Czwartek, 31 grudnia 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

-  „The Night of Christmas” - a concert of Christmas carols and songs!
- Maria Knapik i Komunikaty Ottawskie zapraszają na wspólne śpiewanie kolęd
- Video z Życzeniami Świątecznymi od Polskiego Instytutu Dziedzictwa i Kultury, Kaszuby - Kanada
- Maria M. - Miejsce Przemienienia
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Przychodzimy - Odchodzimy: Andrzej Jordan-Rozwadowski.
        Andrzej Jordan-Rozwadowski - Wspomnienie.
- Projekt digitalizacji dokumentów dotyczących ludzi związanych z ideą narodową oraz katolicyzmem społecznym.
- Konkurs pn. Ignacy Jan Paderewski: pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury

_____________


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html





Zdrowia i pomyślności w Nowym Roku 2021!

Oby ten Nowy Rok był rzeczywiście lepszy od odchodzącego Starego Roku 2020!

Niech Nowonarodzona Boża Dziecina darzy nas łaskawie zdrowiem i pokojem w nadchodzącym Nowym Roku 2021!

Czesław Piasta - Komunikaty Ottawskie


„The Night of Christmas” - a concert of Christmas
carols and songs!



Embassy of the Republic of Poland to Canada together with The Maria Knapik Singers and friends cordially invite you to watch „The Night of Christmas” concert of Christmas carols and songs. Enjoy with us the magic of Christmas!

Ambasada RP w Kanadzie wraz z The Maria Knapik Singers and Friends serdecznie zapraszają do obejrzenia koncertu kolęd i pieśni „The Night of Christmas”. Ciesz się z nami magią Świąt Bożego Narodzenia!

Występują przedstawiciele ambasady i konsulatu RP w Ottawie, Margarita Lianeri, Thomas Franzky, Alina Kępka, Marie Grabkowska, Sean Wei, Marie Lyne Tremblay, Josee Lamothe, Ying Birks, Michel Brousseau.

https://www.youtube.com/watch?v=h7LrczM7QkI                      

   

Maria Knapik i Komunikaty Ottawskie zapraszają na wspólne śpiewanie kolęd


Zarezerwuj sobie termin na wspólne śpiewanie kolęd w niedzielę 17 stycznia 2021, godz. 18:00 (6:00PM).

Szczegóły podane zostaną wkrótce. Będzie to sesja ZOOM, w czasie której będzie okazja towarzyszyć pani Marii Knapik we wspólnym śpiewaniu kolęd.



Subject:     Video z Życzeniami Świątecznymi od Polskiego Instytutu Dziedzictwa i Kultury, Kaszuby - Kanada

Date:     Mon, 28 Dec 2020 11:49:49 -0500
From:     Anna Psuty <annapsuty@hotmail.com>

W oktawie Bożego Narodzenia, Radosnych Świąt, oraz Dosiego Roku 2021
życzy w imieniu Zarządu

Prezes PHIK
Anna Psuty

ps.

Przesyłamy dwa identyczne nagrania, ponieważ jest różnica w odbiorze (można wybrać).
https://drive.google.com/drive/folders/1FVcKHvKzXNqLJkvOBZtRRQOPuq3zJK8e?usp=sharing



Z serii W pewnym małym miasteczku...
Miejsce Przemienienia

Drogą pomiędzy płotem a płotem szedł człowiek. Drewniane sztachety klekotały w rytm jego kroków. Szedł wolno, zatrzymując się w pół oddechu. Milczał, cisza przylgnęła do niego, wsączyła się w oczy, usta. Szedł sam, nie potrzebował ani przewodnika, ani towarzysza. Prowadziły go wspomnienia, tęsknota i ból.



Szukał, zaglądał w okna opuszczonych domów. Otwierał drzwi nie zamknięte na klucz. Nagle przeszłość położyła mu rękę na sercu. Zapłakał.

- Ziemio moja kochana, dlaczego cię porzuciłem?

- Chato moja drewniana, dlaczego cię opuściłem? – zawołał.

