Piątek, 5 listopada 2021

Najstarszy na świecie polskojęzyczny biuletyn internetowy
1987 - 2021
Bardzo nieregularny


REDAKCJA i Prenumerata: Czesław Piasta redakcja@KomOTT.net
Niektóre numery archiwalne: http://www.KomOTT.net
https://www.facebook.com/KomunikatyOttawskie

Redakcja nie odpowiada za treść podawanych ogłoszeń oraz treści i opinie zamieszczone w listach czytelników. W sprawie listów proszę kontaktować się bezpośrednio z autorami.

The editorial office is not responsible for the content of advertisements, the content and opinions contained in the readers' letters. With regard to letters, please contact the authors directly.

Komunikaty Ottawskie na Facebook i Twitter

Chcesz mieć codzienny kontakt z Komunikatami Ottawskimi - odwiedzaj stronę
https://www.facebook.com/komunikaty.ottawskie - dołącz do friends lub kliknij na guzik "follow"

KO na Twitter:  https://twitter.com/Kom_OTT

UWAGA: Komunikaty Ottawskie są rozsyłane z wielu kont poczty e-mail z powodu ograniczeń ilości adresów e-mail, na które wysyłana jest poczta w ciągu doby.  Redakcja sprawdza dość nieregularnie pocztę zaadresowaną na adres inny niż redakcja@komott.net

Msza św. "na żywo" w Saint Hyacinth Parish Ottawa   
https://swjacek-tv.click2stream.com

 

Ogłaszaj się w Komunikatach Ottawskich
Wszystkie ogłoszenia są bezpłatne.
Imprezy, wydarzenia, nekrologi, usługi, itp.
Wyślij e-mail na adres: redakcja@komott.net


W dzisiejszym wydaniu

- Pogoda dla Ottawy
- Od niedzieli 7 listopada obowiązywać będzie w Kanadzie czas zimowy
- Przychodzimy - Odchodzimy:  
     - Witold Gawalewicz
     - Henryk Grabkowski
- Wspierajmy polonijne biznesy w tych trudnych czasach
- Praca poszukiwana: Członkowie Polonii Ottawskiej poszukują pracy w zawiązku z nowymi obostrzeniami szczepionkowymi
- Praca oferowana: Continental Flooring szuka chętnych do pracy
- Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada w Ottawie
- Wybitni inżynierowie polscy w Kanadzie:  Inż. Wsiewołod Jan Jakimiuk ("Jaki")
- KONKURS:  „Kartka Bożonarodzeniowa dla Polskiego Weterana”
- KIERMASZ  POLSKICH  KSIĄŻEK
- Maria M.: Eksperyment
- Komunikaty Parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie
- Wiadomości z Internetu
     Covid-19 z drugiej strony
         - Listy czytelników
         - Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom i paszportom kowidowym przynoszą pierwsze efekty

Dzisiejsze wydanie na stronie internetowej (kliknij na link):  https://komott.net
Dla wielu osób może to być wygodniejsza forma czytania Komunikatów - sprawdź.


Pogoda dla Ottawy

https://weather.gc.ca/city/pages/on-118_metric_e.html

Poniżej pogoda z innej strony internetowej:
https://www.theweathernetwork.com/ca/14-day-weather-trend/ontario/ottawa
UWAGA:  Zmieniamy czas na zimowy w ten weekend, w niedzielę 7 listopada 2021

Od niedzieli 7 listopada obowiązywać będzie w Kanadzie czas zimowy

W Kanadzie zmieniamy czas na zimowy w nocy z soboty 6 listopada na niedzielę 7 listopada, 2021. Cofamy zegary o godz. 2:00 na godzinę 1:00.

 Premia: dzięki zmianie czasu w niedzielę śpimy godzinę dłużej :-)

W Polsce czas został zmieniony już w poprzedni weekend. Czyli do tej niedzieli, do 7 listopada, będzie tylko 5 godzin różnicy między Ottawą i Warszawą. W niedzielę 7 listopada wrócimy do 6 godzin różnicy. 
Przychodzimy - Odchodzimy
Witold Gawalewicz
11 Apr 1925 - 01 Nov 2021

Witold Kajetan Gawalewicz
11 Apr 1925 - 01 Nov 2021


Peacefully on Monday, November 1, 2021 at the age of 96. Beloved husband of Maria. Loving father of Bozenna Kazmierczak (Janek) and Stefan (Fanny Gallot). Dear grandfather of Julian, Nicholas, Tyler, Konrad and Daniel.

Predeceased by his first wife Miroslawa, his parents Jadwiga and Stanislaw and by 4 siblings in Poland.

He will be missed by nieces and nephews.

Family and friends are invited to attend a Funeral Mass at St. Hyacinth Church (Lebreton St. North at Louisa St.) on Tuesday, November 9, 2021 at 11 am. Guests must register their attendance at Kelly Funeral Home by calling 613-235-6712.

Masks must be worn and all pandemic protocols must be followed.

Interment Hope Cemetery.

