polskie i kanadyjskie!

Obchody Święta Niepodległości na kanadyjskich Kaszubach
“Abyśmy nie zapomnieli“
Dzień Pamięci 11 listopada 2022. W 104 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Poświęćmy chwilę ciszy, aby uhonorować naszych żołnierzy, którzy walczyli o wolność i pokój!

W dniu 6 listopada 2022 o godz. 11- tej w Parafii MB Częstochowskiej Królowej Polski w Wilnie na ONT Kaszubach została odprawiona msza św. za poległych, którzy walczyli o wolność i pokój.



Ks. Jan Wądołowski OMI w modlitwach i swoim przesłaniu do wiernych zaznaczył ważność przekazu historycznego młodemu pokoleniu.

Mszę św. zakończono pieśnią:
Boże coś Polskę przez tak długie wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały.
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie !

Przed ołtarzem zainstalowano wystawę, w której również wymieniono lokalnych ochotników, którzy wstąpili do Błękitnej Armii Generała Hallera by walczyć o wolność.

Zapalono znicze na pobliskim cmentarzu przy grobach naszych wielkich Polskich Patriotów.


Foto: Autorka przy grobie ks. Grzondziela

Szczególnie należy przypomnieć ks. Rafała Grządziela, który spoczywa na cmentarzu w Wilnie na ONT Kaszubach. Kapelana II Korpusu Wojska Polskiego i Związku Harcerstwa Polskiego, Odznaczony Krzyżem Virituti Militari, Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Monte Cassino i wielu innymi. Twórca Ośrodka na Kanadyjskich Kaszubach, budowniczy “Katedry pod Sosnami”, Harcmistrz i opiekun pierwszych obozów harcerskich na Kaszubach, Przyjaciela Kaszubów.

Czytając książkę Stanisława Stolarczyka “Gdy wspominam Kaszuby” ks. Rafał Grządziel mówi “ – zawsze pragnąłem tutaj stworzyć kawałek Polski – stąd też ołtarz, kaplica i kapliczki na rozstajach dróg… jak w kraju… w jego stronę zawsze kierowałem i kieruję swój wzrok“.

Na naszych ONT Kaszubach osiedla się coraz więcej rodaków i też powtarzamy za O. Rafałem Grządzielem, że tutaj jest nasza mała Polska!





Anna Psuty

Prezes Polskiego Instytutu Dziedzictwa i Kultury, Kaszuby – Kanada

Wilno, listopad 2022 r.




Listy do redakcji


Subject:     Family News Service dla Polonii na 11 Listopada
Date:     Fri, 11 Nov 2022 10:25:42 +0100 (CET)
From:     Justyna Galant FNS <j.galant@familynewsservice.com>
To:     redakcja@KomOTT.net <redakcja@KomOTT.net>


Szanowny Panie Czesławie,   

przesyłając w imieniu redakcji Family News Service najlepsze życzenia z okazji Dnia Niepodległości, przekazujemy do Państwa dyspozycji artykuł na podstawie ciekawej rozmowy z prof. Andrzejem Zybertowiczem, doradcą Prezydenta RP.

Walka o Polskę toczy się dziś w kontekście technologiczno-kulturowym, a temat nowego podejścia do przekazywania wartości patriotyzmu młodym jest bardzo ważny i uniwersalny, dotyczy Polaków żyjących zarówno w kraju jak i na emigracji.

Family News Service to inicjatywa informacyjna, która od roku tworzy materiały promujące Polskę, Polonię oraz tradycyjne wartości w sposób nowoczesny, profesjonalny i atrakcyjny.

Opisując wydarzenia, inicjatywy i historie ludzkie chcemy, by nasze teksty motywowały do podejmowania działań mających wpływ na lokalne społeczności, a przede wszystkim by inspirowały poszczególnych odbiorców do życia pełnią.

Zachęcam do publikacji materiałów i kontaktu z naszą redakcją.

Z wyrazami szacunku,
Justyna Galant
Redaktor Naczelna
Family News Service



Prof. Zybertowicz: walka o Polskę toczy się dziś w kontekście technologiczno-kulturowym, młodzi są werbowani algorytmami Big Tech


      prof. Andrzej Zybertowicz
Młodzi coraz częściej stają się nieświadomymi agentami, marionetkami sił, które nie sprzyjają polskiej niepodległości, patriotyzmowi, a także i suwerenności intelektualnejmówi prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta. W rozmowie z Family News Service autor książki „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” przestrzega przed technoentuzjazmem i wraca do swojej koncepcji Rzeczypospolitej wielu narodów. Doradca prezydenta uważa również, że PIS, jako główna formacja niepodległościowa, powinien nauczyć się skutecznie docierać do młodych Polaków. „Inaczej z Polską będzie kiepsko”uważa.

