Niedziela, 28 czerwca 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- PILNE: Wybory prezydenta RP - mozliwość nowej dodatkowej rejestracji do drugiej tury wyborów
       - Wyniki wyborów prezydenta RP w Ottawie i Toronto
- Rapid Bridge Replacement on HWY #417 - zamkniecie autostrady #417
- APEL do Polonii Ottawskiej: Pomóżmy państwu Gawalewiczom
- Wesprzyj organizacje polonijne!
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Public Health messages

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html    
PILNY KOMUNIKAT WYBORCZY W SPRAWIE REJESTRACJI NOWYCH WNIOSKÓW O DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW W II TURZE WYBORÓW PREZYDENTA RP PRZEZ SYSTEM eWybory

UWAGA: Nowej rejestracji można dokonać wyłącznie w ciągu 24 godzin: od północy z niedzieli 28 na 29 czerwca 2020 czasu lokalnego konsulatu do godz. 23:59 w dniu 29 czerwca (poniedziałek).

W związku z tym, że żaden z kandydatów na prezydenta nie uzyskał wymaganej większości (50+) odbędzie się druga tura wyborów - w Kanadzie w sobotę 11 lipca, w Polsce w niedzielę 12 lipca 2020.

Pilny komunikat wyborczy w sprawie rejestracji nowych wniosków o dopisanie do spisu wyborców w II turze wyborów Prezydenta RP przez system e-Wybory ( https://ewybory.msz.gov.pl/ )

Osoby, które zarejestrowały się do głosowania i zostały ujęte w spisie wyborców w I turze NIE MUSZĄ rejestrować się na II turę.

Również wyborcy, wnioski których zostały odrzucone przed I turą głosowania, będą mieli możliwość złożenia nowego wniosku przez stronę publiczną eWybory ( https://ewybory.msz.gov.pl/ ).

Rejestracja jest możliwa także drogą telefoniczną, jednak ze względu na duże obciążenie linii, zachęca się skorzystanie przede wszystkim z wyżej wymienionej strony
https://ewybory.msz.gov.pl/

Rejestracja nowych wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez system eWybory (https://ewybory.msz.gov.pl/) w celu uczestnictwa w II turze głosowania zostanie uruchomiona 29 czerwca br. o godzinie 00.00 (czasu lokalnego placówki konsularnej).

Również wyborcy, których wnioski zostały odrzucone przed I turą głosowania, będą mieli możliwość złożenia nowego wniosku przez stronę publiczną eWybory (https://ewybory.msz.gov.pl/). Dotyczy to w również wniosków złożonych przed 10 maja, które zostały odrzucone z powodu braku zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.

W przypadku wszystkich obwodów głosowania utworzonych w Kanadzie możliwe jest wyłącznie głosowanie korespondencyjne, a rejestracja będzie możliwa tylko przez 24 godziny  do 29 czerwca br. do godziny 23.59 (czasu lokalnego placówki konsularnej). Warunki udziału w głosowaniu nie zmieniają się w stosunku do I tury. Przypominamy nasz komunikat.

Osoby, które są ujęte w spisie wyborców prowadzonym przez konsula, ale będą głosować w innym miejscu w II turze, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania na II turę. Konsulowie mogą wydawać takie zaświadczenia od 29 czerwca br. do chwili wysłania pakietu wyborczego.