In memoriam donations may be made to the Ottawa Mission.Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie. A światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen!
 
Cześć Jego pamięci


Funeral Mass
St. Hyacinth Church
Event Times:
09-Nov-2021 11:00 AM - 11:45 AM
Interment
Hope Cemetery
Event Times:
09-Nov-2021 12:15 PM - 12:30 PM
https://www.arbormemorial.ca/kelly-somerset/obituaries/witold-kajetan-gawalewicz/73805


Witold Gawalewicz
   11 Apr 1925 - 01 Nov 2021

W poniedziałek, 1 listopada 2021 odszedł do Pana w wieku 96 lat Witold Gawalewicz, żołnierz AK, uczestnik akcji „Burza” we Lwowie, żołnierz II Korpusu Ge. Andersa, członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie.

Był w 1944 roku w drodze do walczącej Warszawy, kiedy został zatrzymany przez patrol sowiecki i wcielony przymusowo  do Ludowego Wojska Polskiego. Po przejściu szlaku bojowego do linii Nysy, wobec grożącego mu aresztowania, w 1945 roku ratował się ucieczką z Polski (pieszo przez tereny Czechosłowacji i Niemiec).

Dotarł do oddziałów polskich i służył w II Korpusie Gen. Andersa  (gdzie odnalazł swojego najstarszego brata). Po rozwiązaniu Korpusu,  podjął studia na Politechnice w Londynie w zakresie projektowania wystaw przemysłowych. Po ich ukończeniu, zdecydował się wraz z rodziną na osiedlenie się w Kanadzie (1960). W 1965 roku otrzymał pracę na stanowisku projektanta w rządzie federalnym Kanady, gdzie przepracował dwadzieścia pięć lat. W tych latach, zostało zrealizowanych szereg jego projektów Kanadyjskich pawilonów wystawowych, między innymi: w Kolonii, Bogocie (z wyróżnieniem), Poznaniu, a także w Australii.

Witold był też projektantem wystroju wnętrz Światowej Konferencji Commonwealth w Vancouverze. Ostatnią pracą, przed przejściem na emeryturę, był projekt pawilonu kanadyjskiego na Światową wystawę lotniczą w Burget pod Paryżem w 1989 roku.

Witold, po przybyciu do Ottawy, prawie natychmiast włączył się w działalności miejscowej Polonii. Śpiewał w chórze im. I. J. Paderewskiego, w którym pełnił też jakiś czas funkcję prezesa. Był też dyrektorem Polskiej szkoły im. W. Podoskiego. Gdy kupiono Dom Polski, zaprojektował wystrój Sali konferencyjnej i kilku mniejszych sal. Wykonał projekt okładki do książki pamiątkowej parafii Św. Jacka Odrowąża w Ottawie, wydanej w  dwudziestą piątą  rocznicę założenia parafii, pt. Domino Deo Nostro. Włączył się również aktywnie w działalność klubu teatralnego prowadzonego przez śp. panią Jadwigę Domańską, grając między innymi główną role w Śmiesznym Staruszku Tadeusza Różewicza czy kanclerza w widowisku: Kopernik. Witold jest członkiem Koła nr. 8 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i innych organizacji polonijnych.

Po 13-ym grudnia  1981, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, dom państwa Gawalewiczów był otwarty dla emigrantów. Na przykład, w okresie Bożego Narodzenia  organizowali oni u siebie wieczory kolęd, aby przybliżyć tym, którzy uszli z Polski atmosferę dalekiej ojczyzny.

Witold owdowiał w 1992 roku.  W dwa lata później poślubił swoją obecną żonę, Marię, z zawodu teatrologa i byłego wykładowcę warszawskiej PWST. Witold i Maria z zapałem włączyli się w działalność Ottawskiego Klubu Teatralnego pod kierunkiem śp. Jadwigi Domańskiej. Mogliśmy oglądać na scenie i wysłuchać pana Witolda przy wielu okazjach, najczęściej z okazji świąt narodowych.

Ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla pana Gawalewicza, gdy z powodu ciężkiej sytuacji zdrowotnej oraz kowidowego lockdown'u musiał przez dłuższy okres czasu przebywać w domu opieki. Polonia Ottawska doceniła Jego zasługi, zbierając fundusze na instalację rampy i windy wzdłuż poręczy schodów. Stworzyło to dla pani Marii warunki do opieki nad mężem w ich własnym domu. Uniknął dzięki temu odizolowania od żony i miał możliwość spędzić ostatnie miesiące swego życia w swoim domu. Dopiero na tydzień przed śmiercią zmuszony był opuścić progi swego domu i udać się do szpitala. Restrykcje kowidowe nie pozwoliły pani Marii spędzić ostatnich chwil życia Witolda przy Jego boku.Serdeczne wyrazy współczucia dla Pani Marii oraz Najbliższych Witolda, Jego Rodziny w Kanadzie i w Polsce.
 
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.


Czesław i Grażyna Piastowie

Msza święta żałobna będzie odprawiona we wtorek, 9 listopada 2021 o godz. 11:00 w kościele Św. Jacka Odrowąża w Ottawie. Na uczestniczenie we mszy św. obowiązuje rezerwacja w Kelly Funeral Home 613-235-6712.

Obowiązkowe maski i przestrzeganie protokołu pandemicznego.

Po mszy św. pochówek
o godz. 12:15 na Cmentarzu Hope, 4660 Bank St., Gloucester (mapa).Henryk Grabkowski
1937-2021


Henryk Grabkowski

1937-2021


In the early morning hours of October 30th, 2021 God called upon Henryk to join Him in Heaven. Henryk “has fought the good fight, he has finished the race, he has kept the faith." Henryk was a faithful and loving husband, caring and generous father, loving and adorable dziadek. Knowledgeable and righteous, he was a devout Catholic building on Truth and on what is most important in life.

He played organ and led various choirs in his career in Poland. He was a man of music and played a rich piano repertoire every day. He was a baritone and in his later days Henryk sung as a bass at the Most Holy Trinity Parish in Montreal, which he attended for over 25 years. After retirement, he composed harmony to over 120 songs and donated his work to Our Lady of Chęstochowa in Jasna Góra, Poland.

He passed peacefully to join the Lord in Heaven.

He leaves to mourn his devoted wife of 53 years Teresa Szymak Grabkowska, his loving children Piotr (Julita), Krzysztof (Beata) and Sławomir (Katarzyna), his adoring grandchildren Michał, Jakub, Paweł, Jan-Krzysztof, Anna Maria, Marie Teresa, Luke Henryk Bogdan, Barbara and Zofia. 

He will be greatly missed by his sisters Krystyna (Mieczysław) and Jadwiga (Tadeusz), brother-in-law Eugeniusz (Wanda), sister-in-law Weronika (Ryszard), nephew Robert (Janet) along with his extended family and friends in Poland, USA and Australia.

The family will receive condolences at J.J. Cardinal Funeral Home, 2125 Notre-Dame, Lachine on Thursday, November 4th, 2021 from 2 pm to 5 pm and 7 pm to 9 pm. 

The Rosary and Holy mass will take place on Friday, November 5th, 2021 at the Parish of St. John Paul II at 11:30, at 34, 34th Avenue, Lachine, Montreal thence to Notre-Dame-des-Neiges Cemetery for burial.

“Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.”

https://jjcardinal.ca/mr-henryk-grabkowski


Krzysiu & Beatko z Rodziną, jesteśmy ogromnie zasmuceni wiadomością o śmierci Waszego Taty. Nasze serca łączą się z Wami i z Waszymi Najbliższymi w tej chwili smutku. Prosimy, przyjmijcie nasze najszczersze kondolencje z powodu utraty ukochanej osoby.

Czesław i Grażyna
Wspierajmy polonijne biznesy!
Wspierajmy się nawzajem
w tych trudnych czasach!

W Ottawie obowiązują restrykcje kowidowe, ale można dokonywać zakupów w polskich sklepach. Są one odpowiednio przygotowane do zachowania warunków bezpieczeństwa. Wiemy, że polskie produkty spożywcze są najlepsze.

Podobnie jak w innych sklepach, obowiązują maski i zachowanie 2 m odległości.

Poszczególne sklepy podają ile osób może przebywać wewnątrz sklepu jednorazowo.

Kupuj w sklepach polonijnych!
Korzystaj z usług polonijnych biznesów!

Zatrudniaj osoby ze społeczności polonijnej, jeśli spełniają twoje wymagania!


Praca poszukiwana
  
Członkowie Polonii Ottawskiej poszukują pracy w zawiązku z nowymi obostrzeniami szczepionkowymi

Wiele osób z naszej społeczności polonijnej w Ottawie traci pracę w najbliższym czasie, gdyż nie zgadzają się na obowiązkowe szczepienia preparatami przeciw Covid-19. Zgłaszają się z prośbą o pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, gdzie nie będzie wymagane, żeby być "fully vaccinated".

Jeśli ktoś wie o możliwościach zatrudnienia bez takiego wymagania, lub sam chciałby kogoś zatrudnić, proszę o przesłanie informacji na adres e-mail redakcji Komunikatów Ottawskich  redakcja@komott.net 

W e-mail proszę podać wymagania lub oczekiwania od potencjalnych kandydatów. Opisy ofert pracy będą publikowane w Komunikatach Ottawskich. Dane osobowe oraz firmy oferentów będą wyłącznie do wiadomości redakcji.

Osoby zainteresowane konkretną ofertą będą się kontaktować z redakcją KO. Redakcja będzie pośredniczyć w przekazywaniu informacji między oferentami i poszukującymi pracy, przekazując zainteresowanym w jaki sposób odpowiedzieć na ofertę.


Praca oferowanaSzukamy chętnych do pracy. Jesteśmy gotowi nauczyć zawodu.
Szczepienia nie są obowiązkowe
.

Kontakt:   info@ContinentalFloring.ca     613-769-9993      

ContinentalFlooring.ca


Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada w Ottawie