Środa, 25 listopada 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Szukam krakowskich strojów dla dziewczynek
- Wspierajmy polonijne biznesy!
- CAPTCHA - Co to jest i dlaczego staje się coraz trudniejsza do rozwiązania?
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Kącik poezji:  Piotr Huszcz "Do Pana Boga" (Modlitwa)
- Wiadomości z internetu
_____________

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.Szukam krakowskich strojów dla dziewczynek

Szukam strojów krakowskich dla moich ciotecznych wnuczek (11 lat i 7 lat), które mieszkają w Utah.

Podaję wymiary wnuczek:

Irenka: Ramiona 32” (81 cm), klatka piersiowa 25” (63.5 cm), talia 24” (61 cm), wzrost 54” (137 cm)

Ruth: Ramiona 24” (61 cm), klatka piersiowa 21” (53 cm), talia 20.5” (52 cm), wzrost
44.5” (113 cm)

Jeśli ktoś ma już niepotrzebny taki strój, w przybliżonych wymiarach, i mógłby go oddać lub niedrogo odstąpić prosiłabym o telefon na numer: 613-266-2771

Z podziękowaniem,
Eva WasilewskaWspierajmy polonijne biznesy!

Przekaż informację o polskich sklepach swoim kanadyjskim znajomym.

Korzystajmy z możliwości delektowania się znakomitymi polskimi przysmakami z 
polonijnych sklepów. Mam nadzieję, że jak najdłużej. Wsparcie dla polonijnych biznesów jest szczególnie ważne w tych trudnych czasach.

Pandemia koronawirusa wyzwoliła w Polakach ogromną energię pożytkowaną na pomaganie bliźnim w najróżniejszych formach.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt walki z zarazą: wspieranie rodzimych producentów. Apele o robienie zakupów w sklepach prowadzonych  przez polskich handlowców spotykają się z pozytywnym odbiorem, co jest w dzisiejszych czasach dobitnym dowodem patriotyzmu.

Wspierajmy polskie biznesy w swojej okolicy. Polonijne firmy potrzebują nas teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Wspierając polonijne biznesy wspieramy całą Polonię!

Polonijne sklepy wprowadziły odpowiednie procedury, żeby zakupy odbywały się w bezpiecznych warunkach.

Polonijne sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone. Wszyscy wiemy, że polskie wyroby są najlepsze.


CENTRUM:
  - "Wedel - Touch of Europe",  5 Byward Market Square, Ottawa (Market), (613) 237-0151 (mapa)
  - "Continental Delicatessens", 57D York Street, Ottawa (Market), (613) 241-7025 (mapa)
 
  ZACHÓD:
  - "Baltyk Delicatessen", 935 Carling Avenue, Ottawa, (613) 761-7450 (mapa)
  - "Little Euro Deli", 2 Goldridge Dr, Kanata, (613) 271-0608 (mapa)
  - "Bistro Polo", 14 Bridge St, Carleton Place, ON K7C 2V1 (mapa)
   https://bistropolo.com/

  WSCHÓD-POŁUDNIE:
  - "Adam's Sausage & Meat Products", 1437 Michael Street, Ottawa, (613) 749-3336 (mapa)
  - "Polka Delicatessen", 1574 Walkley Road, Ottawa, (613) 260-2546 (mapa)Sklep "Bałtyk" wprowadza nowe udogodnienie

Dla ułatwienia oczekiwania na wejście do sklepu, z powodu ograniczeń COVID-19, wprowadzone zostały numerki dla osób w kolejce przed sklepem. Może to pomóc, szczególnie w złych warunkach pogodowych w czasie nadchodzącej zimy. Poniżej informacja sklepu "Bałtyk".


Dla zapewnienia naszym klientom komfortu w oczekiwaniu na swoją kolejkę, wprowadziliśmy numerki, które należy pobrać w sklepie przy wejściu (znajdują się nad koszykami).

W witrynie sklepu wyświetlają się następujące po sobie liczby, które informują o kolejności obsługi. Po pobraniu numerka i upewnieniu się w której kolejności będziemy obsłużeni, macie Państwo możliwość oczekiwania na wejście do sklepu w samochodzie.

Dla przypomnienia podajemy, że w sklepie, w tym samym czasie, może być obecnych tylko 4 klientów.
To ensure our customers comfort while waiting for their turn, we have introduced take-a-number system. The numbers should be picked up in the store at the entrance (they are located above the baskets).

The storefront displays consecutive numbers that indicate the order of service. After taking the number and making sure in which order you will be served, you have the option of waiting for your turn in the car.

As a reminder, please note that only 4 customers can be present in the store at the same time.

  Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html 
Zauważyliście? Dożyliśmy czasów, w których komputer domaga się od człowieka, żeby udowodnił, że nie jest robotem...
Czy denerwuje Cię konieczność udowadniania raz po raz, że nie jesteś robotem? A co by było, gdybyś wiedział, że robisz to, aby chronić własne interesy i jednocześnie pomagać w digitalizacji klasycznych książek, udoskonalaniu map i poszukiwaniu rozwiązań sztucznej inteligencji?

Udowodnienie, że jesteś człowiekiem, a nie programem komputerowym, ma głównie na celu zapobieganie wykonywaniu działań w Twoim imieniu przez zautomatyzowane oprogramowanie (roboty / boty) i spamerów.
"Nie jestem robotem" To najnowsza iteracja nieustającej wojny między spamerami a informatykami.


CAPTCHA - Co to jest i dlaczego staje się coraz trudniejsza do rozwiązania?

CAPTCHA jest to w skrócie "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (Całkowicie zautomatyzowany publiczny test Turinga, który pozwala na odróżnienie komputera od człowieka). Uff, teraz widzisz, dlaczego nazywa się to CAPTCHA! Został opracowany w 2000 roku na Carnegie Mellon University i później został zakupiony przez Google.

Zastosowana technologia blokuje spamerów i boty, które próbują automatycznie przechwytywać adresy e-mail lub próbują automatycznie rejestrować się, lub korzystać z witryn internetowych, blogów lub forów. Chroni Twoje ulubione witryny przed spamem i nadużyciami, dzięki czemu nie musisz konkurować z robotami i nieuczciwymi skryptami, aby uzyskać dostęp do witryn.

CAPTCHA może chronić twoją witrynę, generując testy lub łamigłówki, które ludzie mogą rozwiązać, ale boty nie. Wczesne CAPTCHA wyświetlały zniekształcone litery, cyfry i słowa, które mogą być odczytywane przez ludzi, ale nie przez roboty.

Głównym celem CAPTCHA jest dostarczenie testu, który jest prosty i bezpośredni dla każdego człowieka, ale którego rozwiązanie jest prawie niemożliwe dla komputera. CAPTCHA prosi nas o udowodnienie, że jesteśmy ludźmi, a nie robotami, wpisując tekst z grafiki.

Udowodnienie, że jesteś człowiekiem, a nie programem komputerowym, ma głównie na celu zapobieganie wykonywaniu działań, podszywających się pod ciebie zautomatyzowanych oprogramowań (roboty / boty) i spamerów. CAPTCHA to program służący do ochrony twoich interesów.

Kto używa CAPTCHA?

CAPTCHA są używane głównie przez strony internetowe, które oferują rózne rodzaje usług, jak ankiety online i formularze rejestracyjne, logowanie się.

Na przykład internetowe usługi poczty e-mail, takie jak Gmail, Yahoo i Hotmail, oferują bezpłatne konta e-mail dla swoich użytkowników. CAPTCHA są używane podczas procesu rejestracji, aby uniemożliwić spamerom używanie „bota” do generowania setek kont spamowych.

Dlaczego CAPTCHA stają się coraz trudniejsze?
Udowodnienie, że nie jesteś robotem, staje się coraz trudniejsze. Nie zawsze mogę odczytać moje CAPTCHA.

Niemal natychmiast po wprowadzeniu CAPTCHA cyberprzestępcy opracowali skuteczne metody jego ominięcia. Istnieje wiele sposobów pokonania CAPTCHA. Na przykład, powszechną metodą rozwiązywania CAPTCHA jest skorzystanie z usługi, która wykorzystuje tanią siłę roboczą w krajach rozwijających się do rozwiązywania obrazów CAPTCHA.

W pewnym momencie, ciągłe prośby Google o udowodnienie, że jestem człowiekiem, zaczęły być coraz bardziej agresywne. Coraz częściej po prostym, nieco zbyt uroczym przycisku „Nie jestem robotem” pojawiły się żądania, aby to udowodnić - wybierając wszystkie sygnalizacje świetlne, przejścia dla pieszych i witryny sklepowe w siatce obrazów. Wkrótce sygnalizacja świetlna została zakopana w odległych liściach, przejścia dla pieszych wykrzywiły się i do połowy za rogiem, a szyldy sklepów stały się rozmyte i po koreańsku. Jest coś wyjątkowo przygnębiającego w poproszeniu o zidentyfikowanie hydrantu przeciwpożarowego i walczeniu z nim.

