Czwartek, 22 kwietnia 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

   
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

W dzisiejszym wydaniu

- Ontario wzmacnia egzekwowanie nakazu pozostania w domu
- Wspierajmy polonijne biznesy w tych trudnych czasach!
- Usługi w zakresie remontów i napraw łazienek i kuchni
- Informacje o COVID-19 w Komunikatach Ottawskich (KO)
- OTTAWA: Who can currently get the COVID-19 vaccine?
- „STAROŚĆ PO POLSKU" W OTTAWIE
- Basia Vanderveen:  Usługi Maklerskie, Obsługiwane Niezależnie
- Nowa książka O. Andrzeja Jastrzębskiego, OMI
           "Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary"
- Andrzej Wilk:  Ruch Chorzów, odc. 1
- Listy do redakcji
      - SOLIDARNOSC: 2021 Konkurs nt. historii Polski
                2021 Competition on the history of Poland
      - Andrew Kavchak:  Katyn Lecture Video - History and Literature
      -  Andrew Kavchak:  Polish History Webinar May 15
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.Ontario Strengthens Enforcement of Stay-at-Home Order
Implementing Stronger Enforcement, Travel Restrictions

Ontario wzmacnia egzekwowanie nakazu pozostania w domu
Wprowadzone jest ostrzejsze egzekwowanie i dodatkowe ograniczenia podróżowania
  • Nakaz Pozostania w Domu został przedłużony o kolejne dwa tygodnie - do 20 maja 2021.
  • Od poniedziałku, 19 kwietnia, 2021 - tylko 10 osób może uczestniczyć w obrzędach religijnych, weselach, pogrzebach i innych ceremoniach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021, praktycznie, we mszy św. będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby posługujące oraz przedstawiciele rodziny, która zamówiła intencje mszy świętej.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa, rząd ogranicza również podróżowanie do Ontario z prowincji Manitoba i Quebec, z wyjątkiem celów takich jak praca, usługi zdrowotne, transport i dostawa towarów i usług lub korzystania z praw przysługujących Aborygenom lub wynikających z praw traktatowych. Tutaj musimy być przygotowani na kontrole na mostach między prowincją Quebec i Ottawą.

W godzinach porannych w poniedziałek, 19 kwietnia 2021 ogromne 15-to kilometrowe kolejki do policyjnych punktów kontrolnych na mostach między Gatineau i Ottawą, godzinne opóźnienia w ruchu w kierunku Ottawy. Zobacz poniżej zdjęcia z kamer #OTTTRAFFIC, zrobione o godz. 6:40 rano, gdzie widać praktycznie wstrzymany ruch w kierunku Ottawy. Po ostrej krytyce tych kontroli na mostach, zmienione zostały w następnych dniach metody kontroli na kontrole wyrywkowe jedynie wybranych pojazdów na różnych mostach a nie wszystkich pojazdów na każdym moście. W związku z tym, ruch przez mosty odbywał się w sposób bardziej płynny.Więcej informacji:
https://news.ontario.ca/en/release/61192/ontario-strengthens-enforcement-of-stay-at-home-order

https://news.ontario.ca/en/release/61029/ontario-enacts-provincial-emergency-and-stay-at-home-orderPogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Wspierajmy polonijne biznesy
w tych trudnych czasach!

W Ottawie obowiązują restrykcje Stay-at-home, ale można dokonywać zakupów w polskich sklepach. Są one odpowiednio przygotowane do zachowania warunków bezpieczeństwa. Wiemy, że polskie produkty spożywcze są najlepsze.

Podobnie jak w innych sklepach, obowiązują maski i zachowanie 2 m odległości.
Poszczególne sklepy podają ile osób może przebywać wewnątrz sklepu jednorazowo.

Dokonuj zakupów w sklepach polonijnych!Polecam swoje usługi w zakresie remontów i napraw łazienek i kuchni.
25-cio letnie doświadczenie pracy w Kanadzie.
    
Andrzej 613 286 8480Informacje o COVID-19 w Komunikatach Ottawskich (KO)

Otrzymałem kilka listów, w których zarzucano mi, że namawiam na szczepienia, itd. Nie będę tu cytował dość długich komentarzy czytelników. Odpowiem krótko, jakie stanowisko reprezentuje redakcja KO.

