Piątek, 24 maja 2019

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2019
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.netPoszukiwana pomoc dla starszej kobiety

Poszukujemy osoby polskojęzycznej do zamieszkania ze starszą kobietą w celach pomocy w prowadzeniu domu: zakupy, gotowanie i inne małe prace domowe.

Podstawowy warunek: stały pobyt w nocy (wolne dni do omówienia).

Do dyspozycji oferujemy samodzielny pokój i łazienkę, wyżywienie i wynagrodzenie.

Szczegóły do omówienia pod numerami telefonów:
613-248-88341 (Zofia) oraz 613-789-6863 (Tomasz).

Referencje konieczne.

 
W dzisiejszym wydaniu

- Poszukiwana pomoc dla starszej kobiety
- Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
      - Przeanalizuj listy kandydatów - wybierz jednego kandydata z wybranej przez siebie listy
      - Apel do wzięcia udziału w wyborach
      - Listy kandydatów z Okręgu Wyborczego nr 4
- Kalendarz Ottawski
- Wiadomości z Internetu - linki

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.25 maja 2019, sobota, godz. 7:00 - 21:00 (7 AM - 9 PM)  - Wybory do Parlamentu Europejskiego
Adres:  Ambasada RP w Ottawie, 443 Daly Ave., Ottawa, ON K1N 6H3 (wejście od ulicy Wurtemburg).

Prawo do głosowania mają osoby, które posiadają ważny polski paszport i zarejestrowały się do dnia 23 maja 2019 r. włącznie.

UWAGA:
Jest 7 list wyborczych w okręgu nr 4, ale wybieramy tylko jednego kandydata z jednej wybranej przez siebie listy. Stawiamy tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata, inaczej głos staje się nieważny.

  


Przeanalizuj listy kandydatów - wybierz jednego kandydata z wybranej przez siebie listy

Kampania do europarlamentu jest już na ostatniej prostej. To od nas przede wszystkim zależeć będzie w jakim kierunku podąży dalej Europa i rola Polski w Europie. Jaka koncepcja zwycięży? Czy pozostanie tak jak dotychczas, gdzie pierwsze skrzypce będą grały jedno lub dwa państwa, czy będzie to Europa silnych, suwerennych państw narodowych wzajemnie ze sobą współpracujących? Jaką rolę będzie odgrywać Polska? Wszystko w naszych rękach.


Jestem zwolennikiem stosowania zasady trzech pytań, które powinno się zadawać przy ocenie i podejmowaniu trudniejszych decyzji.

1. Porównanie z czym/kim?
Cokolwiek się mówi, czy to jest dobre czy złe, czy ta osoba jest dobra czy zła, czy ta partia jest dobra czy zła - koniecznie trzeba to mówić w kontekście - w porównaniu z czym lub kim, z jaką inną opcją. To jest chyba najważniejsze pytanie, które każdy powinien sobie zadawać.

Polityka to jest sztuka tego, co jest możliwe a nie jakieś fanaberie czy czyjeś fantastyczne wymysły. Jest to sztuka wykorzystywania możliwości, co jest możliwe do zrobienia w danym czasie, w danym układzie, w danej sytuacji.

Czy dana osoba lub partia ma konkretny program?

Dla przykładu, jeśli chcemy porównywać działania i osiągnięcia partii PiS, to należy porównywać np. z innym ważnym graczem na arenie politycznej z Platformą Obywatelską, czy inna partią polityczną, ale konkretnie w danej sytuacji.

2. Jaki koszt i jaki zysk tego, co jest proponowane?
Jakim kosztem, w różnych kategoriach, to proponowane rozwiązanie może być wprowadzone. Jakie możemy mieć korzyści? Tutaj koszty i zyski finansowe, osobowe, kulturalne, międzynarodowe, gospodarcze, konkretna gałąź gospodarki, uszczuplenie funduszu na inny cel, itp.

3. Na podstawie jakich danych?
Na podstawie jakich danych ta oferta została zrobiona i koszty/zyski oszacowane?

Jeśli którekolwiek z tych pytań nie jest zadawane, to wyklucza możliwość uzyskania pożytecznej czy prawidłowej odpowiedzi lub opinii.