Zobacz więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/kanada/pilny-komunikat-wyborczy-w-sprawie-rejestracji-nowych-wnioskow-do-dopisania-do-spisu-wyborcow-w-ii-turze-wyborow-prezydenta-rp-przez-system-ewyboryWybory prezydenta RP - Wyniki głosowania w Ottawie i Toronto

Głosowanie w wyborach Prezydenta RP  🇵🇱 w Kanadzie odbyło się w sobotę 27 czerwca. Poniżej podane są wstępne nieoficjalne wyniki wyborów w Ottawie i Toronto. Szczegółowe informacje podane zostaną, gdy wyniki będą dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

Komisja Wyborcza w Ottawie w czasie pracy - zdjęcie ze strony FB ambasady RP w OttawieRafał Trzaskowski wygrywa w Ottawie

Gratulacje dla Komitetu Wyborczego Rafała Trzaskowskiego, który jako jedyny komitet wyborczy wystawił członków komisji wyborczej oraz mężów zaufania w Ottawie i Toronto! Komitety te wykazały się dużą prężnością i przyczyniły się do pozytywnego zmobilizowania elektoratu tego kandydata. Zauważyć należy, że Trzaskowski został kandydatem dosłownie w ostatnim czasie a zdążono zorganizować elektorat. Zdecydowane zaniedbanie ze strony komitetów wyborczych pozostałych kandydatów.

OTTAWA - OKW #64
551 pakietów wyborczych wysłanych
436 pakietów wyborczych otrzymanych do godz. 21:00 w sobotę, 27 czerwca 2020

426 głosów ważnych
10 głosów nieważnych

Z 426 ważnych głosów, poszczególni kandydaci otrzymali:
Trzaskowski: 186
Duda: 182
Bosak: 33
Hołownia: 15
Kosiniak-Kamysz: 4
Biedroń: 3
Piotrowski: 1
Witkowski: 1TORONTO - OKW #66
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 66 w Toronto najlepszy wynik uzyskał Prezydent Andrzej Duda – 63,46%.
Inne wyniki:
Rafał Trzaskowski – 26,18%,
Krzysztof Bosak – 5,86%,
Szymon Hołownia – 2,97%,
Robert Biedroń – 1,26%.
Pozostali kandydaci otrzymali pojedyncze głosy.


Więcej szczegółów prawdopodobnie we wtorek 30 czerwca.
  
Rapid Bridge Replacement on HWY #417

Firma inż. Wojciecha Remisza, REMISZ Consulting Engineers Ltd. https://remisz.com , będzie wymieniać dwa mosty na autostradzie Queensway (Hwy 417), nad kolejką O-Train Trillium Line, w okolicy zjazdu na Rochester. Samo przesunięcie mostów będzie się odbywać od soboty, 4 lipca 2020 od godz. 1:00 w nocy (1am) do 2:00 w nocy (2am) w niedzielę 5 lipca (w sumie w ciągu 25 godzin).

Zainteresowani tym technicznym rozwiązaniem mogą spróbować dotrzeć tam od ulicy Young lub Gladstone, żeby zobaczyć jak to się będzie odbywać, bo nie będzie możliwe oglądanie z bliska.

Inżynier Remisz postara się przygotować artykuł do publikacji w Komunikatach Ottawskich o tym przedsięwzięciu. Członkowie Stow. Inż. Polskich w Kanadzie, Oddział Ottawa mieli okazję uczestniczyć w prezentacji p. Remisza na etapie przygotowań i wstępnych prac. Bardzo ciekawe rozwiązanie do szybkiej wymiany mostów.

UWAGA: W związku z tymi pracami będzie zamknięta autostrada #417 w obu kierunkach ruchu między Carling Ave. i Bronson Ave. od godz. 20:00 (8pm) w czwartek 2 lipca 2020 do godz. 6:00 rano w poniedziałek, 6 lipca 2020.

Zobacz szczegóły, w tym mapę objazdów, na stronie:
https://ottawa.ctvnews.ca/highway-417-to-close-in-both-directions-july-2-to-6-for-bridge-replacement-1.4994681


APEL do Polonii Ottawskiej: Pomóżmy państwu Gawalewiczom

UWAGA: Składka na pomoc dla państwa Gawalewicz będzie zbierana do soboty, 4 lipca 2020.
Podziękowania dla dotychczasowych ofiarodawców.

