Wtorek,15 lutego 2022

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

 

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy
- Oskar Halecki Institute lecture: THE LEGACY OF DR. ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI by Dr Andrzej Kurnicki
- Freedom Convoy 2022 - Polskie akcenty w Konwoju Wolności
- United we roll for Canada!
- Polonijna organizacja Stowarzyszenie Polskich Kombatantów bezcześci imię polskich kombatantów i weteranów "Solidarności"
- Call for Counter Protest in Ottawa
- Media on Canadian Freedom Convoy
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
 

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link): https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy

https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa

Welcome
Dr Alexander M. Jablonski
President, OHI

Introduction of the Speaker
Krzysztof Grabkowski
Vice-President, OHI

THE LEGACY
OF
DR. ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI

by
His Excellency
Dr Andrzej Kurnicki
Ambassador of the Republic of Poland to Canada

Conclusion
Professor Marek Chodakiewicz
Institute of World Politics, Washington, D.C., USA

Zoom session:
Meeting ID: 848 4931 4079 Passcode: 882065

Friday, Feb 18th, 2022
at 19h30 (7:30 PM EST)

More details:  http://halecki.org/invitation-for-the-4thmemorial-lecture

Jeśli masz możliwość, to przychodź pod Parlament, szczególnie teraz po ogłoszeniu Stanu Wojennego!
Przychodź w kolejne dni, jeśli ten protest będzie trwał dłużej.
Odwiedź uczestników Konwoju w którymś z miejsc parkowania i pomocy dla nich.
Wesprzyj kierowców, szczególnie polskich.
Jeśli masz możliwość udzielenia pomocy, to zrób to!

Pamiętaj, że jest zima i ubierz się ciepło. Parkowanie przeważnie udaje się znaleźć w odległości około 1,5 km do 2 km od Parlamentu, gdyż ulice w pobliżu są zablokowane i nie ma parkingów.

W sprawie oferowanej pomocy oraz pytań proszę kontaktuj się
z panią Bożeną (819) 592-3425

Jakie rodzaje pomocy, oprócz wizyt u kierowców i wsparcia ich? Pani Bożena może poradzić. Przydatna może być pomoc w przyrządzaniu posiłków w kuchni Konwojowej, żeby trochę wyręczyć osoby tam pracujące. Potrzebne jest umożliwienie wzięcia kąpieli, możliwe przenocowanie, upranie bielizny, nakarmienie ciepłym posiłkiem, itp. Czasem może to być jakaś konkretna pomoc, np. zakup leków, dostarczenie potrzebnych produktów, itd.

Pamiętaj!
Oferuj swoją pomoc tylko wtedy, gdy nie masz żadnych objawów chorobowych i nie miałeś niedawno bezpośredniego kontaktu z osobami z takimi objawami!
Jeśli będziesz mieć ciekawe zdjęcia lub filmiki, proszę umieszczaj na stronach mediów społecznościowych, żeby inni mogli zobaczyć. Oczy całego świata zwrócone są w tej chwili na Kanadę i Konwój Wolności. Oczywiście, oprócz innych globalnie ważnych tematów, m.in. sytuacji w rejonie Ukrainy. Redakcja KO otrzymuje wiele zapytań z całego świata o sytuację w Ottawie.

Podziel się z redakcją Komunikatów Ottawskich zdjęciami lub filmikami, szczególnie z akcentem polskim. Podaj link do swojego materiału lub podrzuć na redakcja@komott.net  Z góry dziękuję za otrzymane materiały. Rozumiem, że automatycznie wszystkie otrzymane fotki i filmiki będą z prawem do ewentualnej publikacji. Proszę zaznaczyć, jeśli nie chcesz, żeby publikować nazwisko autora.
Po raz kolejny powtarzam, że jedyną osobą odpowiedzialną za istniejącą sytuację jest premier Justin Trudeau. To on, swoimi decyzjami oraz brakiem rozmów z protestującymi, blokuje ulice w wielu miastach kanadyjskich i przejścia graniczne. On i jego ludzie są odpowiedzialni za istniejącą sytuację. To oni zostali wybrani, żeby służyć ludziom a nie żeby stać się tyranami, łamiącymi podstawowe prawa i wolności człowieka. To oni łamią Kanadyjską Konstytucję oraz wolności obywatelskie zapewnione w Kanadyjskiej Karcie Praw i Swobód Obywatelskich (Canadian Charter of Rights and Freedoms).

