Niedziela, 9 stycznia 2022

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com


Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy
- Nowe tymczasowe ograniczenia kowidowe w Ontario
- Zaktualizowane uprawnienia dotyczące testów PCR w Ontario
- Ottawa Public Health - COVID-19
- Trust the science: Wirus COVID-19 atakuje zarówno niezaszczepionych jak i w pełni zaszczepionych. Większość łóżek w szpitalach zajmują osoby w pełni zaszczepione. 
- Mowa nienawiści i segregacja obywateli z ust premiera Kanady Justina Trudeau.
- Trudeau szczuje na niezaszczepionych! Wini ich za lockdown i odkładanie ważnych operacji
- Apele zrozpaczonych rodziców
- Przychodzimy - Odchodzimy:  Stefan Wacław Urban
- Andrzej Wilk: Historia Klubu Sportowego "Białe Orły" (BO) w Ottawie
- Świąteczne wydanie "Z Pomocą" dostępne on-line
- Maria M.:  Przyjaciel i Przyjaźń
- Listy do redakcji
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Wiadomości z Internetu
    - A closer look at the legal rights of unvaccinated workers
    - Quebec: Alkohol tylko dla wyszczepionych, paszport szczepionkowy tylko po trzech dawkach
     - Trust the science:  Dr. Robert Malone
- Kącik Humoru
- Wspierajmy polonijne biznesy! Róbmy zakupy w sklepach polonijnych

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy

https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa
Nowe tymczasowe ograniczenia kowidowe w Ontario

W odpowiedzi na ostatnie trendy, które pokazują alarmujący wzrost infekcji COVID-19, rząd Ontario cofa prowincję do zmodyfikowanego tzwn. Drugiego Etapu (Step Two) swojego Planu Otwarcia.

W przeciwieństwie do innych wariantów pandemii, ewoluujące dane pokazują, że chociaż wariant Omicron jest mniej dotkliwy, jego wysoka przenośność spowodowała większą liczbę infekcji.

W odpowiedzi na gwałtownie rosnące infekcje prowincja powróci do zmodyfikowanej wersji drugiego etapu planu działania w celu ponownego otwarcia w środę 5 stycznia 2022 r. Nowe ograniczenia obowiązywać będą przez co najmniej 21 dni (do 26 stycznia 2022 r.), z możliwością zmiany terminu, w zależności od trendów dotyczących zdrowia publicznego i wskaźników systemu ochrony zdrowia.

Niektóre podjęte środki obejmują:
 • Zmniejszenie limitów spotkań towarzyskich do pięciu osób w pomieszczeniu i 10 osób na zewnątrz.
 • Wymaganie od firm i organizacji zapewnienia pracownikom pracy zdalnej, chyba że charakter ich pracy wymaga, aby byli na miejscu.
 • Ograniczenie pojemności na wesela, pogrzeby i nabożeństwa religijne, obrzędy i ceremonie w pomieszczeniach do 50% pojemności danej sali. Usługi na świeżym powietrzu są ograniczone do liczby osób, które są w stanie utrzymać 2 metry odległości fizycznej. Spotkania towarzyskie związane z tymi usługami muszą być zgodne z limitami spotkań towarzyskich.
 • Usługi opieki osobistej, w tym fryzjerzy, dozwolone przy 50% pojemności i inne ograniczenia. Zamknięte sauny, łaźnie parowe i bary tlenowe.
 • Biblioteki publiczne ograniczone do 50% pojemności.
 • Zakaz posiłków wewnątrz restauracji, w barach i innych lokalach gastronomicznych. Dozwolone posiłki na świeżym powietrzu z ograniczeniami, dania na wynos, drive through i dostawy domowe są dozwolone.
 • Zamknięte zostają sale koncertowe, kina, teatry.
 • Zamykanie hal sportowych i rekreacyjnych, w tym siłowni i sal gimnastycznych, z wyjątkiem sportowców trenujących do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich oraz wybranych profesjonalnych i elitarnych amatorskich lig sportowych. Obiekty zewnętrzne mogą działać, ale liczba widzów nie może przekraczać 50% obłożenia i inne wymagania.
 • Wszystkie szkoły publiczne i prywatne przejdą na uczenie zdalne od 5 stycznia do co najmniej 17 stycznia, z zastrzeżeniem ewentualnej zmiany daty, w zależności od trendów zdrowia publicznego i względów operacyjnych.
Ponadto 5 stycznia 2022 r. Naczelny Lekarz ds. Zdrowia przywrócił Dyrektywę nr 2 dotyczącą szpitali i regulowanych pracowników służby zdrowia, instruując szpitale, aby wstrzymały wszystkie operacje i zabiegi, które nie są nagłe i pilne, aby zachować krytyczną opiekę medyczną i zasoby ludzkie dla potrzeb szpitali.