Uchylone drzwi ostatniego przy drodze domu zaprosiły go do wnętrza. Wszedł niepewnie przestępując ostrożnie próg. Wąskim korytarzem doszedł do pierwszej izby z niewielkim oknem. Stamtąd do następnej nieco obszerniejszej a następnie do kuchni. Na węglowej płycie stały żeliwne garnki, obok na stole talerze czekały na napełnienie ciepłą strawą. Miał poczucie, że mieszkańcy właśnie opuścili dom, zdawało się że wprost wstali od stołu i poszli przed siebie. Z kuchni drzwi, dwuskrzydłowe prowadziły na ganek, oszklony z trzech stron, aby można było widzieć nadchodzących gości.

Człowiek po stopniach, wąskich i stromych zszedł na zarośniętą ścieżkę, prowadzącą do wiejskiej drogi, pomiędzy płotem a płotem.

W sercu, duszy i umyśle był spokojny i cichy. Żal i gorycz odpłynęły od niego. Ruszył w drogę powrotną, w kierunku małego miasteczka. Wracał do domu. Opowiedział żonie jak przechodząc przez dom stał się innym człowiekiem. Tobołek wspomnień, tęsknoty i bólu zsuną się z jego ramion, pozostał wewnątrz domu, zawieszony na drewnianym kołku na ganku.

Żona w sekrecie przekazała, o tym co przytrafiło się mężowi, zaufanej osobie, prosząc aby nie powtarzała nikomu. Często jednak zaufane osoby nie są godne zaufania, a historia w wielkiej tajemnicy została opowiedziana kilku następnym mieszkańcom małego miasteczka.

Stary, ułomny człowiek usłyszał ją zupełnie przypadkiem, oczekując na wizytę u lekarza. Z trudem wstał ze szpitalnego krzesła i udał się w poszukiwaniu tajemniczego domu. Szedł drogą pomiędzy płotem a płotem. Drewniany dom na jej końcu wydawał się różny niż pozostałe. Za domem od strony podwórka natrafił na studnię. Życzliwa ręka zostawiła blaszany kubek dla spragnionego wędrowca. Ugasił pragnienie i wszedł przez uchylone drzwi do wnętrza. Jego stare i zesztywniałe nogi z trudem przesuwały się po drewnianej podłodze. W kuchni przy stole siedziała młoda kobieta. Uśmiechnęła się do niego czule, położyła rękę na jego dłoni. Ciepłą, gładką i delikatną, taką jaką pamiętał od czasu kiedy jej pierwszy raz dotkną. Tęsknota, która drążyła jego ciało zsunęła się na podłogowe deski. Wsunęła się bezgłośnie pomiędzy szpary.

Stary człowiek ponownie rozejrzał się po kuchni, ale kobieta już nie siedziała przy stole. Był sam. Wyszedł na ganek, spokojny i cichy. Postanowił wrócić do domu.

W miarę upływu czasu więcej i więcej mieszkańców małego miasteczka odwiedzało tajemniczy dom. Ktoś nazwał go „Miejscem Przemienienia”, z tego tylko powodu, że wchodząc do niego smutne, rozdrażnione i rozżalone osoby pozostawiały wewnątrz domu swoje uczucia, opuszczały go ukojone, spokojne i wyciszone.

Nadeszło lato, dzień był parny, niebo wypełnione ciężkimi chmurami wydawało groźne pomruki. Białe wstęgi błyskawic rozjaśniały drogę prowadzącą pomiędzy płotem a płotem. Drogą szedł człowiek. Szedł pewnie w kierunku „Miejsca Przemienienia”. Zdecydowanie przekroczył próg domu i wszedł do wąskiego korytarza. Przeszedł przez dwie izby i zatrzymał się w kuchni. Pomieszczenie było puste. Ktoś usunął wszystkie sprzęty. Po śladach pozostałych na bielonych ścianach i drewnianej podłodze można było przypuszczać, w którym miejscu się znajdowały. Człowiek wkroczył na ganek i wyszedł z domu. Nie odczuwał żadnej zmiany, ani w sercu, ani w duszy, ani na ciele. Obszedł dom dookoła i ponownie zanurzył się w jego wnętrzu. Szybkimi krokami przemierzył dom i zatrzymał się na zarośniętej ścieżce. Nie rozumiał co się stało, dlaczego dom nie przemienił go, podobnie jak dokonywał tego dla innych. Usiadł pod płotem i zamyślił się głęboko. To prawda był człowiekiem, który zaufanie innych starał się zdobyć obietnicami na wyrost, poparcie słowami bez pokrycia. Roztaczał plany rozległe, ale nie trudził się za bardzo doprowadzeniem ich do końca. W swoich działaniach kierował się tym co chciał zrobić a nie tym co należało uczynić. Oczekiwał respektu i szacunku, ale po pewnym czasie niewielu chciało go słuchać, dlatego że działał nie dla dobra innych, ale dla prywatnych celów. Chciał być poważany, ale jednocześnie ukrywał fakty, interpretował je na swoją korzyść, nie mówił prawdy.

