Poniedziałek, 25 maja 2020

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2020
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników.
W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net


    
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net
  


W dzisiejszym wydaniu

- David Kilgour: COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Zmiany proboszczów w polskich parafiach w Kanadzie.
  O. Tomasz Krzesik opuści parafię Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Musimy obronić Kaszuby dla naszych dzieci
- Stańmy w obronie polskiej Mszy Św. w Kaplicy pod Sosnami na kanadyjskich Kaszubach
- Eksperci alarmują: nigdy nie zostawiaj środka do dezynfekcji w aucie
- Wspierajmy polonijne biznesy!


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów.

   


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html
Humidex values reaching 35 are expected for the next 3 days.
First heat event of the season Tuesday through Thursday.
Extreme heat affects everyone.
The risks are greater for young children, pregnant women, older adults, people with chronic illnesses and people working or exercising outdoors.
Drink plenty of water even before you feel thirsty and stay in a cool place.
Never leave people or pets inside a parked vehicle.


UWAGA:  Wszystkie imprezy polonijne w Ottawie zostały odwołane
w związku z wirusem COVID-19.


 
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations


Klub Ciekawego Człowieka Polskiej Jedności Narodowej
zaprasza
na prezentację Davida Kilgoura dla Polonii

p.t.
COVID-19 and a Reset for Canada-China Relations.

David Kilgour, a human-rights activist banned in Russia, lawyer/author, and former Canadian M.P./cabinet minister will share candid views on the Beijing party-state's ‘hostage diplomacy’, its Covid-19 denials and the consequences of excluding Taiwan from participation in the global health-care system.

David will also reflect on Canada’s economy beyond the lockdown.  While being a lifelong practising Christian, David has worked on issues such as inter-faith dialogue, personal freedoms, and democratic governance throughout his career.

David, who was nominated along with lawyer David Matas for the 2010 Nobel Peace Prize for their work in raising awareness of state-sponsored organ harvesting  in China, will also talk about organ transplantation abuses across China.


Spotkanie odbędzie się via Zoom
w środę 27-go maja o godz. 18:30.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81392298028?pwd=eExmZEFsamtGRm85WWVVRC9mMmJvQT09

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
One tap mobile
+16473744685,,81392298028#,,1#,320164# Canada
+16475580588,,81392298028#,,1#,320164# Canada

Meeting ID: 813 9229 8028
Password: 320164
Find your local number:   https://us02web.zoom.us/u/kCnV90hqI

Prosimy o rozpowszechnianie tego zaproszenia wśród swoich znajomych.

  
Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Strona internetowa parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie https://SwJacek.ca/
Biuro parafialne 613-230-0804  office@Swjacek.ca
Biuro jest zamknięte, ale można kontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.

Odwiedzaj stronę https://SwJacek.ca/ w celu uzyskania najnowszych informacji, w tym o mszach świętych transmitowanych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie drogą internetową.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymywać aktualne informacje z Parafii Świętego Jacka, prosimy o wpisanie adresu e-mail w odpowiednim okienku na stronie https://swjacek.ca/


Pomóżmy potrzebującym

Zwracamy się z prośbą do wszystkich parafian: zapewnijmy, aby w tym trudnym czasie nikt z naszej wspólnoty nie czuł się opuszczony. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, pod względem praktycznym (zakupy, odebranie lekarstw, podwiezienie do lekarza, itp.), by pomóc tym, którzy są sami, starsi czy chorzy.

Osoby samotne, które potrzebują pomocy zachęcamy do kontaktu z biurem parafialnym 613-230-0804. Prosimy nie krępować się - zadzwoń, jeśli potrzebujesz pomocy lub wiesz o kimś, kto takiej pomocy potrzebuje.


Wpłaty "na tacę" i inne datki na cele parafii poprzez parafialną witrynę internetową

W celu złożenia datku "na tacę" należy kliknąć na stronie  https://swjacek.ca na "Ofiara na kościół" w prawym górnym rogu 

Wszystkie datki są traktowane dla celów podatkowych jako "charitable donations".Transmisja Mszy Świętych z kościoła Św. Jacka Odrowąża w Ottawie

poniedziałek - piątek:  godz. 19:00 (7pm)
sobota:                 godz. 17:00 (5pm)
niedziela: godz. 9:30 (w jęz. angielskim), godz. 11:00 (po polsku)

Msza święta (YT: Saint Hyacinth Parish Ottawa)   
https://www.youtube.com/channel/UCo3oLZinBsfEnQiOsM7FfGw


 
 
Zmiany proboszczów w polskich parafiach w Kanadzie.
O. Tomasz Krzesik opuści parafię Św. Jacka Odrowąża w Ottawie


Wielkim zaskoczeniem dla wiernych była informacja przekazana przez O. Tomasza Krzesika, Proboszcza parafii Św. Jacka, w czasie niedzielnej mszy świętej w Dzień Wniebowstąpienia. Oznajmił, że zgodnie z decyzją przełożonych, w dniu 1 września 2020 rozpocznie posługę duszpasterską w parafii Św. Kazimierza w Vancouver, BC. Nowym proboszczem Św. Jacka zostanie O. Antoni Degutis, który jest obecnie w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w St. Catharines, Ontario.