Zadawanie takich pytań pozwala zwalczać bardzo negatywne zachowanie, jakim jest "destruktywny krytycyzm". Słyszymy codziennie ostrą krytykę z wielu ust, ale często nie słyszymy "pozytywnego krytycyzmu". Jeśli ktoś nie jest w stanie powiedzieć, jakie konkretne lepsze rozwiązanie może zaoferować, to automatycznie należy taką osobę odrzucić z listy osób branych pod uwagę jako kandydatów. Jeśli słyszymy tylko destruktywny krytycyzm, odrzucamy tą osobę.

W okręgu wyborczym nr 4 jest 7 list, po 10 kandydatów na każdej z nich - razem 70 kandydatów. Naszym zadaniem jest wybranie jednej osoby z 70. Nie jest to zadanie proste. Po wysłaniu Komunikatów Ottawskich w dniu 22 maja 2019, w których zamieszczony był Apel do wzięcia udziału w wyborach, otrzymałem liczne komentarze i pytania. Powtarzającym się pytaniem było: to na kogo głosować?

Powtórzę moją odpowiedź podaną w tym Apelu, który zamieszczam ponownie poniżej:

Głosuj na osobę, której działalność, twoim zdaniem, może być najbardziej korzystna dla interesów Polski i Polaków.

Poniżej podane są listy z nazwiskami wszystkich kandydatów. Mamy postawić krzyżyk tylko przy nazwisku jednego z nich.

Wielu z tych kandydatów dało się nam poznać z jak najgorszej strony, występując przeciw interesom Polski i Polaków. Bardzo łatwo wyeliminować te skompromitowane osoby. Praktycznie, głosowanie na kogokolwiek z list Wiosna (lista nr 2), Koalicja Europejska lista nr 3) czy Lewica Razem (lista nr 5), to głos przeciwko Polsce!

Lista "Bezpartyjnych" (nr 7) nie ma szansy w skali kraju przekroczyć progu wyborczego 5%. Szkoda byłoby oddawać głos na kandydata, którego komitet wyborczy może nie przekroczyć pięcioprocentowego progu, gdyż głosy tego komitetu zostaną przydzielone innym komitetom.

Pozytywną cechą kandydata jest znajomość języków obcych, głównie angielskiego.

Przyciśnięty do muru pytaniami czytelników odpowiadałem, że dobrymi, sprawdzonymi kandydatami są na przykład panowie Ryszard Czarnecki i
Jacek Saryusz-Wolski z listy nr 4. Obaj wykazali się na forum Unii Europejskiej obroną interesów Polski i jej obywateli, dobrze władają językami obcymi. W odróżnieniu od kandydata nr 1 na liście Koalicji Europejskiej Włodzimierza Cimoszewicza, który do listy innych swoich "osiągnięć" dołożył ostatnio przejechanie rowerzystki na przejściu dla pieszych, ucieczkę z miejsca wypadku i wysłanie agenta w celu "oczyszczenia" miejsca wypadku. Cimoszewicz płynnie mówi po rosyjsku, ale to nie jest język Unii Europejskiej.

Może tobie ułatwi wybór przeczytanie artykułu, który poleciła jedna z czytelniczek Komunikatów Ottawskich:
Przepraszam, że piszę, ale sama szukałam odpowiedzi na to pytanie?
Jeśli głosujecie i jeszcze nie jesteście przekonani na kogo głosować to w poniższym artykule jest odpowiedź na to pytanie. Podjęcie decyzji po uważnym przeczytaniu będzie łatwiejsze.
https://wpolityce.pl/polityka/447957-jaka-sila-pragnie-rozpadu-polski-na-kogo-oddam-swoj-glos
 

Przeczytaj ponownie poniższy apel oraz zapoznaj się z nazwiskami na listach wyborczych.
Wybierz jedno nazwisko. Idź na wybory przygotowana/przygotowany z wybranym konkretnym nazwiskiem z jednej listy wyborczej!

Powodzenia!
 Apel do wzięcia udziału w wyborach

Zachęca się wszystkich Polaków do udziału w wyborach europarlamentarnych w sobotę 25 maja 2019 i wyboru najlepszych kandydatów.  To nasz polski, obywatelski obowiązek, a 20 mln Polaków mieszkających zagranica łatwo może wyeliminować całkowicie targowicę z Europarlamentu w okręgu nr 4.  Jeśli my nie idziemy do urn, oddajemy nasz głos w obce ręce. 

