Czwartek, 19 marca 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net
 

W dzisiejszym wydaniu

- Kalendarz Ottawski w skrócie

- Komunikaty Nadzwyczajne:
    - Odwołanie mszy świętych w Diecezji Ottawskiej
- Msza Sw. on-line z kościoła Św. Jacka - dzisiaj  o godz. 19:00 (7pm)
https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw

    - Odwołane zajęcia w Szkole Polskiej w Ottawie
    - Komunikat Ambasady Polskiej w Ottawie dotyczący działania polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych w Kanadzie (Ottawa, Toronto, Montreal, Vancouver) w zw. z COVID-19
    - Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Toronto
    - Biblioteka Polska SPK zamknięta do odwołania
    - Polska Operacja LOT DO DOMU
    - Infolinia MSZ w sprawie przekraczania granic

- Koronowirus - bądź na bieżąco / Coronavirus - Stay informed

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html
 
 
Wszystkie imprezy planowane przed 26 kwietnia, które były umieszczone wcześniej w Kalendarzu Ottawskim, zostały odwołane w związku z wirusem COVID-19. Organizatorzy przepraszają, ale z powodów od nich niezależnych, imprezy nie odbędą się w planowanym terminie. Informacje o nowych terminach zostaną przekazane, gdy tylko będą znane nowe terminy.
 

Kalendarz Ottawski w skrócie

  • Koncert ODWOŁANY 25-26 March 2020, Wed-Thu, 8 PM - "Koncert na skrzypce i orkiestrę" - Premiera nowej kompozycji Piotra Koprowskiego - Southam Hall, 1 Elgin Street, Ottawa
  • Koncert ODWOŁANY 26 marca 2020, czwartek, godz. 19:00 (7 PM) - Koncert Papieski    Katedra Notre-Dame, 385 Sussex Dr., Ottawa
  • Kawiarenka ODWOŁANA 28 marca 2020, sobota - Kawiarenka Parafialna 
  • Spotkanie Odwołane 29 marca 2020, niedziela - Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim 
  • Workshop Cancelled 3 April 2020, Friday, 7:00 PM - YPCPA: Pisanki Workshop - Fox and Feather Pub and Grill, 283 Elgin Street, Ottawa
  • POSTPONED 18 April 2020, Saturday, 9:30 - 13:00 - Commemoration of the 80th Anniversary of the KATYŃ MASSACRE 1940 and the 10th Anniversary of the SMOLEŃSK TRAGEDY 2010
  • Konkurs ODWOŁANY 19 kwietnia 2020, niedziela, 15:00 (3:00 PM) - 38 Konkurs Recytatorski - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa
  • 26 kwietnia 2020, niedziela, 15:00 (3:00 PM) - Występ Grupy Tanecznej "POLANIE" - W Karpackich Górach - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa
  • 9 maja 2020, sobota godz. 18:30 (6:30 PM) - Wiosenny Bal Parafialny - Dom Polski SPK, 379 Waverley St., Ottawa
   


Komunikaty Nadzwyczajne
 


Parafia Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro otwarte: środa, czwartek, piątek: 9:00 – 15:00

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.
Odwołanie mszy świętych w Diecezji Ottawskiej

ODWOŁANIE MSZY ŚWIĘTYCH I NABOŻEŃSTW
18 MARCA - 5 KWIETNIA


W obecnej sytuacji epidemiologicznej informujemy, że nie będzie Mszy świętych sprawowanych publicznie, ani żadnych innych nabożeństw i wydarzeń w kościele św. Jacka w Ottawie w dniach od 18 marca do 5 kwietnia 2020r.

Biuro parafialne funkcjonuje normalnie, jednakże interesanci przyjmowani są po uprzednim umówieniu się telefonicznie bądź przez e-mail.

Łączmy się wszyscy we wspólnej modlitwie o ochronę przed zagrożeniem niesionym przez wirusa i o ustąpienie epidemii.


CANCELLATION OF HOLY MASSES AND OTHER EVENTS
FROM MARCH 18 TO APRIL 5


In the current epidemic time, we would like to inform our Parishioners that there will be no Holy Masses celebrated in public, or any other services nor events in St. Hyacinth Church in Ottawa from March 18 to April 5, 2020.