W kontekście Narodowego Święta Niepodległości prof. Andrzej Zybertowicz jednoznacznie stwierdza, iż stosunek młodych Polaków do niepodległości – mimo wojny na Ukrainie – nie jest istotnie inny niż choćby rok temu. Profesor zwraca uwagę na problem pewnej powierzchowności metodologii dużej części badań opinii odnosząc się m.in. do kwietniowego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którego wynika, że ponad 60 procent młodych w wieku 18-29 lat deklaruje walkę o Polskę w sytuacji konfliktu zbrojnego w kraju. Z kolei w czerwcowym badaniu CBOS to najmłodsza grupa osób (18-24 lata) najczęściej uważa, że Polacy broniliby się lepiej niż Ukraińcy.

Większość prowadzonych badań empirycznych uchwytuje tylko jedną z wielu warstw rzeczywistości. Mianowicie to, co badani są w stanie wyartykułować. Z faktu, że jakaś część młodych deklaruje, że w razie zagrożenia kraju są gotowi bronić go, wcale nie wynika, że w warunkach realnego zagrożenia osoby tak faktycznie postąpią. Bez dodatkowych, sięgających w obszar pozaświadomych uwarunkowań ludzkich zachowań, nie można ustalić, czy to liczba zawyżona, czy zaniżona” – ocenia prof. Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem, w 1920 roku powszechna gotowość do obrony Polski brała się z faktu, że wówczas takie były rzeczywiste, powszechne nastroje. „Dzisiaj te powszechne nastroje, w tym młodzieży, nie są suwerennie czy samodzielnie tworzone przez polskie społeczeństwo” – mówi socjolog i dodaje, że to Big Tech „majstruje w wyobraźni miliardów ludzi”, a dokładniej robią to algorytmy różnych aplikacji.


Foto: Family News Service

Doradca prezydenta zaznacza, że szczególnie na owo „majstrowanie” są narażeni młodzi, werbowani na „gorliwych konsumentów wielkich korporacji i oferowanych przez nie produktów”. Profesor Andrzej Zybertowicz wprost wskazuje również na „nowe quasi-religie” oferowane młodemu pokoleniu. „To szeroko rozumiana ideologia wokeizmu, rzekomego przebudzenia, odkrycia przez młodego człowieka, iż rzekomo żyje w warunkach strukturalnego rasizmu, potrzeby super pilnej, a nawet agresywnej troski o klimat, przyjęcia na siebie odpowiedzialności za to, że cywilizacja łacińska rzekomo przede wszystkim przez wieki niszczyła i dalej próbuje niszczyć inne cywilizacje” – wyjaśnia nasz rozmówca.

Autor książki „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” argumentuje, że to właśnie w takim kontekście technologiczno-kulturowym toczy się gra o Polskę: „O to, czy polskość potrafi przybrać formy dostatecznie atrakcyjne, by zogniskować wyobraźnię młodych” – zauważa prof. Andrzej Zybertowicz.

Na pytanie, w jaki sposób to zrobić, socjolog wskazuje m. in. na budowanie sieci instytucji nastawionych na suwerenność intelektualną, która jest niezbędnym warunkiem zachowania suwerenności politycznej.

Kolejną receptą jest, zdaniem prof. Zybertowicza, stworzenie swego rodzaju „tarczy mentalnościowej”. Miałaby ona chronić młode pokolenie przed infozgiełkiem, ale przy zachowaniu wolności słowa. Według socjologa, przykładem mogłyby być koncepcje amerykańskiego psychologa społecznego Jonathana Haidta, wskazujące na potrzebę utrudnienia przez spowolnienie, niemalże automatycznego i masowego udostępniania treści internetowych bez jakiejkolwiek ich weryfikacji.

Ideą, która według prof. Zybertowicza mogłaby porwać najbardziej kreatywną i ambitną część młodych, jest przedstawiona niedawno przezeń na łamach „Polski The Times” propozycja koncepcji unii polsko-ukraińskiej lub Rzeczypospolitej wielu narodów. „To wygląda jak wielki projekt cywilizacyjny, trudniejszy niż wejście do NATO i UE” – uważa doradca prezydenta. Jak zaznacza, oznaczałoby to konieczność zbudowania organizmu, którego nowatorskość i energia wynikałaby z przełamania istniejących sprzeczności i dystansów kulturowych między sąsiadującymi ze sobą krajami. Krytykom tej idei profesor zarzucił „mikromanię” i podkreślił, że w ważnych momentach historii Polski to nieliczna mniejszość potrafiła brać na swoje barki największe zadania i pociągnąć za sobą resztę.

