Czwartek, 6 lipca 2023

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2023
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy.
- Kalendarz Ottawski w skrócie.
- Harcerska Akcja Letnia "Kaszuby 2023"
- Otwarcie Lata 2023 w Art Gallery Bayka
- Doroczne obrączkowanie jaskółek, 8 i 15 lipca 2023, od godz. 9:30
- Invitation to a concert of the jazz band Wojtek Justyna TreeOh!
- Msza św. w intencji ofiar w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
- Konekt Camp at Kaszuby - August 3rd-7th, 2023
- SPK Zaprasza na Bankiet z okazji Święta Wojska Polskiego
- WAŻNE INFO: od 1 sierpnia 2023 r. zmiany w urzędzie konsularnym w Ottawie
       - zapoznaj się ze szczegółami
- Provincial by-elections for Kanata-Carleton and Scarborough-Guildwood
- Pamięć o Zbrodni Wołyńskiej
- Funding available under Security Infrastructure Program
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie.
- Wiadomości z Internetu


Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link): https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.
  


Pogoda dla Ottawy

https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawaKalendarz Ottawski w skrócie
 • Doroczne obrączkowanie jaskółek - Purple Martin Banding
      Sobota, 8 i 15 lipca 2023, od godz. 9:30
      Nepean Sailing Club, 3259 Carling Ave., Ottawa
 • Harcerska Akcja Letnia "Kaszuby 2023" - od 8 do 22 lipca 2023
  • (W tym roku przypada 70. rocznica franciszkańskiej opieki duchowej na Ontaryjskich Kaszubach oraz 50. rocznica Kaplicy pod Sosnami).
  • Niedziela, 9 lipca 2023
  • Apel jednostek harcerskich przy Katedrze pod Sosnami - godz. 9:30
  • Msza święta z udziałem harcerzy w Katedrze pod Sosnami - godz.10:00
  • Bazar Komitetu Pomocy Polskim Misjom oraz Bazar Książkowy na budowę nowego ołtarza (przed i po mszy św. z udziałem harcerzy).
  • Niedziela, 16 lipca 2023
  • Msza święta z udziałem harcerzy w Katedrze pod Sosnami - godz.10:00
  • Bazar Komitetu Pomocy Polskim Misjom oraz Bazar Książkowy na budowę nowego ołtarza (przed i po mszy św. z udziałem harcerzy).
 • Otwarcie Lata 2023 w Art Gallery Bayka
  • Sobota, 8 lipca 2023, godz. 10 am - 4 pm
  • 367 Allbirch Rd, Woodlawn, Constance Bay, ON K0A 3M0
 • Concert of the jazz band Wojtek Justyna TreeOh!
  • Saturday, July 15, 2023 at 7:30 pm
  • Festival Japan, 149 Kent St, Ottawa, ON K1P 5P3, Kanada

 • Msza św. w intencji ofiar, w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej 
  • niedziela, 23 lipca 2023, godz. 11:00, kościół Św. Jacka
 • Konekt Camp YPCPA - Kaszuby, August 3rd-7th, 2023
 • Bankiet z okazji Święta Wojska Polskiego
  • sobota, 19 sierpnia 2023, godz. 18:00, Dom Polski SPKHarcerska Akcja Letnia "Kaszuby 2023"

Tradycyjnie, setki polonijnych harcerzy spędzi dwa tygodnie na obozach harcerskich na Ontaryjskich Kaszubach. W tym roku obozy trwają od 8 do 22 lipca 2023 we wszystkich kaszubskich stanicach. Młodzież i dzieci - harcerze, zuchy i skrzaty - spędzą ten czas bardzo aktywnie w gronie swoich rówieśników. Będziemy mieć okazje do uczestniczenia razem z harcerzami w niedzielnych mszach w Kaplicy pod Sosnami, w ośrodku Ojców Franciszkanów.

Tereny harcerskie rozciągają się wzdłuż Old Barry's Bay Road, w pobliżu jeziora Wadsworth Lake. Zobacz mapę, gdzie widać Katedrę pod Sosnami (Cathedral under the Pines) oraz plac z Pomnikiem Szarych Szeregów (Szare Szeregi Monument), gdzie będzie harcerski wieczór ogniskowy: https://goo.gl/maps/LFyMGuy3nTi9AiPe7Gościnne tereny Ojców Franciszkanów, na których zbudowana jest Katedra pod Sosnami, istnieją już 70 lat (od roku 1953), a obozy harcerskie odbywają się na Kaszubach od roku 1954.