The parish office operates as usual however, Parishioners need to schedule the appointment by phone or e-mail prior to the visit.

Let us join in a common prayer and ask for protection against the threat of the virus and stop the epidemic.Sprawdzaj bieżące komunikaty na stronie Archidiecezji Ottawskiej: https://CatholicOttawa.ca
Komunikat O. Tomasza Krzesika - Proboszcza Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

Drodzy Parafianie,

Nadeszły niespodziewanie dni, kiedy nie możemy się zgromadzić na wspólnym sprawowaniu niedzielnej Eucharystii. Pozostańmy jednak w łączności duchowej, między sobą pielgrzymując w duchu do naszej parafialnej świątyni i ofiarując modlitwy za całą wspólnotę Świętego Jacka. Niebawem uruchomimy możliwość transmisji Mszy Świętych z naszego kościoła. Ufam, że będzie to pomocne dla nas wszystkich, aby wspierać się w tym trudnym czasie.

Planujemy transmitować codzienne Msze Święte o godzinie 19:00, a w niedzielę Mszę Świętą o godzinie 11:00.

Zachęcam do zaglądania na naszą stronę internetową i dzielenia się na bieżąco informacjami z tymi, którzy nie posługują się komputerem.

Poniżej przekazuję słowa Rady Finansowej i Duszpasterskiej Rady Parafialnej.


Błogosławię Was wszystkich na te trudne dni, pozostaję w modlitewnej jedności i serdecznie pozdrawiam.

o. Tomasz, proboszcz


Tymczasowa TV PARAFII ŚWIĘTEGO JACKA (kliknij link poniżej)

https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


Apel Rady Finansowej i  Duszpasterskiej Rady Parafialnej
kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus,

Arcybiskup Terrence Prendergast, w związku z trwającą pandemią, dostosowując się do zaleceń władz prowincjalnych i federalnych, postanowił, że od 18 marca do 5 kwietnia włącznie, na terenie całej naszej archidiecezji NIE BĘDĄ SPRAWOWANE PUBLICZNIE Msze Święte i inne nabożeństwa. Nie będą też w tym czasie organizowane żadne regularne spotkania i wydarzenia związane z życiem poszczególnych parafii.

Chociaż nie będziemy się gromadzić na wspólnej Eucharystii i modlitwie, Kościół pod wezwaniem Św. Jacka Odrowąża w Ottawie pod duchowym przewodnictwem Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej, nadal pozostaje centralnym punktem modlitwy i duchowości dla Polonii ottawskiej i wszystkich naszych parafian.

Kapłani odprawiają Msze Święte, prosząc Boga o wszelkie łaski dla naszych parafian i ich rodzin, oraz modląc się za osoby cierpiące na tę chorobę, za ich bliskich oraz za personel medyczny oraz inne służby szczególnie zaangażowane w walkę z pandemią.

Parafianie będą mogli jednoczyć się z kościołem parafialnym dzięki możliwościom technicznym. Ojciec Proboszcz, wspólnie z Radą Duszpasterską, przygotowuje możliwość transmisji Mszy Świętych przez pośrednictwo strony internetowej naszej Parafii, gdzie codziennie oraz w niedziele, będzie można duchowo uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w naszym kościele. Mamy nadzieję, że uda nam się przygotować wszystko do transmisji Mszy Świętej już w najbliższą niedzielę.

W tym momencie, zwracamy się z prośbą do wszystkich parafian: zapewnijmy, aby w tym trudnym czasie nikt z naszej wspólnoty nie czuł się opuszczony. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, pod względem praktycznym (zakupy, odebranie lekarstw, podwiezienie do lekarza, itp.), by pomóc tym, którzy są sami, starsi czy chorzy. Osoby samotne, które potrzebują pomocy zachęcamy do kontaktu z biurem parafialnym.

Jednocześnie zwracamy się do wszystkich Parafian z prośbą o kontynuowanie wsparcia materialnego naszej Parafii. Czasowe zawieszenie publicznego sprawowania Mszy Świętych wiąże się z niemożnością składania niedzielnej ofiary na tacę.