Ja nikogo nie namawiam ani nie zniechęcam. Ja jedynie przekazuję informacje. Uważam, że każdy musi sam podejmować decyzję odnośnie kiedy i jak się szczepić, czy też nie szczepić się w najbliższym czasie. Powinna to być świadoma, osobista decyzja, podjęta po odpowiednim zapoznaniu się z obecnie panującą sytuacją. Decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie, gdyż może to nieść za sobą nawet groźne konsekwencje. Brak szczepienia może spowodować groźne problemy zdrowotne a nawet, w przypadkach krytycznych, spowodować śmierć. Podobnie, szczepionka może powodować niepożądane efekty w krótkim czasie po szczepieniu, lub długoterminowe powikłania a nawet śmierć. Którą szczepionkę rozważyć i dlaczego? Należy spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, przy podjęciu tak ważnej decyzji.

Każdy ma indywidualną sytuację i nie można zastosować jednej reguły dla wszystkich. Tutaj jest wiele czynników, takich jak wiek, stan zdrowotny danej osoby, jaki stopień ryzyka zagrożenia zdrowia w przypadku infekcji wirusem COVID-19, czy ma się choroby współistniejące, które mogą wzmocnić ryzyko (np. niski stopień odporności, cukrzyca, choroby sercowe, nerek, otyłość, itp.), warunki w miejscu pracy, konieczność przebywania w małych pomieszczeniach z dużą liczbą osób spoza wspólnego gospodarstwa, itd. Jakie bierzemy leki? Czy jest się w ciąży lub karmi się piersią? Czy planuje się zachodzenie w ciążę? Czy bierzesz środki hormonalne, może antykoncepcyjne? Czy szczepimy się w tym samym czasie, czy może mąż lub żona wcześniej a drugi partner poczeka, żeby zobaczyć efekt szczepienia na pierwszej osobie - może osoba szczepiona będzie wymagała pomocy bezpośrednio lub przez jakiś czas po szczepieniu? Jaki mam plan, gdyby wystąpiły powikłania poszczepienne, szczególnie jeśli jestem właścicielem firmy? Czy moje ubezpieczenie pokryje koszty i straty wynikającego z tego powodu - spytać firmę ubezpieczeniową? Co z płatnościami, gdyby nie było można chodzić do pracy? Podobnych pytań może być długa lista.

Warto poświęcić sporo czasu, żeby zrobić rozpoznanie w temacie COVID-19 oraz szczepionek, zanim podejmie się taką decyzję. Można rozpocząć studiowanie tematu od obszernego materiału dostępnego na stronach Ministerstwa Zdrowia Kanady oraz oddziałów prowincjonalnych Health Canada. Zauważ, że sama szczepionka niesie z sobą spore ryzyko, gdyż została dopuszczona jedynie warunkowo, ze względu na sytuację epidemiczną, bez odpowiednio przeprowadzonej długoterminowej weryfikacji efektów i skutków szczepienia. Zarówno rząd jak i firmy farmaceutyczne informują, że szczepionki nie są ostatecznie zbadane i są tylko zatwierdzone warunkowo. Osoba szczepiąca się potwierdza, że zgadza się na szczepienie, wiedząc że to jest remedium w trakcie eksperymentu, bez wielu wymaganych badań i zatwierdzonego końcowego raportu.

Przykładowe materiały w postaci plików PDF. Warto zapoznać się z tymi informacjami.

COVID-19 Vaccine Information Sheet
https://www.health.gov.on.ca/en/pro/programs/publichealth/coronavirus/docs/vaccine/COVID-19_vaccine_info_sheet.pdf
What you need to know about your COVID-19 vaccine appointment

Preparing for COVID-19 Vaccination
What do I need to bring to my appointment?

What do I need to do to prepare for my appointment?

What can I expect when I arrive at my appointment?

What if I have allergies or medical conditios?
If you are pregnant, breastfeeding, have an autoimmune condition, or are
immunocompromised due to disease or treatment, you may need to speak with
your health care provider prior to immunization.

COVID-19 Vaccination After Care
What should I do right after receiving the vaccine?

What should I expect in the next few days after vaccination?


https://www.health.gov.on.ca/en/pro/programs/publichealth/coronavirus/docs/vaccine/COVID-19_know_about_your_vaccine_appt.pdf

Korzystaj z różnych źródeł informacji, nie tylko z tych podawanych przez przedstawicieli instytucji rządowych ze stacji CBC i CTV. Może warto wysłuchać również głosy lekarzy specjalistów, którzy, ryzykując utratą prawa wykonywania zawodu, dzielą się swoimi wiadomościami ze społeczeństwem. Często są to doświadczeni fachowcy w dziedzinie wirusologii, immunologii i szczepionek, z długą praktyką w danej dziedzinie, szczególnie wielu z nich z sukcesami w walce z COVID-19.