Stanica "Karpaty", Kaszuby Ontario

W 1953 roku O. Rafał Grzondziel, Franciszkanin i zarazem harcerz, przybył do Barry's Bay odwiedzić swego przyjaciela.  Postanowił założyć wśród Kaszubów Katolicki Ośrodek Młodzieżowy, a harcerstwu udzielić pomocy w przyszłych obozach.  Wielu instruktorów, przybyłych w odwiedziny do hm. ojca Grzondziela, wyraziło opinię, że okolice Barry's Bay są wymarzonym miejscem na przyszłe obozy i kolonie harcerskie.  Przyjechał także zastęp harcerzy z obozu z Gananoque.  Jednakże, bez wątpienia, nazwać można kręgi starszoharcerskie pionierami ruchu harcerskiego w tej okolicy.  W 1952r. we wrześniu w Wilnie odbył się Złaz Starszoharcerski i spotkanie instruktorskie, a rok później Złaz na farmie O. Rafała i obozy "Orlej Perci".  Pomogli oni także O. Rafałowi wybudować śliczną kaplicę, która łączy w wspólnej modlitwie co niedzielę Kaszubów, harcerstwo, rodziców oraz właścicieli okolicznych domów letnich.

W roku 1954 okolice Barry's Bay gościły obozy harcerskie a na farmie O. Rafała przeprowadzono pierwszą Kolonię Zuchów.  Rok później w 1955r. na zebraniu rodzicielskim w Toronto, zawiązuje się Komitet Rozbudowy Ośrodków Harcerskich, którego celem było zakupienie ziemi, zbudowanie i zagospodarowanie Ośrodka Harcerskiego.  Zapoczątkowano zbiórkę funduszów wśród społeczeństwa polonijnego.  Już tego roku zbudowany został główny budynek, w którym 69 zuchów spędza 4-ro tygodniowe kolonie.  W latach następnych powstaje lodownia, jadalnia, wspólny dla harcerek i harcerzy szpitalik, baraki mieszkalne i inne gospodarcze urządzenia.  Wokoło stanicy rozbijają się namioty na letnie obozy harcerzy.

Stanica "Karpaty" to dzieło trudu, pracy i wspólnego ogromnego wysiłku Harcerstwa, Kół Przyjaciół harcerstwa, Komitetu Rozbudowy Ośrodków, rodziców i sympatyków naszego ruchu.  Na początku jej budowy, od wczesnej wiosny do późnej jesieni stukały siekiery i młotki.  Ochotnicze wyprawy robocze stają się miłym wspomnieniem dla wielu instruktorów i przyjaciół Harcerstwa.  Na terenie stanicy powstało też, w późniejszym okresie, zabudowanie Szczepu Harcerzy “Giewont”.

Obecnie istnieje wiele stanic harcerskich na Kaszubach Ontaryjskich.


Katedra pod Sosnami

Katedra jest 50-letnią staruszką i właśnie wymaga całkowitej wymiany na nową. Była nadzieja, ze uda się ją jedynie wyremontować. Po dokładnej inspekcji stanu technicznego, eksperci orzekli, że nie warto inwestować w planowane naprawy. Potrzebne będzie uzupełnienie funduszy na ten projekt, który wymaga zamknięcia prac nad stanem prawnym ziemi i zezwoleń, rozbiórkę ołtarza i wywóz materiałów porozbiórkowych, projekt architektoniczny nowego ołtarza, zakup nowych materiałów i budowę, itd. Przy okazji mszy świętych w czasie obozów harcerskich będzie prowadzona akcja zbierania datków na cel tego projektu.

Przemarsz harcerzy na msze, w takt bicia werblów oraz wieczór ze śpiewami przy dużym ognisku, w gronie setek harcerzy, robi ogromne wrażenie a przeżycia pozostają na całe życie. Jeśli nie miałeś czy nie miałaś okazji tego doświadczyć, to gorąco zachęcam. Przy okazji zwiedzisz malowniczo położoną Katedrę pod Sosnami, Pomnik Szarych Szeregów i teren wokół pomnika. Może wejdziesz na wzgórze Trzech Krzyży (The three crosses) z ładnym widokiem na okolicę. Zwróć uwagę na liczne przydrożne kapliczki, które dodatkowo dodają polskości tej tak swojsko wyglądającej okolicy.

W tym roku Harcerska Akcja Letnia trwa od 8 do 22 lipca. W niedzielę 9 lipca 2023 będzie pierwsza msza harcerska o godz. 10:00. Już krótko po godz. 9:00 można spodziewać się przed kaplicą harcerzy i zuchów, maszerujących ze swoich obozów, żeby zdążyć na Apel, planowany na godz. 9:30. Jeśli chcesz być świadkiem przemarszu i posłuchać odgłosów werbli, to przyjdź tam troszkę wcześniej.

Dodatkowa rada: dobrze mieć zawsze w swoim portfelu gotówkę, gdy się wybierasz na Kaszuby. W zasadzie, zalecałbym mieć i płacić gotówką zawsze, kiedy tylko możesz. Przykładowo: dwukrotnie byliśmy w sklepie, kiedy można było płacić wyłącznie gotówką - raz powodem był zanik prądu, drugim razem awaria systemów bankowych. Jeśli będziesz chciał wesprzeć zbiórkę na budowę nowego ołtarza lub polskie misje, to gotówka przyda się. Przy kaplicy, w niedziele 9 i 16 lipca odbędą się bazary, z których dochody będą przekazane na te dwa cele - bazar książkowy na budowę, oraz bazar misyjny (m.in. ciasta, biżuteria, itp.).
Otwarcie Lata 2023 w Art Gallery Bayka