Europarlament jest miejscem, w którym w nadchodzącej kadencji będą ważyły się np. losy bezprawnej szkodliwej ingerencji instytucji unijnych w konieczne reformy wymiaru sprawiedliwości RP, przymusowego rozdziału migrantów zaproszonych przez Angelę Merkel, prób narzucania deprawującej marksistowskiej ideologii genderyzmu w przedszkolach i szkołach,  wolności w internecie (Acta 2), wolności przepływu usług transportowych (Dyrektywa transportowa) i innych bezprawnych ograniczeń konkurencji na szkodę Polski. 

Do wzięcia udziału w wyborach wystarczaważny polski paszport oraz rejestracja do czwartku 23 maja 2019.

Polacy mieszkający zagranicą głosują na kandydatów w okręgu wyborczym nr 4 (Warszawa i okolice). 
Nie pozwól, żeby w Europarlamencie znalazły się osoby, które szkodzą Polsce i interesem Polaków, np. tacy kandydaci jak: Włodzimierz Cimoszewicz, Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Danuta Huebner, Michał Boni, Anna Grodzka, itp.

W okręgu wyborczym nr 4 zarejestrowanych jest 7 list (7 komitetów wyborczych).

Otrzymuję liczne zapytania na kogo głosować. Moja odpowiedź jest prosta: głosuj na osobę, której działalność, twoim zdaniem, może być najbardziej korzystna dla interesów Polski i Polaków. Oceń działalność europosłów z Polski w czasie obecnej kadencji. Zobacz, którzy europosłowie i które koła poselskie broniły interesów Polaków a które wręcz były przeciwne Polsce oraz interesom polskich obywateli. Którzy posłowie i z jakich partii zgłaszali wnioski przeciw Polsce lub głosowali niezgodnie z interesami Polaków? Było wiele takich tematów, jak uzdrawianie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, budowa Via Carpatia, obowiązek przyjmowania imigrantów, postawa przeciw interesom polskich firm transportowych, ograniczanie wolności w internecie, propagowanie polityki gender, gazociąg Nord Stream 2, ochrona Puszczy Białowieskiej, itd. Zauważyć dało się łatwo, że europosłowie obecnej opozycji rządowej w Polsce w sposób bezprecedensowy walczyli przeciw interesom Polski i Polaków. Zachowywali się tak, jakby nie byli z Polski. W związku z tym, te partie powinny być automatycznie wykluczone z brania ich pod uwagę w czasie głosowania, z powodu całkowitej utraty zaufania. Tutaj zaznaczyć należy, że europosłowie z żadnego innego państwa nigdy nie głosowali przeciw interesom swojego państwa. Jedynie polscy europosłowie składali wnioski u ukaranie Polski oraz głosowali przeciw inicjatywom korzystnym dla Polaków. Partie, które powinny być wykluczone przez wyborców: PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Wiosna Roberta Biedronia, Partia Razem, Unia Pracy, RSS. W rezultacie tej analizy, odpadają 4 listy wyborcze, z 7 list zarejestrowanych w okręgu nr 4.

W zasadzie jedynymi listami wyborczymi, z których moglibyśmy wybierać kandydata z okręgu nr 4 są:
 • Lista nr 1 – Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 • Lista nr 4 – Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości
 • Lista nr 6 – Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15
Czemu wytłuszczona jest lista nr 4?
Moim zdaniem, ta partia zrobiła najwięcej, żeby bronić interesów Polski i Polaków w Parlamencie Europejskim oraz posiada duże osiągnięcia w prowadzeniu polityki i gospodarki w Polsce, oraz gwarancji bezpieczeństwa państwa, pomimo różnych rozczarowań i nie spełnienia niektórych oczekiwań, często istotnych. Jeśli z jakichś powodów lista nr 4 nie jest twoją lista, wybierz kandydata z listy nr 1 lub nr 6. Zdecydowanie odradzam branie pod uwagę jakiejkolwiek innej listy, poza 1, 4 i 6.

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%. Szkoda byłoby oddawać głos na kandydata, którego komitet wyborczy może nie przekroczyć pięcioprocentowego progu, gdyż głosy tego komitetu zostaną przydzielone innym komitetom.


W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, tj. wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z jednej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest, iż poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

UWAGA:
Jest 7 list wyborczych w okręgu nr 4, ale wybieramy tylko jednego kandydata z jednej wybranej przez siebie listy. Stawiamy tylko jeden krzyżyk, inaczej głos staje się nieważny.