W przypadku wątpliwości lub pytań, lub sytuacji, gdy masz choroby współistniejące, koniecznie skonsultuj się z twoim lekarzem prowadzącym -  family doctor lub specjalistą od danej choroby, którzy znają twoją sytuację zdrowotną.

Bardzo dobrze rozpracowany system badań nad COVID-19 oraz szczepień opracowano i realizuje się w Izraelu. Skorzystaj z informacji ze źródeł z tego kraju. Izrael, w odróżnieniu od Kanady, prowadzi dokładne własne badania każdego rodzaju szczepionki, niezależnie od badań robionych przez daną firmę farmaceutyczną, zanim zezwolą na użycie danej szczepionki. Bardzo blisko współpracuje z firmą Pfizer i  Moderna. Obie te firmy wprowadzały korekty w procesach produkcyjnych oraz w definiowanych procedurach, korzystając z informacji dostarczanej przez badaczy izraelskich. Izrael monitoruje również bardzo duże ilości osób, które zostały zaszczepione, wykonując wiele różnych testów w okresach tygodniowych lub miesięcznych.

W Izraelu planowano zaszczepić do około 2/3 populacji, żeby uzyskać tzwn. "odporność stadną". W niektórych grupach "zwiększonego zagrożenia", np. dla osób powyżej 85 roku życia, osiągany jest 90% zaszczepienia. Starano się nie szczepić osób poniżej 16 roku życia. Rozpoczęto dopiero ostatnio wstępne próby szczepienia pierwszej grupy eksperymentalnej w wieku 12 do 16 lat.

W Kanadzie i Polsce dzienny pozytywny wynik testu na koronowirusa jest dla 8% do ponad 20% badanych.  W Izraelu ten procent jest na poziomie około 1%, np. na 45 tys. testów tylko około 450 osób uzyskuje wynik pozytywny. W dniu 21 kwietnia w Polsce podano, że w ciągu ostatniej doby wykonano 80,3 tys. testów, z których 13896 było pozytywnych, co daje 17,3%.

Dodatkowo istnieją istotne różnice w procedurach szczepień w porównaniu z Kanadą. Przykładem takiej różnicy jest okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki. Izrael rozważał wstępnie możliwość jak najszybszego przeszczepienia jak największej liczby osób, w miarę otrzymywania dostaw szczepionek, dzięki wydłużeniu zalecanego przez firmę Pfizer okresu 21 dni do dłuższego, może nawet do 2 miesięcy. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że najbardziej optymalną przerwą między pierwszą i drugą dawką jest 21 dni i nie powinna ona przekraczać 28 dni (4 tygodni). Po pierwszej dawce organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, których ilość osiąga poziom dobry dla przyjęcia drugiej dawki, która jest o wiele silniejsza od pierwszej i organizm będzie w stanie o wiele łatwiej przetrzymać tą nową dawkę. Stwierdzono, że już po pierwszym tygodniu od otrzymania drugiej dawki odporność rośnie 6 do 20-krotnie. Te wymagania potwierdziła również firma Pfizer. 

W Kanadzie, rząd premiera Trudeau zdecydował, że przerwa między pierwszą i drugą dawką, dla wszystkich zatwierdzonych szczepionek dwudawkowych, wynosi 4 miesiące! Pikanterii dodaje również inne stanowisko instytucji kanadyjskich: jeśli ktoś zaszczepiony został szczepionką jakiejś firmy w pierwszym podejściu, to może mieć podaną w drugiej turze szczepionkę dowolnej innej firmy, jeśli taka zostanie zaoferowana obywatelowi, mimo że każda z firm farmaceutycznych ostrzega żeby nie mieszać ich szczepionki z jakąkolwiek inną.

Opublikowane badania izraelskiego Centrum Medycznego Sheba (Sheba Medical Center) wykazało, że liczba przeciwciał u osób, które otrzymały obie dawki szczepionki na koronawirusa, spadła dramatycznie w mniej niż trzy miesiące po podaniu drugiej dawki (https://www.ynetnews.com/health_science/article/r1ovgo11Sd). Pracownicy Sheba Medical Center w Ramat Gan byli jednymi z pierwszych w Izraelu, którzy zostali zaszczepieni, gdy kraj rozpoczął kampanię szczepień pod koniec grudnia.

