Czwartek, 21 maja 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- David Kilgour: COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations
- Aleksander Maciej Jabłoński: NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
- Wystąpienie Ambasadora RP Andrzeja Kurnickiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła 2
- Latest COVID-19 Rules in Ontario and Ottawa
- Site dedicated to information on how to act to stop COVID-19 infection from spreading.  
        Strona poświęcona informacjom, jak postępować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji COVID-19.
- Wspierajmy polonijne biznesy!


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html
     
Letnia pogoda dotarła do Ottawy. Po niedzieli spodziewana duża wilgoć.UWAGA:  Wszystkie imprezy polonijne w Ottawie zostały odwołane
w związku z wirusem COVID-19.Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymywać aktualne informacje z Parafii Świętego Jacka, prosimy o wpisanie adresu e-mail w odpowiednim okienku na stronie https://swjacek.ca/


Pomóżmy potrzebującym

Zwracamy się z prośbą do wszystkich parafian: zapewnijmy, aby w tym trudnym czasie nikt z naszej wspólnoty nie czuł się opuszczony. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, pod względem praktycznym (zakupy, odebranie lekarstw, podwiezienie do lekarza, itp.), by pomóc tym, którzy są sami, starsi czy chorzy.

Osoby samotne, które potrzebują pomocy zachęcamy do kontaktu z biurem parafialnym 613-230-0804. Prosimy nie krępować się - zadzwoń, jeśli potrzebujesz pomocy lub wiesz o kimś, kto takiej pomocy potrzebuje.


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową

W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 

Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

poniedziałek - piątek:  godz. 19:00 (7pm)
sobota:                 godz. 17:00 (5pm)
niedziela: godz. 9:30 (w jęz. angielskim), godz. 11:00 (po polsku)

Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


 
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations


Klub Ciekawego Człowieka Polskiej Jedności Narodowej
zaprasza
na prezentację Davida Kilgoura dla Polonii
p.t.
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations.

 David Kilgour, a human-rights activist banned in Russia, lawyer/author, and former Canadian M.P./cabinet minister will share candid views on the Beijing party-state's ‘hostage diplomacy’, its Covid-19 denials and the consequences of excluding Taiwan from participation in the global health-care system.

David will also reflect on Canada’s economy beyond the lockdown.  While being a lifelong practising Christian, David has worked on issues such as inter-faith dialogue, personal freedoms, and democratic governance throughout his career.

David, who was nominated along with lawyer David Matas for the 2010 Nobel Peace Prize for their work in raising awareness of state-sponsored organ harvesting  in China, will also talk about organ transplantation abuses across China.


Spotkanie odbędzie się via Zoom
w środę 27-go maja o godz. 18:30.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81392298028?pwd=eExmZEFsamtGRm85WWVVRC9mMmJvQT09

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
One tap mobile
+16473744685,,81392298028#,,1#,320164# Canada
+16475580588,,81392298028#,,1#,320164# Canada

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
Find your local number:   https://us02web.zoom.us/u/kCnV90hqI

Prosimy o rozpowszechnianie tego zaproszenia wśród swoich znajomych.


NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II


Święty Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Papież i Biskup Rzymu
18 V 1920 Wadowice – 2 IV 2005 Watykan
(obrazek z okazji kanonizacji, Roma, 27.04.2014)


18 maja będziemy z całym światem obchodzić 100-lecie urodzin niezwykłego człowieka, nie tylko pierwszego Papieża-Polaka, nie tylko ulubionego i powszechnie kochanego przez tyle narodów na całym świecie, ale przede wszystkiem człowieka wielkiej nadziei – Świętego Nadziei. Ten właśnie przekaz Nadziei pokładanej w Bogu był najsilniejszym akcentem Jego całego tak doniosłego pontyfikatu.

Kiedyś był skromnym i bardzo wsłuchującym się w głosy innych, księdzem-pasterzem ludzi młodych w czasach stalinowskich w Polsce. O świętym Janie Pawle II napisano już wiele, w tym miejscu należy wspomnieć wielkie biografie napisane przez dwóch jak odmiennych pisarzy: amerykańskiego filozofa i teologa katolickiego George’a Weigel’a p.t. Świadek nadziei – Biografia papieża Jana Pawła II1) i francuskiego, jakże od niego odmiennego, ale też świetnego dziennikarza Bernarda Lecomte p.t. Pasterz2). Obaj znawcy pióra pracowali równocześnie i często spotykali się, prowadząc niełatwe prace źródłowe nad tak wielowymiarową postacią Karola Wojtyły, kiedyś młodego człowieka, księdza, który wyrósł pod opiekuńczą ręką Księcia Niezłomnego, Adama Stefana Kardynała Sapiehy, potem biskupa, arcybiskupa metropolity krakowskiego, kardynała, a wreszcie pozornie opuszczającego tak bliską mu Ojczyznę, nowego Pasterza całego świata – Jana Pawła II.