Zbliżał się wieczór, człowiek wstał ociężale i ponownie wszedł do domu. W kuchni zastał wszystkie meble na właściwych sobie miejscach. Na stole leżała kartka pożółkłego papieru, na niej kształtnym charakterem było napisane co następuje:
Słuchaj uważnie co mówią inni, nawet wtedy gdy nie zgadzasz się z ich słowami.
W działaniach nie kieruj się tym co chcesz zrobić, ale tym co należy.
Dotrzymuj obietnic, czy przyrzeczeń, bo one mają znaczenie jak inni cię widzą.
Nie wypaczaj prawdy zawsze na swoją korzyść, aby dojść do zamierzonych celów.
Nie musisz mieć zawsze racji, nawet za koszt związku przyjaźni.
Nie uciekaj od bliskich sobie, bo będziesz uciekał wiecznie, nie uciekasz przed nimi, ale przed samym sobą.
Człowiek przeczytał kilkakrotnie każde zdanie, starannie złożył kartkę papieru i wsunął ją do kieszeni koszuli. Wyszedł z domu i powoli ruszył w stronę małego miasteczka.
_________

Tekst zainspirowany fotografią przedstawiającą opuszczone zabudowania wiejskie, położone po obu stronach ogrodzonej drewnianym płotem drogi. Jak również sytuacjami jakie dotykają każdego z nas na drodze życia.



 


Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Jeśli masz któreś z objawów wirusa lub przeziębienia - zostań w domu i uczestnicz we mszy św transmitowanej na żywo:  https://swjacek-tv.click2stream.com/

Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.


NOWE RESTRYKCJE ZWIĄZANE Z COVID-19

Restrykcje obowiązują nas od 26 grudnia do 23 stycznia. Obecność w kościele jest ograniczona do 10 osób (włącznie z kapłanem, organistą, ministrantem czy lektorem). Będziemy zapraszać tylko osoby, które mają zamówioną intencję Mszy świętej (te osoby mogą telefonicznie zostawić wiadomość lub wysłać e-mail, by potwierdzić chęć przyjścia i liczbę osób).

Wszystkie Msze święte będą transmitowane przez internet.



POMOC CHORYM I SAMOTNYM

Wolontariusze z naszej Parafii oraz Polonii organizują pomoc dla osób chorych i samotnych w formie kontaktu telefonicznego i praktycznego wsparcia. Możliwa jest pomoc polskojęzycznych lekarzy.

Osoby potrzebujące wsparcia tej zimy oraz chętnych do pomagania prosimy o kontakt: Sebastian Szyszkowicz tel. 613 413 4989, Dorota Lipień tel. 613 698 9377, Elżbieta Kudakiewicz tel. 613 879 4014.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagają w naszej parafii, poświęcają swój czas i służą naszej wspólnocie.
Serdecznie Bóg zapłać!

Piątek, 31 grudnia 2020 - Nowy Rok
Msze św. jak w niedzielę: 8:30 (ang.), 10:00 i 12:00. 
 
Kalendarze OMI i koperty na rok 2021
Kalendarze OMI i koperty na rok 2021 przy wyjściu z kościoła.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH NA 2021
Intencje Mszy św. można zgłaszać do biura przez e-mail lub wypisane na kartce i wrzucone do koszyka. Jedna rodzina może zamówić 2 intencje na msze niedzielne i 3 na dni powszednie. Ofiary składamy przy zamawianiu lub z najbliższą niedzielną składką.

