| Niedziela, 18 sierpnia 2024
Najstarszy
na świecie polskojęzyczny biuletyn
internetowy
1987 - 2024 Bardzo nieregularny REDAKCJA i Prenumerata: Czesław
Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie Redakcja nie odpowiada za treść
podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie
zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów
proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.
The editorial office
is not responsible for the content of advertisements,
the content and opinions contained in the readers'
letters. With regard to letters, please contact the
authors directly.
|
| Komunikaty Ottawskie na Facebook i
Twitter Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow" KO na Twitter: https://twitter.com/Kom_OTT UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby. Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net |
|
Ogłaszaj
się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie
ogłoszenia są bezpłatne.
|
| Przychodzimy -
Odchodzimy |
| Joseph (Joe)
Skarżeński March 19, 1933 - August 6, 2024 |
Joseph Skarżeński It is with great sadness that we inform you of the death of Joseph from a heart attack. Joseph Skarżeński passed away in Ottawa on August 6th, 2024, at the age of 91. He was the loving husband of Danièle (née Large) for 67 years, a devoted father to Catherine, Anne, and Dominique (Russ Phillips), and a proud grandfather to Alexander, Jonathan (Karine Makhijani Malagon), Joshua, Maya, and Marek. He was predeceased by his two sisters Zofia and Mary; and leaves behind beloved nieces and nephews. Joseph was born in Kraków, Poland in 1933, and was deported to Siberia as a child with his mother and two sisters. His journey continued for five years in an orphanage in India, followed by years in England where he met Danièle. After working as an engineer, he emigrated to Canada in 1957, where he later built a successful manufacturing company. This extraordinary journey shaped him into a generous, empathetic, entrepreneurial, sharp-witted, and humble individual. He recently published his memoir "Marek's Coat" (*1). Joseph was truly inspirational to so many. Friends are invited to gather at the Sacred Space of the Beechwood National Memorial Centre, 280 Beechwood Ave. Ottawa on Monday August 19th after 12 noon. Memorial Service will be held at 1 p.m. followed by a reception. Music was a big part of Joseph’s life, we encourage you to attend a music concert of your choice in his memory in lieu of flowers or donations. Funeral service La famille Skarżenski _________ Note *1) Informacja o książce "Marek's Coat" była podana w Komunikatach Ottawskich z 19 kwietnia 2024: https://komott.net/main/KO_19_Apr_2024.html Józef Skarżeński, syn Oficera wojska Polskiego, urodzony w Krakowie, wraz z rodziną zostają wysłani do Czortkowa, gdzie ojciec otrzymuje posadę w Wojsku Polskim. W Czortkowie Ojciec zostaje wzięty do niewoli sowieckiej we wrześniu 1939 roku. Ojca Marek nie ujrzał już nigdy. Po pobyciu w obozie jenieckim w Starobielsku zostaje zamordowany w Katyniu w marcu 1940 roku. Marek, gdy był 7-letnim chłopcem, został zesłany w kwietniu roku 1940, wraz z dwoma siostrami i Mamą, na Sybir. Później jego szlak wiedzie przez Iran i Indie do Anglii. Po dziewięciu latach w Anglii Marek wraz z matką i siostrą Zosią wyemigrował do Kanady. Mieszkał do ostatniego dnia swego życia w Ottawie. Matka Marka zmarła w 1972 roku a siostra Zosia w 1994. |
|
Kalendarz
Ottawski w skrócie
|
is inviting you to
the SPA!
Pamper yourself with fellow Polaks! Unwind and rejuvenate with Koena Spa's signature Thermal Experience while enjoying great company
|
|
Montreal
- Dzień Polski
Sobota, 24 sierpnia 2024, godz. 13 - 19 (1pm - 7pm) Parc Mederic-Martin, Montreal,
QC, Canada, Quebec
H2K 1W8 (map)
W sobotę 24 sierpnia 2024 r. w Montrealu, w Médéric-Martin Park (róg Hochelaga i Gascon) zlokalizowanym w samym sercu dzielnicy Ville-Marie, odbędzie się piąta edycja „Dnia Polskiego”, organizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej - Quebec. Jest to dzień, w którym polska społeczność może dzielić się z mieszkańcami Montrealu swoimi tradycjami, folklorem, polską muzyką i kuchnią. Le samedi 24 août 2024, la cinquième édition de la « Journée Polonaise » aura lieu à Montréal, au parc Médéric-Martin (coin Hochelaga et Gascon) situé au cœur de l'arrondissement Ville-Marie. Organisé par le Congrès Canadien Polonais - Québec, c'est une journée où la communauté polonaise peut partager ses traditions, son folklore, sa musique polonaise et sa gastronomie avec les Montréalais. |
|
Federacja Polek w Kanadzie,
Ogniwo 8 w Ottawie zaprasza
Zapraszamy!!! Nasze Ogniwo bierze udział w Intergenerational Cultural Festival 2024 organizowanym przez Social Planning Council of Ottawa. Będziemy mieć swoje stoisko z … przyjdźcie, zobaczcie! Będzie kolorowo, ciekawie i edukacyjnie! W programie artystycznym obejmującym śpiew, taniec i występy artystyczne weźmie udział zespół taneczny VISTULA! Będą zajęcia sportowe, interaktywne warsztaty i specjalni goście. Będzie można spróbować i kupić jedzenie z różnorodnych kuchni od lokalnych sprzedawców żywności. Będzie to święto dziedzictwa kulturowego przekazywanego z pokolenia na pokolenie! Kiedy?