Biografie te powstały za życia Jana Pawła II i nie ma w nich jeszcze następnego wymiaru już po beatyfikacji i po kanonizacji. Jak sam Jan Paweł II powiedział, że Weigel jawi się przy Lecomte jako biograf dworski, a Lecomte przy Weiglu jako biograf żurnalista. Przeczytałem jedynie fragmenty dzieła Weigla, oraz biografii Lecomte. George Weigel wydaje się dla mnie lepiej odbierający i przedstawiający bogactwo postaci Karola Wojtyły, w różnych momentach Jego niezwykłego życia. Życia człowieka przede wszystkiem nieustannej pracy i modlitwy. Nie natrafiłem dotąd na biografię napisaną w tym wymiarze jak te dwie ostatnie – przez polskiego autora. A przecież wpływ św. Jana Pawła II był przemożny na sprawy polskie, na doprowadzenie do upadku komunizmu, na powstanie ruchu Solidarności i innych ożywczych ruchów, co trwa po dzień dzisiejszy.

Jan Paweł II był świadkiem ostrego starcia cywilizacji miłości z cywilizacją śmierci. Cywilizacji ludzkiej z cywilizacją nieludzką, chociaż ta nie może być nawet nazwana cywilizacją.

Literatura istnieje zawsze jako odbicie danej współczesności – dzisiaj bardzo skarlała. To zhańbienie nie dotyczy li tylko literatury czy współczesnej pseudo-sztuki. Na tle tych czasów, być może ostatecznych, czasów nowego starcia Dobra ze Złem – jaśnieje postać niezwykłego polskiego świętego. Jan Paweł II nie tylko chciał zrozumieć świat, ale pragnął tchnąć w niego nowego ducha. Przekaz Jego nauki był uniwersalny, ale również bardzo polski, ponieważ wyrósł wśród nas, był jednym z nas, z nami przeżywał ten świat. Nie było w historii papieża, który napisał tak dużo encyklik, adhortacji i listów apostolskich. Za Jego pontyfikatu zakończono wiele procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Był to skomplikowany proces odnowy Kościoła, dowartościowania wielu kościołów lokalnych i narodowych przez podróże apostolskie, chociaż nie pozbawiony wielu momentów trudnych. Jan Paweł II był jednak zawsze wierny wartościom fundamentalnym, które wyznawał. Centralnym punktem Jego nauki była relacja człowieka z Bogiem.Książę Adam Stefan Kardynał Sapieha,
Arcybiskup Metropolita Krakowski (1867 – 1951)
(fot. z 1930, autor nieznany, CAF Sygnatura: 1-R-161)


Stosunkowo już dawno, dostałem jako podarunek małą książeczkę p.t. Rozważania o istocie człowieka Karola Wojtyły3). Przypadkowo przetrwał w maszynopisie, wykład młodziutkiego księdza Wojtyły, wikarego w kościele św. Floriana, na placu Jana Matejki (pięknie zachowany zespół barokowy) i został wydany po wielu latach w formie książkowej. Składa się on z czterech rozdziałów: Podstawy naszej wiedzy o człowieku – Uwagi wstępne, Rozdział analityczny, Rozdział syntetyczny i Rozdział teologiczny.

Ten personalistyczny wykład z pozycji antymarksistowskich, o istocie człowieka świadczy niezwykle o młodym księdzu Wojtyle i jest odzwierciedleniem Jego późniejszych badań fenomenologicznych. Jest też zapowiedzią późniejszej Jego wielkości jako chrześcijańskiego myśliciela. Wielkości nie poznanej jeszcze przez nas zupełnie, wielkości jeszcze w pełni nie ujawnionej.Kościół św. Floriana w Krakowie widziany od zachodu (II połowa XVII w.) -
w latach 1949 – 1951 pracował w nim jako wikariusz ks. Karol Wojtyła i tu rozpoczął swoją działalność
jako duszpasterz akademicki. W skarbcu kościelnym obok relikwii św. Floriana (rycerza-męczennika, sprowadzonych z Rzymu)  i św. Jana Pawła II, jest przechowywany relikwiarz Henryka de Bode, komtura krzyżackiego, zdobyty przez Władysława Jagiełłę i przez niego ofiarowany)
(fot. Zymunt Put, Zetpeo202)


Dzisiaj w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, kiedyś ks. Karola Wojtyły warto na koniec przytoczy
 Jego słowa, które są też jak gdyby podsumowaniem całego pontyfikatu:
Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!

