Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

Pogoda dla Ottawy

Poniżej pogoda z innej strony internetowej:

Boże Narodzenie 2022

Wesołych świąt Bożego Narodzenia !

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim czytelnikom i ich rodzinom spokojnych i wesołych świąt w rodzinnej atmosferze a samotnym, żeby ten czas upłynął im w gronie najbliższych duchem i żeby mieli pociechę od przyjaciół i żeby ten czas był wypełniony radością dla każdego z nas, jak od wieków nasi przodkowie się cieszyli z Narodzenia Pana.

Niech ten wyjątkowy czas pomoże Wam się zatrzymać na chwilę, choćby po to, by nabrać dystansu do wszystkiego co ważne i nieważne, i umieć się cieszyć życiem, bez względu na to, co przynosi los.

Niech Boże Dziecię Swą łaską darzy, ześle błogosławieństwo pokoju, jedności serca, szczęśliwe dni dla nas i naszych rodaków.

Niechaj Gwiazda Betlejemska, z którą przyjdą Święta Bożego Narodzenia i światełka na naszych choinkach jeszcze bardziej rozświetlą dobrą drogę, jaka ściele się przed nami.

Wspierajmy polonijne biznesy!

Przekaż informację o polskich sklepach swoim kanadyjskim znajomym.

Korzystajmy z możliwości delektowania się znakomitymi polskimi przysmakami z  polonijnych sklepów. Mam nadzieję, że jak najdłużej. Wsparcie dla polonijnych biznesów jest szczególnie ważne w tych trudnych czasach.

Wspierajmy polskie biznesy w swojej okolicy. Polonijne firmy potrzebują nas teraz bardziej niż kiedykolwiek. Wspierając polonijne biznesy, wspieramy całą Polonię!

Polonijne sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone. Wszyscy wiemy, że polskie wyroby są najlepsze.

CENTRUM:
  - "Wedel - Touch of Europe",  5 Byward Market Square, Ottawa (Market), (613) 237-0151 (mapa)
  - "Continental Delicatessens", 57D York Street, Ottawa (Market), (613) 241-7025 (mapa)
  -
"Wedel - Touch of Europe", 300 Richmond Rd, Ottawa

ZACHÓD:
  - "Baltyk Delicatessen", 935 Carling Avenue, Ottawa, (613) 761-7450 (mapa)
  - "Little Euro Deli", 2 Goldridge Dr, Kanata, (613) 271-0608 (mapa)

WSCHÓD-POŁUDNIE:
  - "Adam's Sausage & Meat Products", 1437 Michael Street, Ottawa, (613) 749-3336 (mapa)
  - "Polka Delicatessen", 1574 Walkley Road, Ottawa, (613) 260-2546 (mapa)

Sylwester 2022 w Domu Polskim SPK w Ottawie

Chcesz się zabawić, pożegnać Stary Rok i powitać Nowy Rok 2023 w gronie rodaków, rezerwuj bilety jak najszybciej.

Cena biletu:  $110 od osoby. Cena biletu bardzo przystępna, przy tak ogromnych zwyżkach cen usług catering oraz innych produktów. Zabawa dla organizatorów jest praktycznie niedochodowa. Chcą jedynie umożliwić Polonii ottawskiej wspólne spędzenie Sylwestra po dwuletniej przerwie, spowodowanej restrykcjami pandemicznymi.

Więcej informacji o Balu Sylwestrowym pod numerem tel. podanym na plakacie: 613-590-7255.

Skorzystaj z okazji! Zaproś przyjaciół!

Mundial Katar 2022

Komentarz redakcyjny po meczach finałowych

Mistrzowie Świata Katar 2022 - Argentyna

Już wszyscy mieliśmy okazję do obejrzenia meczów finałowych oraz zapoznania się z komentarzami pomeczowymi. Mecz finałowy zostanie na długo w komentarzach o Mistrzostwach Świata. gdyż obfitował wieloma rekordami. Ja mogę jedynie dodać swoje opinie. Moim zdaniem, zarówno mecz o brązowy medal - trzecie miejsce, jak i finał były ciekawymi dla kibiców. Mecz Chorwatów z Francją był bardzo wyrównany, bardzo szybkie akcje ofensywne z obu stron.

Dla przeciwwagi mogę dodać, że najbardziej nudnym meczem, na 64 rozegrane mecze, został ogłoszony mecz Polska - Meksyk. Wszystkie 64 mecze ocenili dziennikarze "The Athletic". W stworzonym przez nich rankingu najmniej atrakcyjnym spotkaniem był mecz, w którym grali Polacy. Wprawdzie Polacy wyszli z grupy po raz pierwszy od 36 lat, grając dłużej w turnieju niż Niemcy i inne silne drużyny, jednak ten sukces osiągnęli, grając w słabym stylu.