Sobota,
24 sierpnia 2024
r,
darmowy
parking
Join us for the Intergenerational Cultural Festival on August 24!
|
|
Ottawianki zapraszają na wieczór karaoke z polskimi piosenkami!
https://www.facebook.com/events/498212446273899 |
|
Polka z Gdańska,
Hania Rani
(Raniszewska),
wystąpi w
Ottawie
Koncert odbędzie się w Bronson
Centre Music
Theatre w środę,
16 października
2024, o godz.
19:00 (7pm).
Kompozytorka, pianistka i
wokalistka. Jest
związana z
wytwórniami
Gondwana Records i
Deutsche
Grammophon.
Laureatka czterech
Fryderyków i
nagrody w
Konkursie Głównym
FPFF w Gdyni.
Hanna Maria Raniszewska urodziła się
5 września 1990 r.
w Gdańsku. Naukę
gry na fortepianie
rozpoczęła już w
wieku siedmiu lat.
Podobno już cztery
lata później
rozpoczęła
eksperymenty z
innymi stylami
muzycznymi. W 2009
roku ukończyła
Ogólnokształcącą
Szkołę Muzyczną
im. Feliksa
Nowowiejskiego.
Jest absolwentką
klasy fortepianu
Uniwersytetu
Muzycznego
Fryderyka Chopina
w Warszawie,
kontynuowała naukę
na studiach
podyplomowych w
Berlinie. Istotną
częścią
działalności Hani
Rani jest
komponowanie
muzyki teatralnej
i filmowej.
Hania Rani koncertowała w wielu
krajach Europy,
odwiedziła też
Japonię (jej
muzyka cieszy się
tam dużą
popularnością).
Występowała w
wielu prestiżowych
salach
koncertowych,
m.in. w
warszawskiej
Filharmonii
Narodowej,
Funkhaus w
Berlinie,
londyńskim The
Roundhouse, na
festiwalach
Open’er w Gdyni i
Eurosonic w
Holandii.
W 2019 wygrała organizowany przez
„Gazetę Wyborczą”
plebiscyt „Sanki”
dla najciekawszych
nowych twarzy w
polskiej muzyce.
18 kwietnia 2023, w ramach obchodów
80. rocznicy
wybuchu powstania
w warszawskim
getcie, odbyło się
w Muzeum Polin
prawykonanie
skomponowanego
przez nią koncertu
fortepianowego
"Dla Josimy",
inspirowanego
muzyką
skomponowaną w
warszawskim getcie
przez nastoletnią
kompozytorkę
Josimę Feldschuh.
Artystce
wykonującej partię
solową
towarzyszyła
orkiestra Sinfonia
Varsovia pod
batutą Anny
Duczmal-Mróz.
Laureatka Paszportu „Polityki” 2023 w kategorii „muzyka popularna”. Biografia artystki:
https://culture.pl/pl/tworca/hania-rani https://pl.wikipedia.org/wiki/Hania_Rani Ages 19+ This event is 19 and over. Any ticket holder unable to present valid identification indicating that they are at least 19 years of age will not be admitted to this event, and will not be eligible for a refund. Bronson Centre Theatre Bilety można kupić tutaj: https://bronsoncentremusictheatre.com/events/event/hania-rani/ Hania Rani live at Invalides, in Paris, France for Cercle https://www.youtube.com/watch?v=J5oZ80Daduc Interview z artystką: https://youtu.be/J5oZ80Daduc?t=5192 |
|
Już dzisiaj rezerwuj sobie datę
9 listopada w
swoim
kalendarzu
rodzinnym!
