Czwartek, 21 maja 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- David Kilgour: COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations
- Aleksander Maciej Jabłoński: NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
- Wystąpienie Ambasadora RP Andrzeja Kurnickiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła 2
- Latest COVID-19 Rules in Ontario and Ottawa
- Site dedicated to information on how to act to stop COVID-19 infection from spreading.  
        Strona poświęcona informacjom, jak postępować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji COVID-19.
- Wspierajmy polonijne biznesy!


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html
     
Letnia pogoda dotarła do Ottawy. Po niedzieli spodziewana duża wilgoć.



UWAGA:  Wszystkie imprezy polonijne w Ottawie zostały odwołane
w związku z wirusem COVID-19.



Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymywać aktualne informacje z Parafii Świętego Jacka, prosimy o wpisanie adresu e-mail w odpowiednim okienku na stronie https://swjacek.ca/


Pomóżmy potrzebującym

Zwracamy się z prośbą do wszystkich parafian: zapewnijmy, aby w tym trudnym czasie nikt z naszej wspólnoty nie czuł się opuszczony. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, pod względem praktycznym (zakupy, odebranie lekarstw, podwiezienie do lekarza, itp.), by pomóc tym, którzy są sami, starsi czy chorzy.

Osoby samotne, które potrzebują pomocy zachęcamy do kontaktu z biurem parafialnym 613-230-0804. Prosimy nie krępować się - zadzwoń, jeśli potrzebujesz pomocy lub wiesz o kimś, kto takiej pomocy potrzebuje.


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową

W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 

Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".



Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

poniedziałek - piątek:  godz. 19:00 (7pm)
sobota:                 godz. 17:00 (5pm)
niedziela: godz. 9:30 (w jęz. angielskim), godz. 11:00 (po polsku)

Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


 
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations


Klub Ciekawego Człowieka Polskiej Jedności Narodowej
zaprasza
na prezentację Davida Kilgoura dla Polonii
p.t.
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations.

 David Kilgour, a human-rights activist banned in Russia, lawyer/author, and former Canadian M.P./cabinet minister will share candid views on the Beijing party-state's ‘hostage diplomacy’, its Covid-19 denials and the consequences of excluding Taiwan from participation in the global health-care system.

David will also reflect on Canada’s economy beyond the lockdown.  While being a lifelong practising Christian, David has worked on issues such as inter-faith dialogue, personal freedoms, and democratic governance throughout his career.

David, who was nominated along with lawyer David Matas for the 2010 Nobel Peace Prize for their work in raising awareness of state-sponsored organ harvesting  in China, will also talk about organ transplantation abuses across China.


Spotkanie odbędzie się via Zoom
w środę 27-go maja o godz. 18:30.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81392298028?pwd=eExmZEFsamtGRm85WWVVRC9mMmJvQT09

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
One tap mobile
+16473744685,,81392298028#,,1#,320164# Canada
+16475580588,,81392298028#,,1#,320164# Canada

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
Find your local number:   https://us02web.zoom.us/u/kCnV90hqI

Prosimy o rozpowszechnianie tego zaproszenia wśród swoich znajomych.


NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II


Święty Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Papież i Biskup Rzymu
18 V 1920 Wadowice – 2 IV 2005 Watykan
(obrazek z okazji kanonizacji, Roma, 27.04.2014)


18 maja będziemy z całym światem obchodzić 100-lecie urodzin niezwykłego człowieka, nie tylko pierwszego Papieża-Polaka, nie tylko ulubionego i powszechnie kochanego przez tyle narodów na całym świecie, ale przede wszystkiem człowieka wielkiej nadziei – Świętego Nadziei. Ten właśnie przekaz Nadziei pokładanej w Bogu był najsilniejszym akcentem Jego całego tak doniosłego pontyfikatu.