Przytaczam je też w innych językach:
Non abbiate paura.
Aprite, anzi, spalancate le porte a Cristo!

Do not be afraid.
Open wide the doors for Christ.

N’ayez pas peur. Au contraire,
ouvrez grand les portes au Christ.

No temáis! Abrid, mas todavia,
Abrid de par en par puertas a Cristo.

Habt keine Angst, die Türe weit für Christus
zu öffnen, fürchtet euch nicht!Aleksander Maciej Jabłoński
Ottawa, Ontario, Canada
16 maja 2020

TOTUS TUUS


----------
1) George Weigel - Świadek nadziei – Biografia papieża Jana Pawła II, wyd. Znak, Kraków 2000. (oryginał angielski, Witness to Hope. The Biography of Pope John II, Arnoldo Mondadori, Milano 1999.).

2) Bernard Lecomte – Pasterz, wyd. Znak, Kraków, 2007. (oryginał francuski, Jean Paul II, Éditions Gallimard, Paris 2003.).

3) Karol Wojtyła – Rozważania o istocie człowieka, wyd. WAM, Kraków 2003.
Wystąpienie Ambasadora RP Andrzeja Kurnickiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła 2

18.05.2020

W dniu 18 maja 2020 r. obchodzimy  stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka, zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski. Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Trudno sobie wyobrazić Polskę ostatniego ćwierćwiecza dwudziestego i  XXI  wieku bez Jana Pawła II. Jako pierwszy po kilku stuleciach Papież niebędący Włochem, stał się on najsłynniejszym Polakiem i Słowianinem  w świecie.

W 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego, Jana Pawła II warto sobie uświadomić  jego niezwykle bogate i przepojone humanizmem nauczanie pogłębiające naszą wiarę, wzmacniające wartości religijne, kulturowe, ale  także przemyślenia i drogowskazy moralne w sprawach społecznych i politycznych.

Nie bez słuszności widzi się w Janie Pawle II współtwórcę Solidarności, duchowego inspiratora i  współtwórcę nowego porządku wolności w Europie i w świecie  po roku 1989. Ojciec Święty tak określał społeczny i kulturowy  wymiar słowa „Solidarność”;
„ Solidarność to znaczy sposób bytowania, np. narodu w jego ludzkiej różnorodności, a zarazem jedności, przy uszanowaniu wszystkich różnic i wszystkich odmienności, jakie między ludźmi istnieją ”.
Sejm RP w uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócił  uwagę, że Ojciec Światy JP II   zajmuje  szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy były czymś wyjątkowym i zasługuje na szczególne upamiętnienie.  Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski.

W tekście uchwały Sejmu  przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie.

Miłość Ojczyzny jest miłością społeczną ludzi, którzy tworzą dobro wspólne. Strukturę dobra wspólnego Ojczyzny charakteryzuje z jednej strony kultura, stanowiąca o trwaniu i przetrwaniu narodu wobec dziejowych prób, a z drugiej państwo.  Jan Paweł II, nie negując znaczenia państwa dla tożsamości narodu, prymat przypisuje kulturze; głosił on tezę o suwerenności narodu przez kulturę.
„ Człowiek, naród, musi opierać się na doświadczeniach dziejowych i czerpać z nich mądrość, siłę, program. Dziesięć wieków naszej przeszłości religijnej, narodowej i państwowej, dziesięć wieków naszej kultury tak bardzo humanistycznej, bo chrześcijańskiej, jest wspólną własnością i dziedzictwem [ …] ”.
https://www.gov.pl/web/kanada/wystapienia-ambasadora-rp-andrzeja-kurnickiego-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-2


Latest COVID-19 Rules in Ontario and Ottawa

What is the current situation in Ottawa?

Visit Otawa Public Health page to check on situatin in Ottawa and our region, new guidelines, COVID related links, etc.
https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/novel-coronavirus.aspx


Face Coverings Now Recommended When Physical Distancing is a Challenge

As the Ontario government carefully and gradually reopens the province, those taking public transit, returning to work or going out shopping are being urged to continue to adhere to public health advice as the best line of defence against COVID-19. To assist the public, the Ministry of Health today released specific recommendations on how to choose, wear and care for