Więcej szczegółów:
https://news.ontario.ca/en/release/1001394/ontario-temporarily-moving-to-modified-step-two-of-the-roadmap-to-reopen

_______ 

Zaktualizowane uprawnienia dotyczące testów PCR w Ontario

W odpowiedzi na szybko rozprzestrzeniający się i wysoce zakaźny wariant Omicron, rząd Ontario, w porozumieniu z Naczelnym Lekarzem Zdrowia, aktualizuje swoje wytyczne dotyczące testowania i izolacji COVID-19. Kluczowe zmiany obejmują:
 • Testy objawowe będą dostępne dla osób wysokiego ryzyka oraz osób pracujących w warunkach wysokiego ryzyka.
 • Osoby z objawami zgodnymi z COVID-19 są uważane za pozytywne i powinny przestrzegać wytycznych dotyczących izolacji i/lub samokontroli.
 • Zasadniczo nie zaleca się już testowania bezobjawowych przypadków kontaktów, z wyjątkiem kontaktów/osób ​​ wysokiego ryzyka, które są częścią potwierdzonych lub podejrzewanych epidemii w środowiskach wysokiego ryzyka, zgodnie z zaleceniami zdrowia publicznego.
 • Pozytywne szybkie testy antygenowe nie będą już wymagać potwierdzenia testem PCR.
 • W oparciu o najnowsze dowody naukowe, osoby z COVID-19 powinny izolować się przez pięć dni, jeśli są w pełni zaszczepione lub mają mniej niż 12 lat, a ich objawy ustępują przez co najmniej 24 godziny.
Jeśli masz objawy COVID-19

Osoby zaszczepione, a także dzieci poniżej 12 roku życia z objawami COVID-19 będą musiały izolować się przez pięć dni od wystąpienia objawów. Osoby te mogą zakończyć izolację po pięciu dniach, jeśli ich objawy ustępują przez co najmniej 24 godziny, a wszystkie środki ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa, takie jak maskowanie i dystans fizyczny, są przestrzegane.

Osoby nieszczepione, częściowo zaszczepione lub z obniżoną odpornością będą musiały izolować się przez 10 dni.

Jeśli nie masz objawów COVID-19, ale źle się czujesz, izoluj się tak długo aż objawy ulegną poprawie, przez co najmniej 24 godziny.

Jeśli masz obawy dotyczące swoich objawów, skontaktuj się z lekarzem domowym lub w Walk-in Clinic, pracownikiem służby zdrowia lub Telehealth, aby uzyskać więcej informacji i wskazówek.
Jeśli wystąpią poważne objawy wymagające pomocy medycznej, takie jak duszność lub ból w klatce piersiowej, zadzwoń pod numer 911.


Więcej informacji:
https://news.ontario.ca/en/backgrounder/1001387/updated-eligibility-for-pcr-testing-and-case-and-contact-management-guidance-in-ontario

______

Ottawa Public Health - COVID-19

Informacje i wskazówki dla Ottawy:
https://www.ottawapublichealth.ca/en/public-health-topics/novel-coronavirus.aspxTrust the science
Wirus COVID-19 atakuje zarówno niezaszczepionych jak i w pełni zaszczepionych. Większość łóżek w szpitalach zajmują osoby w pełni zaszczepione.


Poniżej podane są ostatnie dane statystyczne z 8 stycznia 2022, opublikowane na oficjalnej stronie rządu Ontario https://covid-19.ontario.ca/dataJak widać na powyższym wykresie, dzisiaj ciągle największe zainfekowanie wirusem występuje w grupie w pełni zaszczepionych i te osoby są największymi nosicielami wirusa i one są najbardziej niebezpieczne dla innych.

10865 osób w pełni zaszczepionych, wielu z nich przyjęło dodatkowy booster, co daje 6.3 razy więcej chorych w porównaniu z nieszczepionymi
(1714). W sumie 11263 szczepionych, co jest 6.6 razy więcej niż osób nieszczepionych.

Poniżej dane odnośnie hospitalizacji - ile osób chorych na COVID-19 zajmuje łóżka w szpitalach w Ontario, bez konieczności pobytu na OIOM-ie (ICU).

Jak widać, hospitalizacji wymaga najwięcej osób w pełni zaszczepionych (1353), 3 razy więcej niż nieszczepionych (457). W sumie hospitalizacji wymaga 1925 osób, co daje średnią około 5 osób na szpital w prowincji Ontario.

Z kolei, poniższy graf podaje liczby osób, które są umieszczone na OIOM-ie (ICU).

