Środa, 2 lutego 2022

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

 

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy
- Przychodzimy - Odchodzimy:  Henryk Brzeziński
- The rally in support of Ukraine, Sunday, February 6, 2022, at 2 PM in front of the Embassy of the Russian Federation
- Freedom Convoy 2022
- United we roll for Canada!
- Media on Canadian Freedom Convoy
- Galeria fotek z Ottawy - Freedom Convoy 2022
- Andrzej Kumor: Ela i Bogdan Gajewscy
- Dom Polski SPK otwarty od 1 lutego 2022
- Support "Freedom Convoy 2020" !
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
 

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link): https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy

Ocieplenie przyszło do Ottawy.https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa
Przychodzimy - Odchodzimy
Henryk Brzeziński


Henryk Brzeziński


W sobotę, 29 stycznia, 2022, w wieku 98 lat zmarł Henryk Brzeziński, nasz kochany Ojciec, Dziadek i Pradziadek.  Henryk był z zawodu historykiem, długoletnim, cenionym pedagogiem w Polsce i w Kanadzie. 

Będzie Go nam brakowało.

Msza Święta zostanie odprawiona w czwartek, 3 lutego br.,
w St. Clement Parish, St. Anne Church, 528 Old St. Patrick Street, w Ottawie.

Pogrzeb nastąpi na Beechwood Cemetery, bezpośrednio po Mszy.

Z powodu restrykcji kowidowych obrządek jest ograniczony do najbliższej rodziny.  

Prosimy o modlitwę w intencji Ojca lub o serdeczne wspomnienie.

Z szacunkiem,
Rodzina

Dear Members and Friends of the Oskar Halecki Institute in Canada,
Dear Members of the Polish-Canadian communities,

We deeply shared concerns about the situation in Ukraine and in Belarus and the whole region including Poland and all Baltic States, Romania, Moldova, Hungary, Czech Republic, Slovakia and Balkan States.
The threat of the Russian invasion is very real. We support the independence of Ukraine and the integrity of Her territory.

We will share all information provided by the Canadian Ukrainian Congress and place it on our websites as soon as possible.
The rally in support of Ukraine will take place on Sunday, February 6, 2022, at 2 PM
in front of the Embassy of the Russian Federation, 285 Charlotte Street in Ottawa.


Please take Polish flags and statements that we support the independence of Ukraine.
We are with you, and we hope that other Canadians will support this statement.

More information will follow.

Sincerely yours,

Dr. Alexander M. Jablonski
President
Oskar Halecki Institute in CanadaDear Friends in the Central and Eastern European communities,

As you are no doubt aware, Ukraine is under existential threat. The possibility that Putin's Russia will invade soon is very real. The Ukrainian-Canadian community under the guidance of the Ukrainian Canadian Congress kindly asks the diasporas of Ukraine's freedom-loving neighbours for support. What we think we can do is let our government officials at all levels know that we take this threat seriously, and that they should too. In final analysis, it's not just Ukraine that stands to lose something here, but the West as a whole.

The call to action is outlined below by Borys Gengalo, the president of the UCC Ottawa branch. Please do help by sharing this widely with your communities and following through as often as possible.

Thank you,
Nykolai Bilaniuk
Ottawa


Statement from Borys Gengalo
President Ukrainian-Canadian Congress
Ottawa Branch

All:

With the imminent threat of Russian invasion, UCC National and the Ukrainian World Congress have launched a campaign to boost Ukrainian morale with a show of international support.  PLEASE FORWARD TO YOUR MEMBERSHIP AND PUBLICIZE WIDELY.  Yes, I know I’m yelling.  But it is that important.

Links in the page below give all the straightforward details.  In case the links are not active, they are:

https://www.ucc.ca/stand-with-ukraine/

https://www.ucc.ca/2022/01/12/standwithukraine-template-letter-to-mp/  

https://www.ourcommons.ca/members/en   

Don’t forget to write to your MPPs, city councillors and non- Ukrainian friends. 

Find MPPs at:

https://www.ola.org/en/members  

Find Ottawa City Councilor at:

https://ottawa.ca/en/city-hall/mayor-and-city-councillors  

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VCN1BhRSiK8

This is a positive action which does not attack anyone, so a wide cross-section of the Canadian public will be willing to support. Please pass on to your non-Ukrainian friends and associates.Borys Gengalo
President
Ottawa Ukrainian Canadian Congress
613-744-8367
Borys.gengalo@sympatico.ca

Dzisiaj kolejne wydanie specjalne, poświęcone Konwojowi Wolności 2022 (Freedom Convoy 2022).

