Środa, 5 maja 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

   
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

W dzisiejszym wydaniu

- Wspierajmy polonijne biznesy w tych trudnych czasach!
- Nowy polonijny sklep internetowy z dostawą do domu
- ByWard, Parkdale and Lansdowne markets are opened
- Oskar Halecki Institute in Canada: Inż. Wacław Struszyński
       Polski zwycięzca Bitwy o Atlantyk
- Ambassador of the Republic of Poland  and the Ambassador of the Republic of Lithuania celebrate the 230th anniversary of the Constitution of 3rd of May 1791!
- Podniesienie polskiej flagi na Ottawskim Ratuszu
- Pani Ewa Konopacka obchodziła swoje 95. urodziny
- Ankieta - „Starość po polsku" w Ottawie
- OTTAWA:  Who can currently get the COVID-19 vaccine?
- Trochę o szumie w temacie szczepionek
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Listy do redakcji
        dowcipy w Komunikatach Ottawskich
- Wiadomości z Internetu

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Wspierajmy polonijne biznesy
w tych trudnych czasach!

W Ottawie obowiązują restrykcje Stay-at-home, ale można dokonywać zakupów w polskich sklepach. Są one odpowiednio przygotowane do zachowania warunków bezpieczeństwa. Wiemy, że polskie produkty spożywcze są najlepsze.

Podobnie jak w innych sklepach, obowiązują maski i zachowanie 2 m odległości.
Poszczególne sklepy podają ile osób może przebywać wewnątrz sklepu jednorazowo.

Kupuj w sklepach polonijnych!


Nowy polonijny sklep internetowy z dostawą do domuOd niedawna rozpoczyna działalność polonijny sklep internetowy w Ottawie. Strona sklepu znajduje się na Facebook oraz Instagram i Pinterest.

Zapraszamy do korzystania z zakupów online w naszym sklepie - European Deli Delights. Zamówienia można składać siedem dni w tygodniu, zakupy dostarczymy w ten sam dzień lub następny do Państwa drzwi, przestrzegając wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19.

Oferujemy bezpłatną dostawę lokalną następnego dnia na terenie Ottawy i okolic, w promieniu 45 km od Kanata, Ontario - bez minimalnej kwoty zakupu!

Dostawy realizowane są codziennie w godzinach od 17:00 do 20:00 (5 pm do 8 pm). Otrzymasz powiadomienie, gdy Twoje zamówienie zostanie wysłane.

Adres sklepu, więcej informacji: 
https://EuropeanDeliDelights.ca

Zapraszamy serdecznie!

Katalog produktów:  https://europeandelidelights.ca/collections/all
Odwiedzaj naszą stronę - asortyment oferowanych produktów będzie powiększany w miarę potrzeb.A Polish online store in Ottawa has recently started operating. The store's website is on Facebook, Instagram and Pinterest.

We invite you to use online shopping in our store - European Deli Delights. Orders can be placed seven days a week, the purchases will be delivered the same day or the next to your door, in compliance with all safety rules related to COVID-19.

Free next-day local delivery is available for orders in Ottawa and the surrounding area in Ontario. We deliver in a radius of 45 km of Kanata, Ontario.

Deliveries are made between 5:00 to 8:00 pm, daily. You will receive a notification when your order is out for delivery.

Store Webpage, more information: 
https://EuropeanDeliDelights.ca

You are cordially invited!

Product catalog: 
https://europeandelidelights.ca/collections/all
Visit our website occasionally - the range of products offered will be expanded as needed.ByWard, Parkdale and Lansdowne markets opened

Market organizers say they are following public health guidelines to keep customers and vendors safe and have gone to great lengths to ensure things will run as smoothly as possible.

The city’s ByWard and Parkdale markets, operated by Ottawa Markets, and the Lansdowne market run by the separate Ottawa Farmers’ Market organization started up last weekend.


https://ottawacitizen.com/news/local-news/byward-parkdale-and-lansdowne-markets-opening-this-weekend


  

W programie: 


1. Słowo wstępne - Kmdr Krzysztof Książek, Attache  Obrony RP

2. Wspomnienie o Ojcu - Inżynierze Wacławie Struszyńskim - Pani Ewa Struszyńska-Smithwick

3. Pokaz filmu

4. Dyskusja


Bardzo prosimy o powiadomienie swoich przyjaciół i znajomych.


Z poważaniem,


dr inż. Aleksander Maciej Jabłoński - Prezes
Hanna Kępka, B.A. - Sekretarz Generalny
Oskar Halecki Institute in CanadaInż. kpt. Wacław Struszyński ur. 11 VIII 1904 w Wieruszowie k. Łodzi – zm. 9 IV 1980 w Calgary, Alberta, Kanada.