 Tutaj mamy 123 osoby nieszczepione oraz 155 szczepione (w tym 137 osób w pełni zaszczepionych). W sumie 278 osoby wymagają ICU, czyli 1 osoba na szpital w Ontario.

Jak widać na powyższych wykresach, dzisiaj największe zainfekowanie wirusem występuje w grupie w pełni zaszczepionych.

Podobna sytuacja występuje we wszystkich prowincjach Kanady - najwięcej łóżek szpitalnych zajmują osoby w pełni zaszczepione.

Szczepienia nie zabezpieczają na tyle, żeby nie było konieczności hospitalizacji. Stosunkowo duża liczba hospitalizowanych wśród zaszczepionych, ale procentowo mniej z nich wymaga pobytu w ICU, czyli szczepienia pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkiego stanu. Prawie wszystkie hospitalizacje są wynikiem braku leczenia, gdy wystąpią symptomy choroby, szczególnie w przypadku pozytywnego wyniku testu kowidowego. Pacjenci pozostają wtedy bez jakiejkolwiek opieki medycznej, muszą pozostawać w izolacji, nie przyjmują żadnych środków, które mogłyby złagodzić przechodzenie infekcji wirusowej. Przyjmowani są do szpitala dopiero po wystąpieniu ciężkich objawów (problemy w oddychaniu, duszność, spadek poziomu tlenu we krwi, wysoka temperatura przez długi czas, siniejące usta...), co utrudnia leczenie oraz może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Dochodzą niepokojące informacje o pomysłach zmian statystyk w celu wykazywania mniejszej liczby hospitalizowanych zaszczepionych. Sugerowane jest nie podawanie dla zaszczepionych „chory na kowid”, gdy ma jeszcze inne problemy współistniejące. Dla nieszczepionych, w każdym przypadku podawać „chory na kowid”. Przykładowo: nieszczepiony, złamana noga, leży w szpitalu i ma pozytywny wynik testu na kowida ---> "chory na kowid".

Starajmy się zachować ostrożność bez względu na stan zaszczepienia. Dbajmy o zachowanie dystansu, noszenie masek wewnątrz miejsca publicznego (jeśli nie kwalifikujesz się do wyjątkowego zwolnienia z obowiązku), dezynfekcję i częste mycie rąk. Unikajmy przebywania w miejscach publicznych, gdzie są duże ilości osób. Jak pisałem w Komunikatach Ottawskich z 30 grudnia 2021, szczególnie niebezpiecznym lokalem wydały się być restauracje i obiekty sportowe, dlatego zostały one zamknięte od 5 stycznia 2022 ostatnim zarządzeniem rządu Ontario.

Powyższe dane, oraz wcześniejsza prezentacja Canadian Covid Care Alliance,  dowodzą, że segregacja społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych, wprowadzanie obowiązku szczepień jest całkowicie bezzasadne. Wprowadzanie przymusu szczepień i dodatkowych restrykcji dla niezaszczepionych jest tylko jawną zwykłą dyskryminacją i łamaniem praw obywatelskich.

Czesław Piasta, Komunikaty Ottawskie

P.S.
Obrazek z Polski.
A cóż ciekawego powiedział w TV Polsat dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 w Polsce, dla pocieszenia w pełni zaszczepionych...

Tak, zaszczepieni zrobili wszystko, co mogli, ale lekarze nie zrobili nic, żeby pomóc tym chorym we wczesnej fazie infekcji! Wprost przeciwnie, Naczelna Rada Lekarska, i dr Grzesiowski osobiście, ścigają lekarzy, którzy chcą pomagać chorym na kowid.


Mowa nienawiści i segregacja obywateli z ust premiera Kanady Justina Trudeau.

Powyżej podane były dane na temat hospitalizacji, gdzie wyraźne widać, że większość łóżek w szpitalach Ontario zajmują osoby w pełni zaszczepione. Premier Trudeau łże, winiąc niezaszczepionych, szerząc nienawiść do tej grupy obywateli.


Pierre Poilievre:
After spending half his adult life habitually dressing up in grotesque racist costumes, Trudeau calls people he doesn’t even know “racist” and intolerant. Then he asks: “should we tolerate those people?”
 
Is he deliberately trying to foment division for political advantage?https://twitter.com/PierrePoilievre/status/1479173610334048266

Trudeau szczuje na niezaszczepionych! Wini ich za lockdown i odkładanie ważnych operacji


W bezprecedensowym oświadczeniu premier Kanady Justin Trudeau zaprzeczając swym wcześniejszym deklaracjom o dobrowolności szczepień ponownie odwołał się do demonizowania osób niezaszczepionych.