W mojej ocenie ta część młodych ludzi, która jest zaangażowana w działania progenderowe, w przekonaniu, że ujmują się za słabszymi, prześladowanymi, błądzi, niekiedy nawet daje się zmanipulować. Można jednak także dostrzec tu spory potencjał sprawstwa, pragnienie młodych ludzi, by angażować się w sprawy ważne, w tym wielkiego, historycznego kalibru. Być może obecnie projekt społeczny musi być wystarczająco szalony, żeby był w stanie zogniskować wyobraźnię dzisiejszych nastolatków i 20-latków” – mówi prof. Andrzej Zybertowicz.


Foto: Family News Service

Na zakończenie zapytany o wizję niepodległości Polski w roku 2050 doradca prezydenta konkluduje jednoznacznie: „Jeśli główna formacja niepodległościowa, jaką jest Prawo i Sprawiedliwość, nie znajdzie klucza do serc młodych ludzi, to z Polską będzie kiepsko. Sprowadzi się do flagi, którą machamy na meczach, ale nie będziemy tak naprawdę gospodarzami we własnym domu”.


Family News Service



Komentarz rymowanką

Zamieszczane są tutaj komentarze otrzymane od czytelników w formie rymowanek.

Dzisiaj kolejna rymowanka.

UFO

Dużo się mówi w medialnej fonii,
że tu do nas z daleka lecą Ufoni.
Kim są te stwory, kim są te istoty,
jakie dla obrony stawiać mamy płoty,
żeby się przed nimi można było schować,
ewentualnie gdzieś się ewakuować?

Ale też może być taka sytuacja,
że zupełnie inna będzie wtedy akcja.
Bo może nie będzie to żadne diabelstwo,
lecz innych światów przyjazne poselstwo.
Przylecą tu żeby nam pomagać
i niczego nie będą się od nas domagać.

My zaś ugościmy ich chlebem i solą,
zgodnie ze wspaniałą naszą ludzką wolą.
Trzeba by ustalić też miejsce spotkania
i uroczystości tej nazwy nadania.

Kto będzie wygłaszał przemówienia,
dbając by wrogości nie było tam cienia?
Czy mają to być globalni demokraci,
a może przedstawiciele prawicowej braci?

Gdzie naszych Ufonów stopa stanie,
gdzie będzie ich ziemskie powitanie?
Co nam przywiozą, co nam poradzą?
A może coś nam z dobroci swej dadzą?



Może nas pochwalą a może nas zganią,
może nas uzdrowią a może nas zranią.
Musimy na wszystko być przygotowani,
wszak różne są opcje, moi kochani.

Ja zaś myślę, że kosmici to już u nas byli
i niczego ciekawego tu nie zobaczyli.
Doszli do wniosku, że nie ma z kim gadać,
i jak najszybciej trzeba stąd spadać.

Może za lat, dwa lub trzy tysiące,
inne będą ziemskie elity rządzące.
I wtedy będzie wspólna biesiada,
wówczas ktoś z kosmosu z nami pogada.

EM




Kącik Poezji



IF

If you met someone that could see
You and your beauty in darkness and light
What would your future like be
With that someone by your site

The grass would be greener at your feet
The leaves would hang longer on the trees
The rivers would dance where they meet
Haven and Earth would join in a bliss

The flowers would bloom without dying
God’s wisdom would embrace your brain
And only when you felt like crying
He would send on you refreshing rain

You would be dancing happy tune
With ballerina flex and grace
To full, inviting summer moon
With no trace of wrinkles on your face

And maybe then your biggest burden
Would be uprooted like bad weed
By grace, by chance or God’s forgiveness 
You would bear precious new life seed.


Peter Huszcz
phuszcz@rogers.com




Jesień

Powoli spływa po szkle kropla
i rozmazuje się za oknem świat
Już się skończyła lata utopia
zbliża się pora jesiennych dat.

Złotymi liśćmi barwią się lasy
po wrzosowiskach przechadza mgła
Już przeminęły letnie wywczasy
na burych polach osiadła rdza.

