Środa, 8 lipca 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: https://komott.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- Wybory prezydenta RP - II Tura
- Kilka listów czytelników w temacie wyborów
     - Richard Piechowski : RE:  Komunikaty Ottawskie - Piątek, 3 lipca 2020
     - Michal Iglewski : RE:  Komunikaty Ottawskie - Piątek, 3 lipca 2020
     - Alexander M. Jablonski: ZADUDNIJMY 12 lipca 2020
     - Wacław Kujbida: Kandydaci na Prezydenta RP
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Ottawa Public Health message: Masks mandatory in indoor spaces in Ottawa under public health order
- Listy do redakcji
    - Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie: Wiadomość z Warszawy

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html       
Wybory prezydenta RP - II Tura


Jak wypełnić i doręczyć pakiet wyborczy

Pamiętaj:

 • Druga tura wyborów: Wybory w Kanadzie w sobotę 11 lipca 2020. Powolność poczty kanadyjskiej jest dobrze znana, więc docierać te pakiety będą do odbiorców prawdopodobnie do środy 8 lipca. Użyj przesyłki z szybką dostawą lub kuriera, gdy będziesz wysyłać kopertę zwrotną! 
 • Można doręczać koperty zwrotne osobiści do konsulatu - rozważ tę opcję. Obowiązywać musi zachowanie social distancing i może również maseczka.
  • Doręczanie kopert zwrotnych będzie możliwe:
   •  w dniach 6 lipca (poniedziałek) do 10 lipca 2020 (piątek) w godzinach 8:15 - 16:15 (8:15AM do 4:15 PM);
   • w sobotę 11 lipca 2020 od godziny 7:00 do godz. 21:00 (9pm).
 • W kopercie zwrotnej musi być wypełnione i podpisane przez ciebie oświadczenie i koperta z kartą wyborczą. Koperta zwrotna musi być zaklejona.
 • W kopercie na kartę wyborczą musi być TYLKO karta wyborcza z zaznaczonym TYLKO jednym kandydatem. Nie może nic być dopisywane na tej karcie. Koperta z kartą wyborczą MUSI być zaklejona!
 • Można robić większe przesyłki, które będą zawierać kilka kopert zwrotnych. Każda koperta zwrotna powinna być zaklejona! Na przesyłce z kilkoma kartami zwrotnymi musi być dokładnie taki sam adres jak podany przez konsulat na kopercie zwrotnej.
UWAGA: Zwykła poczta kanadyjska nie dostarcza przesyłek w weekendy, ale dostarcza Purolator i inne firmy kurierskie.
Kilka listów czytelników w temacie wyborów

Subject: RE:  Komunikaty Ottawskie - Piątek, 3 lipca 2020
From: Richard Piechowski <piechowski@rogers.com
Date: July 3, 2020 at 18:32:30 EDT
To: czesgrace@gmail.com
Cc: kbielunska@gmail.com, Bock Wojtek - home <wojtek.bock@sympatico.ca, Chojnacka Ala <alina@alinac.ca, Dabek-Zlotorzynski Ewa <ewa.dabek54@gmail.com, Fudakowski Maria <mfudakowski@gmail.com, wlodzimierz gesikowski <vladogesikowski@yahoo.com, Rothbard Zofia <zrothbard@gmail.com, Janusz Zosia Rothbart <mamcia@hotmail.com


Czytajac Twoje Komunikaty Ottawskie jest mi bardzo trudno nie zabrac glosu.

Kazdy z nas ma swoje sympatie.  Rozumiem Twoje ale robienie nachalnej propagandy pro-PiS-owskiej przez Ciebie jest niesmaczne.  Jakbys watpil w inteligencje Swoich czytelnikow.

Zostaw wybor kandydata Polakom i ich wlasnym sumieniom.  Czytam Ciebie od kilkudziesiecu lat, to jest od naszego przyjazdu do Kanady.

Rozmawialem z Toba i Twoja zona lata temu na jakims prywatnym przyjeciu chyba w Kanacie.  Twoja zona do dzisiaj ma taka sama nastroszona blond fryzure jak wtedy. Nic w tym zlego.