Już w roku 2014 Google wykorzystał jeden ze swoich algorytmów uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) przeciwko ludziom w rozwiązywaniu najbardziej zniekształconych tekstów CAPTCHA: komputer wykonał test poprawnie w 99,8% przypadków, podczas gdy ludzie otrzymali zaledwie 33%.

Następnie firma Google przeniosła się do NoCaptcha ReCaptcha, która obserwuje dane i zachowanie użytkowników, umożliwiając niektórym ludziom przejście jednym kliknięciem przycisku „Nie jestem robotem”, a innym przedstawia etykiety obrazów, które widzimy dzisiaj. Ale maszyny znów nadrabiają zaległości. Wszystkie markizy, które mogą być witrynami sklepowymi lub nie? Są końcową grą w wyścigu ludzkich narzędzi z maszynami.

Niedawny wzrost trudności CAPTCHA osobiście przypisuje się dla Jasona Polakis, profesora informatyki na University of Illinois w Chicago. W 2016 roku opublikował artykuł, w którym użył gotowych narzędzi do rozpoznawania obrazów, w tym wyszukiwania wstecznego zdjęć dostępnego na Google, do rozwiązywania obrazów CAPTCHA z 70-procentową dokładnością. Inni badacze pokonali wyzwania Google związane z CAPTCHA audio, używając własnych programów Google do rozpoznawania dźwięku. W związku z tym, konieczne stało się wprowadzenie utrudnień dla maszyn ale i także dla użytkowników internetu.

Uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, jest obecnie tak samo dobra jak ludzie w podstawowych zadaniach związanych z tekstem, obrazem i rozpoznawaniem głosu, mówi Polakis. W rzeczywistości algorytmy są w tym prawdopodobnie lepsze: „Jesteśmy w punkcie, w którym utrudnianie pracy oprogramowaniu kończy się tym, że jest ono zbyt trudne dla wielu ludzi. Potrzebujemy alternatywy, ale nie ma jeszcze konkretnego planu”.

Niestety, w miarę jak zautomatyzowane programy coraz lepiej radzą sobie z odszyfrowywaniem obrazów CAPTCHA, obrazy CAPTCHA muszą być coraz trudniejsze do odczytania dla robotów. Według Google, postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji zaowocowały stworzeniem robotów, które są teraz w stanie rozwiązać nawet najtrudniejszy wariant zniekształconego tekstu z dokładnością 99,8%. To z kolei utrudnia nam także ich rozpoznawanie. Czasami litery są tak zniekształcone, że nie mogą ich nawet rozpoznać osoby z dobrym wzrokiem, nie mówiąc już o osobach niedowidzących.

Zespół reCAPTCHA przeprowadził szeroko zakrojone badania, aby dowiedzieć się, jak lepiej chronić użytkowników przed atakującymi. W rezultacie reCAPTCHA jest teraz bardziej adaptacyjna i lepiej wyposażona, aby odróżniać legalnych użytkowników od zautomatyzowanego oprogramowania.

Dziś zniekształcone litery służą mniej jako test człowieczeństwa, a bardziej jako środek zaangażowania, aby wydobyć szeroki zakres wskazówek, które charakteryzują ludzi i boty. Teraz całe doświadczenie użytkownika z CAPTCHA jest brane pod uwagę przed, w trakcie i po interakcji z nim. Na przykład różnicę między botem a człowiekiem można ujawnić we wskazówkach tak subtelnych, jak sposób poruszania myszą przez użytkownika (lub robota) w krótkich chwilach przed kliknięciem przycisku „Nie jestem robotem”.

Problem z wieloma z tych testów niekoniecznie polega na tym, że boty są zbyt sprytne. I nie chodzi o to, że ludzie są głupi; chodzi o to, że ludzie są bardzo zróżnicowani pod względem języka, kultury i doświadczenia. Dlatego jest trudniej opracować dobry, uniwersalny CAPTCHA, który odpowiadałby dla każdego użytkownika na świecie.

Ludzie dają też wskazówki, które mogą pozwolić na ustalenie, czy jesteśmy robotami, czy nie. Zamiast polegać na tradycyjnym teście zniekształconych słów, „reCaptcha” Google bada wskazówki, które każdy użytkownik nieświadomie dostarcza: adresy IP i pliki cookie stanowią dowód, że użytkownik jest tym samym przyjaznym człowiekiem, który Google zapamiętał z innych miejsc w sieci.

To jeszcze nie koniec walki z botami i spamerami. Czeka nas nieustanna walka na tym polu i spodziewać się możemy dalszych utrudnień dla nas samych, jeśli chcemy bezpiecznie podróżować po internet.