Według raportu, ci pracownicy medyczni biorą udział w długoterminowych badaniach serologicznych, których celem jest śledzenie poziomu odporności. Proces monitorowania Sheby obejmuje comiesięczne badania krwi w celu określenia poziomu przeciwciał.

W ciągu ostatnich kilku tygodni szpital zauważył, że poziomy przeciwciał u niektórych pracowników spadły po mniej niż 3 miesiącach od drugiej dawki do ​​poziomów, które są uważane za „niezaszczepione”.

Ta informacja pojawia się w następstwie doniesień sugerujących, że urzędnicy Ministerstwa Zdrowia Izraela naciskają na rząd, aby niezwłocznie zakupił 36 milionów więcej szczepionek, przy populacji około 9,3 mln mieszkańców, gdzie znaczny procent mieszkańców podlega administracji palestyńskiej i jest zaopatrywany w szczepionki z innych źródeł. Publiczne radio Kan podało, że szacuje się, że będzie wymóg szczepienia ludności co 6 miesięcy, prawdopodobnie dwiema dawkami. ( https://www.i24news.tv/en/news/coronavirus/1617185858-antibody-levels-drop-sharply-after-3-months-of-second-vaccine-jab-israeli-study ).

Z powyższych danych z Sheba Medical Center wynika, że po pierwszej dawce w Kanadzie, która jest bardzo mała, poziom "niezaszczepienia" osiągnie się po o wiele krótszym okresie czasu. Tym samym, po narzuconych przez rząd 4 miesiącach powinno się rozpoczynać szczepienia dwoma dawkami - najpierw słabszą a po niej silniejszą, w wymaganych odstępach 21 dni między dawkami. Nie ma dostępnych raportów z przeprowadzonych badań, jak zniesie się szczepienia mocną drugą dawką, przy braku przeciwciał, i może zaobserwujemy znaczny wzrost powikłań poszczepiennych po przyjęciu drugiej dawki, po 4-miesiecznej przerwie od pierwszego szczepienia.

W Ottawie rozpoczęto szczepienia dla niektórych grup wiekowych już od powyżej 40 roku życia - zobacz szczegóły poniżej w "Who can currently get COVID-19 vaccine?". Sprawdź. Jeśli planujesz szczepienie, może i ty się już kwalifikujesz.

Bądź otwarty na informacje dochodzące od członków rodziny, przyjaciół i znajomych, szczególnie w temacie przygotowań do szczepienia, rejestracji oraz znanych przypadków powikłań, poszczególnymi rodzajami szczepionki. Ostatnio głośne były przypadki powikłań, spowodowanych szczepionkami AstraZeneca oraz J&J. Wiele krajów zastopowało chwilowo a Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zarekomendował całkowite wstrzymanie używania tej szczepionki.

Moja 85-letnia ciotka, mająca choroby współistniejące, zaszczepiona w Polsce dwoma dawkami Pfizera, w odstępach 21-dniowych, nie zaobserwowała żadnych objawów poszczepiennych - przeszła szczepienia całkowicie bezobjawowo. Teściowa mojego kuzyna, pracująca w Domu Pomocy Społecznej, została zaszczepiona AstraZeneca, razem z wszystkimi pracownikami ośrodka. Teraz sama została umieszczona w tym ośrodku, bo jej mąż nie był w stanie poradzić sobie sam z całodobową opieką nad żoną, z powikłaniami poszczepiennymi. Mąż nie szczepił się, dzięki czemu mógł początkowo pomagać żonie.

Większość z osób, które znamy i zaszczepiły się, przechodziło szczepienia w miarę łagodnie. Wystarczała jedna doba lub kilka dni, żeby ustąpiły objawy poszczepienne. Jedna młoda kobieta, pracująca w służbie medycznej, zaszczepiona Pfizerem, musiała spędzić kilka dni w łóżku, zanim powróciła do pracy.


Powtórzę jeszcze raz:
Każdy ma indywidualną sytuację i musi sam podejmować decyzję odnośnie kiedy i jak się szczepić, czy też nie szczepić się w najbliższym czasie. Powinna to być świadoma, osobista decyzja, podjęta po odpowiednim zapoznaniu się z obecnie panującą sytuacją.

Czesław Piasta, Komunikaty OttawskieOther point of view - Inny Punkt widzenia
Group of Canadian politicians calls for end of COVID-19 lockdowns – April 15, 2021
At a press conference on Parliament Hill, independent MP Derek Sloan, People’s Party of Canada Leader Maxime Bernier, Ontario independent MPP Randy Hillier, and Pastor Michael Thiessen discuss the impact of lockdowns that are in place due to the COVID-19 pandemic. Their group, known as the End the Lockdown caucus, has been vocal in raising concerns about the effects of pandemic-related public-health measures.
https://www.youtube.com/watch?v=0OSwCmOSrzY

Who can currently get the COVID-19 vaccine?