Wybitny polski inżynier elektryk, specjalista w dziedzinie radiogoniometrii i wynalazca. Urodził się w patriotycznej rodzinie jako syn Marcelego i Walerii z Pohoskich, córki powstańca styczniowego. Dzieciństwo spędził w Moskwie, po odzyskaniu niepodległości w 1918, powrócił z rodziną do Polski. Jego ojciec, Marceli Struszyński był wybitnym profesorem chemii analitycznej i pracował do końca życia na Politechnice Warszawskiej. Wacław ukończył znane prywatne Gimnazjum W. Giżyckiego w Warszawie, a następnie wstąpił na Wydział Inżynierii Elektrycznej Politechniki Warszawskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera elektryka w 1929. Był studentem znanego specjalisty prof. J. Groszkowskiego w sekcji prądów słabych. Stypendium podyplomowe odbył w firmie Marconi w Londynie.

Po powrocie do Polski pracował w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych (PZTiR) w Warszawie w sekcji radionamierzania, gdzie prowadził prace nad nowoczesnym projektem lotniczego radionamiernika W2L/N w latach 1936-1939. Miał on być zastosowany dla włoskiego wodosamolotu bombowo-torpedowego CANT, zakupionego dla polskiej armii. Wojna uniemożliwiła jego zastosowanie. Wzbudził on ogromne zainteresowanie wywiadów różnych państw. Nawet dokonano włamania w Trieście dla wykonania zdjęć części radionamiernika, co potwierdza, że było to urządzenie klasy międzynarodowej.  Produkcja seryjna W2L/N została uruchomiona w 1939, zdołano jednak wyprodukować tylko 6 egzemplarzy z zamówionych 156 urządzeń. Radionamiernik W2L/N współpracował z obrotową anteną ramową o średnicy 25 cm, w specjalnej obudowie w kształcie kropli. Antena ta równocześnie pracując z bezkierunkową anteną samolotu mogła namierzyć z dużą dokładnością radiostację nadającą sygnały oraz podać wskaźnik kursu dla samolotu.

Inż. Struszyński był autorem wielu artykułów naukowych w Przeglądzie Radiotechnicznym z zakresu anten, namierzania radiowego i dokładności radionamierników. Złożony przez niego w 1938 wniosek patentowy Układ radionamiarowy uzyskał patent w Urzędzie Patentowym w Warschau nr 32442 (już podczas okupacji).

We wrześniu 1939 zgodnie z dyrektywą władz wojskowych został ewakuowany razem z personelem PZTiR przez Węgry i Francję do Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1940 został przydzielony do pracy w Admiralicji w tzw. Admiralty Signal and Radar Establishment w Haslemere, w hrabstwie Surrey. Pracując tam został kierownikiem tajnego zespołu projektującego nową krótkofalową antenę namiarową (goniometryczną) pod nazwą BF/DF. Antena ta była zainstalowana masowo na okrętach wojennych brytyjskich i również polskich (ORP ,,Burza”, ORP ,,Garland” i ORP ,,Piorun”) i służyła do wykrywania niemieckich łodzi podwodnych (wilczych stad U-bootów) podczas bitwy a Atlantyk. Namiar łodzi podwodnych był możliwy, kiedy wynurzały się na powierzchnię wody by za pomocą radia połączyć się z bazą. Urządzenie to walnie przyczyniło się do zwycięstwa aliantów podczas ciężkich zmagań w Bitwie o Atlantyk.

Antena wynaleziona i wyprodukowana przez inż. Struszyńskiego była częścią systemu radiogoniometrycznego HF/DF (High Ferquency Direction Finding – potocznie Huff - Duff). Niemcy zdołali skopiować i wyprodukować podobną antenę, i wykorzystywać ją w swoich radionamiernikach Adcock. Jednak to nie zmieniło już wyniku zmagań na Atlantyku.

W 1948 Struszyński uzyskał dwa brytyjskie patenty nr 601096 i nr 603328, uznane jako przełomowe w środowisku badawczym i przemysłowym, brytyjskim i amerykańskim. Po przejściu z Admiralicji do przemysłu cywilnego, do znanej mu firmy Marconi Research Laboratories w Baddow, w hrabstwie Essex w 1955, kontynuował tam pracę badawczą dla potrzeb marynarki aż do przejścia na emeryturę w 1970. Opracował szereg nowatorskich urządzeń i anten, m.in. dla prywatnego jachtu królewskiego (królowej Elżbiety II i księcia Filipa). W tych latach publikował też swoje prace w pismach fachowych m.in. w Journal of Institution of Electrical Engimeers, prestiżowym piśmie brytyjskim.