Kiedyś był skromnym i bardzo wsłuchującym się w głosy innych, księdzem-pasterzem ludzi młodych w czasach stalinowskich w Polsce. O świętym Janie Pawle II napisano już wiele, w tym miejscu należy wspomnieć wielkie biografie napisane przez dwóch jak odmiennych pisarzy: amerykańskiego filozofa i teologa katolickiego George’a Weigel’a p.t. Świadek nadziei – Biografia papieża Jana Pawła II1) i francuskiego, jakże od niego odmiennego, ale też świetnego dziennikarza Bernarda Lecomte p.t. Pasterz2). Obaj znawcy pióra pracowali równocześnie i często spotykali się, prowadząc niełatwe prace źródłowe nad tak wielowymiarową postacią Karola Wojtyły, kiedyś młodego człowieka, księdza, który wyrósł pod opiekuńczą ręką Księcia Niezłomnego, Adama Stefana Kardynała Sapiehy, potem biskupa, arcybiskupa metropolity krakowskiego, kardynała, a wreszcie pozornie opuszczającego tak bliską mu Ojczyznę, nowego Pasterza całego świata – Jana Pawła II.

Biografie te powstały za życia Jana Pawła II i nie ma w nich jeszcze następnego wymiaru już po beatyfikacji i po kanonizacji. Jak sam Jan Paweł II powiedział, że Weigel jawi się przy Lecomte jako biograf dworski, a Lecomte przy Weiglu jako biograf żurnalista. Przeczytałem jedynie fragmenty dzieła Weigla, oraz biografii Lecomte. George Weigel wydaje się dla mnie lepiej odbierający i przedstawiający bogactwo postaci Karola Wojtyły, w różnych momentach Jego niezwykłego życia. Życia człowieka przede wszystkiem nieustannej pracy i modlitwy. Nie natrafiłem dotąd na biografię napisaną w tym wymiarze jak te dwie ostatnie – przez polskiego autora. A przecież wpływ św. Jana Pawła II był przemożny na sprawy polskie, na doprowadzenie do upadku komunizmu, na powstanie ruchu Solidarności i innych ożywczych ruchów, co trwa po dzień dzisiejszy.

Jan Paweł II był świadkiem ostrego starcia cywilizacji miłości z cywilizacją śmierci. Cywilizacji ludzkiej z cywilizacją nieludzką, chociaż ta nie może być nawet nazwana cywilizacją.

Literatura istnieje zawsze jako odbicie danej współczesności – dzisiaj bardzo skarlała. To zhańbienie nie dotyczy li tylko literatury czy współczesnej pseudo-sztuki. Na tle tych czasów, być może ostatecznych, czasów nowego starcia Dobra ze Złem – jaśnieje postać niezwykłego polskiego świętego. Jan Paweł II nie tylko chciał zrozumieć świat, ale pragnął tchnąć w niego nowego ducha. Przekaz Jego nauki był uniwersalny, ale również bardzo polski, ponieważ wyrósł wśród nas, był jednym z nas, z nami przeżywał ten świat. Nie było w historii papieża, który napisał tak dużo encyklik, adhortacji i listów apostolskich. Za Jego pontyfikatu zakończono wiele procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Był to skomplikowany proces odnowy Kościoła, dowartościowania wielu kościołów lokalnych i narodowych przez podróże apostolskie, chociaż nie pozbawiony wielu momentów trudnych. Jan Paweł II był jednak zawsze wierny wartościom fundamentalnym, które wyznawał. Centralnym punktem Jego nauki była relacja człowieka z Bogiem.



Książę Adam Stefan Kardynał Sapieha,
Arcybiskup Metropolita Krakowski (1867 – 1951)
(fot. z 1930, autor nieznany, CAF Sygnatura: 1-R-161)


Stosunkowo już dawno, dostałem jako podarunek małą książeczkę p.t. Rozważania o istocie człowieka Karola Wojtyły3). Przypadkowo przetrwał w maszynopisie, wykład młodziutkiego księdza Wojtyły, wikarego w kościele św. Floriana, na placu Jana Matejki (pięknie zachowany zespół barokowy) i został wydany po wielu latach w formie książkowej. Składa się on z czterech rozdziałów: Podstawy naszej wiedzy o człowieku – Uwagi wstępne, Rozdział analityczny, Rozdział syntetyczny i Rozdział teologiczny.

Ten personalistyczny wykład z pozycji antymarksistowskich, o istocie człowieka świadczy niezwykle o młodym księdzu Wojtyle i jest odzwierciedleniem Jego późniejszych badań fenomenologicznych. Jest też zapowiedzią późniejszej Jego wielkości jako chrześcijańskiego myśliciela. Wielkości nie poznanej jeszcze przez nas zupełnie, wielkości jeszcze w pełni nie ujawnionej.



