Sobota, 16 października 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

 

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy
- 43 lata temu - 16 października 1978 - Habemus Papam!
- Wielka okazja do wypoczynku we wspaniałym ośrodku na Florydzie!
- Ottawski Dom Polski SPK otwarty po 18-tu miesiącach
- Polska mama z dorosłą córką (studentka na uniwersytecie) poszukują mieszkania do wynajęcia
- Wspierajmy polonijne biznesy w tych trudnych czasach
- Art Gallery Bayka bierze udział w Red Trillium Studio Tour
- Konkurs Norwidowski dla Młodzieży Polonijnej z okazji Roku Norwida
- XIII Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”
- Jesienne Wydanie "Z Pomocą"
- Trenująca w Ontario, Mistrzyni Polski Juniorów w tańcach na lodzie, spełnia marzenia chorych dzieci
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Wiadomości z Internetu
     Covid-19 z drugiej strony
     - Gdzie jest jakikolwiek sens przepisów sanitarnych?!
     - Podróżowanie do Kanady i na terenie Kanady
     - Opaski dla zaszczepionych
- Kącik Poezji
     - Lech Makowiecki: POŻEGNANIE Z WOLNOŚCIĄ
     - Barbara Krężołek-Paluch: Pokolenia


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy

 
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa43 lata temu - 16 października 1978
Habemus Papam!


43 lata temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął on imię Jan Paweł II i był pierwszym od 1522 r. papieżem nie z Włoch.

Konklawe, czyli wybór następcy, rozpoczęło się 14 października 1978 r. Uczestniczyło w nim 111 kardynałów. Z tego 56 było Europejczykami, a 26 Włochami. Zgodnie obowiązującym prawem obrady i głosowania odbywały się kaplicy Sykstyńskiej.

W czasie konklawe w wyniku ósmego głosowania 16 października kardynałowie wybrali na papieża metropolitę Krakowa 58-letniego kard. Karola Wojtyłę. Na kard. Wojtyłę zagłosowało wówczas 99 kardynałów.

O wyniku wyborów poinformował świat zewnętrzny biały dym unoszący się nad kaplicą Sykstyńską. Dym powstaje ze spalenia kartek do głosowania, do których dodaje się mniej lub więcej słomy i ewentualnie innych substancji (dla uzyskania odpowiedniego koloru dymu).

Kard. Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Jego pełny tytuł brzmiał: „Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II, Biskup Rzymski, Namiestnik Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następca Księcia Apostołów, Najwyższy Kapłan Kościoła Katolickiego, Patriarcha Zachodu, Prymas Italii, Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej, Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego”.

Jan Paweł II był 264. zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. W pierwszym wystąpieniu powiedział, że kardynałowie „powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Lękałem się przyjęcia tego wyboru, jednak czynię to w duchu posłuszeństwa naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi oraz w całkowitym zawierzeniu Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie”.

Uroczysta msza inaugurująca pontyfikat odbyła się 22 października na placu św. Piotra w Rzymie. W homilii nowy papież powiedział: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Przesłanie to uważane jest za jeden ze społecznych i teologicznych fundamentów jego pontyfikatu.

Pierwszą pielgrzymką papieża była wizyta 29 października w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli. Podczas 27 lat posługi odbył 104 pielgrzymki międzynarodowe, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach. Ponadto odbył ponad 140 podróży apostolskich po Włoszech.

Polska jest krajem, który papież odwiedzał najczęściej – dziewięć razy. Siedem razy odwiedził USA i Francję, Meksyk i Hiszpanię – po pięć razy. W czasie podróży zagranicznych Jan Paweł II wygłosił ponad 2400 przemówień.

Podczas swego pontyfikatu papież Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie. Zwołał 9 konsystorzy, mianował 232 kardynałów (łącznie z ogłoszonymi 28 września 2003 r.), w tym 10 Polaków. Kanonizował 478 świętych (w tym 9 Polaków i dwóch świętych związanych z Polską) i beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków).

W ostatnich latach realizowana jest na szeroką skalę kampania zniesławiająca papieża. Wrogą reakcję budzą przesłania św. Jana Pawła II na temat rodziny, prawa naturalnego, ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, sprzeciw przeciw relatywizacji i odcinania się od chrześcijańskich korzeni Europy. W Polsce w akcji zniesławiania Św. Jana Pawła II prym wiedzie Michnikowa "Gazeta Wyborcza" (GW), określona przez Barbarę Engelking-Boni - kierowniczkę Centrum Badań nad Zagładą Żydów, "Człowieka Roku GW" -  jako "Gazeta Żydowska". Plany zniesławiania św. Jana Pawła II "GW" miała już opracowane jeszcze za życia papieża, który zmarł 2 kwietnia 2005 r. W nagraniu z początku kwietnia 2005 na filmie Ewy Stankiewicz "Trzech kumpli" mówi o tym bliski współpracownik Adama Michnika, redaktor "GW" Lesław Maleszka, mający wpływ na linię redakcyjną gazety.

Lesław Leszek Maleszka to tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimach „Ketman”, „Return”, „Tomek”, „Zbyszek”. Znajdował się wśród najlepiej opłacanych agentów w Polsce.