Potrzebna jest mobilizacja parafian, żeby parafia mogła przetrwać ten trudny czas, w którym nie mamy możliwości przyjścia na Mszę Świętą, czy zorganizowania różnych akcji dochodowych, które pomagają nam w uiszczaniu regularnych opłat związanych z funkcjonowaniem parafii.

Zwracamy się więc z prośbą do wszystkich parafian, również o troskę i zrozumienie materialnych potrzeb naszej parafii. Datki można przekazywać bezpośrednio do biura, pocztą, przez parafialną witrynę internetową. Jeżeli ktoś nie może skorzystać z tych opcji, a chciałby finansowo wesprzeć naszą parafię, prosimy o kontakt z biurem parafialnym.

Na koniec pragniemy poinformować wszystkich parafian, że wszelkie nowe informacje będą rozpowszechniane przez parafialną stronę internetową, a także dzięki życzliwości Fundacji Dziedzictwa Polskiego i Komunikatów Ottawskich.

Zjednoczmy się wspólnie z naszymi duszpasterzami w żarliwej modlitwie o ustanie pandemii. Módlmy za nasze rodziny, bliskich, za służbę zdrowia i inne służby zaangażowane w walkę z korona wirusem. Módlmy się za siebie nawzajem.


W imieniu Rady Duszpasterskiej:
Krzysztof Grabkowski

W Imieniu Rady Finansowej:
Dorota Lipień


Subject:     Apel do Wszystkich Parafian Parafii św. Jacka w Ottawie
- COTYGODNIOWA ELEKTRONICZNA TACA KOŚCIOŁA ŚW. JACKA
Date:     Thu, 19 Mar 2020 13:46:15 -0400
From:     Waclaw Kujbida <wacekwacek@gmail.com>
To:     Komunikaty Ottawskie <redakcja@komott.net>

DO KOMUNIKATÓW OTTAWSKICH

Prosimy uprzejmie o zamieszczenie w Komunikatach Ottawskich Poniższego apelu.

Apel do Wszystkich Parafian Parafii św. Jacka w Ottawie
- COTYGODNIOWA ELEKTRONICZNA TACA KOŚCIOŁA ŚW. JACKA

W związku z wyjątkową sytuacją epidemiologiczną na świecie oraz w Kanadzie, Arcybiskupstwo Ottawskie początkowo sugerowało ograniczenie wizyt w świątyniach i udzieliło dyspensy za ograniczenie udziału w mszach świętych aby obecne zamknąć do końca miesiąca (z łatwo przewidywalną opcją przedłużenia) świątynie Boże.

Ten niewątpliwie ostateczny ale niezwykle mądry i rozważny w obecnej sytuacji krok, wiąże się jednak nie tylko z ograniczeniem udziału w celebracji i tymczasową niemożliwością korzystania z sakramentu Komunii Świętej, ale ma bardziej ziemski efekt na nasza parafię.

Kościół św. Jacka - jak świątynia każdej wspólnoty - zależny jest i utrzymuje się z ofiar i składek wiernych, zwłaszcza tych, oddawanych w czasie mszy świętej.  Sytuacja naszego kościoła jest pod tym względem jeszcze bardziej skomplikowana, bo na jego nieruchomościach ciąży dług hipoteczny, powiększony znacznie przez błędy i brak odpowiedzialności poprzednich administratorów.

Na nas spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie naszej parafii również i w tych, niespodziewanie ciężkich okolicznościach. Apelujemy więc do Nas Wszystkich Parafianie Parafii św. Jacka abyśmy w czasach braku dostępu do osobistego uczestnictwa w życiu parafii, kontynuowali nasze cotygodniowe ofiary "na tacę”, tym razem jednak róbmy to w formie “tacy elektronicznej", cotygodniowo, w formie internetowego przelewu bankowego tak jak robilibyśmy to osobiście uczestnicząc w mszy świętej.

Można to dla przykładu realizować klikając na stronie internetowej parafii gdzie jest link do datków i dodając do intencji “ofiara na mszy świętej” lub “na cele projektu”, etc.  oraz dodając swój numer “koperty parafialnej”, możemy w ten sposób skorzystać cotygodniowo z takiej elektronicznej tacy.

