Wtorek, 16 czerwca 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Przychodzimy - Odchodzimy
      - Stanisław Roman Dubiski
      - Olimpia Zwierzchowski
- Wznowienie Mszy Świętych z udziałem wiernych w kościele Świętego Jacka
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Andrzej Kumor: Zostałem zatrzymany przez policję
- Ottawa Public Health messages
- Wiadomości z Internetu
       - Dr Tom Gziut chorował na Covid-19
       - "Goniec": Jak będą wyglądały wybory prezydenta RP w Kanadzie rozmowa z Konsulem Generalnym RP w Toronto.
       - Łuksza: Obrzucać błotem można każdego. Polacy będą coraz bardziej spolaryzowani

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Pogoda letnia w Ottawie - nadchodzi okres upałów.

Olimpia Zwierzchowski

Olimpia Zwierzchowski

Peacefully at home in her 100th year on Thursday, June 4, 2020, with her daughter at her side.

Devoted Mamusia of Christina (George Pachulski) and Zbigniew Roman (Lisa Nadeau), loving Babcia of Adam and Joanna, and Ciocia to niece Elzunia and nephews Leszek, Jurek (Ewa), and Christopher (Linda).

Predeceased by her husband Stanislaw, parents Filipina (née Perkalska) and Jozef Zaborowski, sisters Natalia and Janina (Stanislaw), brothers Wladyslaw, Tadeusz (Weronika) and Eugeniusz, and nephew Tadeusz (Mariola).

A graveside ceremony and interment at Pinecrest Cemetery have already taken place.Przychodzimy - Odchodzimy
Stanisław Roman Dubiski
(21 sierpnia 1929 – 13 czerwca 2020)


Wspomnienie – Słowo pożegnalne
Ś.p. Prof. dr med. Stanisław Roman Dubiski
(1929 – 2020)

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w sobotę, 13 czerwca 2020 roku, w godzinach popołudniowych, odszedł do wieczności, opatrzony Najświętszymi Sakramentami, nasz wierny Przyjaciel, człowiek wielkiego serca i umysłu, erudyta, miłośnik muzyki i poezji, wybitny polski i kanadyjski farmakolog, mikrobiolog i immunolog, emerytowany profesor (Professor Emeritus) University of Toronto, utalentowany tłumacz i dziennikarz, długoletni członek zarządów Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego, a wcześniej Oddziału Ottawskiego, Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, wierny syn Polski, Profesor Stanisław Roman Dubiski.

Profesor Stanisław Roman Dubiski urodził się 21 sierpnia 1929 w Warszawie, w rodzinie profesorskiej Józefa i Zofii z d. Maltze. Ród Dubiskich, herbu Ślepowron, należał do średniozamożnej szlachty kresowej z Wołynia, a częściowo również z Żytomierszczyzny. Jego dziadek po mieczu, gen. dyw. Filip Stanisław Dubiski, zginął na polu chwały 28 września 1919, koło miejscowości Rynia, pod Bobrujskiem, podczas wojny polsko-bolszewickiej.  Matka pochodziła z polskiej rodziny wyznania ewangelicko-augsburskiego ze strony ojca, a ze strony matki ze znanej rodziny litewskiej Siemaszków. Ojciec Stanisława, prof. dr hab. inż. Józef Dubiski, wychowanek Dublan i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SSGW) w Warszawie, był profesorem zootechniki, a matka, prof. dr inż. Zofia Dubiska, wychowanka Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie i SGGW, była profesorem hodowli drobiu. Pracowali razem w tych samych uczelniach, najpierw w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, a potem w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Pomimo, że Stanisław urodził się w Warszawie, dzieciństwo i młodość, spędził z rodzicami w tych miastach. Po wybuchu wojny, w latach 1939-1940, pod okupacją sowiecką, a potem w latach 1940-1945 pod okupacją hitlerowską, w Nowym Targu, na Podhalu. Stąd przypuszczalnie, miał wielkie zamiłowanie do wędrówek górskich, szczególnie w Beskidach i w Tatrach. Po wojnie Dubiscy powrócili z synem do Cieszyna.