Kościół św. Floriana w Krakowie widziany od zachodu (II połowa XVII w.) -
w latach 1949 – 1951 pracował w nim jako wikariusz ks. Karol Wojtyła i tu rozpoczął swoją działalność
jako duszpasterz akademicki. W skarbcu kościelnym obok relikwii św. Floriana (rycerza-męczennika, sprowadzonych z Rzymu)  i św. Jana Pawła II, jest przechowywany relikwiarz Henryka de Bode, komtura krzyżackiego, zdobyty przez Władysława Jagiełłę i przez niego ofiarowany)
(fot. Zymunt Put, Zetpeo202)


Dzisiaj w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, kiedyś ks. Karola Wojtyły warto na koniec przytoczy
 Jego słowa, które są też jak gdyby podsumowaniem całego pontyfikatu:
Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!

Przytaczam je też w innych językach:
Non abbiate paura.
Aprite, anzi, spalancate le porte a Cristo!

Do not be afraid.
Open wide the doors for Christ.

N’ayez pas peur. Au contraire,
ouvrez grand les portes au Christ.

No temáis! Abrid, mas todavia,
Abrid de par en par puertas a Cristo.

Habt keine Angst, die Türe weit für Christus
zu öffnen, fürchtet euch nicht!



Aleksander Maciej Jabłoński
Ottawa, Ontario, Canada
16 maja 2020

TOTUS TUUS


----------
1) George Weigel - Świadek nadziei – Biografia papieża Jana Pawła II, wyd. Znak, Kraków 2000. (oryginał angielski, Witness to Hope. The Biography of Pope John II, Arnoldo Mondadori, Milano 1999.).

2) Bernard Lecomte – Pasterz, wyd. Znak, Kraków, 2007. (oryginał francuski, Jean Paul II, Éditions Gallimard, Paris 2003.).

3) Karol Wojtyła – Rozważania o istocie człowieka, wyd. WAM, Kraków 2003.




Wystąpienie Ambasadora RP Andrzeja Kurnickiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła 2

18.05.2020

W dniu 18 maja 2020 r. obchodzimy  stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka, zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski. Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Trudno sobie wyobrazić Polskę ostatniego ćwierćwiecza dwudziestego i  XXI  wieku bez Jana Pawła II. Jako pierwszy po kilku stuleciach Papież niebędący Włochem, stał się on najsłynniejszym Polakiem i Słowianinem  w świecie.

W 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego, Jana Pawła II warto sobie uświadomić  jego niezwykle bogate i przepojone humanizmem nauczanie pogłębiające naszą wiarę, wzmacniające wartości religijne, kulturowe, ale  także przemyślenia i drogowskazy moralne w sprawach społecznych i politycznych.

Nie bez słuszności widzi się w Janie Pawle II współtwórcę Solidarności, duchowego inspiratora i  współtwórcę nowego porządku wolności w Europie i w świecie  po roku 1989. Ojciec Święty tak określał społeczny i kulturowy  wymiar słowa „Solidarność”;
„ Solidarność to znaczy sposób bytowania, np. narodu w jego ludzkiej różnorodności, a zarazem jedności, przy uszanowaniu wszystkich różnic i wszystkich odmienności, jakie między ludźmi istnieją ”.
Sejm RP w uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócił  uwagę, że Ojciec Światy JP II   zajmuje  szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy były czymś wyjątkowym i zasługuje na szczególne upamiętnienie.  Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski.

W tekście uchwały Sejmu  przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie.

Miłość Ojczyzny jest miłością społeczną ludzi, którzy tworzą dobro wspólne. Strukturę dobra wspólnego Ojczyzny charakteryzuje z jednej strony kultura, stanowiąca o trwaniu i przetrwaniu narodu wobec dziejowych prób, a z drugiej państwo.  Jan Paweł II, nie negując znaczenia państwa dla tożsamości narodu, prymat przypisuje kulturze; głosił on tezę o suwerenności narodu przez kulturę.
„ Człowiek, naród, musi opierać się na doświadczeniach dziejowych i czerpać z nich mądrość, siłę, program. Dziesięć wieków naszej przeszłości religijnej, narodowej i państwowej, dziesięć wieków naszej kultury tak bardzo humanistycznej, bo chrześcijańskiej, jest wspólną własnością i dziedzictwem [ …] ”.
https://www.gov.pl/web/kanada/wystapienia-ambasadora-rp-andrzeja-kurnickiego-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-2


Latest COVID-19 Rules in Ontario and Ottawa

What is the current situation in Ottawa?

