Wtorek, 11 czerwca 2019

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2019
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net
 


 
W dzisiejszym wydaniu

- 50. Rocznica wizyty kardynała Karola Wojtyły w Parafii Św. Jacka w Ottawie
    - Pamiątkowa Tablica
     - Bankiet Jubileuszowy z okazji 50. rocznicy wizyty kardynała Karola Wojtyły w Ottawie
     - Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki
     - Wizyty kardynała Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II w Kanadzie

- Kalendarz Ottawski
 - Wiadomości z Internetu - linki

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


50. Rocznica wizyty kardynała Karola Wojtyły w Parafii Św. Jacka w Ottawie

W bieżącym roku przypada 50 lat od pamiętnej wizyty kardynała Karola Wojtyły w naszej parafii. Otrzymaliśmy wówczas relikwie naszego patrona, świętego Jacka Odrowąża. W niedzielę 29 września chcielibyśmy świętować 50 lecie tego wydarzenia.

Gościem specjalnym uroczystości jubileuszowych będzie Abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, który w latach 1996 - 2007 pełnił funkcję sekretarza papieskiego Jana Pawła II-go, a potem Benedykta XVI-go.

W ramach obchodów planujemy uroczystą Mszę Św. o godz. 11:30, poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz uroczysty bankiet w Sala San Marco.Poniżej trochę informacji o tej pamiętnej wizycie kardynała Wojtyły w Ottawie, na podstawie informacji z Internet oraz z broszury wydanej z okazji 40-lecia parafii Św. Jacka.

Wizyta kardynała Karola Wojtyły w Ottawie w dniach 1-2 września 1969 była epokowym wydarzeniem historycznym w parafii Św. Jacka Odrowąża. W drugim dniu pobytu kardynał Wojtyła przekazał podczas uroczystej mszy świętej relikwie patrona naszego kościoła - św. Jacka Odrowąża.Przekazując kościołowi relikwie św. Jacka ks. kardynał Wojtyła przemówił, wskazując na więź łączącą dzisiaj Polaków na całym świecie z polską tradycją religijną, w której postać św. Jacka Odrowąża żywo symbolizuje poświęcenie dla krzewienia idei Chrystusowej. Do podniosłej atmosfery tej niezapomnianej uroczystości przyczyniły się piękne śpiewy licznie zgromadzonych parafian. Wkrótce po zakończonych uroczystościach kościelnych, przy tłumnym udziale ottawskiej Polonii, odbył się w sali parafialnej bankiet, któremu przewodniczył prof. dr Wiktor Szyryński, urzędujący prezes Rady Parafialnej. Prof. Szyryński pełnił również funkcje Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego tej wizyty w 1969 roku. Nawiązała się nawet przyjaźń między profesorem i kardynałem Wojtyłą. Wyrazem tej zażyłości był ślub udzielony córce prof. Szyryńskiego w prywatnej kaplicy kardynała w Krakowie, a także korespondencja listowna, która trwała aż do śmierci Jana Pawła II.
Pamiątkowa Tablica

Tablica będzie wykonana z brązu w specjalistycznej odlewni w Polsce. Koszt wykonania wyniesie około $5000.
Dziękujemy tym, którzy już wsparli tę inicjatywę i prosimy chętnych o pomoc w pokryciu kosztów wykonania i sprowadzenia tablicy.
Serdeczne Bóg zapłać!

Darczyńcy otrzymają zaświadczenie do odpisu podatkowego.

Bankiet Jubileuszowy z okazji 50. rocznicy wizyty kardynała Karola Wojtyły w Ottawie

Serdecznie zachęcamy do udziału w uroczystym Jubileuszowym Bankiecie, który odbędzie się w niedzielę 29 września o godz. 13:30 w Sali San Marco.
Zorganizowane grupy i organizacje mogą rezerwować stoliki. Stoliki są 8-osobowe.

Bilety na bankiet w cenie $75 ($25 odpis podatkowy) są rozprowadzane od niedzieli 9 czerwca w sali parafialnej po wszystkich niedzielnych mszach św. Bilety i rezerwacje stolików można robić również w biurze parafialnym (613-230-0804).