I KOMUNIA ŚWIĘTA W 2021
Prowadzimy zapisy na katechezy do I Komunii Świętej telefonicznie lub przez e-mail do biura.

MINISTRANCI
Zapraszamy chłopców do zgłaszania się na ministrantów.


 
Obowiązkowe maski lub osłony twarzy w kościele
Każdy, kto wchodzi do budynku kościoła ma obowiązek noszenia maski lub osłony twarzy, która dokładnie zakrywa nos, usta i brodę, zgodnie z wymaganiami Emergency Management and Civil Protection Act prowincji Ontario. Utrzymujemy odległości 2 metrów od innych osób.



Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową
W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 
Osoby uczestniczące we mszy świętej w kościele mogą składać datki przy wejściu lub przy wyjściu z kościoła (podaj na kopercie imię i nazwisko lub numer kopertki w celu zaksięgowania dla celów oświadczenia podatkowego).
Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają i troszczą się o dobro i utrzymanie naszej parafii.
Serdeczne Bóg zapłać!


Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://swjacek-tv.click2stream.com/

Będą transmitowane jedynie niedzielne msze święte: godz. 8:30 (ang), 10:00, 12:00.
Transmisja "na żywo" w czasie mszy świętej.
W archiwum na Youtube można będzie znaleźć jedynie niedzielne msze święte z godz. 10:00.

Archiwum mszy świętych:  https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


Przychodzimy - Odchodzimy
Andrzej Jordan-Rozwadowski
April 17, 1938 - Dec 21, 2020

Andrzej Jordan-Rozwadowski


It is with heavy hearts that we announce the passing of Andrzej Jordan-Rozwadowski (aka Andre Jordan), loving husband, father, grandfather and uncle, grandson of general Tadeusz Jordan-Rozwadowski,
Chief of Staff during the Battle of Warsaw 1920.
 
Impregnable and unbendable honesty best describe Andrzej's character. These qualities, coupled with a will so strong that he battled his illness to the end, defined him both as a man and as a professional.
 
Andrzej passed away at the age of 82 on Dec. 21, 2020, at 4:55 a.m., after a battle with an illness that had resided in him unseen for many years.  He is survived by his loving wife Basia, his daughter Teresa (Mike), sons Pawel (Montserrat) and Michal (Yoshiko), his grandchildren, Michaela, Natalia and Paula, and Lauren and Sebastian, his dear nephew Dominik (Beata), "hundreds" of relatives, and “thousands” of friends.

Born in Lwów, Poland, on April 17, 1938, he will be remembered as a man who approached every task, simple or grand, with the same integrity, pragmatism and compassion for everyone involved, in his personal affairs and in his profession.
 
He approached the day that he was admitted to hospital  with his trademark dignity. He awoke and, despite chronic pain that slowed him increasingly in recent weeks, he showered, shaved, dressed, and had breakfast. Then, reluctantly but bravely, he said he was ready. We can only speculate whether he knew it was to be his last willful act. He arrived on his own two feet at St. Joseph’s hospital on Nov. 28 at 11:30 a.m., and checked himself in. When offered a chair, however, he was granted license to say, “Thank you, I can barely walk.”
 
In the 3 weeks before he died in palliative care, he received calls from around the world, from family, friends and colleagues in all the geographies where he has left his mark – from Latin America to South East Asia, Europe, his country of birth, Poland and England, where he spent his teenage years, and finally Canada, the country where he settled to raised his family. Andrzej leaves a legacy as tangible as the massive construction projects he had led.
 
One of his first big jobs in Canada was the building of the CN Tower, until 2008 the tallest free-standing structure in the world, where he was Project Manager. His work there was recognized by the Engineering News Record, which named him a newsmaker, or among the “men who made marks” in the industry in 1974. Andrzej went on to build several international airports, including Terminal 3 in Toronto. In Peru and Sri Lanka, he led the construction of irrigation projects that improved the lives of millions. His career path was decided at the age of 16, when he was so awed by a visit to France’s Eguzon Hydrolectric Dam that he decided, then and there, to become a construction engineer. His career culminated with his appointment as a senior vice-president at Aecon, one of Canada’s most important engineering firms.
 