Complete our COVID-19 Vaccine Eligibility Screening Tool to see if you can currently receive the COVID-19 vaccine and learn how to book an appointment.  Read the information below to learn about the various phases of vaccine distribution and clinic locations.

Please make sure that you are eligible to receive a COVID-19 vaccine and make an appointment at a clinic that serves your category of eligible individuals. The vaccination clinics locations in Ottawa were selected with accessibility being the main consideration.

Check eligibility


Vaccination is underway for Phase 1 and 2:

Phase 2 -  Ottawa Public Health is NOT currently booking for the groups below. Please continue to check this webpage for updates.

April 19, 2021 – Joint Special Statement from Dr. Vera Etches and Anthony Di Monte, General Manager, Emergency and Protective Services Department

More information available at the below link:
https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/covid-19-vaccine.aspx
 
„STAROŚĆ PO POLSKU" W OTTAWIE

Szanowni Państwo!
Jak wiemy nic nie trwa wiecznie. Starość nie jest łatwym okresem i musimy się do niej odpowiednio przygotować. Naszej Polonii podobnie jak i społeczeństwu kanadyjskiemu przybywa siwizny na skroniach.

Marzeniem każdego z nas jest doczekać końca we własnych czterech kątach, ale życie płata nam figle. Nie myślimy o tym, dopóki potrzeba nas nie przyciśnie a wtedy często jest za późno. W polskiej tradycji rodziny wielopokoleniowe były normą życiową, ale teraz rodziny są rozsiane po całym świecie, a nawet jeśli są blisko, to osoby starsze nie zawsze mają ochotę mieszkać z rodziną.

Grupa wolontariuszy, powstała w styczniu 2021 z inspiracji pani Zofii Wald-Mróz, postanowiła ponownie rozważyć możliwość zorganizowania polsko-języcznego ośrodka dla najbardziej potrzebujących przedstawicieli naszej ottawskiej społeczności.

Według opinii polskich lekarzy, potrzeba stworzenia w Ottawie miejsca opieki nad osobami starszymi jest niezwykle pilna. Demencja, Alzheimer i inne choroby starszego wieku często odbierają nam umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort porozumiewania się w języku ojczystym, stworzenie ośrodka z polską obsługą jest najważniejszym celem naszej inicjatywy.

AnkietaPo wielu latach wcześniejszych akcji, pracujemy nad zorganizowaniem takiej formy opieki lub specjalnej sekcji w istniejącej już instytucji, która zapewniłaby usługi polskim seniorom wymagającym kompleksowej troski. Na początek przewidujemy, że ośrodek będzie domem opieki [Long Term Care (LTC)], dofinansowanym przez prowincję Ontario. Pod rozwagę brany jest także plan stworzenia domu grupowego dla bardziej aktywnych seniorów.

Zanim podejmiemy dalsze starania, naszym celem jest ustalenie zainteresowania taką inicjatywą i zbadanie potrzeb bieżących bądź przyszłościowych Polonii Ottawskiej. Zwracamy się głównie do seniorów i ich rodzin z prośbą o poświęcenie kilku minut na przeczytanie i odpowiedzenie na załączoną ankietę. Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękujemy!

Państwa opinie i uwagi są dla nas bardzo cenne i pozwolą nam na podjęcie odpowiednich decyzji i lepsze dostosowanie naszych działań do oczekiwań Polonii.1. Czy Pan/Pani/Państwo bylibyście zainteresowani opieką po polsku:
     a. w domu                  Tak ❑ Nie ❑
     b. w ośrodku opieki        Tak ❑ Nie ❑

2. Czy Pan/Pani bądź jakakolwiek osoba w Państwa rodzinie:
     a. przebywa w Domu opieki długoterminowej (LTC)  Tak ❑ Nie ❑
     b. przebywa w Domu Rencisty                      Tak ❑ Nie ❑
     c. oczekuje na miejsce (gdzie?)                  Tak ❑ Nie ❑


           …………………………………………………………………………………………………………..
     d. rozważa taką konieczność zmiany               Tak ❑ Nie ❑
          jeśli tak to:
                1. w ciągu roku                       Tak ❑ Nie ❑
                2. w ciągu od 2 do 5 lat              Tak ❑ Nie ❑