Trudeau uznał, że chociaż większość Kanadyjczyków podjęła kroki, aby poddać się szczepieniom — przez co Kanada znalazła się na szczycie listy krajów o najwyższych wskaźnikach szczepień — problem nadal stanowią osoby nieszczepione.

Trudeau postanowił obciążyć osoby niezaszczepione odpowiedzialnością za odkładanie operacji w szpitalach.

„Kiedy  odkłada się leczenie raka i planowe operacje, ponieważ łóżka są wypełnione ludźmi, którzy zdecydowali się nie szczepić, wywołuje to frustracje „Kiedy ludzie widzą, że obecnie znajdujemy się w lockdown lub mamy poważne ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego z powodu zagrożenia, jakie stanowią dla nas wszyscy nieszczepieni ludzie, ludzie się denerwują”.

Prawie 87 procent Kanadyjczyków w wieku 5 lat i starszych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, podczas gdy 80,6 procent jest w pełni zaszczepionych przeciwko wirusowi.

Chociaż wskaźniki te są wysokie, Trudeau powiedział, że rekordowe liczby przypadków napędzane przez wariant Omicron prowadzą do coraz większej liczby hospitalizacji i wymuszają anulowanie planowych operacji, narażając zdrowie Kanadyjczyków na ryzyko.
 
Apele zrozpaczonych rodziców
Może warto obejrzeć zanim się podejmie decyzję o szczepieniu dzieci?
Trzeba mieć świadomość, jaki może być skutek podjętego ryzyka.

https://gloria.tv/post/6tisPqbPnHwaDgiJF77mrYnNA


Przychodzimy - Odchodzimy
Stefan Wacław Urban


   URBAN, Stefan Wacław
Peacefully, surrounded by the love of his family, on January 4, 2022 at 92 years of age.

Beloved husband of the late Dora (2008). Proud father of Linda Kukulka (Jerry), Diane Barber (John), the late Steve Urban, Suzann Ramsay (Tim) and John Urban. Adoring grandfather of 10 and great-grandfather of 9.

Born in Poland, Stefan immigrated to Montreal where he met Dora. After moving to Ottawa, he worked for the City for many years.

He loved being with his family and working on his hobby farm.

Special thanks to the 4th and 7th floor staff of the General Hospital for their compassionate care.

Arrangements in care of Kelly Funeral Home Walkley Chapel, 1255 Walkley Road, Ottawa, K1V 6P9, 6143-731-1255.

A private family service will take place on Tuesday, January 11, followed by interment in Hope Cemetery.

The family requests no floral tributes. Instead, donations to the Aphasia Institute (www.canadahelps.org/en/dn/65655) are greatly appreciated.

Condolences and sharing memories at www.kellyfh.ca 
Andrzej Wilk
Historia Klubu Sportowego "Białe Orły" (BO) w Ottawie
 
  Foto:
Andrzej Wilk

Zbliża się koniec roku, czas podsumowań, wspomnień, dokonań itd...   Ja zapraszam do podróży wstecz o ok. 45 lat. Jak hartowała się stal?, czyli powstawanie Klubu Sportowego "BIAŁE ORŁY".

Poniższe opowiadanie, będzie oparte na mojej wiedzy,  wspomnieniach kolegów, którzy bezpośrednio uczestniczyli w procesie budowy podwalin do powstania znanego dla Polonii ottawskiej Klubu. Rzecz jasna, mogą tu wystąpić sugestywne, czy też mijające się z prawdą fakty!!! Dlatego proszę o ewentualną korektę, wszystkich tych, którzy widzieli, słyszeli, czy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach.

  A zaczęło się tak.  Wszyscy pamiętamy lata świetności polskiego futbolu lat 70-tych ubiegłego wieku. Drużyna narodowa K. Górskiego zrobiła furorę na stadionach MŚ w RFN. Takie nazwiska jak K. Deyna, J. Tomaszewski, J. Gorgoń, A. Szarmach czy G. Lato, były na ustach wszystkich Polaków. Każdy z młodych chłopców, chciał być jednym z nich. Również w Ottawie, kilku zapaleńców postanowiło utworzyć polski klub piłki nożnej pod nazwą Ottawa- Lato, na cześć króla strzelców tamtego Mundialu, Grzegorza Lato. Był to r. 1976 a inicjatorami tego pomysłu byli M. Baraniak, J. Semrau i N. Paprocki. Przyjęto barwy biało-czerwone. Pod względem finansowym wspierały ich LOT, Stowarzyszenie Techników Polskich, oraz Nelson Travel Agency. W 1976 r. reprezentacja Polski gościła w Montrealu, rozgrywając mecz towarzyski z Kanadą. Nie zabrakło również zawodników Ottawa - Lato, jako kibiców. Tam miało miejsce spotkanie z patronem drużyny G. Lato.