Liczenie głosów i rozdział mandatów wykonane zostaną przez Państwową Komisje Wyborczą. Procedura rozdziału mandatów jest dość skomplikowana i nie będzie tutaj szczegółowo wyjaśniana. Najważniejsze dla wyborców jest oddanie głosu na wybranego przez siebie kandydata z jednej listy wyborczej.

Komunikaty Ottawskie

Listy kandydatów z Okręgu Wyborczego nr 4
 • Okręg nr 4 obejmuje część województwa mazowieckiego: Warszawę oraz 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński.
 • Obywatele polscy poza granicami kraju głosują na kandydatów z Okręgu nr 4.
W wyborach do PE w Okręgu nr 4 startują następujący kandydaci:
 • Lista nr 1 - Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 • Lista nr 2 - Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia
 • Lista nr 3 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska – PO SLD PSL Nowoczesna Zieloni
 • Lista nr 4 - Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości
 • Lista nr 5 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
 • Lista nr 6 - Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15
 • Lista nr 7 - Komitet Wyborczy Wyborców Polski Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
Lista nr 1 – Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 1. Krzysztof Bosak
 2. Jakub Kulesza
 3. Rafał Pazio
 4. Sebastian Ross
 5. Stanisław Krajski
 6. Monika Piskorz
 7. Marta Pamięta
 8. Zuzanna Krajewska
 9. Joanna Krzysztofik
 10. Marek Jakubiak
Lista nr 2 – Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia
 1. Robert Biedroń
 2. Joanna Scheuring-Wielgus
 3. Monika Płatek
 4. Adam Traczyk
 5. Sylwia Buźniak
 6. Anna Tarczyńska
 7. Filip Pelc
 8. Jacek Kubiak
 9. Katarzyna Braiter
 10. Krzysztof Gawkowski
Lista nr 3 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska – PO SLD PSL Nowoczesna Zieloni
 1. Włodzimierz Cimoszewicz
 2. Andrzej Halicki
 3. Kamila Gasiuk-Pihowicz
 4. Danuta Hübner
 5. Michał Boni
 6. Urszula Zielińska
 7. Paweł Pudłowski
 8. Edyta Kalata
 9. Anna Brzezińska
 10. Władysław Bartoszewski
Lista nr 4 – Komitet Wyborczy
Prawa i Sprawiedliwości

 1. Jacek Saryusz-Wolski
 2. Ryszard Czarnecki
 3. Konstanty Radziwiłł
 4. Anita Czerwińska
 5. Zbigniew Gryglas
 6. Ewa Tomaszewska
 7. Andrzej Smirnow
 8. Sebastian Kaleta
 9. Dominika Chorosińska
 10. Małgorzata Wypych
Lista nr 5 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
 1. Adrian Zandberg
 2. Agata Nosal-Ikonowicz
 3. Urszula Kuczyńska
 4. Giedymin Wróblewski
 5. Anna Tofil-Sławuszewska
 6. Magdalena Agnieszka Biejat
 7. Michał Mierzwa
 8. Joanna Wicha
 9. Hubert Walczyński
 10. Anna Grodzka
Lista nr 6 – Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15
 1. Stanisław Tyszka
 2. Tomasz Rzymkowski
 3. Paweł Tanajno
 4. Agata Witkowska
 5. Ewa Głowacka
 6. Mariola Olszewska
 7. Jarosław Modzelewski
 8. Magdalena Wojakowska
 9. Borkowski Łukasz
 10. Jończyk Łukasz
Lista nr 7 – Komitet Wyborczy Wyborców Polski Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
 1. Robert Gwiazdowski
 2. Ewa Czerwińska
 3. Bartłomiej Steczowicz
 4. Marcin Adamkiewicz
 5. Zofia Melak
 6. Dunia Stańczuk
 7. Wojciech Matyjasiak
 8. Bartłomiej Bekier
 9. Dorota Sowińska-Kobelak
 10. Bogdan Żmijewski
Na kogo głosować?
Głosuj na osobę, której działalność, twoim zdaniem, może być najbardziej korzystna dla interesów Polski i Polaków.Pamiętaj: Wybieramy tylko jednego kandydata z jednej wybranej przez siebie listy. Stawiamy tylko jeden krzyżyk, inaczej głos staje się nieważny.
Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