Ona i Ty zdawaliscie sie byc wtedy ludzmi bardzo do rzeczy.  Nie sadzisz, ze powinienes (tak jak TVP) stac niejako z boku i byc neutralny.

Kiedys taki byles ale dzisiaj to jest inna bajka.  Bardzo zmieniles sie w czasie.

Zycze Polsce jak najlepiej.  Jestem patriota rowniez kanadyjskim ale w troche innym wydaniu niz Ty.

Zycze zdrowia szczegolnie psychicznego.  Mam nadzieje, ze Swoim zwyczajem opublikujesz moja email w Komunikatach z kasliwa uwaga i komentarzem.

Czekam na to.  Serdecznie pozdrawiam,  Ryszard Piechowski

-------------------

Odpowiedź redakcji:

Szanowny Panie,
dziękuję za komentarz odnośnie Komunikatów Ottawskich (KO).

Jak już wielokrotnie pisałem, nie jestem zwolennikiem, ani nie popieram jakąś konkretną part ie z założenia. Popieram ludzi i działania, które owocują w interesie Polaków, Polski i Polonii lub Kanady. Wielokrotnie przedstawiałem długie listy moich osobistych "pretensji"  w stosunku do wspomnianej przez pana partii PiS a także obecnego Prezydenta Dudy, który ponownie startuje w wyborach na kolejną kadencję.

Przed I turą wyborów nie przedstawiałem w zasadzie żadnych preferencji odnośnie kandydatów.Nie sugerowałem na kogo. Zostawiłem tę decyzję wyborcom. Podawałem wyłącznie informacje wyborcze otrzymywane z konsulatów w Ottawie i Toronto. Były to wskazówki o tym, kto i w jaki sposób może głosować. Nawet wstrzymałem się z publikowaniem artykułów na temat wyborów. Zrobiłem jedynie podsumowanie otrzymanych informacji wyborczych i sugerowałem wysyłanie kopert zwrotnych pocztą ekspresową lub kurierem, znając powolność Canada Post. Jedną z rad było wysyłanie przesyłek zbiorczo, żeby zmniejszyć koszt przesyłki kurierskiej. Był zamieszczony jeden list,w KO z 25 czerwca, który apelował do brania udziału w wyborach, bez względu na preferencje wyborcze: Jak sobie zagłosujesz w takiej Polsce będziesz mieszkał.

W KO z 28 czerwca pogratulowałem Komitetowi Wyborczemu Rafała Trzaskowskiego, który jako jedyny komitet wyborczy wystawił członków komisji wyborczej oraz mężów zaufania w Ottawie i Toronto! Komitety te wykazały się dużą prężnością i przyczyniły się do pozytywnego zmobilizowania elektoratu tego kandydata.

W Ottawie działają dwie dobrze zorganizowane grupy społeczne, które propagują poparcie dla partii PO oraz ich kandydata w obecnych wyborach prezydenckich w Polsce. Są to:  Obywatele Bez Granic-Ottawa  oraz Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego Trzaskowski2020Ottawa. Dodatkowo wspierane te grupy są przez Obywatele bez Granic (Montreal).

Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej, w Ottawie i okolicach jest wspierany przez torontońską  "Gazetę" oraz ottawskie firmy:  Uniprophoto, Art Studio D, Alpha Art Galery, Puresteam, Element Flooring.

Moim zdaniem, zwolennicy innych kandydatów powinni także zakładać komitety wyborcze i zachęcać wyborców do głosowania na danego kandydata, pokazując dlaczego warto na niego głosować. Ostateczny wybór należy do wyborców, ale należy im ułatwić uzyskanie informacji o kandydatach.