We will be holding a celebration of life for Andrzej once the pandemic restrictions are lifted.

In lieu of flowers we are asking that friends and family donate to one of Andrzej's favourite charities, Medecins Sans Frontieres.


Andrzej Jordan-Rozwadowski - Wspomnienie



Mieliśmy okazję złożyć wizytę pp. Rozwadowskim w kwietniu 2018r. Celem naszej wizyty było nagranie wspomnień pana Andrzeja związanych głównie z budową CN Tower. Nagranie to miało być częścią filmu o zasługach polskich inżynierów w Kanadzie. Nagranie przeprowadziliśmy pomiędzy znakomitymi posiłkami przygotowanymi przez panią Barbarę, żoną Andrzeja. Z relacji pana Andrzeja dowiedzieliśmy się, że urodził się we Lwowie, w 1938r. Przybył do Anglii w 1948, gdzie z czasem ukończył University of Newcastle, jako inżynier budowlany. Do Kanady przybył w 1964, pracując głównie w Montrealu. Jego inżynierskie doświadczenie zostało docenione do tego stopnia, że został mianowany jako „Project Manager” budowy CN Tower w Toronto.

Budowę tej wieży ukończono w 1975 roku, tym samym stanowiąc najwyższą konstrukcję budowlaną na świecie. Budowniczowie tej konstrukcji zawiązali stowarzyszenie budowniczych CN Tower, rezerwując sobie wyłączne prawo do wszelkich publikacji związanych z jej budową.

Jak się później okazało, stowarzyszenie to nie wyraziło zgody na emisję naszego nagrania, motywując swą decyzję tym, że przygotowany przez nas program nie powinien być częścią filmu o polskich inżynierach.


Elżbieta i Bogdan Gajewscy



Foto: Elżbieta Gajewska w rozmowie z panem Andrzejem Jordanem-Rozwadowskim. Państwo Jordan-Rozwadowscy z Bogdanem Gajewskim w ich mieszkaniu w Toronto.





Subject:     Projekt digitalizacji dokumentów dotyczących ludzi związanych z ideą narodową oraz katolicyzmem społecznym
Date:     Tue, 29 Dec 2020 13:35:53 +0000
From:     Ambasada RP w Kanadzie - Wydział Konsularny <ottawa.amb.wk@msz.gov.pl>

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z prośbą o pomoc w propagowaniu projektu polegającego na opracowaniu i digitalizacji dokumentów dotyczących ludzi związanych z ideą narodową oraz katolicyzmem społecznym. Instytut pozyskuje dokumentację rozproszoną w archiwach na całym świecie, by ocalić od zapomnienia wybitnych Polaków oraz przybliżyć ich działalność i ułatwić prowadzenie badań naukowych.

Przychylając się do prośby Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, zwracam się uprzejmie o przekazanie niniejszej informacji oraz załączonego komunikatu do organizacji oraz mediów polonijnych celem rozpowszechniania informacji lub dołączenia do projektu.

Instytut podejmie współpracę z podmiotami oraz osobami prywatnymi, które mogą posiadać zbiory rodzinne lub informacje o ich istnieniu.

Inicjatorem projektu jest pan prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu, historyk, wykładowca akademicki, b. senator RP ( kontakt: jan.zaryn@idmn.pl ).


Z poważaniem,

Jacek Bryniak
Konsul RP
Kierownik Referatu ds. Konsularnych i Polonii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
Telefon: +1 (613) 789 6542
Faks: +1 (613) 789 8835
https://www.gov.pl/kanada
 

 

Niniejsza wiadomość (wraz z załącznikami) jest własnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych i może zawierać informacje służbowe prawnie chronione. Jeśli nie są Państwo właściwym adresatem lub otrzymali Państwo tę wiadomość na skutek pomyłki, prosimy o tym fakcie niezwłocznie poinformować nadawcę i usunąć otrzymaną wiadomość. Każde nieautoryzowane kopiowanie, ujawnianie lub rozpowszechnianie załączonej informacji jest zabronione.


Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego to państwowa instytucja kultury powołana do życia 17 lutego 2020 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Celem instytutu jest prowadzenie studiów nad dziedzictwem myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej. IDMN poprzez swoją działalność uczestniczy w realizacji szeroko rozumianej publicznej polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, koncentruje się na dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej oraz konserwatywnej. Celem instytutu jest również popularyzacja historii, badania nad dziedzictwem oraz inspiracja i wspieranie kultury.

Instytut realizuje własne programy edukacyjne, stypendialne i dotacyjne, prowadzi działalność wydawniczą, dokumentacyjną, informacyjna oraz promocyjną. Organizuje konkursy, wystawy, spotkania dyskusyjne, koncerty, wykłady. W tym roku mimo pandemii, m.in. prowadziliśmy Szkołę Letnią dla nauczycieli, nadaliśmy wraz z Zarządem PKP Dworcowi Wschodniemu w Warszawie imię Romana Dmowskiego, ufundowaliśmy stosowne tablice także w miejscu jego chrztu św. – w kościele MB Loretańskiej na warszawskiej Pradze, obchodziliśmy uroczyście 160-rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego (wystawa, publikacja), czy też przygotowaliśmy pierwsze tomy słowników biograficznych poświęconych polskiemu obozowi narodowemu i katolicyzmu społecznego. O naszej bieżącej działalności można się dowiedzieć zaglądając na naszą stronę internetową www.idmn.pl Zapraszamy!

Jednym z głównych celów Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, jest pozyskiwanie, opracowanie i digitalizacja dokumentów dotyczących ludzi związanych z ideą narodową oraz katolicyzmem społecznym. Poprzez pozyskiwanie dokumentacji rozproszonej w archiwach rodzinnych, archiwach instytucji oraz archiwach państwowych, staramy się ocalić od zapomnienia sylwetki wybitnych Polaków, przybliżyć ich działalność oraz ułatwić prowadzenie badań naukowych dotyczących zagadnienia ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego. Tym samym mamy nadzieję skłonić szczególne młode pokolenie Polaków do pogłębionej refleksji nad istotnym elementem dziedzictwa historii Polski.

Działania, które podejmuje IDMN są szczególnie istotne, bowiem świadomość wagi tego dorobku szczególnie ucierpiała w wyniku tragicznych doświadczeń II Wojny Światowej, wypaczania polskiego dziedzictwa w okresie istnienia PRL, a także w związku z zaniedbaniami pierwszego okresu polskiej niepodległości po 1989 roku.

Instytut podejmować będzie ponadto różnorodną współpracę z instytucjami krajowymi i zagranicznym, w tym polonijnymi, organizacjami pozarządowymi, mediami, jak również z osobami prywatnymi. Stąd szukamy kontaktu z rodzinami polskimi żyjącymi – czasem od pokoleń – poza granicami Kraju. Prosimy o kontakt, o przekazywanie swoich zbiorów rodzinnych i organizacji polonijnych.

Inicjatorem powstania Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i osobą powołaną na stanowisko p.o. dyrektora, został prof. Dr hab. Jan Żaryn, historyk, wykładowca akademicki, publicysta, b. senator RP ( kontakt: jan.zaryn@idmn.pl )

Subject:     Konkurs pn. Ignacy Jan Paderewski: pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury
Date:     Tue, 29 Dec 2020 13:55:38 +0000
From:     Ambasada RP w Kanadzie - Wydział Konsularny <ottawa.amb.wk@msz.gov.pl>

Szanowni Państwo,

zachęcam do promocji wśród lokalnej Polonii poniżej opisanego Konkursu, szczególnie w tak trudnych czasach pandemii ograniczającej dostęp do dóbr kultury. Jak pokazuje doświadczenie Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych  w tym obszarze, takie inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży polonijnej. 

"Ignacy Jan Paderewski. Pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury” to konkurs skierowany m.in. do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie. Jego organizatorami są Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wielkopolski Kurator Oświaty.