Stanisław Dubiski po zdaniu matury w Cieszynie, ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej we Wrocławiu (1953). Wybrał pracę badawczą, a nie lekarską i doktoryzował się na Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu (1957). Następnie, pracował na Akademii Medycznej we Wrocławiu, w Zakładzie Mikrobiologii, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu (1951–54), a potem, w Zakładzie Mikrobiologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy (1954-59). W latach 1959-1961 był kierownikiem Zakładu Serologii w Instytucie Hematologii w Warszawie.

W roku 1959 przebywał na rocznym stypendium University of Cambridge, w Department of Pathology i w Lister Institute, w Londynie, w Wielkiej Brytanii (pracował wtedy nad immunologią przeciwciał). Jak sam wspominał, znajomy profesor z Toronto, zaprosił go w 1960, na odbycie postdoctoral fellowship, w swoim laboratorium. Rok później udało mu się wydostać żonę Annę (z d. Ryniewicz), ze zdominowanej przez komunistów, Polski. W latach 1961-1963 przebywał na stypendium University of Toronto (regulacja i genetyka odpowiedzi immunologicznej). W 1964 Państwu Dubiskim urodziła się córka Ewa.

Od 1964 przebywał na emigracji w Kanadzie. Początkowo był dyrektorem Laboratorium Immunologicznego, Toronto Western Hospital w Toronto, a równocześnie wykładał na University of Toronto. Przeszedł wszystkie szczeble kanadyjskiej kariery akademickiej, aż do stopnia profesora zwyczajnego (Full Professor) w Department of Medical Biophysics, Faculty of Medicine, w Department of Clinical Biochemistry i Department of Immunology (1963 – 1994). Był także Visiting Professor w Basel Institute of Immunology, w Bazylei, w Szwajcarii. W tym czasie torontoński ośrodek badań immunologicznych należał, między innymi z powodu Jego badań, do wiodących na świecie. W tym czasie studiowali tam doktoranci z całego świata, szczególnie prowadząc badania w dziedzinie immunologii genetycznej.  W latach 1982-83 był organizatorem i wykładowcą kursu dla polskich lekarzy uchodźców w Kanadzie, a w 1986 współorganizatorem VI Międzynarodowego Kongresu Immunologów w Toronto w 1986. W 1989 zmarła na nieuleczalną chorobę, Jego pierwsza żona, Anna. Profesor Stanisław Dubiski przeszedł na emeryturę w 1994, ale nie była to typowa emerytura, lecz nowa praca w środowisku polonijnym jak również jako tłumacza książek popularno-naukowych. Największym osiągnięciem Stanisława Dubiskiego, było tłumaczenie monumentalnej monografii biograficznej p.t. Patton – geniusz wojny amerykańskiego autora Carlo D’Este (tytuł oryginału: Patton. A Genius of War – 1995).

Profesor Stanisław Dubiski był autorem, współautorem lub wydawcą 134 publikacji naukowych (w językach: polskim, angielskim i francuskim) oraz licznych referatów na zjazdach i konferencjach naukowych. Współautor książki Immunogenetics i redaktor książki The Rabbit in Contemporary Immunological Research. Autor ok. 300 artykułów popularno-naukowych i naukowych o tematyce muzycznej m.in. w takich pismach jak Związkowiec (Toronto), Głos Polski (Toronto), Przekrój (Kraków), Ruch Muzyczny (Warszawa). W latach 1986-89 (wspólnie z Anną Dubiską) opublikował ok. 150 mini-felietonów Pigułki Polish Canadian Action Group w polonijnej prasie w Kanadzie. Był tłumaczem z jęz. angielskiego na jęz. polski szeregu książek popularnonaukowych i poradników medycznych (m.in. o fizjologii mózgu,  żywieniu i cukrzycy oraz chorób serca). Był też wykładowcą w School of Continuing Studies, University of Toronto (cykl p.t. Operas of Poland). Był przez długie lata członkiem i wspierał Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto.

Członek wielu towarzystw naukowych polskich, brytyjskich, amerykańskich kanadyjskich i międzynarodowych: Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, British Society of Immunology, New York Academy of Sciences, American Association of Immunologists, Canadian Society of Immunologists (członek Zarządu w latach 1969-1971, wiceprezes 1971-1973, prezes 1973-1977), International Union of Immunological Societies, Canadian Committee of International Union of Immunological Societies. Był też wiodącym członkiem organizacji wspierających działania na rzecz ośrodków naukowych słowiańskich. Był członkiem Komitetu Permanent Chair of Polish Culture, Canisius College, Buffalo, NY, członek Committee od the Ernest Witebsky Chair, University of New York State at Buffalo. Był promotorem prac doktorskich i magisterskich na University of Toronto. Za swoją działalność literacką i jako tłumacz otrzymał Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, New York, 1996.