 

Kalendarz Ottawski


Zgłoś wydarzenie wysyłając e-mail na adres: redakcja@komot
t.net


Kalendarz Ottawski w skrócie
 • 25 maja 2019, sobota, godz. 11:00  - Koncert Wiosenny w Szkole Polskiej w Ottawie - St Nicholas Adult High School, 893 Admiral Ave., Ottawa (mapa)
 • 25 maja 2019,  sobota, godz. 11:30  - "Polish Review" - polonijny program TV z Ottawy, majowe wydanie - Rogers Cable Ottawa, channel 510 and 22
 • 25 maja 2019 r., sobota, godz. 7.00-21.00 - Wybory do Parlamentu Europejskiego - ambasada RP w Kanadzie, 443 Daly Ave, Ottawa (boczne wejście od ulicy Wurtemburg)  (mapa)
 • 25 maja 2019, sobota, godz. 18:00 - film dokumentalny "Non possumus. Prymas Stefan Wyszyński" - Sala parafialna, kościół Św. Jacka, 201 LeBreton St. N, Ottawa
 • 26 maja 2019,  niedziela, godz. 9:30 - 4:30 PM  - Europe Day in the National Capital - Lansdowne Park Horticulture Building, 1525 Princess Patricia Way, Ottawa
 • 26 maja 2019,  niedziela, godz. 14:00 (2:00 PM)  - R.O.C. Spring Fishing and BBQ Event - Eccolands Park, 334 River Rd, Gloucester, ON K1V 1C8 (map)
 • 1 czerwca 2019, sobota, godz. 18:15 -  "Cannabis - dobry, zły i brzydki" - Pogadanka dr Andrzeja Wielgosza - Sala parafialna, kościół Św. Jacka, 201 LeBreton St. N, Ottawa
 • 4 czerwca 2019, godz. 19:00 (7 PM) - The voyage of the yacht “Dal”. From Gdynia to Chicago 1933-34.  - Embassy of Poland, 443 Daly Ave, Ottawa
 • 8 czerwca 2019, sobota, 12:00 – 23:00 (11 PM) - Mississauga Polish Day 2019 - Mississauga Celebration Square, 300 City Centre Drive, Mississauga, Ontario L5B 3C1 (map)
 • 8 czerwca 2019, sobota, godz. 18:15  - film dokumentalny prod. kanadyjskiej p.t. ,,Skradzione dzieciństwo" - Sala parafialna, kościół Św. Jacka, 201 LeBreton St. N, Ottawa


25 maja 2019, sobota, godz. 7:00 - 21:00 (7 AM - 9 PM)  - Wybory do Parlamentu Europejskiego
Adres:  Ambasada RP w Ottawie, 443 Daly Ave., Ottawa, ON K1N 6H3 (boczne wejście od ulicy Wurtemburg - mapa).

UWAGA:
Jest 7 list wyborczych w okręgu nr 4, ale wybieramy tylko jednego kandydata z jednej wybranej przez siebie listy. Stawiamy tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata, inaczej głos staje się nieważny.


Dodatkowe informacje powyżej w "Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019". 25 maja 2019, sobota, godz. 11:00  - Koncert Wiosenny w Szkole Polskiej w Ottawie
Adres:  St Nicholas Adult High School, 893 Admiral Ave., Ottawa (mapa)
25 maja 2019sobota, godz. 11:30  - "Polish Review" - polonijny program TV z Ottawy

Rogers Cable Ottawa, channel 510 and 22


Majowe wydanie programu "Polish Review".

W programie:

W programie:
 • Relacja z wystawy w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, poświęconej pilotowi i jednemu z pierwszych więźniów Auschwitz - Jerzemu Radwankowi.
 • Relacja z występu grupy tanecznej Polanie w Domu Polskim SPK.
 • Relacja z 6 Forum Polonijnego w Amerykańskiej Częstochowie.
 • Rozmowa z bohaterem Wojny na Kresach - Filipem Ożarowskim - p.por. 27 Dywizji Wołyńskiej AK.
 • Reportaż o Ottawskim Klubie Teatralnym, cz. 2.
Archiwum wcześniejszych emisji:
https://www.rogerstv.com/show?lid=12&rid=4&sid=2736


Kwietniowe wydanie:
https://www.rogerstv.com/show?lid=12&rid=4&sid=2736&gid=313183