Komunikaty Ottawskie mogą z pewnością też podać szczegółowe dane do jeszcze innej formy płatności i takich przelewów.


Z poważaniem
Elżbieta, Wacław Kujbida
Ottawa


Uzupełnienia do informacji podanych powyżej odnośnie strony internetowej Św. Jacka oraz "elektronicznej tacy"

Popieram powyższe apele, w tym te o wspomaganie kościoła Św. Jacka w dobie epidemii koronowirusa. Tutaj podam dodatkowe informacje odnośnie "tacy", również internetowej.

Rady Parafialne podają:

Datki można przekazywać bezpośrednio do biura, pocztą, przez parafialną witrynę internetową. Jeżeli ktoś nie może skorzystać z tych opcji, a chciałby finansowo wesprzeć naszą parafię, prosimy o kontakt z biurem parafialnym.
Dla tych, którzy chcieliby przesyłać pocztą kandyjską
poniżej adres do korespondencji:
St. Hyacinth Parish
24 Louisa St.
Ottawa, ON
K1R 6Y6
Na czeku lub w liście można podać imię i nazwisko, jeśli czek nie jest imienny, oraz numer kopertki na ofiary niedzielne, dla ułatwienia zaksięgowania datku na tacę. Jeśli datek na "Building Fund", proszę podać tę informację również.

Przekazanie bezpośrednio do biura
Adres biura podany powyżej
Biuro parafialne tel. 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro otwarte: środa, czwartek, piątek: 9:00 – 15:00


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową

Strona internetowa Św. Jacka:  https://swjacek.ca/
Odwiedzaj tę witrynę w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

UWAGA: Pierwsza próbna transmisja    https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw

Podam poniżej "instrukcje" jak dokonać wpłaty. Przepraszam z góry, że to będzie zbyt detaliczne dla osób, które na codzien korzystają z PayPal.

Poniżej zrzut ekranu górnej połowy tej strony:


W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na "Wdowi grosz" w prawym górnym rogu 

Pojawi się na ekranie nowe okno, w którym można dokonać wpłaty.


Tutaj, można dokonać wpłaty albo przez swoje konto na PayPal albo kartą kredytową. Jeśli nie masz konta, to PayPal zaoferuje tobie założenie takiego. Nie musisz z tego korzystać, jeśli nie chcesz.

Należy wpisać kwotę (klikać cyfry w tej linijce z kwotą, wprowadzane cyfry będą się przesuwać w lewo aż do wybranej przez ciebie kwoty). Zauważ, że liczba dolarów ma być przed kropką.

Dla ułatwienia, jeśli chcesz, żeby ta kwota była wpłacana na konto kościoła co miesiąc, wtedy kliknij na okienko przy

UWAGA: Możesz później w dowolnym momencie zrezygnować z comiesięcznej wpłaty, zmieniając to na swoim koncie na PayPal.


Po wpisaniu kwoty i ewentualnie opcji comiesięcznej, należy wybrać metodę płacenia, klikając na  "Donate with payPal lub na "Donate with a Card".Przy wpłacie poprzez konto na PayPal można dodać dodatkowy komentarz, np. "taca za niedzielę 15 marca 2020", "Building Fund", etc. Zdaje się, że nie ma takiej opcji przy płaceniu kartą kredytową.

Zeby otrzymać potwierdzenie donacji poprzez e-mail, podaj swój adres email.


Czesław Piasta
Komunikaty OttawskieOdwołane zajęcia w Szkole Polskiej w Ottawie

Nie będzie zajęć w Polskiej Szkole od soboty 14 marca do 11 kwietnia włącznie.
Zajęcia zostaną wznowione 18 kwietnia.
Niniejsza decyzja spowodowana jest proaktywnym działaniem na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19.
Do zobaczenia w kwietniu!
Więcej na stronie OCSB:
https://www.ocsb.ca/novel-corona-virus-update-march-13-2020

Komunikat Ambasady Polskiej w Ottawie

Komunikat dotyczący działania polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych w Kanadzie (Ottawa, Toronto, Montreal, Vancouver) w zw. z COVID-19:

Uprzejmie informuję, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz sugestiami i decyzjami władz kanadyjskich Ambasada RP w Ottawie (w tym Referat ds. Konsularnych i Polonii)  i Konsulaty Generalne RP w Montrealu, Toronto i Vancouver zawieszają do odwołania organizowanie i współorganizowanie wszelkich wydarzeń kulturalnych, promocyjnych i rocznicowych,

Referat ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie i Konsulaty Generalne będą przyjmować interesantów wyłącznie w sprawach pilnych, po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie.