Czesław Piasta
Komunikaty Ottawskie


 
  

Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Jeśli masz któreś z objawów wirusa lub przeziębienia - zostań w domu i uczestnicz we mszy św transmitowanej na żywo:  https://swjacek-tv.click2stream.com/

OGŁOSZENIA BIZNESOWE NA 2021
Ogłoszenia w biuletynie parafialnym można zamawiać lub przedłużać na przyszły rok w biurze parafialnym do końca listopada.

BULLETIN ADVERTISEMENTS for 2021
Bulletin adverts can be ordered or renewed in the parish office until the end of November.

OPŁATKI, KARTKI ŚWIĄTECZNE I KALENDARZE OMI
Opłatki, kartki świąteczne i kalendarze OMI można nabyć przy wyjściu z kościoła

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH NA 2021
Intencje Mszy św. można zgłaszać do biura przez e-mail lub wypisane na kartce i wrzucone do koszyka. Jedna rodzina może zamówić 2 intencje na msze niedzielne i 3 na dni powszednie. Ofiary składamy przy zamawianiu lub z najbliższą niedzielną składką.

I KOMUNIA ŚWIĘTA W 2021
Prowadzimy zapisy na katechezy do I Komunii Świętej telefonicznie lub przez e-mail do biura.

MINISTRANCI
Zapraszamy chłopców do zgłaszania się na ministrantów.


Zapisy na msze święte z udziałem wiernych

Prosimy osoby, które chcą uczestniczyć w Mszach świętych a jeszcze nie zarejestrowały się, o zgłaszanie się telefoniczne (613-230-0804) lub przez
e-mail  office@Swjacek.ca podając ile osób, imiona, nazwisko i numer telefonu. Te dane są konieczne z powodu wymagań związanych z COVID-19. Osoby mieszkające pod wspólnym dachem mogą siedzieć obok siebie, oraz jest możliwość uczestniczenia w mszy św. o godz. 10:00 w Sali Parafialnej. Dzięki temu więcej parafian może uczestniczyć we mszach świętych z udziałem wiernych.

Osoby, które dokonały rejestracji nie muszą rejestrować się ponownie. Jedynie wymagane jest potwierdzanie uczestnictwa we mszy o wyznaczonej godzinie.
Jeśli masz któreś z objawów wirusa lub przeziębienia - zostań w domu.
UWAGA: Jeśli nie możesz uczestniczyć, z jakichkolwiek powodów, w wyznaczonym terminie, proszę powiadomić o tym biuro parafialne do czwartku do godz. 18:00, lub osobę, która przekazała informację o twoim uczestnictwie we mszy świętej. Jest to konieczne, gdyż listy wiernych są drukowane w piątek.
W uzasadnionych przypadkach może zaistnieć możliwość zamiany wyznaczonej godziny mszy świętej na inny termin.


Okazja do Spowiedzi Świętej
Okazja do przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania będzie w w sali multimedialnej
  • w każdą środę od godz. 18:00 do 19:00 (6pm do 7pm)
  • w pierwszy piątek miesiąca, w godzinach 17:00 - 19:00 .
Wejście jak do kościoła, bocznym wejściem, później na dół przez salę parafialną do sali multimedialnej (wejście z lewej strony sceny).

Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

 
Obowiązkowe maski lub osłony twarzy w kościele

Każdy, kto wchodzi do budynku kościoła ma obowiązek noszenia maski lub osłony twarzy, która dokładnie zakrywa nos, usta i brodę, zgodnie z wymaganiami Emergency Management and Civil Protection Act prowincji Ontario.

Przypominamy każdemu, kto zdejmuje maskę lub osłonę twarzy, aby postępował zgodnie z procedurami bezpiecznego użytkowania i trzymał się w odległości 2 metrów od innych osób.


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową
W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 
Osoby uczestniczące we mszy świętej w kościele mogą składać datki przy wejściu lub przy wyjściu z kościoła (podaj na kopercie imię i nazwisko lub numer kopertki w celu zaksięgowania dla celów oświadczenia podatkowego).

Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają i troszczą się o dobro i utrzymanie naszej parafii.
Serdeczne Bóg zapłać!


Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

Będą transmitowane jedynie niedzielne msze święte. Transmisja "na żywo" w czasie mszy świętej.
W archiwum na Youtube można będzie znaleźć jedynie niedzielne msze święte z godz. 10:00.

Niedzielne Msze Święte są odprawiane w następującym porządku:
Sobota, godz. 17:00    – Msza Św. w języku polskim
Niedziela, godz. 8:30 – Msza
Św. w języku angielskim
Niedziela, godz. 10:00 – Msza Św. w języku polskim
Niedziela, godz. 12:00 – Msza Św. w języku polskim

Archiwum mszy świętych:  https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGwKącik poezji