W południe czasem słońce przygrzeje
jak gdyby chciało zatrzymać czas
lecz wieczór potem chłodem zawieje
szelestem liści przywoła nas.

Szarymi skrzydły gęsi machają
za oceany odlecą wraz
Smutnym klangorem pieśni śpiewają
że przemijania nadchodzi czas.

Dopóki ziemia kręci się na nieba firmamencie
a czas odmierza wszystko nam z precyzją w swym obłędzie
Dopóki się zmieniają pory, natura ma zasady
po lecie musi jesień przyjść i nie ma na to rady.

Paweł Jabłoński



Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie





Zapraszamy na kawę i ciasto do Sali Parafialnej!
po mszach świętych w niedzielę.




KAWIARENKA - sobota, 19 listopada




WYPOMINKI

W listopadzie tradycyjnie odprawiamy Msze Św. za dusze zmarłych wspomnianych w Wypominkach. Koperty na Wypominki wyłożone są z tyłu kościoła. Prosimy o wyraźne wpisywanie imion i nazwisk zmarłych oraz składanie kopert do koszyka przed ołtarzem. Wypominki będą wyczytywane przed każdą sobotnią i niedzielną Mszą Św.

Dodatkowo w Domu Prowincjalnym w Toronto będzie odprawiona w listopadzie, każdego dnia Msza św. w intencji zmarłych wspomnianych w wypominkach.

GRUPA MŁODZIEŻOWA - SPRZEDAŻ CIASTA

Grupa Młodzieżowa zaprasza w niedzielę, 13 listopada na ciasto i kawę do sali parafialnej po wszystkich mszach św. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w 2023 roku.
Serdeczne Bóg zapłać!

YOUTH GROUP - BAKE SALE

Our parish Youth Group warmly invites all for a bake sale in the parish hall next Sunday, November 13. All profit will go to the World Youth Day fundraising account.
Thank you and God bless!


REKOLECJE ADWENTOWE 15-17 GRUDZIEŃ 2022

O. Paweł Szlacheta OMI urodził się w Warszawie 9-ego czerwca 1985r. W 2004 roku wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, rozpoczynając nowicjat na Świętym Krzyżu. Otrzymał święcenia kapłańskie 21 maja 2013 r. oraz obediencje do Turkmenistanu, gdzie pracował 4 lata. Następnie rozpoczął pracę na Ukrainie - w Kijowie, w parafii św. Mikołaja przez 3 lata, potem w Sławutyczu przez rok i już drugi rok służy w Połtawie.

Advent Retreats 15-17 December 2022

Fr. Pawel Szlacheta OMI was born on June 9th 1985, in Warsaw, Poland. In 2004, he entered the Congregation of the Missionary Oblates of Mary Immaculate and began his novitiate at Holy Cross. He was ordained a priest on May 21st 2013 and received his first obedience  to Turkmenistan, where he worked for 4 years. After Turkmenistan he was sent to work in Ukraine – in Kiev at St. Nicholas Parish for 3 years, next in Slavutych for 1 year and for the second year now, he serves in Poltava.



Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Adres:   201 LeBreton St. North, Ottawa, ON K1R 7H9
 
Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

Parafia Św. Jacka jest także na facebook
https://www.facebook.com/St-Hyacinth-Parish-Parafia-%C5%9Bw-Jacka-Ottawa-110372904938340
Tam również znajdziesz bieżące informacje.



Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
Msza święta (Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

Będą transmitowane wszystkie msze święte dla osób, które nie mają możliwości przyjścia do kościoła z uzasadnionych powodów. Poniżej godziny regularnych mszy świętych:
  • dni powszednie (wtorek – piątek)  godz.19:00
  • niedzielne msze święte: sobota 17:00; niedziela godz. 8:00 (polska), 9:30 (ang), 11:00 i 12:30 po polsku.
Archiwum mszy świętych:  https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową
Przy obecnych restrykcjach, praktycznie jedynymi metodami, którymi możemy wspomagać naszą parafię są datki poprzez internetową stronę Paypal, czeki wysłane pocztą lub wrzucone do skrzynki przy plebanii.
W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 



Wiadomości z Internetu

 
Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi (KO)
- dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


Mateusz MORAWIECKI:
Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu



          Ryc. Fabien Clairefond

Mateusz MORAWIECKI
Premier Rzeczpospolitej. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni – pisze Mateusz MORAWIECKI

Dnia 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. 123 lata wcześniej I Rzeczpospolita przestała istnieć w wyniku porozumienia trzech mocarstw – Rosji, Prus i Austrii. Polski nie było na mapach przez 123 lata, ale istniała w sercach Polaków. Przez 123 lata Polacy na różne sposoby próbowali budować swoją autonomię w niewoli, bili się o wolność w licznych powstaniach, ale dopiero I wojna światowa stworzyła geopolityczne warunki do odbudowy niezależnego, suwerennego państwa.