Chorwacja, wicemistrz świata sprzed 4 lat, pokonała Maroko 2:1 i została brązowym medalistą. Mecz był bardzo wyrównany. Ja obstawiałem przed meczem wynik 2:2 po dogrywce. Liczyłem na karne.

Podobnie, nie zgadłem wyniku meczu finałowego Argentyna - Francja, gdyż obstawiałem 2:1 dla Argentyny. Mecz zakończył się remisem 3:3 po dogrywce.

Od początku finałowego meczu przewagę osiągnęli Argentyńczycy, którzy potwierdzali swoją wysoką klasę.
Francuzi w pierwszej połowie nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki.

W 23. minucie sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut karny - faulowany był Argentyńczyk Angel Di Maria. Messi strzelił bezbłędnie - gol. Argentyńczycy nie zwalniali tempa, stwarzali kolejne okazje i w 36. minucie podwyższyli prowadzenie na 2:0. Po szybkiej akcji z udziałem m.in. Messiego piłkę dostał Alexis Mac Allister i podał na pole karne, gdzie skutecznym strzałem popisał się Di Maria.

Do końca pierwszej połowy i przez większość drugiej, do 80-tej minuty, Argentyńczycy kontrolowali przebieg gry. Wydawało się, że bez kłopotów wygrają mecz i zdobędą po 36 latach przerwy mistrzowski tytuł. Francuzi w ogóle nie oddawali strzałów na ich bramkę.

Niepotrzebny faul w polu karnym Argentyny i w 80. minucie Mbappe - 23-letni napastnik PSG, wykorzystał rzut karny. Półtorej minuty później było już 2:2. Tym razem Mbappe popisał się bardzo precyzyjnym strzałem z woleja.

Do końca regulaminowego czasu wynik już się nie zmienił. Sędzia Marciniak doliczył osiem minut i ciągle 2:2.

Dogrywka

Dogrywka też przyniosła ogromne emocje. W trakcie jej pierwszej części wiele niewykorzystanych okazji. Wynik nie ulega zmianie. Druga część dogrywki. W 109. minucie Messi popisał się skutecznością. Kapitan Argentyńczyków dopadł do piłki odbitej przez Llorisa i skierował ją do bramki.  Po sprawdzeniu, czy wcześniej nie było spalonego, potwierdzone zdobycie gola zgodnie z przepisami - 3:2 dla Argentyny. 9 minut później Francuzi wyrównują na 3:3. Pewnie prowadzący zawody sędzia Szymon Marciniak podyktował drugi rzut karny za zagranie ręką Argentyńczyka Gonzalo Montiela. Skutecznym wykonawcą ponownie okazał się Mbappe - hattrick. To drugi hat-trick w historii finałów MŚ, a pierwszy od 1966 roku (wtedy Anglik Geoff Hurst). Mbappe ósmą bramką zapewnił sobie tytuł króla strzelców turnieju.

Francuzi, w ostatnich chwilach, prawie zakończyliby mecz zwycięstwem, ale argentyński bramkarz Emiliano Martinez w kapitalnym stylu obronił strzał Randala Kolo Muaniego. Oznaczało to, że o losach tytułu zadecydują jedenastki.

W serii rzutów karnych Argentyńczycy byli bezbłędni - wykorzystali wszystkie strzały. Wśród Francuzów pomylili się Kingsley Coman (bramkarz obronił) i Aurelien Tchouameni (minął bramkę). Ostatecznie Argentyna wygrała "jedenastki" 4-2. Swoje szanse wykorzystali zarówno Messi jak i Mbappe.

Argentyna mistrzem świata!

Podsumowanie meczu finałowego

Lepszej dramaturgii przebiegu meczu trudno było się spodziewać. Prawdopodobnie oglądaliśmy jeden z najlepszych finałów w historii najlepszych piłkarsko MŚ. Sędziowany najlepiej w historii. Moim zdaniem, zawiodła gra Francji w pierwszych 80 minutach meczu. Później szybkie wyrównanie na 2:2 i dogrywka. Duże emocje w dogrywce. Karne to częściowo uzależnione od szczęścia i przygotowania psychicznego, oraz od umiejętności bramkarza. Uważam, że lepszym rozwiązaniem w przypadku remisu w regulaminowym czasie byłaby gra do pierwszego gola (sudden death play) w dogrywce. Grać 15-minutowe dogrywki do czasu aż któraś z drużyn strzeli gola.