Visit Otawa Public Health page to check on situatin in Ottawa and our region, new guidelines, COVID related links, etc.
https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/novel-coronavirus.aspx


Face Coverings Now Recommended When Physical Distancing is a Challenge

As the Ontario government carefully and gradually reopens the province, those taking public transit, returning to work or going out shopping are being urged to continue to adhere to public health advice as the best line of defence against COVID-19. To assist the public, the Ministry of Health today released specific recommendations on how to choose, wear and care for appropriate face coverings used in public where physical distancing is not possible, along with additional safety measures for provincial transit agencies.

Since the beginning of the outbreak, Dr. David Williams, Ontario's Chief Medical Officer of Health, has advised people to wash their hands often, stay at home if feeling ill, and practise physical distancing by staying at least two metres apart from anyone outside their household. Now that the province is reopening, the Chief Medical Officer of Health and other health experts are recommending that individuals wear a face covering where physical distancing is not possible, such as on public transit or in a small grocery store or pharmacy. In order to assist people and reduce the risk of transmission of COVID-19, the Ministry of Health released the following face covering recommendations:

  • Wear your face covering safely and snugly to cover your nose and mouth, without any gaps. Ensure your face covering is made of at least two layers of tightly woven material and can be cleaned multiple times without losing its shape;
  • Medical masks, such as surgical and N95 masks, should be reserved for use by health care workers, those providing direct care, first responders and individuals who are ill and must leave their home for essential reasons such as seeking medical care, picking up medication or groceries;
  • Face coverings should not be placed on or used by children under the age of two; anyone who has trouble breathing; and anyone who is unable to remove it without assistance.

Workers and employers may also consider using face coverings as an additional public health measure in addition to mandatory occupational health and safety measures.

To assist provincial transit agencies in protecting transit staff and riders in this new environment, the Ministry of Health is also recommending the following measures be put in place:

  • Physical distancing of at least two metres by admitting fewer passengers and using physical markers between seats;
  • The use of face coverings, particularly when physical distancing is not feasible;
  • Ensuring the availability of alcohol-based hand rub upon entering and exiting the vehicle;
  • Implementing engineering controls like plexiglass windows between drivers and passengers; and
  • Enhanced cleaning, particularly of high-touch surfaces.

Schools Remain Closed

Government unveils plans for reopening child care, day camps and initiatives to strengthen learning into the summer

The Ontario government is protecting the health and safety of students during the COVID-19 outbreak by keeping schools closed for the rest of this school year. This decision was made after consulting with the Chief Medical Officer of Health, health experts on the COVID-19 Command Table, and medical experts at The Hospital for Sick Children. At the same time, the government is planning for the reopening of schools for the 2020-21 school year, the gradual reopening of child care, and the opening of summer day camps subject to the continuing progress in trends of key public health indicators.

All students who were on track to graduate from secondary school before the initial school closure order was made in March will be able to graduate, and all students will receive report cards.

Later this summer, the government will announce a plan to strengthen learning and safety protocols to enable students and staff to return to in-class instruction for the 2020-21 school year. That plan will be bolstered by an enhanced province-wide virtual learning program that will allow all students to learn, regardless of the challenges that may transpire in the coming months.

Private schools, licensed child care centres and EarlyON programs will also remain closed for the safety and protection of children, families and staff through Stage 1 of the Framework for Reopening the ProvinceEmergency child care will continue to operate and provide support for health care and other frontline workers. A gradual reopening of child care is expected to begin when the province is ready to transition to Stage 2 based on public health criteria, which will include robust safety protocols for the safety of Ontario's youngest learners and their staff.

Assuming trends in key public health indicators continue to improve, summer day camps, both indoor and outdoor, may be permitted in July and August of this year with strict health and safety guidelines to be developed in partnership with local public health, the Ministry of Labour, Training and Skills Development, and municipalities. Overnight camps will not be permitted to operate in the summer of 2020. 

The province also unveiled an expanded seven-point summer learning plan to ensure Ontario students have every opportunity to continue their learning through the summer months. 