Historia upadku i odrodzenia Polski po 123 latach to elementarna wiedza dla każdego Polaka. Niestety, dość mało znana na Zachodzie. A przecież mowa o zniszczeniu jednego z największych państw na kontynencie. Rzeczpospolita Obojga Narodów – bo tak nazywał się ów kraj – została zaatakowana i zlikwidowana przez swoich sąsiadów. Do niewoli trafił nie tylko naród polski, ale także litewski i ukraiński.
I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem republikańskim w Europie. O ile zachodnie doświadczenie nowoczesności bazowało na rozwoju silnego, scentralizowanego państwa, o tyle Polska chciała być krajem bardziej zdecentralizowanym, z większą swobodą dla obywateli. Ten projekt nie był pozbawiony wad i ostatecznie uległ destrukcji w starciu z brutalną siłą zaborców. Jednocześnie jego ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś. Ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE.
W Polsce świętujemy odzyskanie niepodległości 11 listopada. 10 listopada 1918 r. przybył do Warszawy Józef Piłsudski, człowiek, który w największym stopniu przyczynił się do wyzwolenia kraju. Następnego dnia skończyła się I wojna światowa. Ale dla Polski tak naprawdę był to dopiero początek walki.

Młody kraj w ciągu następnych dwóch lat musiał zmierzyć się z zagrożeniem zarówno ze wschodu, jak i z zachodu. Na niepodległość Polski nie godziła się ani rewolucyjna Rosja, ani Niemcy. Już w 1920 r. Armia Czerwona stanęła u bram Warszawy. W tym samym czasie propaganda niemiecka pisała, że Polska jest tylko państwem tymczasowym. Los II Rzeczypospolitej wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej. Armia Piłsudskiego odparła bolszewicką nawałę i uratowała nie tylko Polskę, ale i całą Europę.

Jest w historii polskiej walki o niepodległość uderzające podobieństwo do walki, którą toczy dziś Ukraina z Rosją. Propaganda Putina również próbuje udowodnić, że Ukraina jako samodzielne państwo nie ma racji bytu, a sam naród ukraiński de facto nie istnieje. W lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, nikt nie dawał tej drugiej szans na zwycięstwo. Jej los wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej.

Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności. Nasze dzieje wiele razy zadały kłam wszystkim wyznawcom historycznego darwinizmu.
Są tacy, którzy traktują miejsce Polski na mapie świata jako przekleństwo. Zamiast o przekleństwie wolałbym mówić jednak o błogosławieństwie. Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. To nie przypadek, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed odrodzeniem rosyjskiego imperializmu. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni.
Ta czujność każe nam również traktować niepodległość jako ciągłe zadanie do realizacji. To dlatego w najbliższym czasie na bezpieczeństwo przeznaczymy 3 proc. PKB. To dlatego zbudowaliśmy Baltic Pipe, rurociąg prowadzony w poprzek Nord Stream, w poprzek rosyjskich interesów. To dlatego inwestujemy w budowę elektrowni jądrowych. Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach, a ochrona granic jest tylko jednym z nich.

Dbamy o polską niepodległość nie tylko w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia Polaków. Jako lider wschodniej flanki NATO chronimy cały sojusz. Tak jak sto lat temu, tak i teraz Zachód może liczyć na Polskę.

Mateusz Morawiecki

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mateusz-morawiecki-niepodlegla-polska-jako-fundament-bezpieczenstwa-zachodu

______ 

Polish PM Mateusz MORAWIECKI: Independent Poland as the foundation of Western security

Read all:
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mateusz-morawiecki-independent-poland-as-the-foundation-of-western-security
______ 

Le Premier ministre polonais  Mateusz MORAWIECKI:
Une Pologne souveraine, fondement de la sécurité de l’Occident


Lis tout:
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mateusz-morawiecki-une-pologne-souveraine-fondement-de-la-securite-de-loccident


Po raz pierwszy na świecie w ten sposób przefiltrowali morską wodę w słodką!



Nanoseen to zespół inżynierów, naukowców i pasjonatów z Polski który dokonał rzeczy rewolucyjnych na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy na świecie uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Na szczególne uznanie zasługuje to, że ich rozwiązanie nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a urządzenie jest w pełni ekologiczne i całkowicie biodegradowalne.