Lionel Messi dopiął swego! Kapitan reprezentacji Argentyny odebrał najcenniejsze piłkarskie trofeum. Wreszcie jak jego rodak Diego Maradona czy brazylijski „król futbolu” Pele. Prawdopodobnie były to ostatnie MŚ dla Messiego. Ten piłkarz pokazał jednak swoją klasę, mimo wieku 35 lat. Od początku imprezy grał jak na lidera i kapitana przystało. Lionel Messi zdobył 7 goli z 15 strzelonych przez Argentynę w czasie Mundialu. Nie tylko strzelał gole, ale znakomicie rozgrywał, dryblował, precyzyjnie podawał, dyrygował i poruszał się szybko po boisku przez całe mecze. Reprezentował Argentynę w MŚ od roku 2006. To był jego 5-ty występ na MŚ. W końcu zdobył puchar MŚ. Messi był siłą napędową argentyńskiej drużyny w Katarze. Od ćwierćfinałów zdobywał gole w każdym meczu. Argentyńczyk z numerem 10 na plecach został ogłoszony najlepszym zawodnikiem Mundialu i otrzymał "Złotą Piłkę". W zasadzie jedyną chwilą słabości był rzut karny, jaki zmarnował w spotkaniu grupowym z Polską.

1x Mistrzostwo Świata
Jedna kobieta od dzieciństwa (żoną jest jego girlfriend z dzieciństwa).

Kylian Mbappe
Napastnik reprezentacji Francji Kylian Mbappe jest drugim w historii piłkarzem, który w finale mistrzostw świata zdobył trzy bramki. Jako pierwszy uczynił to Anglik Geoff Hurst w finale mundialu, który rozegrano w 1966 roku. Hurst poprowadził reprezentację Anglii do wygranej z RFN 4:2 w finale MŚ 1966 rozegranym w Londynie. Dwa z trzech goli zdobył w dodatkowym czasie gry.

Mbappe bardzo przeżywał porażkę w meczu z Argentyną. TVP Sport opublikowało nagranie, na którym widać, jak francuskiego zawodnika pociesza po przegranej w finale… polski sędzia Szymon Marciniak. Pocieszał go również francuski premier Macron.
Messi ma 35 lat. Mbappe jest bardzo młodym piłkarzem - 20 grudnia skończył dopiero 24 lata Przed nim szansa na kolejne sukcesy przez wiele lat. W wieku 23 lat został wicemistrzem MŚ i Królem Strzelców Mundialu w Katarze. Porównajmy 23-letniego Mbappe do 23-letniego Leo Messiego.

Mbappe pobił Messiego w każdej z powyższych kategorii: liczba meczów, liczba goli, asysta, mecze międzynarodowe, gole w meczach międzynarodowych. Czy możemy spodziewać się kolejnych sukcesów Mbappe? Czas pokaże.

Francuzi powinni być wdzięczni Argentyńczykom, że nie zostali mistrzami. Drużynę Argentyny witało we wtorek 20 grudnia około 4 miliony kibiców. Ogłoszono ten dzień świętem, wolnym od pracy, żeby więcej ludzi mogło celebrować mistrzostwo świata. Nie było żadnych pożarów ani niszczonych sklepów.

Wyobrazić sobie można, co czekałoby Francję, gdyby Francuzi wygrali. Pewnie co najmniej 1200 spalonych aut w samym Paryżu, porozbijane sklepy, itp. Po przegranej te straty są mniejsze, gdyż historycznie widać, że więcej zniszczeń było po wygranych - im ważniejszy mecz, tym większe straty.

Po wygranym ćwierćfinale z Anglią.

Paris in flames: Police fire TEAR GAS at football fans and arrest at least 74 as violent clashes break out in French capital after Les Bleus' 2-1 World Cup quarter-final win over England

Around 20,000 people took to the streets of Paris after the final whistle blew in France's 2-1 victory over England in Qatar.

To był ćwierćfinał. Co byłoby po wygranym finale?

Po przegranym meczu z Argentyną też były spore zamieszki, ale pewnie mniejsze niż po ewentualnej wygranej.

France Rocked With Riots After A Nail-biting Loss To Argentina In FIFA WC Final
Riots erupted on the streets of Paris, Nice and Lyon in France as the penalty shoot out between France and Argentina got over in the FIFA world cup final

STREETS OF RAGE France fans tear gassed by riot cops as clashes erupt across the country after heartbreaking World Cup final defeat

A jak komentowała zwycięstwo Argentyny lewacka woke gazeta Washington Post (WaPo).

WaPo accuses World Cup winner Argentina of 'black erasure'.

On Sunday, Argentina won the 2022 World Cup against France, and while many have celebrated the FIFA sporting event a recent Washington Post article has asked, "Why doesn't Argentina have more Black players in the World Cup?"