Sędziowie Sądu Najwyższego Prowincji Ontario orzekli w dwóch sprawach - Ottawy i mostu Ambassador Bridge w Windsor, że
– Protest jest legalny, zgodnie z prawami obywatelskimi; jest to "People exercise legal to civil disobedience"
– Zarekwirowanie paliwa uznał za bezprawne i nakazał zwrot do miejsc, z których zostało zabrane;
– Nakazany został zakaz używania klaksonów przez kolejne 10 dni;
– Nakazane zostało otwarcie przejazdu dla TIRów przez Ambassador Bridge w Windsor. Most jest przejezdny.

Według raportów policji w Ottawie, przestępstwa w mieście spadły o 90% w czasie trwania protestu. Centrum miasta stało się o wiele bardziej czyste i bezpieczne.

Poniżej zobacz wideo z konferencji prasowej prowadzonej przez
The Honourable A. Brian Peckford. Pan Peckford jest jedynym żyjącym autorem i sygnatariuszem, 40 lat po uchwaleniu, Konstytucji z 1982 roku oraz Karty Praw i Wolności.

Peckford mówi, że Trudeau nazywa legalny pokojowy protest nielegalnym. To jest legalne pokojowe nieposłuszeństwo. Trudeau w swojej deklaracji Stanu Wojennego wymienił Deklarację Praw i Wolności, którą on właśnie nie przestrzega! Ludzie korzystają ze swoich praw poprzez pokojową demonstrację miłości i wolności. Nie nawiązał dialogu z ludźmi. Zamiast tego podjął jednostronne, nieuzasadnione działania! Zamiast tego użył ekstremalnego środka przeciw pokojowym demonstracjom. Naruszył prawa obywateli gwarantowane w Canadian Charter of Rights and Freedoms. Jego posunięcie jest całkowicie bezzasadne.

Freedom Convoy Organizwers held conference about expected The War Act


Conference is led by The Honourable A. Brian Peckford. Mr. Peckford is the only surviving drafter and signatory 40 years after the 1982 Constitution and the Charter of Rights and Freedoms was enacted.
https://twitter.com/i/broadcasts/1kvKpAVarLaGEPolonijna organizacja Stowarzyszenie Polskich Kombatantów bezcześci imię polskich kombatantów i weteranów "Solidarności"

W Komunikatach Ottawskich z 13 lutego 2022 podałem poniższe informację.

Poniższe informacje dedykuję członkom organizacji polonijnych oraz niezrzeszonym osobom z Polonii w Ottawie. Może zainteresują się tym ottawscy harcerze. Proszę zobaczcie, ile wysiłku i pracy wykonuje Polonia z Toronto i okolic, przyjeżdżając do nas do Ottawy. Pomaga również niezbyt liczna grupa ottawskich Polaków, głownie nie będących członkami żadnej organizacji polonijnej w Ottawie.

Drugą informacją było sprawozdanie ze spotkania kanadyjskich weteranów pod pomnikiem The National War Memorial:
Kanadyjscy weterani zwoływali się na spotkanie pod pomnikiem The National War Memorial na sobotę 12 lutego. Każdego dnia protestu cały pomnik i jego okolica jest sprzątany przez protestujących, usuwany śnieg, zbierane śmieci. Co robi Trudeau? Nakazuje ogrodzenie pomnika parkanem, żeby weterani nie mieli dostępu. Przy okazjach większych świąt państwowych, czy nawet w czasie zwykłej wizyty w Ottawie, ludzie robią sobie zdjęcia na stopniach przed tym pomnikiem, który jest bardzo symboliczny. Dla weteranów nawet bardziej bliski.Weterani usunęli blokadę, posprzątali stopnie pomnika, odmówili Modlitwę Pańską i odśpiewali hymn Kanady.  A jak komentują to media finansowane i kontrolowane przez Trudeau? Podają, że pomnik został zbezczeszczony przez wandali, itd. Nazywa Trudeau weteranów wandalami. W słownictwie premiera Kanady mowa nienawiści pojawia się każdego dnia. Fake news 24/7! Na jednym z plakatów weteran ma napisane:  "Trudeau STOP lying and hating".
Zobacz wideo i porównaj z tym, co słyszałeś i widziałeś w mediach:  https://www.youtube.com/watch?v=Lema4xRuhSU

Weterani spotkali się z zamiarem usunięcia ogrodzenia. W tym filmie możesz lepiej zrozumieć ich punkt widzenia wokół tej akcji.
https://www.rebelnews.com/veterans_explain_why_they_removed_police_fencing_around_ottawas_national_war_memorial

Mój apel do polonijnych organizacji spotkał się z odzewem - Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (SPK) odpowiedziało na ten apel, dołączając do brudnej politycznej rozgrywki premiera Justina Trudeau i jego popleczników z czerwonymi flagami z sierpem i młotem.