Zapowiada się wielka gala z okazji 70-Lecia Polskiej Szkoły w Ottawie. Sprzedaż biletów rusza 1 września 2024. Można będzie dokonywać wpłat m.in. poprzez e-Transfer na e-mail KomitetRodzicielski.Ottawa@gmail.com UWAGA: Przy zakupie przez e-Transfer, należy podać w okienku Message, że to opłata za bilety na Bankiet 70-Lecia, imię i nazwisko, kontakt (telefon, adres e-mail). Więcej informacji wkrótce. Dla przypomnienia, jak wyglądał Bal 50-Lecia Szkoły, zobacz poniżej w Kąciku Wspomnień: Bal Jubileuszowy 50-Lecia Polskiej Szkoły. |
|
Wspierajmy
polonijne biznesy!
Róbmy zakupy
w sklepach
polonijnych!
Kupuj polskie
i kanadyjskie!
Kupuj w
sklepach polonijnych!
Korzystaj z
usług polonijnych
biznesów!
Zatrudniaj
osoby ze społeczności
polonijnej,
jeśli
spełniają twoje
wymagania!
Odwiedzaj
polonijne strony na
Internet!
|
|
Stop
spending money with companies that
hate you!
Stop
giving $1 to the woke companies!
Spend your money with companies that support our basic freedom, love all real democratic values! Regardless of what you buy, or what kind of service you are looking for, use companies that support you and your values! |
Rejestracja do Polskiej Szkoły w
Ottawie
Można już rejestrować uczniów na nowy rok szkolny 2024/2025 do Szkoły Polskiej w Ottawie. Lekcje odbywają się w St. Nicholas Adult HS, 893 Admiral Ave, Ottawa (mapa). International & Indigenous Languages Program – Elementary Zajęcia dla klasy czterolatków do klasy 8, w każdą sobotę w godzinach 9:30 - 12:00, rozpoczną się w sobotę 7 września 2024 i będą trwać do 14 czerwca 2025.. Registration / Rejestracja online pod adresem: https://conted.ocsb.ca/elementary/international-languages-elementary International Languages Secondary (Credit) Courses Zajęcia będą się odbywać od 21 września 2024 do 7 czerwca 2025, w każdą sobotę w godzinach 9:00 - 12:30. Classes: September 21, 2024 to June 7, 2025; every Saturday 9:00 am - 12:30 pm. This program enables high-school students and adult students to learn and maintain a language other than English and French. Students can earn up to three credits towards their Ontario high school diploma. The program also aims to:
Registration / Zapisy na kursy kredytowe (grade 9 to 12) są pod adresem: https://conted.ocsb.ca/secondary/international-languages-credit-program/ |
|
Zespół Taneczny
"Polanie" zaprasza w
swoje szeregi
Zapraszamy do grupy Polanie! Polanie sign-ups are open!!! Join us this Fall for some fun Polish Folk dancing! Dancers of all skill levels are welcome, so don’t miss out 🇵🇱 Senior: First class is Monday, September 9. Beginner & Intermediate: First class is Saturday, September 14. Register today ➡️ https://www.polanie.org/registration |
|
Vistula Polish
Dance Group is
looking for
new members
Come and join us!!! Vistula Polish Dance Group in Ottawa is a group of volunteers connected by mutual passion for Polish Folk and Ballroom dances. We welcome new candidates and we offer good workout, great camaraderie, and an excitement of performing our dances in the community, and all is free! Rehearsals held every Wednesday at the Polish House in Ottawa from 7:00 pm to 9:30 pm, September to June. Contact info: KrystynaFurman@hotmail.com |
|
City alerts residents to new QR
code scam on
parking
machines in
Ottawa
The City is alerting residents to a new scam that was recently discovered on parking machines in Ottawa. A sticker with a fake QR code has been attached to various machines which, when scanned with a smartphone, navigates residents to a fraudulent version of the PayByPhone website. Residents are asked not to scan any QR code that has been placed on a Pay & Display machine, as the City does not include this option on the machines. Residents who suspect they have fallen victim to this scam are encouraged to verify with their credit card company and contact the Ottawa Police Service at 613-236-1222. A