O. dr Tomasz Krzesik, Człowiek Roku Ottawa 2019, został wyróżniony za ożywienie życia polonijnego w Ottawie, usilne starania w celu zintegrowania całej ottawskiej społeczności polonijnej, propagowanie historii i kultury polskiej. W czasie swego, zbyt krótkiego kierowania naszą parafią O. Tomasz przyczynił się do ożywienia życia polonijnego w Ottawie. Będzie to niepowetowana strata dla parafii i Polonii ottawskiej, szczególnie w tych trudnych czasach dla wiernych oraz kościoła Św. Jacka. O. Tomasz zbudował nam wzór Proboszcza, daleko inny niż ten, do którego wcześniej przywykliśmy.Zobacz jego zasługi wymienione przy wręczaniu wyróżnienia Człowieka Roku 2019:  https://komott.net/main/KO_18_Mar_2019.html
O. Tomasz nie spoczął na laurach i od tego czasu, do ostatnich dni dokładał kolejne cegiełki do rozwoju naszej parafii, nawet teraz w czasie pandemii COVID-19. Więcej na ten temat w kolejnych wydaniach Komunikatów Ottawskich.

W dniu 1 września 2020 następują zmiany wielu proboszczów w polonijnych parafiach. Zmiany następują także w parafii Maksymiliana Kolbego w Mississauga, Św. Kazimierza w Toronto, Św. Kazimierza w Vancouver, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w St. Catharines, Św. Ducha w Winnipeg.

Znany Ottawianom O. Janusz Błażejak, były proboszcz Św. Jacka, opuszcza parafię O. Kolbego w Mississauga i przenosi się do Św. Kazimierza w Toronto. Proboszczem u Kolbego zostaje O. Jacek Nosowicz OMI z Winnipegu.O. Antoni Degutis , nowo mianowany proboszcz w parafii Św. Jacka w Ottawie od 1 września 2020, urodził się 13 czerwca 1963 roku w Suwałkach (obecnie województwo podlaskie).  Wybrał drogę typową dla powołania oleckiego.  Niższe Seminarium w Markowicach, nowicjat na Świętym Krzyżu, gdzie złożył pierwsze śluby zakonne 1983 roku, a następnie studia w Obrze. Dnia 17 czerwca biskup Stanisław Napierała udzielił mu święceń kapłańskich, po których – z woli przełożonych – znalazł się w Smolanach (dawne woj. Suwalskie).   Przez sześć kolejnych lat pracował tam wśród ludności polsko-litewskiej.  Po rozwiązaniu placówki oleckiej w tej miejscowości, w 1995 roku, skierowany został do Laskowic Pomorskich jako wikariusz. 

W 1996 roku, zgodnie z otrzymaną obediencją, wyruszył do Kanady. Pierwszą placówką za oceanem była  parafia  Św. Kazimierza w Toronto, gdzie O. Antoni uczył się języka angielskiego i duszpasterzował.  Potem posługa w Albercie, a zarazem okazja do bezpośredniego kontaktu z anglojęzycznym środowiskiem kanadyjskim.  W roku 1997 wrócił na wschód Kanady do Mississaugi,  gdzie pracował jako wikariusz.  Dwa lata później jego droga kapłańska znów wiedzie na zachód – do parafii Św. Ducha w Winnipegu.  Od roku 2005 O. Antoni pracuje w parafii w Sturgis (Saskachewan).   Posługując również w czterech miejscach.  W latach od 2008- 2014  posługiwał jako  proboszcz w parafii Św. Henryka w Melville, Saskatchewan.  W roku 2014 objął parafię
Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w St. Catharines.

Rodzice, dwóch braci i siostra to najbliższa rodzina O. Antoniego. W wolnym czasie O. Antoni lubi grać w bilarda stołowego, zbierać grzyby, łowić ryby lub po prostu sięga po dobra książkę.Nowa parafia O. Tomasza - kościół Św. Kazimierza w Vancouver
Odwiedź stronę internetową parafii, https://stcasimirs.bc.ca/, żeby uzyskać więcej informacji. Patronem jest Św. Kazimierz Jagiellończyk. Proboszczem jest O. Sławomir Obląk, OMI. Duszpasterstwo prowadzi również dobrze nam znany O. Jan Wądołowski, OMI, który jest także Kapelanem Domu Kopernika. Oprócz nich jest jeszcze deacon Richard Podgurski oraz dwie Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii: S. Renata Bochenek, MChR oraz S. Bernadetta Gościniak, MChR.  Przy parafii działa Szkoła Polska im. Św. Kazimierza. Kościółek jest bardzo ładnie położony (mapa).

Jako ciekawostkę dodać można, że w nadchodzący weekend, 30 maja 2020, wznawiane są u Św. Kazimierza msze święte z udziałem wiernych. W kościele mogło będzie przebywać do 50 osób, w związku z czym konieczne są jednorazowe rejestracje na konkretną mszę św. - o konkretnej godzinie. Podać należy imię, nazwisko i numer telefonu. Pierwszeństwo mają tylko osoby niepełnosprawne. Więcej szczegółów pod: https://stcasimirs.bc.ca

 Wytyczne dotyczące wznowienia: https://stcasimirs.files.wordpress.com/2020/05/tlumaczenie-1.pdfMusimy obronić Kaszuby dla naszych dzieci