WaPO claimed viewing the Argentinian soccer team could give the wrong idea about the racial makeup of the country. They said, the "idea of Argentina as a White nation [is] inaccurate, it clearly speaks to a longer history of Black erasure at the heart of the country’s self-definition."

The Washington Post later issued a correction, acknowledging that black Argentinians make up "actually far less than one percent" of the country's total population.

Then, out of 25 registered players for the World Cup, they would need less than 0.25 of a player to reflect racial makeup of the country.

Wspaniały polski akcent w meczu finałowym MŚ

Szymon Marciniak jako pierwszy Polak w historii był sędzią głównym finału mistrzostw świata. Mecz Argentyny z Francją na koniec zmagań w Katarze był trudny do prowadzenia, ale Marciniak i jego zespół spisali się niemal bez zarzutu.

Arbitrami liniowymi byli - syn byłego znanego arbitra i prezesa PZPN Michała Listkiewicza - Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a technicznym, odpowiedzialnym za ekipę VAR – Tomasz Kwiatkowski.

Marciniak i jego ekipa sędziowska musiała podjąć kilka trudnych decyzji, ale prawie wszystkie zinterpretowała prawidłowo. Polak podyktował trzy rzuty karne i raz ukarał kartką żółtą kartką Marcusa Thurama za symulowanie faulu w szesnastce. Żółtą kartkę dostał także francuski piłkarz z ławki rezerwowych - Olivier Jonathan Giroud, który zszedł wcześniej z boiska. Kwestionował decyzję sędziego z ławek rezerwowych.

Każda z tych decyzji była prawidłowa.

Należy też podkreślić, że polski arbiter był pewny swych decyzji - reagował szybko i ani razu nie oglądał powtórki, by przekonać się o słuszności swoich wyborów.

Możliwość poprowadzenia finału mistrzostw świata jest dla sędziego równie dużym wyróżnieniem, jak Oscar dla aktora czy reżysera. Oscary to najważniejsza nagroda filmowa, a sędziowanie finału mistrzostw świata jest najważniejszą nagrodą, którą można dostać za ciężką pracę sędziego. Polscy sędziowie są teraz mistrzami świata.

Jeden z komentarzy:
18 December 2022 will go into the history as the day of the best WC final officiating. Simply outstanding to see Marciniak and the Polish crew in charge. All major decisions right, no VAR's need, control of the game, technical skills, advantages... if this game was so beautiful to watch, we must give big credit to referee. Surely they will remember this day forever. Well done!

Howard Webb pod wrażeniem Szymona Marciniaka

- To był najlepszy sędziowski występ w historii mistrzostw świata - tak pracę Szymona Marciniaka podsumował Howard Webb, były sędzia międzynarodowy i arbiter w meczu finałowym MŚ w 2010 roku.

Poziomem dopasował się polski zespół sędziowski z Szymonem Marciniakiem na czele. Polski sędzia miał dużo pracy, ale wywiązał się z wszystkiego znakomicie. Panował nad spotkaniem i podjął znakomite decyzje we wszystkich spornych sytuacjach. A tych trochę było, bo Marciniak podyktował aż trzy rzuty karne. Pokazał też żółtą kartkę Markusowi Thuramowi za symulowanie w polu karnym.

Anglik, jak się okazuje, nie może się nachwalić Marciniaka. - To był najlepszy sędziowski występ w historii mistrzostw świata. Jestem taki dumny! Szymon był fantastyczny. Ale na wielkie brawa zasłużył cały sędziowski zespół, bo na przykład decyzje co do spalonych w kluczowych momentach, jak choćby przy trzecim golu, były świetne. To był wspaniały występ polskich arbitrów, a co do Szymona, to podkreślę to jeszcze raz, top! – napisał Webb.

Marciniak doceniony na całym świecie. "Drugi Polak po papieżu"

O pracy Marciniaka bardzo przychylnie wypowiedział się także legendarny włoski sędzia Pierluigi Collina. Collina z kolei sędziował finał mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Obecnie Collina jest szefem arbitrów FIFA.
- Szymon Marciniak był dzisiaj silniejszy od technologii, podejmował nieprawdopodobnie trafne decyzje. Dzisiaj Marciniak jest drugim najważniejszym Polakiem po papieżu - powiedział Collina.
Polską ekipę sędziowską chwalono na całym świecie. Jedyne niezadowolenie z decyzji sędziego Marciniaka widać było w niektórych mediach francuskich, którzy nie potrafili wykazać obiektywizmu po przegranej.

W czasie odznaczeń na zakończenie MŚ, jako pierwsi dekorowani byli sędziowie. Sędziowie, w tym polski zespół z Szymonem Marciniakiem na czele, odebrali odznaczenia i nagrody za prowadzenie finału.