Inż. kpt Wacław Struszyński był wybitnym przedstawicielem ok. 5500 fachowców polskiego personelu technicznego ewakuowanego po wrześniu 1939 na Zachód.  Z nich sformowano specjalną Grupę Techniczną pod opieką polskiego Rządu RP na Wychodźstwie (z nich wywodziła się grupa ok. 400 inżynierów i techników oraz 265 specjalistów i badaczy akademickich, którzy przybyli do Kanady w latach 1941-1945). Inż. kpt. Wacław Struszyński był żonaty z Jadwigą z Dąbrowskich, lekarką dentystką i miał z nią córkę Ewę – absolwentkę Uniwersytetu Warszawskiego, historyka sztuki i konserwatora malarstwa.


Ambassador of the Republic of Poland  and the Ambassador of the Republic of Lithuania celebrate the 230th anniversary of the Constitution of 3rd of May 1791!


Ambassador of the Republic of Poland Mr. Andrzej Kurnicki together with the Ambassador of the Republic of Lithuania Darius Skusevičius celebrated the 230th anniversary of the Constitution of May 3rd.

When on 3 May 1791 the Four-Year Sejm also called the Great Sejm adopted The Government Act of the Polish–Lithuanian Commonwealth later known as the Constitution of 3 May, the Polish-Lithuanian state became the Europe’s first and the world’s second that passed the basic law. For its time, it was a progressive and bold legal act which initiated a number of reforms. It also constituted a crowning achievement of the centuries-old links between Poland and Lithuania.

Today as we celebrate the 230th anniversary of adopting the Constitution of 3 May by the last King of Poland and Grand Duke of Lithuania Stanisław August Poniatowski, it is worth mentioning that it is the May Constitution that introduced, among other things, the principle of the tripartite separation of power, and reformed the existing political system ensuring more equal treatment of all nationalities within the Commonwealth. The Constitution also expressed the nation’s will to defend Poland’s independence following its first partition by Austria, Prussia and Russia in 1772.

The Constitution of 3 May along with its complementary Reciprocal Guarantee of Two Nations adopted by the Great Sejm on 20 October 1791 also confirmed a closer union between the Polish and Lithuanian nations. The act ensured, among other things, equal 1 to 1 representation at the Commonwealth’s shared state bodies for Poles and Lithuanians. We can proudly say that the leaders of the two nations and states, despite all differences, were able to work together effectively at a crucial moment for their existence. Such example has been inspiring cooperation and friendship between Warsaw and Vilnius to date.

Unfortunately, the ambitious reform plans which had meant to be implemented based on the new constitution were shattered by the Russians’ armed intervention in 1792. As a legal act, the Constitution of 3 May formally ceased to be in force in November 1793 by virtue of the resolution by the Sejm that was summoned under the dictate of Russia and Prussia in Grodno. On the same year, the two states partitioned Poland for the second time.

Finally, the Polish-Lithuanian state disappeared from Europe’s map for over 120 years after the 3rd Partition in 1795 conducted by Austria, Prussia and Russia. This act, violating all principles of international law, was erased only after the World War I, when Poland and Lithuania regained independence as two sovereign states.

When Poland regained its independence, the anniversary of adopting the 3 May Constitution was celebrated as a national holiday since 1919. Under German and Soviet occupation as well as under the rule of communist authorities in Poland, when the 3 May Day holiday was banned, most Poles continued to observe it. In a sovereign Republic of Poland we have been celebrating May 3 National Holiday again since 1990.

The Constitution of 3 May and the Reciprocal Guarantee of Two Nations of 20 October 1791 are one of crucial elements of Polish-Lithuanian heritage. Their adoption was fundamental for today’s cooperation of our countries within the EU and NATO.

Apart from their common history, nowadays Poland and Lithuania work together to carry out numerous energy and transport projects which serve the entire Europe. The two countries also join efforts to strengthen global security, particularly in the region.

Recollecting their common heritage of the Polish-Lithuanian Commonwealth, our two countries support their neighbours: Ukraine that attempts to protect its sovereignty and territorial integrity in the face of Russian aggression and occupation, and the people of Belarus who deserve freedom and democracy in an independent state.

https://www.youtube.com/watch?v=REpq0ZEukfEPodniesienie polskiej flagi na Ottawskim Ratuszu