Prawdopodobnie będzie trudno poruszać się po ulicach naszego miasta oraz znaleźć jakieś miejsce do zaparkowania. Może wspólna wyprawa z przyjaciółmi, żeby zmniejszyć liczbę aut na ulicach. Pewnie parkować trzeba będzie z dala od Parlamentu i dojść pieszo. Samochody z Konwoju będzie można widzieć prawdopodobnie wzdłuż wielu ulic wiodących do centrum. Wprowadzony został zakaz parkowania na ulicach na północ od Queensway (HWY 417). Skorzystaj z komunikacji publicznej, ale obawiam się, że także trudno będzie dotrzeć autobusami w okolice centrum. Działa LRT.

Policja apeluje o unikanie wjazdu do centrum Ottawy w czasie trwania protestu trakowców, który, zdaniem policji, może trwać wiele dni. Dodatkowym problemem będą kontrdemonstracje i prowokacje organizowane przez służby specjalne, z błogosławieństwem premiera Trudeau.

Główne wystąpienia przewidziane są na poniedziałek. Zobaczyć i usłyszeć będzie można pewnie nawet polityków kanadyjskich.

Jeśli masz możliwość, to przyjdź pod Parlament dzisiaj i jutro!
Przychodź w kolejne dni, jeśli ten protest będzie trwał dłużej.
Odwiedź uczestników Konwoju w którymś z miejsc parkowania i pomocy dla nich. Przynieś żywność i napoje. Może kanapki, czekolady, suchy prowiant, itp.

Jeśli będziesz mieć ciekawe zdjęcia lub filmiki, proszę umieszczaj na stronach mediów społecznościowych, żeby inni mogli zobaczyć. Oczy całego świata zwrócone są w tej chwili na Kanadę i Konwój Wolności. Oczywiście, oprócz innych globalnie ważnych tematów, m.in. sytuacji w rejonie Ukrainy. Redakcja KO otrzymuje wiele zapytań z całego świata o sytuację w Ottawie.

Podziel się z redakcją Komunikatów Ottawskich zdjęciami lub filmikami, szczególnie z akcentem polskim. Podaj link do swojego materiału lub podrzuć na redakcja@komott.net  Z góry dziękuję za otrzymane materiały. Rozumiem, że automatycznie wszystkie otrzymane fotki i filmiki będą z prawem do ewentualnej publikacji. Proszę zaznaczyć, jeśli nie chcesz, żeby publikować nazwisko autora.

Kierowcy ciężarówek, którzy początkowo utworzyli konwój protestacyjny, aby przeciwstawić się federalnemu obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla transgranicznych kierowców ciężarówek, stali się dla społeczeństwa awatarem oporu. Społeczeństwo ma dość niekończących się blokad, nienaukowych ograniczeń i ciągłej demonizacji oraz dzielenia społeczeństwa przez polityków, media i niewybieralnych biurokratów zdrowia publicznego. W każdym mieście, przez które przejeżdżał konwój, rosło poparcie społeczne i rozmiar konwoju.

Kłamliwe informacje w mediach głównego nurtu podają, że niezadowolonych jest tylko 10% niezaszczepionych kierowców ciężarówek. Ten procent jest większy i jest w granicach 15-20%. Terrorysta Justin Trudeau szantażował i zmuszał do szczepienia praktycznie całe społeczeństwo. Mamy teraz około 78% Kanadyjczyków zaszczepionych, spośród których ogromny procent, kilkakrotnie większy niż osób nieszczepionych, było i jest przeciwnych obowiązkowym szczepieniom. Te osoby zostały zmuszone do zaszczepienia się, żeby móc podróżować, studiować lub utrzymać miejsce pracy, itd. Wśród trakowców ponad połowa z zaszczepionych, to osoby zmuszone. Dlatego, do Ottawy przyjechało więcej szczepionych niż nieszczepionych, żeby zaprotestować m.in. przeciw obowiązkowi szczepienia i paszportom kowidowym. Są tutaj nie tylko kierowcy, ale i służba zdrowia, policjanci, strażacy, pracownicy rządowi i firm prywatnych, rodziny kierowców, itd.


Wśród przybywających na protest do Ottawy jest wielu Polaków z Toronto i innych miast, włączając w to tych z B.C., Alberty i ze Wschodniej Kanady. Liczna grupa społeczności polonijnej związana jest z transportem. Każdego dnia pod Parlamentem spotykamy liczne grupy Polaków. Dzisiaj m.in. oprócz osób z Polonii Ottawskiej, spotkaliśmy Polonusów z Hamilton i okolicy.

Foto:  Redaktor KO (w środku) wśród rodaków z Hamilton


Inna polska grupa