3. Sytuacja Rodzinna:
     a. mieszkam sam/a i nie mam rodziny                     ❑
     b. mieszkam sam/a i mam rodzinę, która mieszka osobno   ❑
     c. mieszkam z rodziną                                   ❑
     d. mieszkam z małżonkiem/małżonką                       ❑

     e. inne: ………………………………………………………………………………………………………
…………

4. Sytuacja zdrowotna
     a. jestem w pełni sprawny/a                             ❑
     b. potrzebuję pomocy tylko w czynnościach
        wymagających dużego wysiłku fizycznego               ❑
     c. potrzebuję stałej opieki i pomocy
        w czynnościach codziennych                           ❑


5. Prosimy wpisać jakiekolwiek propozycje, które mogłyby usprawnić działanie
    i funkcjonowanie domu/sekcji opieki dla osób starszych lub wskazać inne
    rozwiązania, które mogłyby zainteresować Polonię

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………........…..

…………………………………………………………………………………………………………………………………….....Po wypełnieniu ankiety, prosimy wysłać zeskanowany dokument przez email
StaroscPoPolsku@gmail lub skontaktować się telefonicznie z
Zofią Wald-Mróz:  613-797-1903.
Ankietę można również wypełnić elektronicznie tutaj
[ https://forms.gle/qMLmRt6emXhyYbDL7 ]Royal LePage

Performance Realty

Usługi Maklerskie, Obsługiwane Niezależnie

Raport Sprzedaży w Twojej Okolicy


Dowiedz się więcej o cenach sprzedaży nieruchomości w Twojej najbliższej okolicy.
 
Wpisz swój adres:    bit.ly/3aqknBz


Nie czekaj, aż sąsiedzi opowiedzą ci, za ile został sprzedany jakiś dom w okolicy (plotki mogą być fałszywe)

Uzyskaj informacje z zaufanego i licencjonowanego źródła!

Sprawdź, czy informacje o rynku nieruchomości, które usłyszałeś w wiadomościach są zgodne z prawdą

Uzyskaj natychmiastowy dostęp do wszystkich aktualnych ofert sprzedaży, na podstawie których możesz podejmować decyzje i poznać wartość Twojej nieruchomości!


Wpisz swój adres:    bit.ly/3aqknBz

Nowa książka O. Andrzeja Jastrzębskiego, OMI

Dobrze znany Polonii Ottawskiej O. Andrzej Jastrzębski wydał książkę "Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary".

Książki można  nabywać w księgarni
Psychologia weszła do Kościoła i na dobre się w nim zadomowiła. Czy mamy ją stamtąd wyrzucić czy szerzej otworzyć dla niej drzwi?

Czy chrześcijanie mogą zaufać ustaleniom psychologów i neurobiologów? Czy należy zweryfikować na ich podstawie nauczanie Kościoła w kwestii natury ludzkiej i powołania człowieka? To pytania, które coraz częściej pojawiają się w dyskusjach ludzi wierzących. Odpowiedzi na nie stara się znaleźć Magdalena Kędzierska-Zaporowska w rozmowie z o. Andrzejem Jastrzębskim – filozofem, teologiem i psychoterapeutą naukowo zajmującym się fascynującymi relacjami psychologii i wiary.

Wśród wielu zagadnień, które poruszyli, znalazły się m.in. pytania o to:
  • co jest normą psychiczną i duchową i czy można, cierpiąc psychicznie, zachować właściwą relację z Bogiem,
  • jakie są objawy zaburzeń psychicznych i do kogo zwrócić się po pomoc w razie ich wystąpienia,
  • czy człowiek wierzący może w pełni zaufać ustaleniom psychologii i neuronauk,
  • czym jest chrześcijański rozwój i czy psychologia może w nim pomóc,
  • jak poruszać się w gąszczu różnego rodzaju ofert i publikacji dotyczących zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego i duchowości.
"Choć nieraz podejmowano w Polsce próby integracji psychologii z duchowością, ta książka w sposób wyjątkowo ciekawy dotyka istoty relacji tych dwóch zagadnień. Wiele osób wierzących zastanawia się, czy skorzystanie z psychoterapii nie zaszkodzi ich wierze. Autorzy w swobodnej dyskusji w przystępny sposób omawiają korzyści ze współpracy tych dwóch dziedzin ludzkiego życia. Książka poszerza horyzonty czytelnika niezależnie od tego, czy szuka pomocy, czy też jej udziela jako terapeuta."
ks. Wojciech Szychowski, psycholog i psychoterapeuta