Prosimy Państwa o cierpliwość i zrozumienie oraz  zachęcamy do troski o zdrowie własne i Państwa Bliskich zgodnie z zaleceniami władz federalnych i prowincjonalnych.

Jacek Bryniak

Konsul RP
Kierownik Referatu ds. Konsularnych i Polonii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
Telefon: +1 (613) 789 0468, wew. 425
Faks: +1 (613) 789 8835
https://www.gov.pl/kanadaKomunikat Konsulatu Generalnego RP w TorontoSzanowni Państwo,

W związku z panującą sytuacją i wprowadzeniem w dniu 17 marca br. stanu wyjątkowego w prowincji Ontario informuję, że Konsulat Generalny RP ograniczył bezpośrednią obsługę interesantów z zachowaniem dostępności do usług konsularnych w sytuacjach pilnych, po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie (+ 1 416 252 5471).

Służby konsularne są w pełnej gotowości w sytuacjach alarmowych i wymagających natychmiastowej interwencji:
 📧 email: toronto.kg.dyzurny@msz.gov.pl
 📞 telefon alarmowy (poza godzinami pracy urzędu): +1 416 464 5405

W ramach akcji #LotdoDomu szczegóły nt. najbliższych lotów z Toronto do Warszawy na stronie www.lotdodomu.pl

Aktualne informacje na stronie: www.gov.pl/koronawirus (PL) oraz www.gov.pl/coronavirus (EN)

Prosimy Państwa o cierpliwość i zrozumienie oraz zachęcamy do troski o zdrowie własne i Państwa Bliskich zgodnie z zaleceniami władz federalnych i prowincjonalnych.

Krzysztof Grzelczyk
Konsul Generalny RP


Biblioteka Polska SPK zamknięta do odwołania

W związku z wirusem COVID-19 biblioteka SPK w Ottawie będzie zamknięta do odwołania.
 
Polska Operacja LOT DO DOMU
UWAGA: osoby podróżujące tranzytem do Warszawy przez Toronto w ramach akcji #LotDoDomu, prosimy pamiętać o konieczności posiadania eTA (Elektroniczna Autoryzacja Podróży).

Wniosek należy wypełnić przez stronę rządu kanadyjskiego:
➡️https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html

eTA kosztuje tylko 7 CAD.

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami!Złóż wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA):
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.htmlRUSZA OPERACJA #LOTdoDomu – skierowana w pierwszej kolejności do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową. Dzięki wsparciu polskiego rządu otrzymają możliwość powrotu do kraju drogą lotniczą.

Od niedzieli 15 marca na 14 dni granice Polski będą zamknięte dla cudzoziemców. Ponadto w związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, z dniem 15 marca br. wstrzymane zostaną także wszystkie połączenie lotnicze..

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

W ramach operacji #LOTdoDomu Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych rodaków do domu.

W ramach operacji zaplanowane są dodatkowe serie rejsów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w miejscach niewymienionych powyżej także będą mogły skorzystać
z pomocy polskiego przewoźnika. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem https://LOTdoDomu.com

Kliknięcie przycisku „wyślij” po wypełnieniu wniosku zgłoszeniowego oznacza skuteczne złożenie rejestracji, a wszystkie dane trafiają do analiz przez PLL LOT i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeżeli połączenie, realizowane w ramach operacji #LOTdoDomu, będzie wykonywane do miejsca, w którym Państwo aktualnie przebywają – otrzymają Państwo powiadomienie e-mail o możliwości zakupu biletu poprzez stronę PLL LOT https://lot.com/. Na tej witrynie także, po kliknięciu w czerwony banner, który znajduje się na górze strony, można znaleźć więcej informacji, w tym wykaz specjalnych rejsów realizowanych w ramach operacji #LOTdoDomu.


W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic.

Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.