side-by-side comparison of a regular display on the parking machines and the fraudulent sticker have been included below to help residents identify the scam. There are about 650 Pay & Display machines throughout Ottawa, and staff are inspecting them all to remove the fraudulent stickers. If you see a QR code on any of these machines, call 3-1-1 to alert staff so that the stickers can be removed immediately. To ensure you are using the correct method to pay with your smartphone, you can download the official app for iPhone and Android, visit PayByPhone.com, or call 613-691-1700. More information on how to safely pay for parking on Ottawa’s streets can be found on ottawa.ca. https://ottawa.ca/en/city-hall/city-news/newsroom/city-alerts-residents-new-qr-code-scam-parking-machines-ottawa |
| Maria M. - W pewnym małym
miasteczku Rodzina Zastępcza Dźwięki muzyki skutecznie zagłuszał hałas pojazdów przejeżdżających główną ulicą. Młoda kobieta siedząca na ławce grała na gitarze. W postawionym na chodniku wiklinowym koszyku błyszczało kilka monet. Czy położyła je intencjonalnie sama a może mieszkańcy udający się do pobliskiego budynku poczty wrzucili je do niego? Ale nie muzyka zwróciła moją uwagę tylko dwa szkice wsparte na oparciu ławki, portret dziecka i płaczącej kobiety. Wykonane najprostszą techniką, nie wymagającą prawie żadnej inwestycji, ołówkiem na kartonie papieru. Zabierając codzienną korespondencje ze skrzynki na listy, mieszczącej się na poczcie, przez szklane drzwi spojrzałam mimochodem na obsługującego interesantów mężczyznę. Odpowiedział mi spojrzeniem, niezgrabnym gestem poprawiając włosy opadające mu na czoło. Sposób otrzymywania listów w budynku poczty jest dla mnie jednym z elementów wiedzy związanej z zamieszkaniem w małym miasteczku. Skrzynki na listy umieszczane na początku a może na końcu podjazdu prowadzącego do domu (w zależności od punktu odniesienia) po prostu nie istnieją. Każdy z mieszkańców, w dowolnym dla niego czasie, ma dostęp do korespondencji pozostawionej w skrzynce na listy mieszczącej się na poczcie. Kilka dni później.
- Nie jestem koneserem muzyki – rozpoczęłam rozmowę siadając jednocześnie obok na ławce – ale podobają mi się twoje portrety, powinnam raczej powiedzieć, mówią do mnie. Czy możesz naszkicować mój? Zapłacę. Kobieta spojrzała na mnie przelotnie, prawdopodobnie estymując konieczny wkład czasu. Padła kwota. Dodałam jeszcze niewielką sumę. - To więcej niż zaproponowałam – powiedziała. - To moja inwestycja – odpowiadam. Podczas jednej sesji w jej wynajętym mieszkaniu portret jest skończony. Wewnątrz jest czysto, nieco artystycznie, bez chaosu. Myślę, że nie jest na dole emocjonalnej drabiny. Pomiędzy ucieczką a pozostaniem. Ryzykuję podjęcie rozmowy zadając pytanie: - Masz rodzinę? - Tu jestem sama. Wszyscy się rozjechali. - Próbujesz utrzymać kontakt? - Nikt nie odpowiada. Pewnie zrobiłam coś złego. - Niektórzy by powiedzieli: To nie twoja winna. Inni: Nic nie jest złego z tobą to oni. Prawdopodobnie prawda jest pomiędzy. - Skąd jesteś taka pewna? - Spotkało mnie to samo. Spośród wszystkich członków rodziny mam kontakt tylko z jednym, sztucznie do niej dodanym. Nadal próbuję. Masz chłopaka, partnera, narzeczonego? Kogoś kto chce być z tobą? - Miałam. Po kilku spędzonych nocach stwierdzili, że nie są gotowi zostać na dłużej. - A koledzy, przyjaciele? - Tak mam, chwiejnie stojący w rzeczywistości, ale uczciwi. - Pracujesz? - Straciłam pracę kilka miesięcy temu. - Z czego się utrzymujesz? - Z zasiłku i dorabiam. - Grając na gitarze i szkicując portrety? Cisza. Przypadkowo spotykamy się ponownie na głównej ulicy miasteczka. - Co nowego? – pytam. Cisza. - Gdybyś czegoś potrzebowała tu jest mój numer telefonu, zadzwoń. - Nie potrzebuję pomocy od nikogo, sama dam sobie radę. - Wiem, ale zawsze możesz zmienić zdanie. Jest w niej coś, co mnie przyciąga. Sposób, w