Covid-19 Self Assessment

Interactive Self-Assessment Tool Now Available to Help Keep People Safe

With the increasing severity of the Covid-19 outbreak, Ontario has now launched an enhanced and interactive self-assessment tool.

Canada’s COVID-19 Economic Response Plan

The Government of Canada is taking immediate, significant and decisive action to help Canadians facing hardship as a result of the COVID-19 outbreak.

On March 18, 2020, the Prime Minister announced a new set of economic measures to help stabilize the economy during this challenging period. These measures, delivered as part of the Government of Canada’s COVID-19 Economic Response Plan, will provide up to $27 billion in direct support to Canadian workers and businesses. Visit their website.



Where is COVID-19 in Ottawa?



https://ottawa.ctvnews.ca/where-is-covid-19-in-ottawa-dr-etches-says-everywhere-1.4947224



Site dedicated to information on how to act to stop COVID-19 infection from spreading.

Strona poświęcona informacjom, jak postępować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji COVID-19.

Humanitarian project in which Susan Korah, a Canadian journalist, based in Ottawa, has invited Maria Knapik to participate in this project launched by Swedish Journalist Nuri Kino.



This website, https://tellcorona.com/, is a humanitarian project launched by Nuri Kino, a Swedish journalist who advocates for the rights of persecuted Christians from the Middle East.  Mr. Kino was assisted by Susan Korah, Canadian journalist who also advocates for persecuted Christians. This website information campaign was launched as a humanitarian project for the benefit of refugees, migrant workers and other marginalized people who have not mastered the language of their country of residence, and so have limited or no access to important health information during the covid-19 crisis. Maria Knapik graciously agreed to participate at the request of Susan Korah, a Canadian journalist based in Ottawa. She joins other celebrities including TV presenters, musicians and sports stars  who  deliver an important message in their own language  on  how to help stop the spread of the pandemic .The campaign was launched by  Mr. Nuri Kino, a Swedish journalist, a good friend and colleague of Susan Korah. The website has recorded a million views to date.

Nuri Kino, Maria Knapik and the other celebrities are all in this together, and they have donated their time and talents to this campaign.

Maria provided a short video in her native language (Polish) talking about the Corona Virus:
https://tellcorona.com/language/196/

More on the campaign: https://tellcorona.com/about-this-campain




Humanitarny projekt, w którym Susan Korah, kanadyjska dziennikarka z Ottawy, zaprosiła Marię Knapik do udziału w projekcie uruchomionym przez szwedzkiego dziennikarza Nuri Kino.

Strona internetowa
https://tellcorona.com/ jest projektem humanitarnym zainicjowanym przez Nuri Kino, szwedzkiego dziennikarza, który broni praw prześladowanych chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Pan Kino był wspierany przez Susan Korah, kanadyjską dziennikarkę, która również opowiada się za obroną prześladowanych chrześcijan. Ta kampania informacyjna na stronie internetowej została uruchomiona jako projekt humanitarny na rzecz uchodźców, pracowników migrujących i innych osób zmarginalizowanych, które nie opanowały języka swojego kraju zamieszkania, a zatem mają ograniczony dostęp do ważnych informacji zdrowotnych lub nie mają go wcale kryzys. Maria Knapik z wdzięcznością zgodziła się wziąć udział na prośbę Susan Korah, kanadyjskiej dziennikarki z siedzibą w Ottawie. Dołączyła do innych celebrytów, w tym prezenterów telewizyjnych, muzyków i gwiazd sportu, którzy przekazują ważne przesłanie w swoim własnym języku, w jaki sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii. Kampanię rozpoczął Nuri Kino, szwedzki dziennikarz, dobry przyjaciel i kolega Susan Korah. Witryna zarejestrowała do tej pory milion wyświetleń.

Nuri Kino, Maria Knapik i inni celebrytowie są razem i poświęcili swój czas i talenty na tę kampanię.

Maria udostępniła krótki film w swoim ojczystym języku, opowiadający o koronowirusie: https://tellcorona.com/language/196/

Więcej na temat kampanii: https://tellcorona.com/about-this-campain

 

Wspierajmy polonijne biznesy!

Przekaż informację o polskich sklepach swoim kanadyjskim znajomym.