Zainteresowani kupnem biletów, lub rezerwacją stolika, mogą się również kontaktować z Janem Samborskim <jansamb@gmail.com>, tel. 613-270-9763.Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki

(ur. 29 marca 1961 w Majdanie Lipowieckim) – polski duchowny rzymskokatolicki, sekretarz papieski w latach 1996–2007, biskup koadiutor lwowski w latach 2007–2008, arcybiskup metropolita lwowski od 2008, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łukawcu i Cieszanowie uczył się w Państwowym Technikum Rolniczym w Oleszycach. Po maturze studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 września 1987 z rąk biskupa Mariana Jaworskiego, ówczesnego arcybiskupa diecezjalnego lwowskiego z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 wyjechał do pracy duszpasterskiej na Ukrainie. W 1996 uzyskał stopień naukowy doktora na rzymskim Uniwersytecie Angelicum. Pracował jako wikariusz parafialny, sekretarz biskupa, a następnie był urzędnikiem w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W 1996 został osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci w 2005 został sekretarzem papieża Benedykta XVI.

16 lipca 2007 został mianowany arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej. Święcenia biskupie przyjął 29 września 2007 w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Głównym konsekratorem był papież Benedykt XVI, zaś współkonsekratorami kardynałowie Tarcisio Bertone i Marian Jaworski. Sprawowanie urzędu arcybiskupa archidiecezji, w związku z przyjęciem przez Benedykta XVI rezygnacji Mariana Jaworskiego, rozpoczął 21 października 2008, a ingres do katedry we Lwowie odbył 22 listopada 2008.

W 2009 nakładem Wydawnictwa M ukazała się książka wywiad-rzeka z abp Mieczysławem Mokrzyckim pt. Najbardziej lubił wtorki. Opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II autorstwa Brygidy Grysiak.

W 2015 konsekrował biskupa pomocniczego lwowskiego Edwarda Kawę. Był współkonsekratorem podczas sakry biskupa pomocniczego charkowsko-zaporoskiego Jana Sobiły (2010), biskupa pomocniczego odesko-symferopolskiego Jacka Pyla (2013), biskupa pomocniczego kamienickiego Radosława Zmitrowicza (2013) i biskupa diecezjalnego kijowsko-żytomierskiego Witalija Krywickiego (2017).

Ordery i odznaczenia
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury” (2010).
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła, za działalność na rzecz Polonii Ukraińskiej” (2007).
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” (2018).
  • Krzyż „Golgota Wschodu” (2016)
  • Złoty Dyplom Wydziału Teologii KUL – „w dowód uznania za niestrudzoną pracę na rzecz odrodzenia życia religijnego w Archidiecezji Lwowskiej” (2012).
  • Nagroda TVP Polonia – „za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” (2012).
  • Nagroda Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej – „za zasługi na polu międzynarodowym” (2014)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_MokrzyckiWywiad z abp. Mieczysławem Mokrzyckim
O doświadczeniu spotkania, posługiwania i życia w obecności Jana Pawła II, mówi ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, w wywiadzie, którego udzielił redakcji strony Archidiecezji Łódzkiej.
https://www.youtube.com/watch?v=ZuSqQLEr9kE

-----

Wywiad w języku włoskim, z napisami w jęz. angielskim.
JPII's Personal Secretary - Abp. Mieczyslaw Mokrzycki (Mons. Mietek)
Few people understood John Paul II as well as Archbishop Mieczyslaw Mokrzycki, who for nine years served as one of the late Pope's two personal secretaries. Fr. Thomas Rosica, CSB speaks with Archbishop "Mietek", as he is widely known, who now serves in Ukraine as the Archbishop of Lviv of the Latins. This intimate look at daily life with Pope John Paul II offers us some moving insights into the Pope's holiness, tenacity, courage and final months and weeks on earth.
https://www.youtube.com/watch?v=qe3xFYij_0I
Wizyty kardynała Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II w Kanadzie
     Kardynał Karol Wojtyła