jakim niesie ciało idąc chodnikiem? Podobieństwo jej sytuacji do mojej? Nie potrafię określić. Poruszam się delikatnie w naszej znajomości, jeśli tak mogę to nazwać, bo przecież nie znamy się wcale. Z jednej strony bym chciała ją poznać bliżej, bez obawy wejścia w jej życie, pozbawiona obecności wewnętrznego hamulca, dającego poczucie możliwości wycofania się w dowolnym momencie przed lękiem doznania rozczarowania. Rezygnując z unoszenia się jedynie na powierzchni, ale zanurzenia się do możliwie maksymalnej głębokości z delikatnym wyczuciem autonomii granic obu stron. Byciem razem a jednocześnie dawaniem swobody bycia osobno. Krucha równowaga rejestrowana na aptekarskiej wadze uczuć odmierzającej okruchy składników recepty na szczęście. Zanurzenie się w nowym, w nowej relacji bez strachu zachłyśnięcia się i ze świadomością, że każda aleja prowadząca w kierunku przyszłości jest nie tylko hipotetyczna, ale też i realna. Nie zachęcam losu do spowodowania następnego spotkania. Powierzam to przypadkowi i czekam. Widzimy się ponownie w miejscu bardzo prozaicznym, na poczcie. Każdy mieszkaniec mniejszej czy większej miejscowości odwiedza je od czasu do czasu w miarę potrzeby. Kobieta sprawia wrażenie zażenowanej. Przyglądam się jej uważniej niż przedtem. Ile może mieć lat? Około trzydziestu, dobrze zbudowana, wygląda na zadbaną. - Czy coś nie tak? - staram się nawiązać rozmowę. Nie patrząc na mnie odpowiada ze złością: - Powiedziałam ci, że nie potrzebuję pomocy. - Dlaczego jesteś na mnie zła? - Nie na ciebie, złość jest we mnie. Wychodzimy z budynku poczty. Siadamy na ławce w pobliskim placu zabaw. Jest wczesne popołudnie, miejsce jest prawie puste. Oprócz kilku matek z małymi dziećmi nie ma nikogo. - Czy możesz określić źródło złości? - Po pierwsze jestem zła, że jestem pozbawiona tego co inni posiadają bez wysiłku. Spoglądam na nią z zainteresowaniem. - Bliskich – dodaje pośpiesznie. Ponownie patrzę na nią, tym razem z szacunkiem. W czasach promowania modelu nowoczesnego obywatela świata, wolnego od odpowiedzialności za rodzinę wydała mi się reliktem. Odpowiedzialność przedstawiana obecnie jako ciężar niesiony na barkach jednostki i ją przygniatający. Tymczasem bycie odpowiedzialnym jest naturalną potrzebą natury ludzkiej, jak potrzeba bycia akceptowanym czy kochanym. Nie zaspokojona w aspekcie rodziny domaga się wypełnienia w innych formach. Przygarnięcie bezdomnego kota, adopcja psa lub dwóch może być substytutem jej dopełnienia. Czy rzeczywiście? Jest to działanie krótkowzroczne. Bowiem udowodniono naukowo, że odchody zwierząt domowych (uwzględniono również koty i psy) powodują zanieczyszczenie powietrza. W imię czystej atmosfery i dla dobra innych, należy ich liczbę ograniczyć do minimum. Zmiana kierunku w stronę zbawienia planety Ziemia, uczestniczenie w kilku protestach przeciwko tym, którzy nadal chcą jeść mięso a nie suszone owady może być doskonałym substytutem. Nie dającym pełnego zaspokojenia tej potrzeby, nie likwidującym go również, wprowadzającym jednostkę w stan śpiączki. A w momencie przebudzenia? Kobieta patrzy na mnie z natężoną uwagą. - Przepraszam zamyśliłam się na moment. A więc, wracając do tego co powiedziałaś, nie mogę zaprzeczyć, nie masz wokół siebie członków naturalnej rodziny. Tylko dla samego ćwiczenia, odwróćmy sytuację do góry nogami. Dzieci w domach dziecka również zostały z różnych powodów jej pozbawione, ale często otrzymują drugą szansę. Rodzinę zastępczą. Nie myślałaś o tym? - Znasz odpowiedź na każde pytanie? - Nie, chociaż czasami bym chciała. A po drugie, jeśli jest pierwsze musi być też po drugie. Czy jest jeszcze inny powód uruchamiający poczucie złości? - Tak, nie mam perspektywy na swój własny kąt. Zawsze będę mieszkać w tym mieszkaniu, podczas gdy inni … - Na przykład dom? - Nigdy tego nie osiągnę. - Gdybyś miała stałą pracę, szanse na osiągnięcie