Poniedziałek, 22 lutego 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

Archiwum mszy świętych (po niedzieli):  https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw

 

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Całkowicie odnowione mieszkanie do wynajęcia w centrum Ottawy
- Przychodzimy - Odchodzimy:  Mirosław Grabowski
- Oskar Halecki Institute in Canada:  CYPRIAN NORWID - WCZORAJ I DZIŚ (Sesja Zoom)
       Sobota, 27 lutego 2021, godz. 14:00
- SPK Koło nr 8: Msza Św. w intencji “Żołnierzy Wyklętych” - niedziela, 28 lutego 2021, godz. 10:00
- COVID-19 - Obowiązkowe zakwaterowanie w hotelu: rezerwacja i lista hoteli autoryzowanych przez rząd
- Wywiad online z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie – doktorem Andrzejem Kurnickim
      „Stan relacji transatlantyckich – perspektywy na rok 2021. Wyzwania i szanse dla Polski i Europy Środkowej”
- Pomoc osobom starszym z serwisem w języku polskim (Living with Care Inc.)
- Listy do redakcji
     - Prośba o pomoc dla małej Antosi
     - Akcja Muzeum Powstania Warszawskiego dla Powstańca z Kanady
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Wiadomości z internetu

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html 

Całkowicie odnowione mieszkanie do wynajęcia w centrum Ottawy

Parter w dupleksie, dwie sypialnie, w cichej okolicy, znajduje się w pobliżu wszystkich udogodnień. Blisko polskiego kościoła Św. Jacka, do Little Italy, Preston St., komunikacji publicznej (przyszła stacja kolei LRT Corso Italia, na północ od Gladstone).

Kilka minut do szpitala "Civic". Świetna lokalizacja dla  profesjonalistów, z wieloma biurowcami w pobliżu. Łatwy dojazd do Carleton University i Airport Parkway wzdłuż Bronson Ave.

Możliwość wynajęcia na lokal biurowy, z miejscami parkingowymi z boku budynku dla gości lub klientów.

Cena wynajmu: $1,800 miesięcznie. Wynajem obejmuje pralko-suszarkę, kuchnię, lodówkę, ogrzewanie i wodę. Lokator płaci za zużycie energii elektrycznej.


Zobacz video: https://www.youtube.com/watch?v=PcmmdLQ2HK8

Slideshow:  https://www.youtube.com/watch?v=UsYrR7SlOPY

Kontakt:   Adrian  Cell: 613 209 6511 cbr_599@yahoo.caPrzychodzimy - Odchodzimy
Mirosław Grabowski
13 września 1926 – 18 lutego 2021Mirosław Grabowski
                          13 września 1926 – 18 lutego 2021

Pod pięknym żółtym półksiężycem 18 lutego 2021 roku Mirosław (Mirek) Grabowski nas opuścił. Jest teraz w spokoju, ponownie zjednoczył się ze swoją ukochaną Reginą (Renia), miłością swojego życia, z pewnością na zawsze będą wygrzewać się razem w słońcu w jakimś tropikalnym miejscu na niebie. Mirek przetrwał 9 miesięcy, odkąd Renia zmarła w maju zeszłego roku - rozpoczną razem 68. rok pośród aniołów. Ciekawość, entuzjazm, ciepło, uśmiech i śmiech Mirka żyją w jego córce Iwonie (Paweł), synu Marku (Basia), wnukach Agacie (Kazik), Macieju (Jennifer) i Samantha oraz prawnukach Olivii, Niko, i Isabela.

Urodzony w Lidzie na Białorusi (wówczas Polska), Mirek przeżył horror okupowanej przez hitlerowców Polski, służąc w Armii Krajowej. Później uzyskał stopień porucznika, zaszczyt nadany mu w Ottawie 15 grudnia 2019 r. Mimo pełnoletności w trakcie II wojny światowej, we Wrocławiu ułożył piękne życie dla siebie i swojej rodziny. Uzyskał stopień doktora inżynierii mechanicznej i pracował na wydziale Politechniki Wrocławskiej. Był zapalonym ogrodnikiem i narciarzem i cieszył się spokojem i pięknem swojej zielonej oazy. On i Renia zostali ugryzieni przez bakcyla podróży i podróżowali po Europie, a ulubionym celem podróży były Włochy i wszelkie skąpane w słońcu miejsca.

Po przejściu na emeryturę wraz z Renią podążył za Iwoną do Stanów Zjednoczonych, a później do Kanady, aby pomóc wychowywać wnuki i osiedlić się w jego „drugim życiu” w Ottawie. Kontynuował ogrodnictwo i jazdę na nartach. Jeździł na nartach po całej Ameryce Północnej i Europie, a swoją ostatnią wycieczkę na narty z rodziną odbył 16 marca 2019 roku w wieku 92 lat. Mirek był wiernym parafianinem Polskiego Katolickiego Kościoła św. Jacka w Ottawie, a w 2018 roku uczcił 65. rocznicę ślubu namiętnym pocałunkiem do żony przed radosnym zgromadzeniem.