Telewizja TVN zrealizowała film dokumentalny autorstwa Ewy Stankiewicz i Anny Ferens pt. „Trzech kumpli”, przedstawiający historię śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa oraz jego przyjaźni z Bronisławem Wildsteinem i Leszkiem Maleszką, który donosił na swoich kolegów i bezpośrednio był wplątany w śmierć Pyjasa z rąk SB. W filmie przedstawiona jest scena, w której Maleszka przez telefon redaguje artykuł w „Gazecie Wyborczej”, polecając osobie w redakcji między innymi, by zmieniła lid krytycznego tekstu o papieżu. Maleszka nakazuje "...nie powinniśmy dawać przynajmniej na razie bardzo ostrych lidów antypapieskich...". Scenę tą można zobaczyć na filmie "Trzech kumpli" (od 1:11:43), dostępnym pod https://vimeo.com/237644282  "Gazeta Wyborcza" nie odważyła się napadać na św. Jana Pawła II za jego życia. Robi to pośmiertnie, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi planami.

Przy okazji, mężem Barbary Engelking-Boni jest inny agent SB Michał Boni, TW "Znak". Widać, jaki element moralny uczestniczy w akcji zniesławiania św. Jana Pawła II.Wielka okazja do wypoczynku we wspaniałym ośrodku na Florydzie!

Do wynajęcia 1 tydzień w ślicznym ośrodku w Longboat Key, FL (przy Sarasota) po bardzo okazyjnie taniej cenie.

Wynajem tygodniowo, od soboty do soboty.
Check-in time:     4:00 p.m.
Check-out time: 10:00 a.m.

    Tydzień do wynajęcia:
  • 18 Dec - 25 Dec, 2021;  
Cena tylko $700 USD/tydzień w ośrodku przy samej prywatnej plaży!
Normalna cena w tym ośrodku to $200+ USD/dobę.

Chcesz się zrelaksować i wypocząć, to w dniach 18 do 25 grudnia 2021 miałbyś okazję do nabrania sił przed świętowaniem końca roku 2021. Tydzień na Florydzie w czasie kanadyjskiej zimy, to znakomita okazja do "naładowania" energii na cały rok.

Kontakt:
Czesław lub Grażyna
+1 613-599-8072
CzesGrace@gmail.com


Pokój jest klimatyzowany i posiada kompletnie wyposażoną kuchnię, lodówkę, szafę-spiżarnię, garderobę, toaletę damską z szufladami, łazienkę, telewizję kablową, odtwarzacz DVD, szybki Wi-Fi. W pokoju jest duże chowane łóżko oraz rozkładana sofa. W ośrodku dostępne są bezpłatne pralki i suszarki.

Więcej informacji, w tym zdjęcia ośrodka i apartamentu:  https://komott.net/timeshare_to_rent.htmlOttawski Dom Polski SPK otwarty po 18-tu miesiącach


DOM SPK - POLISH HALL
379 Waverley St., Ottawa


Ottawa. 13.X. 2021 r.
 
Szanowni Państwo,                                   
Uprzejmie informuję że nasz Dom SPK w środę, 29-go września został otwarty po prawie 18-tu miesiącach, kiedy został zamknięty dla publiczności z powodu wybuchu pandemii koronawirusa.

Okres ten wykorzystaliśmy na przeprowadzenie kapitalnego remontu Domu i teraz już możemy kontynuować naszą częściowo zawieszoną działalność.
Do Domu Polskiego SPK w Ottawie wstęp mają tylko i wyłącznie osoby, które zostały dwukrotnie zaszczepione szczepionką przeciwko koronawirusowi.
Wszystkie osoby przekraczające próg Domu SPK zarówno członkowie Koła , osoby korzystające z biblioteki lub baru, jak również organizacji  korzystających z pomieszczeń Domu ( Białe Orły” , Klub Złotego Wieku „Ognisko”, Klub szachowy, Teatr im J. Domańskiej i inne niewymienione) muszą przestrzegać przepisów anty-epidemiologicznych.

Nie stać nas na to aby płacić tysiące dolarów za dezynfekcję Domu i kar za nie przestrzeganie przepisów rządu prowincjonalnego i federalnego odnośnie zwalczania pandemii.

Przy wejściu do Domu SPK będzie wyłożona na stoliku lista, na której trzeba się zapisać i podać numer telefonu. Przy wejściu zainstalowany jest również pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk.

Biblioteka i bar czynne są w środy w godzinach jak przed pandemią.

Serdecznie pozdrawiam,
Jerzy Kulczycki
Prezes Koła nr 8 w Ottawie
SPK w Kanadzie
Polska mama z dorosłą córką (studentka na uniwersytecie) poszukują mieszkania do wynajęcia

Musi być zlokalizowane centralnie:
Na północ aż do Parlamentu / Rideau St.
Południe do Holmwood Ave/ Canal
Wschód:  Canal / Queen Elizabeth Drwy
Zachód: do Holland Ave

Chętnie zamieszkamy z osobą starszą, która potrzebuje pomocy lub towarzystwa.
Cena powinna być rozsądna i jeśli wszystko się uda, pozostaniemy na długo.

Kontaktowy adres email: halib05@outlook.co

Wspierajmy polonijne biznesy
w tych trudnych czasach!

W Ottawie obowiązują restrykcje kowidowe, ale można dokonywać zakupów w polskich sklepach. Są one odpowiednio przygotowane do zachowania warunków bezpieczeństwa. Wiemy, że polskie produkty spożywcze są najlepsze.

Podobnie jak w innych sklepach, obowiązują maski i zachowanie 2 m odległości.

Poszczególne sklepy podają ile osób może przebywać wewnątrz sklepu jednorazowo.

Kupuj w sklepach polonijnych!
Korzystaj z usług polonijnych biznesów!


Art Gallery Bayka bierze udział w Red Trillium Studio Tour