celu poważnie by się zwiększyły, jak również prawdopodobieństwo wyeliminowania złości, która jest w tobie. Pierwsza aplikacja o pozycję w niewielkiej lokalnej firmie skończyła się niepowodzeniem. Zanim do tego doszło wspólnie przebrnęłyśmy przez błotnistą drogę niepowodzeń i pokonałyśmy kilka przeszkód. Brak komputera, mój stary okazał się bardzo przydatny. Brak wiary, że coś może się udać. Sprzedaż kilku portretów znajomym przyszła z pomocą. Brak środka lokomocji wypełnił rower oddany przez anonimowego mieszkańca miasteczka. Na drugie spotkanie w innej, również lokalnej, firmie pojechałyśmy razem. - Nie myśl o tym, że czekam na ciebie, pójdę na spacer – powiedziałam, gdy odchodziła w kierunku budynku. Po kilku dniach wyczekiwania nadchodzi decyzja i praca. Po trzech próbnych miesiącach kupno samochodu. Używany i na kredyt w banku, ale do dyspozycji. Po upływie roku to co było niemożliwe stało się codziennością. Praca, plany na przyszłość, kontakty z przyjaciółmi i nasze spotkania. - Zapoznałam kogoś na kim mi bardzo zależy – powiedziała podczas jednego z naszych spotkań. - Czy jesteś gotowa powiedzieć mi więcej? Tu posypały się detale. - A czym się zajmuje? - Jest rolnikiem, objął gospodarstwo po rodzicach. Zostając sama, zastanawiam się jak można zdefiniować rolników. W najprostszych słowach jako tych, dla których to co robią nie jest pracą, ale pasją. Często nieliczących przepracowanych godzin, całkowicie pochłoniętych uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt. Z pamięci wysupłuję stwierdzenie wypowiedziane na ten temat podczas rozmowy w gronie znajomych: „Rolnik nie oszukuje ziemi, którą uprawia ani zwierząt, które hoduje. Nie przestrzegając tej zasady, musi być przygotowany na głębokie konsekwencje. Straty finansowe, utrata dobrego imienia w małych społecznościach i poczucie niedotrzymania obietnicy zajmowania się bezbronnymi, to tylko niektóre z nich.” Tego
tygodnia nie
miałam czasu
pójść na
pocztę po
odbiór
korespondencji.
W sobotę
odwiedziłam
mały budynek,
w którym
mieści się
poczta od
ponad
siedemdziesięciu
lat. W wąskiej
skrzynce, za
metalowymi
drzwiczkami,
leżała
nietypowej
wielkości
koperta.
Najwyraźniej
adresowana do
mnie, bez
adresu
zwrotnego. Pod
brutalną siłą
nożyc ujawniła
swoje wnętrze.
Na ozdobnym,
błyszczącym
papierze panna
młoda, pan
młody, data
godzina i
miejsce.
Podpis:
Rodzina
Zastępcza. Kładąc zaproszenie na kuchennym stole pomyślałam: Nie jestem sama, jest nas więcej. Maria M.
|
|
GODZINY PRACY BIURA
PARAFIALNEGO
Biuro parafialne otwarte jest we wtorki i piątki od godz. 9:00 do 15:00 (3:00 PM). Biuro parafialne
613-230-0804 office@Swjacek.ca
Na telefon biura
można dzwonić codziennie. Proszę
zostawić wiadomość.
Adres:
201
LeBreton St. North, Ottawa, ON K1R 7H9
Odwiedzaj
stronę https://SwJacek.ca/
w celu uzyskania najnowszych informacji,
w tym o mszach świętych transmitowanych
z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
drogą internetową.
Transmisja Mszy Świętych
z kościoła Św. Jacka Odrowąża w
Ottawie
Będą
transmitowane wszystkie msze święte
dla osób,
które nie mają możliwości
przyjścia do kościoła z
uzasadnionych powodów. Poniżej
godziny regularnych mszy świętych:
Wpłaty "na tacę" i
inne datki na cele parafii poprzez
parafialną witrynę internetową
Możemy wspomagać
naszą parafię datkami poprzez
internetową stronę Paypal, czeki
wysłane pocztą lub wrzucone do
skrzynki przy plebanii.
W
celu złożenia datku "na tacę" należy
kliknąć na stronie https://swjacek.ca
na "Ofiara na kościół" w prawym
górnym rogu
|
Linki do wiadomości na Internet
Sytuacja w Polsce jest bardo dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień. Komunikaty wychodzą nieregularnie. Korzystaj na bieżąco z informacji dostępnych na Internet. Śledź posty Komunikatów Ottawskich na Twitter (X) lub facebook, gdzie codziennie podawane są liczne linki do materiałów, m.in. o Polsce.