Celem konkursu jest propagowanie historii Polski poprzez przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego jako autorytetu artystycznego, politycznego, moralnego oraz patriotycznego. Udział w konkursie niewątpliwie pozwoli na rozwój zainteresowań historycznych młodszych członków Polonii oraz stworzy warunki do pogłębienia wiedzy i uczczenia pamięci o wybitnym pianiście – wirtuozie, człowieku Renesansu jakim niewątpliwie był.

Uczestnicy mogą wziąć udział w ośmiu kategoriach tematycznych Konkursu. Ich rozpiętość pozwala na udział uczestnikom o różnych zainteresowaniach. Organizatorzy przewidzieli pulę nagród pieniężnych w wysokości 25 tys. złotych oraz nagrody dodatkowe instytucji współpracujących z organizatorami.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest zgłoszenie ucznia przez dyrektora jego szkoły za pomocą formularza on-line do 20 stycznia 2021 r. (formularz dostępny pod adresem http://wre.ko.poznan.pl/paderewski/). Platforma on-line do przesyłania prac konkursowych otwarta będzie do 30 kwietnia – dla większości kategorii konkursowych.

Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu znajdą Państwo szczegółowe informacje, w tym wzory oświadczeń: http://ko.poznan.pl/kuratorium/aktualnosci_kurator/2020/12/ogolnopolski-konkurs-ignacy-jan-paderewski/

W załączeniu przesyłam plakat przygotowany przez organizatorów oraz list informacyjny Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z prośbą o skierowanie pakietu informacyjnego do szkół i organizacji polonijnych.

Wszelkich informacji dotyczących organizacji Konkursu udziela Koordynator z Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu p. Rafał Renz (e-mail: paderewski@ko.poznan.pl  tel.: +48 780 386 057).

 

Łącząc wyrazy szacunku,

Jacek Bryniak
Konsul RP
Kierownik Referatu ds. Konsularnych i Polonii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
Telefon: +1 (613) 789 6542
Faks: +1 (613) 789 8835
https://www.gov.pl/kanada




Wiadomości z Internetu

 
Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi (KO)
- odwiedzaj stronę https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie
- dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"


wPolityce.pl
Niezalezna.pl
Telewizja Republika
theNews.pl
 
theNews24 English
Current Events Poland 
Goniec
Toronto
Gazeta Polska
artykuły

Gazeta Polska VOD
materiały video "GP"

TVinterPolonia
Ottawa-
Calgary
  Polonia Institute
Publications on the interests of Poland, the Polish people and Polonia
 TV Trwam, na żywo
  Radio Maryja
Solidarni2010.pl Nasz Dziennik
Smolensk Crash News Digest   
BlogPress
PolskieRadio24
Prawica.net
DoRzeczy.pl
SmolenskCrash.eu  
  Witold Gadowski
 
GadowskiTV
RebelPoland.com
Rebel Poland

JerzyRNowak
dr Jerzy Robert Nowak

theFirstNews
News from PL
Doomed Soldiers
  WNET.fm
Portal Radia Wnet

Aleksander Ścios
  Stanisław Michalkiewicz

S.M. na Youtube
Matka Kurka   Pomnik Smolensk
TvNiezaleznaPolonia
Ottawa
Polska-Kanada
Magazyn twórczy Toronto

Marsz Polonia
Toronto


Ministerstwo Prawdy
Kroniki filmowe na aktualne tematy
nCzas.com
 
Najwyższy Czas

Sumlinski.pl
 
Wojciech Sumliński.tv (YT)
wSensie.pl

wSensie.tv

YT: Stanisław Krajski

FB: Stanisław Krajski
PolandIn
TVP publikacje po angielsku
  wPolsce.pl
Studio TV
AscoTV
ASME TV
BlogPublika.com
Tygodnik Solidarnosc
wRealu24.tv (na YT)
 
Wrealu24.pl

dlaPolski.pl
codziennie nowy materiał

  http://cido.pl
Centrum Informacji Drugiego Obiegu.
Bardzo długa lista linków.
www.halecki.org
Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie
Prezydent.pl
Prezydent RP
WZZW.wordpress.com
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża
 

_________________________________________

Komunikaty Ottawskie - 31 grudnia 2020

https://komott.net
______________________________________________