Communist Flags at Counter Protest in Ottawa - Freedom Convoy 2022
Justin Trudeau's rhetoric has brought out the worst in what is left of his support in Canada. A counter protest has hit the streets of Ottawa, waiving communist flags and asking for more restrictions on people with medical conditions that prevent them from having vaccines administered. What is the history of communism, and is it compatible with Canadian society?
https://www.youtube.com/watch?v=AgbbVkll3UU

O tym jak zwołany był ten protest będzie poniżej w innym artykule. Najpierw "Lojalka SPK". Krótkie wyjaśnienie dla osób, które nie wiedzą co to jest "lojalka".  Polecam stronę internetową, która zawiera opisy i definicje niektórych wyrazów. Pojęcie "Lojalka" jest dobrze znane działaczom organizacji polonijnych w Ottawie, nie wyłączając SPK Ottawa. Przy okazji proszę zwrócić uwagę na podobieństwa Stanu Wojennego w Polsce oraz Walentynkowego Stanu Wojennego w Ottawie. Definicje innych wyrazów mogą być przydatne, jeśli Stan Wojenny ogłoszony przez premiera Trudeau będzie trwał przez jakiś czas.

WOJNA Z NARODEM. SŁOWNIK STANU WOJENNEGO (1981-83)
https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/wojna-z-narodem-slownik-stanu-wojennego-1981-83/

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku władza uderzyła w samoorganizujące się społeczeństwo. Na pozór niewydolny system PRL był w stanie wykrzesać znaczny potencjał w operacji przeciwko społeczeństwu, organizującemu się w ruchu „Solidarności”. Zamachu stanu dokonała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, dowodzona przez gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego, który miał w rękach pełnię władzy jako premier, I sekretarz KC PZPR oraz minister obrony narodowej.

Z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rada Państwa, łamiąc Konstytucję PRL, wprowadziła stan wojenny. O jego wprowadzeniu poinformowały Polskie Radio i TVP, od godz. 6 nadając cyklicznie przemówienie gen. Jaruzelskiego, a z czasem rozlepiane w całym kraju obwieszczenia.

Sejm zatwierdził stan wojenny 25 stycznia 1982 r. Propagandowym jego uzasadnieniem   była zła sytuacja gospodarcza i „anarchizacja”. W rzeczywistości chodziło o zatrzymanie samoorganizacji społeczeństwa, czyli o obronę reżimu rządzącego od 1944 r.

Lojalka (deklaracja lojalności) – pisemne wyrzeczenie się działalności opozycyjnej i zobowiązanie do szanowania porządku prawnego stanu wojennego, do podpisania którego zmuszano po wprowadzeniu stanu wojennego działaczy NSZZ „Solidarność”.
Jest drobna różnica między lojalką w Polsce a listem SPK Ottawa. Członkowie SPK nie byli zmuszani do napisania lojalki - oni zrobili to sami, "na ochotnika"! W KO pisałem, że informacje w mediach są fałszywe. Czy członkowie SPK byli w centrum Ottawy, widzieli naocznie co się tam dzieje? Proponuję członkom SPK obejrzeć podane przeze mnie powyżej wideo ze spotkania kanadyjskich weteranów.
Zobacz wideo i porównaj z tym, co słyszałeś i widziałeś w mediach, oraz z tym co napisał do Justina Trudeau i innych osób prezes SPK Andrzej Ruta. Link do video:  https://www.youtube.com/watch?v=Lema4xRuhSU 

Poniżej list, który wysłał w imieniu członków SPK prezes tej organizacji Andrzej Ruta. List został umieszczony na stronie SPK na Facebook oraz rozesłany do członków SPK Ottawa przez prezesa Jerzego Kulczyckiego.