Wraz z upadkiem komunizmu Mirek i Renia każdego lata wracali do swojego domu we Wrocławiu, odnawiając istniejące relacje i odwiedzając stare miejsca, a ich wieloletni dom na Sępolnie był ich zieloną bazą domową. Z Polski podróżowali do innych części Europy i Afryki Północnej w poszukiwaniu słońca, palm i przygód. Po powrocie do Ottawy spędzili kilka tygodni zimą na Karaibach. W późniejszych latach dostawał cotygodniowe dostawy naleśników, kabanosów i polskich słodyczy do każdego gospodarstwa domowego.

Mirek zawsze potrafił być tak hojny w duchu, zawsze z ciepłem i uśmiechem na twarzy dla wszystkich, którzy go znali. Był kochającym mężem, ojcem, dziadkiem i pradziadkiem. Troszczyliśmy się o niego w późniejszych latach z tym samym ciepłem i miłością, które tak chętnie i konsekwentnie nam obdarzał przez całe życie. Wszystkie wspaniałe chwile pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Wizytacja przy otwartej trumnie odbędzie się w czwartek 25 lutego w godz. 16:30 - 18:30 na cmentarzu Beechwood, 280 Beechwood Ave.

O godz. 16:30 odbędą się modlitwy pod przewodnictwem Proboszcza kościoła Św. Jacka. Następnie o godzinie 17:00 nastąpią przemówienia rodziny. Później, zachęcamy gości do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

Maksymalnie 50 gości jest możliwe, ale wcześniejsza rejestracja jest obowiązkowa ze względu na zdrowie publiczne. Wydarzenia będą również transmitowane przez Internet. Aby zarejestrować się osobiście lub przez webcast, napisz na adres rg19242020@gmail.com, chyba że kontaktowałeś się już z Iwoną.

Msza żałobna odbędzie się w kościele św. Jacka o godzinie 11:00 w piątek 26 lutego 2021, a następnie zostanie pochowany na cmentarzu Beechwood około godziny 13:00. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod powyższym adresem e-mail.

Opłakujemy stratę naszego przytulnego Dziadzia, który już na zawsze będzie obok nas jeździł na nartach i dzielił kieliszek przy stole. Zawsze będziesz powodował uśmiech na naszych ustach. Szusuj na nartach, pocałuj żonę, i baw się dobrze z aniołami.

Kochamy Cię Dziadzio!

Iwona, Paweł, Marek, Basia, Agata, Kazik, Maciek, Jennifer, Samantha, Olivia, Niko, Isabela


Mirosław Grabowski
13 September 1926 – 18 February 2021

Under a beautiful yellow half moon on 18 February 2021, Miroslaw (Mirek) Grabowski let go of us. He is now in peace, reunited with his beloved Regina (Renia), the love of his life, surely to forever bask together in the sun on some tropical destination in the heavens. Mirek held on for 9 months since she passed last May – they’ll start their 68th year together amongst the angels. Mirek’s curiosity, enthusiasm, warmth, and easy smile and laughter live on in his daughter Iwona (Pawel), son Marek (Basia), grandchildren Agata (Kazik), Maciej (Jennifer), and Samantha, and great-grandchildren Olivia, Niko, and Isabela.

Born in Lida, Belarus (then Poland), Mirek survived the horrors of Nazi-occupied Poland while serving in the Home Army. He later obtained the rank of lieutenant, an honour bestowed to him in Ottawa on 15 December 2019. Despite coming of age in the midst of World War II, he made a beautiful life for himself and his family in Wroclaw. He obtained his PhD in mechanical engineering, and worked on the faculty at the Wroclaw University of Technology. He was an avid gardener and skier, and enjoyed the peace and beauty of his green oasis. He and Renia were bitten by the travel bug and voyaged across Europe, with Italy and any sun-drenched locale as a favourite destination.

 
After retiring, he and Renia followed Iwona to the United States and later Canada to help raise grandchildren and settle in to his “second life” in Ottawa. He continued gardening and skiing. He skied all over North America and Europe, and took his last ski trip with family on 16 March 2019, aged 92. Mirek was a dutiful parishioner of St. Hyacinth Polish Catholic Church in Ottawa, and in 2018 celebrated his 65th anniversary of marriage with a passionate kiss to his wife in front of an overjoyed congregation.

With the fall of communism, Mirek and Renia returned to their home in Wroclaw every summer, re-establishing existing relationships and visiting old haunts, with their long-time home in Sępolno district their leafy home base. From Poland, they travelled to other parts of Europe and North Africa, ever in search of sun, palm trees, and adventure. Back in Ottawa, they would spend several weeks in the winter in the Caribbean. In his later years he would make weekly deliveries to each family household of naleśniki, kabanosy, and Polish sweets.

Mirek always managed to be so generous in spirit, always with warmth and a smile on his face for all who knew him. He was a loving husband, father, grandfather and great-grandfather. We cared for him in his later years with the same warmth and love he so readily and steadily gave to us all his life. All the many wonderful moments will live on in our hearts forever.