TV Republika "na żywo": https://tvrepublika.pl/live
TV Republika strona główna: https://tvrepublika.pl
TV Republika na Youtube: https://www.youtube.com/@Telewizja_Republika
TV Trwam "na żywo": https://tv-trwam.pl/na-zywo
TV Trwam strona główna: https://tv-trwam.pl
Telewizja wPolsce: https://www.youtube.com/@TelewizjawPolsce
Dostępne różne działy, w tym "Live" (transmisja "na żywo").
Kanał Zero: https://www.youtube.com/@KanalZeroPL
Dostępne różne działy, w tym "Live" (transmisja "na żywo").
Tygodnik DoRzeczy: https://www.youtube.com/@tygodnikDoRzeczy
Marek Miśko Czuwaj: https://www.youtube.com/@MarekMisko_Czuwaj
TV w Realu24: https://banbye.com/c/wRealu24
Krótkie cięte komentarze video: https://www.youtube.com/@dzikitrener
Kanał "Gońca" na youtube: https://www.youtube.com/@GoniecTVToronto
TVinterPOLONIA: codzienne wiadomości TRWAM, TVRepublika, Lwowska Fala, programy i wypowiedzi, filmy i muzyka http://www2.tvinterpolonia.com/
Vlog Polskiego Żyda: https://www.youtube.com/@AdarBlumenstein
Andrzej Kumor:
VI Marsz Życia i Wolności w Auschwitz
Rozmawiamy z uczestnikami VI Marszu Życia i Wolności w Auschwitz organizowanego w rocznicę pierwszych wywózek Polaków do tego obozu oraz śmierci św. Maksymiliana Kolbe, w tym m.in. Wojciechem Sumlińskim, Witoldem Gadowskim oraz Barbarą Nowak.
https://www.youtube.com/watch?v=LM0R2-muBrk
_____
GadowskiTV:
WOJCIECH SUMLIŃSKI - PRELEKCJA - MARSZ ŻYCIA I WOLNOŚCI POLAKÓW I POLONII 2024
Zapraszamy na prelekcję Wojciecha Sumlińskiego z tegorocznego Marszu Życia i Wolności Polaków i Polonii w Oświęcimiu
https://www.youtube.com/watch?v=yYVsUV5Yfig
______
Przetrzyj oczy i zobacz jak wygląda wojna na Ukrainie!
Rub your eyes and see what the war in Ukraine looks like!
UKRAINIAN DUBAI - How different.
In the fifth part of my Ukrainian trip, we will visit a place that, despite the war, is the fastest developing place of this type in the world. Which may surprise you. Or even an ordinary Kowalski like me... Because I wouldn't have thought of it if I hadn't seen it... You're welcome... Well, they probably don't show it on TV.
https://www.youtube.com/watch?v=tNSU43zjbu4
______
Ci Ukraińcy Mają BEKĘ z Polaków i Wszystko NAGRYWAJĄ
Sprawa Ukrainy jest obecnie jednym z najgłośniejszych tematów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mimo ogromnej pomocy jaką otrzymuje od nas ten kraj, wielu z obywateli Ukraińskich kpi sobie z Polaków. W jaki sposób i z czego się śmieją? Właśnie to chciałabym Wam zilustrować w dzisiejszym filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=7EWhT_8XH-E
______
Podwójna osobowość Donalda Tuska:
https://x.com/Anatol1125449/status/1824065074102780371
______
Sławomir Cenckiewicz komentuje film "Czerwone maki"
Obejrzałem „Czerwone Maki” w reżyserii i wg. scenariusza Krzysztofa Łukaszewicza.
Od wielu lat głoszę pogląd, że Polacy - zwłaszcza po 1990 r. (z wyjątkami jak np. „Szwadron” czy „Jack Strong”) - nie potrafią i nie powinni robić filmów historycznych. Zwyczajnie nie potrafią!
Polacy, nie róbcie filmów historycznych! Szkodzicie polskiej historii i edukacji historycznej!
Czytaj całośc:
https://www.facebook.com/100009463637739/posts/3908534656138617
______
Former YouTube CEO Susan Wojcicki dies, aged 56
Susan Wojcicki, the former YouTube CEO and one of the first Google employees.
Wojcicki, one of the most prominent women in tech, stepped down from her role at YouTube in 2023, a position she held for nine years, saying she wanted to “start a new chapter focused on my family, health and personal projects I’m passionate about”.