Po trzynastu latach życia jako wdowiec, Stanisław poślubił przyjaciela rodziny, Panią Arch. Renatę Jentys z Ottawy, która była Chief Urban Planner and Designer w National Capital Commission. Stanisław przeniósł się wtedy do Ottawy, gdzie rozpoczęli wspólne życie.

Profesor Stanisław Dubiski był erudytą, znawcą kultury i sztuki, ale Jego pasją była opera. Na podstawie swojej niezwykłej wiedzy opublikował w formie książkowej, bogato ilustrowany zbiór felietonów publikowanych na łamach Ruchu Muzycznego w latach 1999-2005. Książka p.t. Opera pod lupą ukazała się w Wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego w 2012. Książka ta według autora nie była przewodnikiem operowym, ale oferowała następny krok wtajemniczenia, spotkania z bohaterami oper, budowania ich portretów psychologicznych i zrozumienia ich pobudek postępowania, również spotkania z kompozytorami, a także z plejadą wykonawców. Po prawie całkowitej utracie wzroku, Stanisław, nie zaprzestał słuchania muzyki, a specjalnie oper. Szczególnie lubił słuchać ich odtwarzania dostępnego w niektórych salach kinowych.

Od 2013, Unitarian House Residence w Ottawie, stała się dla niego i Jego Małżonki Renaty, oazą - domem prawie rodzinnym.

Profesor Stanisław Dubiski brał udział w wielu przyjacielskich spotkaniach i dyskusjach, był człowiekiem okazującym wszystkim potrzebującym, wsparcie, ciepło i życzliwość. Był zawsze pełen tolerancji i zrozumienia cierpienia innych. Niestrudzenie pracował dla dobra innych w różnych organizacjach profesjonalnych i polonijnych. Służył zawsze wszystkim swoją dobrą radą. Całym swym życiem był wierny idei wolnej Polski.

Pozostawił po sobie wdowę Panią Architekt Renatę Jentys, wierną towarzyszkę życia, córkę Ewę Dubiską i zięcia Geoffreya G. Taylora, i ukochaną wnuczkę Alison w Toronto, oraz rodzinę w Polsce, a w Kanadzie liczne grono przyjaciół.

W imieniu swoim własnym i całego Zarządu Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego, grona przyjaciół, składam Szanownej Wdowie Pani Architekt Renacie Jentys, Córce Ewie, Zięciowi Geoffrey G. Taylor i Wnuczce Alison, moje głębokie wyrazy współczucia i żalu z powodu tak wielkiej i niepowetowanej straty.

Profesor Stanisław Dubiski na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Żegnaj Panie Profesorze!

Żegnaj Stanisławie!

Żegnaj Kochany Stasiu, nasz wierny Przyjacielu!

Polonia kanadyjska poniosła wielką stratę.

Cześć Jego pamięci!

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista
niechaj Mu świeci na wieki wieków, Amen.


Aleksander Maciej Jabłoński
Prezes
The Oskar Halecki Institute in Canada

___________

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w środę 17 czerwca o godz. 14:00 w kościele parafialnym, francuskim, p.w. Saint-Rémy, 2821 Dumaurier Ave., Ottawa, ON K2B 7W3 (mapa).

Ksiądz Proboszcz parafii Saint-Rémy powiadomił rodzinę zmarłego, że we Mszy św. może uczestniczyć do 100 osób, zgodnie z ostatnimi decyzjami archidiecezji ottawskiej.

Prywatny pogrzeb odbędzie się w terminie późniejszym.

In lieu of flowers, memorial contribution may be made by cheque to The Oskar Halecki Institute in Canada, 108 Gladecrest Court, Ottawa, ON K2H 9J6


Stanisław Roman Dubiski

(21 sierpnia 1929 – 13 czerwca 2020)

Wyrazy najszczerszego współczucia i żalu dla Pani Renaty Jentys oraz Rodziny i Najbliższych Ś.P. Stanisława.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków.

N
iech spoczywa w pokoju wiecznym, Amen.