    Witold Gawalewicz na scenie w Domu Polskim SPK
Witold Gawalewicz (95 lat)  znalazł się w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej wymagającej kosztownej opieki. Po wielotygodniowym pobycie w szpitalu został skierowany do rezydencji dla seniorów. Jego stan zdrowia wymaga specjalnego wyposażenia i stałej opieki.

Obecnie Witold przebywa w rezydencji wraz z żoną Marią, która się nim opiekuje. Z powodu Covid-19 Maria nie może opuszczać
 rezydencji, żeby nie zostać odizolowana od męża. Pobyt w rezydencji nie tylko, że jest bardzo obciążający finansowo (przekracza możliwości finansowe państwa Gawalewiczów), ale jest również psychicznie wyniszczający dla obojga.

Zgodnie z sugestią lekarza domowego, żona pana Gawalewicza chciałaby stworzyć  warunki do opieki nad mężem w ich własnym domu. Dom ich jest pełen pamiątek rodzinnych jak również obrazów malowanych przez pana Witolda. Stanowi jakby namiastkę ukochanej ojczyzny, którą był zmuszony opuścić jako dwudziestoletni młodzieniec.

Warunkiem powrotu do domu, w ocenie służb medycznych prowincji Ontario, jest instalacja windy łączącej parter z pierwszym piętrem oraz wybudowanie rampy wejściowej. Najtańszym rozwiązaniem jest instalacja windy wzdłuż poręczy schodów (zakrzywionej), której koszt wynosi $14 tys. i drewnianej rampy wycenionej na ok.  $5 tys.

Fundacja Dziedzictwa Polskiego w Kanadzie włącza się do zbiórki funduszów dla pana Witolda Gawalewicza. Można przekazać dotacje online, korzystając z poniższego linku wskazując w okienku INCLUDE A MESSAGE FOR THIS CHARITY:  Gawalewicz Fund.

https://www.canadahelps.org/en/charities/polish-heritage-foundation-of-canada-inc/

Można również wysłać czek, płatny na rzecz Polish Heritage Foundation, wskazując na czeku „Gawalewicz Fund”, i wysłać  na adres niżej podany.
Polish Heritage Foundation of Canada
P.O. Box 81008
Ottawa, ON    K1P 1B1

Wszystkie dotacje otrzymują pokwitowanie podatkowe.
    
Wesprzyj organizacje polonijne!

Ciągle jest okazja do wpłaty na cele charytatywne w czerwcu, co może pomóc polonijnej organizacji charytatywnej w losowaniu $20 tys. nagrody.

You could WIN $20,000 for your favourite charity!

CanadaHelps.org.
                                                          Giving Made
                                                          Simple.
Donate   Fundraise   About
Enter for your
                                          chance to WIN $20,000 for your
                                          favourite charity!

It’s back and bigger than ever!
Enter for a chance to WIN $20,000 for your favourite charity.

Donate to your favourite charity this June and give them a chance to WIN $20,000!
Every $1* donated to any Canadian charity on CanadaHelps is an automatic chance to WIN.

Right now, many charities are receiving fewer donations and experiencing an increase in demand to support communities severely affected by COVID‑19. Now more than ever, your favourite charity needs your help. Plus, this year’s grand prize money has been doubled to $20,000!
Give to these charities:


Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymywać aktualne informacje z Parafii Świętego Jacka, prosimy o wpisanie adresu e-mail w odpowiednim okienku na stronie https://swjacek.ca/

Msze Święte będą odprawiane są następującym porządku:
Sobota, godz. 17:00    – Msza Święta w języku polskim
Niedziela, godz. 8:30 – Msza Święta w języku angielskim
Niedziela, godz. 10:00 – Msza Święta w języku polskim
Niedziela, godz. 12:00 – Msza Święta w języku polskim

Prosimy osoby, które chcą uczestniczyć w Mszach świętych a jeszcze nie zarejestrowały się, o zgłaszanie się telefoniczne lub przez formularz kontaktowy na stronie parafii  https://swjacek.ca/PIERWSZY czwartek, Pierwszy piątek i pierwsza SOBOTA MIESIĄCA
Pierwszy czwartek miesiąca - 2 lipca: nie ma adoracji
Pierwszy piątek miesiąca - 3 lipca:
- będzie Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa
- nie ma adoracji
- okazja do spowiedzi tego dnia - w godz. od 16:00 do 18:00 w sali multimedialnej - o. Tomasz.
Pierwsza sobota miesiąca - 4 lipca:  nie będzie porannej Mszy świętej.Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową

W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 
Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".