Korzystajmy z możliwości delektowania się znakomitymi polskimi przysmakami z 
polonijnych sklepów. Mam nadzieję, że jak najdłużej. Wsparcie dla polonijnych biznesów jest szczególnie ważne w tych trudnych czasach.

Pandemia koronawirusa wyzwoliła w Polakach ogromną energię pożytkowaną na pomaganie bliźnim w najróżniejszych formach.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt walki z zarazą: wspieranie rodzimych producentów. Apele o robienie zakupów w sklepach prowadzonych  przez polskich handlowców spotykają się z pozytywnym odbiorem, co jest w dzisiejszych czasach dobitnym dowodem patriotyzmu.

Wspierajmy polskie biznesy w swojej okolicy. Polonijne firmy potrzebują nas teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Wspierając polonijne biznesy wspieramy całą Polonię!

Polonijne sklepy wprowadziły odpowiednie procedury, żeby zakupy odbywały się w bezpiecznych warunkach.

Polonijne sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone. Wszyscy wiemy, że polskie wyroby są najlepsze.

Sprawdź możliwość dokonania zakupu telefonicznie, z odbiorem w sklepie lub przed sklepem.

CENTRUM:
  - "Wedel - Touch of Europe",  5 Byward Market Square, Ottawa (Market), (613) 237-0151 (mapa)
  - "Continental Delicatessens", 57D York Street, Ottawa (Market), (613) 241-7025 (mapa)
 
  ZACHÓD:
  - "Baltyk Delicatessen", 935 Carling Avenue, Ottawa, (613) 761-7450 (mapa)
  - "Little Euro Deli", 2 Goldridge Dr, Kanata, (613) 271-0608 (mapa)

  WSCHÓD-POŁUDNIE:
  - "Adam's Sausage & Meat Products", 1437 Michael Street, Ottawa, (613) 749-3336 (mapa)
  - "Polka Delicatessen", 1574 Walkley Road, Ottawa, (613) 260-2546 (mapa)

  


Wiadomości z Internetu


Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi (KO)
- odwiedzaj stronę https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie
- dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


Bieżące wiadomości znajdziesz na poniższych stronach internetowych:
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


wPolityce.pl
Niezalezna.pl
Telewizja Republika
theNews.pl
 
theNews24 English
Current Events Poland 
TvNiezaleznaPolonia
Ottawa

Gazeta Polska
artykuły

Gazeta Polska VOD
materiały video "GP"

TVinterPolonia
Ottawa-
Calgary
  Polonia Institute
Publications on the interests of Poland, the Polish people and Polonia
TV Trwam - na żywo
Radio Maryja
Solidarni2010.pl Nasz Dziennik
Smolensk Crash News Digest   
BlogPress
PolskieRadio24
Prawica.net
DoRzeczy.pl
SmolenskCrash.eu  
  Witold Gadowski
 
GadowskiTV
RebelPoland.com
Rebel Poland

JerzyRNowak
dr Jerzy Robert Nowak

theFirstNews
News from PL
Doomed Soldiers
  WNET.fm
Portal Radia Wnet

Aleksander Ścios
  Stanisław Michalkiewicz

S.M. na Youtube
Matka Kurka   Pomnik Smolensk
Goniec
Toronto
Polska-Kanada
Magazyn twórczy Toronto

Marsz Polonia
Toronto

PoloniaTube
Toronto
Ministerstwo Prawdy
Kroniki filmowe na aktualne tematy
nCzas.com
 
Najwyższy Czas

Sumlinski.pl
 
Wojciech Sumliński.tv (YT)
wSensie.pl

wSensie.tv

YT: Stanisław Krajski

FB: Stanisław Krajski
PolandIn
TVP publikacje po angielsku
  wPolsce.pl
Studio TV
AscoTV
ASME TV
BlogPublika.com
Tygodnik Solidarnosc
wRealu24.tv (na YT)
 
Wrealu24.pl

dlaPolski.pl
codziennie nowy materiał

  http://cido.pl
Centrum Informacji Drugiego Obiegu.
Bardzo długa lista linków.
www.halecki.org
Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie
Prezydent.pl
Prezydent RP
WZZW.wordpress.com
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża

_________________________________________

Komunikaty Ottawskie - 21 maja 2020

http://www.komOTT.net
______________________________________________