Rozwiązanie jest na tyle tanie, że koszt pozyskania jednego litra wody pitnej z wody morskiej wynosi zaledwie 0,0001 USD.

Z pełnym opisem tego rozwiązania można się zapoznać pod poniższym linkiem:
https://makeway.pl/pl/rewolucyjna-filtracja-morskiej-wody-w-slodka

_____ 

Water desalination & purification tech saves people`s lives by turning saltwater into drinking water

Nanoseen created NanoseenX - a water mobile nanomembrane based solution for desalination and water purification that does not need energy and pressure. The solution reduces negative impact on the environment – produces zero emission of CO2.
NanoseenX water filter uses simple filtration process turns saltwater into clean drinking water within 2-5 minutes. NanoseenX brings an affordable water filtration technology to countries that cannot afford to build large-scale, costly water desalination plants.

Read more at: https://www.nanoseen.com

https://www.youtube.com/watch?v=7ny2ynXhQ3Y


Poilievre reiterates support for “peaceful and law-abiding” Freedom Convoy protesters



“We have heard extensive testimony at the Emergencies Act inquiry including concerns from police and national security agencies about elements inside the convoy. Has any of this changed your view on whether the Emergencies Act should have been invoked, and if you have known what has been revealed in testimonies so far, would you have still supported the Convoy?” asked a reporter.

“My position is the same as it was before the Convoy arrived, the same as it was during and the same as it is now, which is this: I support those peaceful and law-abiding protesters who demonstrated for their lives and livelihoods and liberties while condemning any individual who broke laws, behaved badly or blockaded critical infrastructure,” responded Poilievre.

“I think it’s possible to support the overall cause of personal free choice in vaccination and the overall cause of respecting the truckers’ ability to earn an income while holding individually responsible anyone who behave badly.”

Poilievre has been a vocal supporter of the Convoy since it began its journey to Ottawa earlier this year. As protestors arrived in January, Poilievre blasted the legacy media for attempting to paint truckers and their supporters as extremists.

https://tnc.news/2022/11/09/poilievre-peaceful-convoy/



LILLEY UNLEASHED: Trudeau told Ford police could handle the convoy; so what happened?

The Sun's political columnist Brian Lilley says even Justin Trudeau said police had the means to handle the trucker convoy and then he invoked the Emergencies Act.

https://www.youtube.com/watch?v=U1Oilgwgy60




ROBERT LEWANDOWSKI Z DRUGIM ZŁOTYM BUTEM



Złoty But przyznawany jest piłkarzowi grającemu w Europie, który w danym sezonie zdobędzie najwięcej punktów
Robert Lewandowski Złoty But za sezon 2021/22 zapewnił sobie dzięki 35 bramkom zdobytym w barwach Bayernu.

To drugi Złoty But Lewandowskiego - w sezonie 2021/2022, wówczas jeszcze jako napastnik Bayernu Monachium, Polak w samej Bundeslidze strzelił aż 35 goli, co przełożyło się na 70 punktów w klasyfikacji.

Poprzednie jego zwycięstwo było jeszcze bardziej imponujące, bo w sezonie 2020/2021 zdobył aż 41 bramek (82 punkty).


Kadra na Mistrzostwa Świata "Qatar 2022" powołana

Trener polskiej reprezentacji Czesław Michniewicz ogłosił ostateczny skład. Kapitan reprezentacji Robert Lewandowski poprowadzi drużynę, która rozpocznie rozgrywki meczem z Meksykiem 22 listopada.



Pełny skład podany jest poniżej:

Bramkarze:
Obrońcy:
Jan Bednarek (Aston Villa FC), Bartosz Bereszyński (U.C. Sampdoria), Matty Cash ( Aston Villa FC), Kamil Glik (Benevento Calcio), Robert Gumny (FC Augsburg), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Jakub Kiwior (Spezia Calcio), Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63), Nicola Zalewski (AS Roma)
Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham City FC), Przemysław Frankowski ( Racing club de Lens), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Grzegorz Krychowiak (Shabab Al Sahel F.C.), Michał Skóraś (Lech Poznań), Damian Szymański (AEK FC / ΠΑΕ ΑΕΚ Athens), Sebastian Szymanski (Feyenoord Rotterdam), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina)
Napastnicy:




_________________________________________
Komunikaty Ottawskie - 11 listopada 2022

https://komott.net
______________________________________________