Zauważ, że nie ma dochodów z pierogów, obiadów i ciast, które były sprzedawane po mszach  św. w każdą niedzielę. Nie mieliśmy w maju corocznego Balu Wiosennego, który jest również dochodowy. Nie ma Kawiarenek. W związku z tym, nie wpłynęła kwota z tych dodatkowych źródeł dochodu dla naszej parafii.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają i troszczą się o dobro i utrzymanie naszej parafii.
Serdeczne Bóg zapłać!Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw

UWAGA: ZMIANA W TRANSMISJACH Mszy Świętych
Od poniedziałku, 22 czerwca, nie ma transmisji Mszy świętych w dni powszednie. Pozostaną tylko transmisje Mszy świętych w sobotę wieczorem i w niedziele.

    
Public Health messages

Novel Coronavirus (COVID-19)

https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/novel-coronavirus.aspx


Ottawa: COVID-19 Epidemiology Update
The report includes the most current information available from the Ottawa Public Health COVID-19
https://www.ottawapublichealth.ca/en/reports-research-and-statistics/la-maladie-coronavirus-covid-19.aspx
Wiadomości z Internetu


Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi (KO)
- odwiedzaj stronę https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie
- dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


------

Bieżące wiadomości znajdziesz na poniższych stronach internetowych:
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


wPolityce.pl
Niezalezna.pl
Telewizja Republika
theNews.pl
 
theNews24 English
Current Events Poland 
TvNiezaleznaPolonia
Ottawa

Gazeta Polska
artykuły

Gazeta Polska VOD
materiały video "GP"

TVinterPolonia
Ottawa-
Calgary
  Polonia Institute
Publications on the interests of Poland, the Polish people and Polonia
TV Trwam - na żywo
Radio Maryja
Solidarni2010.pl Nasz Dziennik
Smolensk Crash News Digest   
BlogPress
PolskieRadio24
Prawica.net
DoRzeczy.pl
SmolenskCrash.eu  
  Witold Gadowski
 
GadowskiTV
RebelPoland.com
Rebel Poland

JerzyRNowak
dr Jerzy Robert Nowak

theFirstNews
News from PL
Doomed Soldiers
  WNET.fm
Portal Radia Wnet

Aleksander Ścios
  Stanisław Michalkiewicz

S.M. na Youtube
Matka Kurka   Pomnik Smolensk
Goniec
Toronto
Polska-Kanada
Magazyn twórczy Toronto

Marsz Polonia
Toronto

PoloniaTube
Toronto
Ministerstwo Prawdy
Kroniki filmowe na aktualne tematy
nCzas.com
 
Najwyższy Czas

Sumlinski.pl
 
Wojciech Sumliński.tv (YT)
wSensie.pl

wSensie.tv

YT: Stanisław Krajski

FB: Stanisław Krajski
PolandIn
TVP publikacje po angielsku
  wPolsce.pl
Studio TV
AscoTV
ASME TV
BlogPublika.com
Tygodnik Solidarnosc
wRealu24.tv (na YT)
 
Wrealu24.pl

dlaPolski.pl
codziennie nowy materiał

  http://cido.pl
Centrum Informacji Drugiego Obiegu.
Bardzo długa lista linków.
www.halecki.org
Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie
Prezydent.pl
Prezydent RP
WZZW.wordpress.com
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża