Wtorek, 27 kwietnia 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

   
Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net

W dzisiejszym wydaniu

- KPK Ottawa: Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w Ottawie
- 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą
       Msza św. w intencji Polonii i Polaków za Granicą;
      Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
- Wspierajmy polonijne biznesy w tych trudnych czasach!
- Ankieta - „Starość po polsku" w Ottawie
- Termin otwarcia drugiej lokalizacji sklepu "Wedel Touch of Europe" przesunięty
- Eva's Chip Wagon zaprasza
- OTTAWA:  Who can currently get the COVID-19 vaccine?
- Basia Vanderveen: Usługi Maklerskie, Obsługiwane Niezależnie;
        Raport Sprzedaży w Twojej Okolicy
- Kącik "Z Pomocą"
- Andrzej Wilk: Ruch Chorzów - Historia Klubu c.d.
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Kącik Humoru


Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy
https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html


Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Szanowni Państwo,

W imieniu Zarządu KPK-Okręg Ottawa, z przykrością zawiadamiam, że w związku z pandemią COVID-19 zostały odwołane wszystkie uroczystości związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja.

Flaga Polska w dniu 3-maja zostanie podniesiona przed Ottawa City Hall bez udziału publiczności.

Msza Św. w intencji uchwalenia Konstytucji będzie odprawiona w niedzielę 2 maja bez udziału wiernych o godz. 10:00 w Parafii Św. Jacka w Ottawie: https://swjacek.ca/

Prosimy, przyłączyć się do nas w modlitwie tego dnia.
 
Serdecznie pozdrawiam,
dr Elżbieta Komsta
Prezes, KPK-Okręg Ottawa2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Msza św. w intencji Polonii i Polaków za granicą
transmisja w TVP Polonia

From: Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji <emigracja@episkopat.pl>
Sent: Friday, April 23, 2021 1:25 PM
Subject: 2 maja - Msza św. w intencji Polonii i Polaków za granicą /transmisja w TVP Polonia

Szczęść Boże!
 
Przesyłam w załączeniu Słowo Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w związku z Dniem Polonii i Polaków za Granicą oraz beatyfikacją Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów.
 
Z poważaniem
s. Edyta Rychel MCHR
 
 
Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

tel. +48 22  53 04 874
e-mail: emigracja@episkopat.pl
https://www.facebook.com/Biuro-Duszpasterstwa-Emigracji-2279995335569173/?modal=admin_todo_tour

F - Biuro  Duszpasterstwa Emigracji

Warszawa, 23 kwietnia 2021 r.
L.dz. 61/21

Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Biskup Wiesław Lechowicz

Od 2002 roku dzień 2 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To wyraz uznania dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Mimo, że Kościół w Polsce na co dzień otacza modlitwą Polonię i Polaków za granicą, to jednak w dniach 2 i 3 maja – w uroczystość Królowej Polski, ta modlitwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Pragnę zaprosić Was, Drodzy Rodacy, do łączności modlitewnej w najbliższą niedzielę, 2 maja. W tym dniu o godz. 13:00 czasu polskiego zostanie odprawiona w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski Msza święta w intencji Polonii. Udział w tej Eucharystii umożliwi transmisja przez TVP Polonia.

W dniach 2 i 3 maja będziemy też w sposób szczególny dziękować Bożej Opatrzności za dar zapowiedzianej beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1964 – 1981 pełnił funkcję Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów. Proszę Was, abyście poprzez modlitwę oraz zapoznanie się z jego osobą i działalnością jak najlepiej przygotowali się do beatyfikacji, która odbędzie się 12 września.

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą. Prośmy o dar wiary, która potrafi przybliżyć nas do Boga i siebie nawzajem. Albowiem jak mówił kard. Wyszyński: „W szeregu licznych zagrożeń największym niebezpieczeństwem jest zagrożenie wiary; podcina ono korzenie całego naszego pokoju, ładu i bytu narodowego” (Jasna Góra, 3 maja 1973).

Transmisja mszy św. w niedzielę, 2 maja 2021, godz. 7:00 am czasu EST (Ottawa), godz. 13:00 w Polsce:   https://polonia.tvp.pl/44562671/tvp-polonia-stream

W Mszy można także uczestniczyć przez kanał YouTube: Jasna Góra - transmisja na żywo, ON-LINE, msza święta na żywo https://www.youtube.com/watch?v=wJFxJjTob9o

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej na facebook:  https://www.facebook.com/Duszpasterstwo-Emigracji-Polskiej-2279995335569173Wspierajmy polonijne biznesy
w tych trudnych czasach!

W Ottawie obowiązują restrykcje Stay-at-home, ale można dokonywać zakupów w polskich sklepach. Są one odpowiednio przygotowane do zachowania warunków bezpieczeństwa. Wiemy, że polskie produkty spożywcze są najlepsze.

Podobnie jak w innych sklepach, obowiązują maski i zachowanie 2 m odległości.
Poszczególne sklepy podają ile osób może przebywać wewnątrz sklepu jednorazowo.

Dokonuj zakupów w sklepach polonijnych!


Wesprzyj projekt stworzenia w Ottawie polskojęzycznego Domu Opieki - wypełnij ankietę dostępną pod linkiem: https://forms.gle/JiuR2UjbgGXGLx4e6    Uzyskane informacje będą bardzo przydatne w opracowaniu odpowiedniego programu pomocy Polonii Ottawskiej.

 
„Starość po polsku"
w Ottawie
 Szanowni Państwo!

Jak wiemy nic nie trwa wiecznie. Starość nie jest łatwym okresem i musimy się do niej odpowiednio przygotować. Naszej Polonii podobnie jak i społeczeństwu kanadyjskiemu przybywa siwizny na skroniach.

Marzeniem każdego z nas jest doczekać końca we własnych czterech kątach, ale życie płata nam figle. Nie myślimy o tym, dopóki potrzeba nas nie przyciśnie a wtedy często jest za późno. W polskiej tradycji rodziny wielopokoleniowe były normą życiową, ale teraz rodziny są rozsiane po całym świecie, a nawet jeśli są blisko, to osoby starsze nie zawsze mają ochotę mieszkać z rodziną.

Grupa wolontariuszy, powstała w styczniu 2021 z inspiracji pani Zofii Wald-Mróz, postanowiła ponownie rozważyć możliwość zorganizowania polsko-języcznego ośrodka dla najbardziej potrzebujących przedstawicieli naszej ottawskiej społeczności.

Według opinii polskich lekarzy, potrzeba stworzenia w Ottawie miejsca opieki nad osobami starszymi jest niezwykle pilna. Demencja, Alzheimer i inne choroby starszego wieku często odbierają nam umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort porozumiewania się w języku ojczystym, stworzenie ośrodka z polską obsługą jest najważniejszym celem naszej inicjatywy.

AnkietaPo wielu latach wcześniejszych akcji, pracujemy nad zorganizowaniem takiej formy opieki lub specjalnej sekcji w istniejącej już instytucji, która zapewniłaby usługi polskim seniorom wymagającym kompleksowej troski. Na początek przewidujemy, że ośrodek będzie domem opieki [Long Term Care (LTC)], dofinansowanym przez prowincję Ontario. Pod rozwagę brany jest także plan stworzenia domu grupowego dla bardziej aktywnych seniorów.

Zanim podejmiemy dalsze starania, naszym celem jest ustalenie zainteresowania taką inicjatywą i zbadanie potrzeb bieżących bądź przyszłościowych Polonii Ottawskiej. Zwracamy się głównie do seniorów i ich rodzin z prośbą o poświęcenie kilku minut na przeczytanie i odpowiedzenie na załączoną ankietę. Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękujemy!

Państwa opinie i uwagi są dla nas bardzo cenne i pozwolą nam na podjęcie odpowiednich decyzji i lepsze dostosowanie naszych działań do oczekiwań Polonii.Kontakt e-mail : StaroscPoPolsku@gmail
lub telefon Zofia Wald-Mróz:  613-797-1903.
Ankietę można wypełnić elektronicznie tutaj
[
https://forms.gle/JiuR2UjbgGXGLx4e6 ]Termin otwarcia drugiej lokalizacji sklepu "Wedel Touch of Europe" przesunięty
Planowane na 1 maja 2021 r. otwarcie drugiej lokalizacji sklepu "Wedel" przy 300 Richmond Rd. w Westboro (mapa) zostaje przesunięte na termin późniejszy, z powodów technicznych, wynikających z ograniczeń kowidowych "Stay-at-home".

Właściciele sklepu "Wedel" przepraszają. Nowy termin otwarcia zostanie podany w odpowiednim czasie.

W międzyczasie zapraszamy do naszego sklepu na Ottawa Market
Adres: 5 Byward Market Square, Ottawa, ON K1N 9B8 (map)
Phone: (613) 237-0151
Email: info@WedelOnline.ca


____________________

The opening date of the second location of the "Wedel Touch of Europe" store has been postponed

The opening of the second "Wedel" store location at 300 Richmond Rd. in Westboro (map)
, planned for May 1, 2021,  is postponed for technical reasons due to "Stay-at-home" covid restrictions.

The owners of the "Wedel" shop apologize. A new opening date will be announced in due course.

In the meantime, we invite you to our store at the Ottawa Market

Visit us at
Address: 5 Byward Market Square, Ottawa, ON K1N 9B8 (map)
Phone: (613) 237-0151
Email: info@WedelOnline.ca


Check out our catering menu and products:  https://WedelOnline.ca
Call us at Wedel directly; (613) 237-0151, or email us your order:

wedelottawa@outlook.com
https://www.facebook.com/WedelTouchOfEuropeEva's Chip Wagon zaprasza
      5496 Bank Street, Ottawa-Gloucester (mapa)

(blisko od Mitch Owens Rd. w Greely)