Ja nie głosuję, ale gdy widzę ostatecznych dwóch kandydatów, to w zasadzie jeden z nich automatycznie odpada. Reprezentuje on cechy, które właśnie nie powinien posiadać Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jedyna pozytywna cecha, to znajomość języków obcych, która może się przydać Prezydentowi RP, chociaż przywódca każdego kraju może liczyć na tłumaczy. Poradzili sobie nawet tacy językowi analfabeci jak Wałęsa i Komorowski. Tutaj zgadzam się w 100% z głosami zamieszczonymi w wydaniu KO z 3 lipca 2020, które da się streścić w jednym zdaniu: nie głosuj na osobę szkodzącą interesom Polski i jej obywateli. Nie głosuj na Rafała Trzaskowskiego, który wielokrotnie dał tego dowody!

Czesław Piasta


Subject:     RE: Komunikaty Ottawskie - Piątek, 3 lipca 2020
Date:     Sat, 4 Jul 2020 13:58:56 +0000
From:     Iglewski, Michal <Michal.Iglewski@uqo.ca>
To:     Komunikaty Ottawskie <komott@gmail.com>


Panie Czeslawie,

Komunikaty pelnia wazna role w zyciu Polonii w Ottawie. Znalezc tam mozna mnostwo uzytecznych informacji. Niestety, w ostatnich numerach w kontekscie wyborow w Polsce pojawily sie nieslychanie tendencyjne artykuly budzace niesmak. Nie sa reprezentatywne dla Polonii w Ottawie o czym swiadczy pierwsza tura wyborow. Artykuly w postaci listow zawieraja tyle nieprawdziwych informacji, ze smiem twiedzic, ze wywoluja odmienny od zamierzonego efekt mobilizujac wyborcow prezydenta Trzaskowskiego. Jesli jest to celowe, to wydaje mi sie, ze podobny efekt mozna by latwiej uzyskac dostarczajac rzetelne informacje.

 
Lacze wyrazy szacunku,

Michal Iglewski


---------------------

Odpowiedź redakcji:

Szanowny panie,
prosiłbym o wskazanie, które informacje podane w Komunikatach Ottawskich były nieprawdziwe. Proszę skorygować te nieprawdziwe informacje.

Jeśli chodzi o mobilizację elektoratu Trzaskowskiego, to proszę zobaczyć powyżej moją odpowiedź daną panu Piechowskiemu. Każda zachęta do wzięcia udziału w wyborach jest mile widziana. Jeśli KO również przyczyniły się do zwiększenia liczby wyborców, głosujących niezależnie na którego kandydata, to jestem z tego bardzo zadowolony.

Jeśli chodzi o wynik I tury wyborów w Ottawie, to są one reprezentatywne w stosunku do ilości osób, które wzięły udział w głosowaniu oraz do braku 115 (21%) głosów, gdyż tylko 79% kopert zwrotnych dotarło do konsulatu do zakończenia wyborów. Dzięki aktywności elektoratu Rafała Trzaskowskiego, stosunkowo duży procent ottawskich wyborców to byli jego zwolennicy, co należy wpisać na plus dla Komitetu Wyborczego tego kandydata. W II turze istnieje możliwość osobistego zwrotu pakietów wyborczych, więc należy się spodziewać innego rozkładu głosów.


Z poważaniem,
Czesław Piasta

ZADUDNIJMY 12 lipca 2020

Date:     Wed, 8 Jul 2020 11:09:01 -0400
From:     Alexander M. Jablonski <alexstarza@gmail.com>
To:     redakcja KomOTT <komott@gmail.com>


Drogi Czesławie,

Proszę wykorzystaj ten plakat w Komunikatach Ottawskich.
To powinno pójść jak najszybciej.

11 lipca i 12 lipca będą się ważyć losy Polski.
Poprzyjmy naszego kandydata i głosujmy
za wolną, silną i suwerenną Polską.

--
Dr. Alexander M. Jablonski
45 Creekwood Crescent
Ontario K2H 1E1
Canada
Tel: (613) 820-1616
E-mail: alexstarza@gmail.com
Subject:     Kandydaci na Prezydenta RP
Date:     Wed, 08 Jul 2020
From:     wacekwacek@gmail.com
To:     redakcja@komott.net