Grażyna i Czesław Piastowie
Do powyższych wspomnień dr Macieja Jabłońskiego dodać mogę, że Pan Stanisław był immunologiem, który jako student zdobywał wiedzę u prof. Ludwika Hirszfelda. Pracował z prof. Hirszfeldem w jego laboratorium immunologii.

Dla przypomnienia: Ludwik Hirszfeld – lekarz, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej.

Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych należy praca nad grupami krwi. Prowadził ją w latach 1907–1911 wraz z Emilem von Dungernem w Zurychu. Odkrył wówczas prawa dziedziczenia grupy krwi (które zastosował do celów dochodzenia ojcostwa) i wprowadził oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB, przyjęte na całym świecie w 1928. Oznaczył również czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego, co uratowało życie wielu noworodkom.

Wraz z żoną Ludwik Hirszfeld prowadził badania dotyczące różnic statystycznych w częstości występowania grup krwi w populacjach pochodzących z różnych obszarów geograficznych zapoczątkowując nową dziedzinę nauki, seroantropologię]. Zajmował się również transfuzjologią i opracował zasady przetaczania krwi.

W 1950 r. Hirszfeld był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie zagadki zjawiska konfliktu serologicznego między matką a płodem. Prawdopodobnie otrzymałby tę nagrodę, gdyby był nominowany z USA a nie z PRL.

Prof. Stanisław Dubiski nie był muzykologiem ani muzykiem - był najlepszym melomanem. Swoje recenzje publikował również wielokrotnie w Komunikatach Ottawskich. Były to zaproszenia oraz recenzje występów, które miały miejsce u nas w Ottawie. Robił również znakomite wprowadzenia przed koncertami. Nawet po utracie wzroku p. Stanisław dyktował swoje recenzje do publikacji.

Nic dziwnego, że jego książka Opera pod lupą spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez ludzi ze świata opery i muzyki, chociaż jak wspomniałem, p. Stanisław był jedynie melomanem a nie muzykologiem. W Operze pod lupą przyglądnąć się można z bliska najsłynniejszym bohaterom i twórcom tego świata - od bajkowych postaci "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta po Jokastę z "Króla Eypa" Igora Strawińskiego - a także wspaniałym kreującym te postaci wykonawcom.

Wspominamy 89. urodziny Pana Stanisława, które świętowaliśmy z jubilatem w gronie przyjaciół w Unitarian House Residence 27 sierpnia 2018. Poniżej fotki z tych urodzin.

Stanisław Dubiski z żoną Renatą Jentys (27 sierpnia 2018)

  
 
Czesław Piasta składa życzenia (27 sierpnia 2018)


Stanisław Dubiski świętuje swoje 89. urodziny z grupą przyjaciół (27 sierpnia 2018)

Niech spoczywa w Pokoju Wiecznym!
Czesław Piasta


Stanisław Roman DUBISKI, M.D., D.Sc. (Medicine)
August 21, 1929 – June 13, 2020

Stanisław Dubiski, M.D., D.Sc. (Medicine), Professor Emeritus of Immunology (University of Toronto), passed away in the Ottawa Hospital Civic Campus in Ottawa on Saturday, June 13 at the age of 91. Stanislaw (Staś) was predeceased by his first wife, Anna (née Ryniewicz) in 1989, and is survived by his beloved second wife Renata Jentys (Arch.), his daughter Ewa (Psych.), and son-in-law Geoffrey G. Taylor, and his beloved granddaughter Alison.

He was a man of many passions in science of medicine, pharmacology, immunology, microbiology; a talented translator from English to Polish and journalist, a lover of music (especially of operas) and an avid hiker and traveller.

Born in Warsaw, Poland in 1929 to Jozef Dubiski, and Zofia (née Maltze), two Professors of Zoology. He was born to the old noble Polish family from Eastern Poland (old Kresy). His grandfather General Lieutenant Filip Stanislaw Dubiski died on the field of glory in 1919, fighting Bolsheviks during Polish-Soviet War of 1919-1921.

Stanislaw graduated as Medical Doctor from the Silesian Medical Academy of Zabrze in 1957 and later completed his D.Sc. in Medicine at the Medical Academy of Wrocław. He received Scientific Scholarship at the University of Cambridge England and later Postdoctoral Fellowship at the University of Toronto. He managed to transfer his wife Anna t