“It would be one of the best decisions of my life,” Wojcicki wrote when she announced her departure.
She was previously a senior vice-president for ad products at Google and became CEO of YouTube in 2014. Before Google, Wojcicki worked at Intel and Bain & Company.
https://www.theguardian.com/technology/article/2024/aug/10/former-youtube-ceo-susan-wojcick-dies-aged-56
______
Rowan Atkinson, known as Mr. Bean, JUST OBLITERATED The UK Government “He Refuses To Listen”
https://www.youtube.com/watch?v=GHyPRnrLnzA
_____
Justin Trudeau and the Federal Government were warned years ago that Jasper was a tinderbox. So what exactly caused this fire to happen?
https://www.youtube.com/watch?v=cqPH94zKp0s
______
Amish community fined $400,000 for failing to download ArriveCan app
Ezra Levant reports from Chatsworth, Ontario, where the Trudeau Liberals' bureaucrats have targeted an Amish community with massive, punitive fines for failing to use the ArriveCan travel app — despite the Amish not using smartphones, let alone applications.
Ontario’s Amish community doesn’t drive, use telephones or even use electricty. Trudeau fined them $394,000 anyways, for failing to download the ArriveCan app. When they didn’t pay, Doug Ford slapped their farms with liens.
Read all:
https://www.rebelnews.com/amish_community_under_attack_over_digital_mandates_they_didnt_know_existed
https://x.com/RebelNewsOnline/status/1824150379816194246
______
Christian Athlete Wins Olympic Gold Then THIS Happens
German Olympic gold medalist Yemisi Ogunleye left the media speechless by singing this beautiful gospel song called, "I Almost Let" Go By Kurt Carr at the 2024 Paris Olympics.
https://www.youtube.com/watch?v=jgRCAj9xGuE
______
Dave z Ameryki:
Co Amerykanie Myślą o Kanadzie
https://www.youtube.com/watch?v=OsJijLLDVPg
Kącik Humoru
Mama pyta się swego synka:
- Jasiu, jak się czujesz w szkole?
- Jak na komisariacie: ciągle mnie wypytują, a ja o niczym nie wiem.
Kolega z klasy powiedział Jasiowi, że wymyślił dobry sposób na szantażowanie dorosłych:
- Mówisz tylko "Znam całą prawdę" i każdy dorosły głupieje, bo na pewno ma jakąś tajemnicę, której nie chciałby ujawnić...
Podekscytowany Jasio postanowił wypróbować świeżo zdobytą wiedzę w domu. Podchodzi do mamy i mówi:
- Znam całą prawdę.
I... dostał 50 złotych z przykazaniem, żeby nic nie mówił ojcu. Zachwycony biegnie szybko do ojca i mówi:
- Znam całą prawdę.
I dostał 100 złotych z zastrzeżeniem, żeby nic nie mówił matce. Rozochocony Jaś postanowił więc wypróbować nową metodę również na kimś spoza rodziny. Nadarzyła się okazja, kiedy listonosz przyniósł pocztę.
- Znam całą prawdę! - mówi z uśmiechem Jasio.
Listonoszowi łzy naszły do oczu, rzucił listy na ziemię, rozłożył ramiona i wykrzyknął:
- W takim razie uściskaj tatusia...
W przedszkolu Jasiu siedzi na nocniczku i płacze.
- Dlaczego płaczesz? - pyta pani wychowawczyni
- Bo pani Zosia powiedziała, że jak ktoś nie zrobi kupki to nie pójdzie na spacer.
- I co? Nie możesz zrobić...
- Ja zrobiłem, ale Franek mi zabrał!
Przy piaskownicy:
- Czy może pani powiedzieć synowi, żeby mnie nie udawał?
- Jasiu, przestań robić z siebie idiotę.
Pani w szkole pyta Jasia:
- Co wybrałby baran, gdyby postawiono przed nim wiaderko wody i wiaderko piwa?
A Jasiu na to:
- Wodę!
Pani:
- Świetnie! A dlaczego?
Jasiu:
- Bo to baran!
- Czego nauczyłeś się dziś w szkole? - pyta mama Jasia.
- Katechetka powiedziała nam, że iPhone to dzieło szatana.
- Hmm, naprawdę? A dała na to jakiś dowód?
- Oczywiście! Jak go zamoczyła w wodzie święconej, to przestał działać!
Komunikaty Ottawskie - 18
sierpnia 2024
https://komott.net