Środa, 27 marca 2024

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2024
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

W dzisiejszym wydaniu

- Życzenia Wielkanocne
- Kącik Poezji - Rymowanki
      - PH: Easter
- Wiadomości z Internetu - Linki

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


  
Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link): https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.

Od Wielkanocy - niedziela, 31 marca 2024 -
wracamy do 6 godzin różnicy między Ottawą i Warszawą.
 
Europa zmienia czas na letni w nocy z soboty na niedzielę.


Wspierajmy polonijne sklepy w Ottawie!

 


 


Korzystajmy z możliwości delektowania się znakomitymi polskimi przysmakami z  polonijnych sklepów. Mam nadzieję, że jak najdłużej.

Polonijne sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone. Wszyscy wiemy, że polskie wyroby są najlepsze. Zbliżają się Święta Wielkanocne - nie może zabraknąć na stołach naszych typowych wielkanocnych przysmaków.

  
 
Życzenia WielkanocneWielkanoc 2024
 
Wielkanoc - najważniejsza z uroczystości w całym roku liturgicznym - jest świętem ruchomym. Podczas Soboru Nicejskiego w 325 r. ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. przypadającej po 21 marca. Koniec zimy wiąże się z oczekiwaniem na pierwszą zieleń, na ponowne odrodzenie się przyrody, a tym samym z oczekiwaniem na wielki cud Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, obchodzoną na pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty, gdy milkną kościelne dzwony, rozlega się głos kołatek i klekotek. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa.

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej, to poświęcenie Boga dla człowieka. Katolików obowiązuje tego dnia post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych (wszyscy od 14. roku życia) oraz post ilościowy: tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta (od 18. do 60. roku życia).

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest także polskim tradycyjnym dniem święcenia pokarmów. W Ottawie będziemy mieli okazję do święcenie pokarmów w kościele Św. Jacka od godz. 10:00 do 14:00. Wieczorem obchody Wigilii Paschalnej, najbardziej uroczystej liturgii w ciągu roku, którą zakończy procesja wokół kościoła.

Wielkanoc jest świętem wielkiej radości. Jezus Chrystus zmartwychwstał, napełnia nasze serca ciepłem, miłością, radością, usuwa z nich smutek. Daje nam nadzieję, ukazuje nowe możliwości dotarcia do Boga i doznania dobroci jego łask. W Niedzielę Wielkanocną ważna jest Rezurekcja, czyli uroczyste nabożeństwo z procesją. Chrystus zmartwychwstał o świcie, stąd tego dnia wszędzie rano rozbrzmiewają dźwięki dzwonów i radosne pieśni.

Wielkanoc jest świętem wielkiej radości, dającym nam możliwość lepszego zrozumienia samych siebie, napełniającym nas miłością i spokojem. Naszą radość starajmy się przelewać na innych ludzi. Pojednajmy się z nimi i z Bogiem.Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim czytelnikom i ich rodzinom radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech radość z Zmartwychwstania Pańskiego zasłoni zmartwienia ostatnich tygodni. Niech Zmartwychwstały Chrystus pobudza nas do wzbogacania życia duchowego, niech będzie mocą w codziennym życiu i nadzieją w trudnych chwilach. Niech dalej otacza opieką nas, naszych rodaków i cały świat.

Radosnego Alleluja!!!

Grażyna i Czesław Piastowie
Komunikaty Ottawskie

Życzenia od Duszpasterzy, Siostry Agnieszki 
i Pracowników Parafii Św. Jacka.